Dabar populiaru
Publikuota: 2011 spalio 22d. 16:47

Libijos kovotojai nustojo girtis nužudę Muamarą Kadhafi ir dabar tai neigia

Kovotojai Muamarą Kadhafi sučiupo gyvą, tačiau netrukus jis mirė neaiškiomis aplinkybėmis.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Kovotojai Muamarą Kadhafi sučiupo gyvą, tačiau netrukus jis mirė neaiškiomis aplinkybėmis.

Kilus įtarimams, kad Libijos naujojo režimo pajėgos nulinčiavo sučiuptą buvusį šalies lyderį Muamarą Kadhafi, vadai liepė savo kovotojams sakyti, kad jo niekas nežudė.

Tuo tarpu kovotojai viename ūkyje prie Misratos miesto, kuriame bazuojasi jų brigada „al Ghiran“, išdidžiai demonstravo nuversto lyderio batus, paauksuotą pistoletą ir gelsvai rusvą šaliką.

Kovotojai fotografavosi prie pikapo, kuriuo M.Kadhafi buvo išvežtas po to, kai ketvirtadienį buvo sučiuptas Sirto pakraštyje.

Ant automobilio, kuris buvo matomas prieš M.Kadhafi mirtį mobiliuoju telefonu nufilmuotame vaizdo įraše, variklio dangčio matėsi išdžiūvusio kraujo dėmės.

Kovotojams grįžus po paskutinio mūšio, vainikavusio aštuonis mėnesius trukusį konfliktą, M.Kadhafi auksinis pistoletas, automatas ir mobilusis telefonas ėjo iš rankų į rankas.

„Paskutinis skambutis, priimtas jo mobiliajame telefone „Thuraya“, buvo iš Sirijos. Kalbėjo moteris“, – sakė vienas brigados kovotojas.

Liudininkų pasakojimai

21 metų Omranas Shaabanas sakė pirmasis suradęs žmogų, kuris valdė Libiją keturis dešimtmečius, pasislėpusį betoninėje lietaus vandens pralaidoje. „Kai jį pamačiau, negalėjau kalbėti, negalėjau galvoti. Pamaniau: „Štai ir viskas. Kadhafi galas“, – pasakojo jis.

Aš į jį iššoviau dvi kulkas – vieną į pažastį, o kitą į galvą. Jis mirė ne iš karto. Tai truko apie pusvalandį, – nurodė kovotojas Sanadas al Sadekas al Ureibi.

Jo draugas Ahmedas Gazalas pasakojo, kad jie buvo ką tik atvykę prisidėti prie galutinio puolimo Sirte, kai užklupo grupę žmonių, likusių gyvų per NATO aviacijos smūgį prieš M.Kadhafi kovotojų automobilių koloną, mėginusią išvažiuoti iš miesto.

Bo trumpo susišaudymo jiems buvo pranešta, kad M.Kadhafi pasislėpė pralaidoje po keliu. „Omranas buvo arti Kadhafi. Jis jį pirmasis sugriebė, o tada aš pasakiau „Allahu Akbar“ (Dievas yra visų didžiausias) ir čiupau jo kojas lauke... Kai jis išlindo iš pralaidos, paklausė: „Kas vyksta? Kas dedasi?“ – sakė A.Gazalas.

„Kai susidūriau su juo akis į akį, galvojau apie jo visus nusikaltimus. Galvojau, kad jis narsus, tačiau iš tiesų tebuvo maža pelė“, – pasakojo kovotojas, pridūręs, kad M.Kadhafi buvo apsipylęs krauju, kai jį surado.

Vaizdo įraše matoma, kaip grupė kovotojų laiko sučiupę M.Kadhafi prie pikapo. O.Shaabanas teigė, kad jis vėliau buvo įsodintas į greitosios pagalbos automobilį, ruošiantis vežti į Misratą.

Libijos naujojo režimo pareigūnai tvirtina, kad M.Kadhafi žuvo nuo šūvio į galvą per kovotojų susišaudymą su nuversto lyderio šalininkais. Jungtinės Tautos (JT) ir žmogaus teisių organizacija „Amnesty International“ pareikalavo ištirti, ar M.Kadhafi nebuvo nulinčiuotas.

Tuo tarpu brigados vadas slapčiomis arabiškai liepė išplatinti nurodymą: „Čia niekas nenužudė Kadhafi.“

Prie lavonų – smalsuolių eilė

Penktadienio vakarą Misratoje, kuri atlaikė penkis mėnesius trukusią M.Kadhafi pajėgų apsiaustį, gyventojai laukė eilėje, kad galėtų pamatyti žuvusio diktatoriaus lavoną, gulintį daržovių turgaus šaldytuve, o gatvėse aidėjo pergalę švenčiančių kovotojų šūviai ir sproginėjo fejerverkai.

Šalia M.Kadhafi kūno buvo paguldytas jo nukauto sūnaus Mutassimo lavonas. Jie abu buvo paguldyti ant čiužinių ir uždengti antklodėmis iki galvų.

„Jeigu būčiau sučiupęs Kadhafi, pats būčiau jį nudėjęs. Jis žudė mano žmones Misratoje, visus mano draugus“, – sakė kovotojas iš kitos brigados Mohammadas Belhadjas.

Tuo tarpu vienas jaunas kovotojas iš sukilėlių tvirtovės Bengazio dar labiau padidino neaiškumą, penktadienį paskelbęs internete vaizdo įrašą, kuriame teigė, kad jis sučiupo M.Kadhafi, dukart į jį šovė ir mirtinai sužeidė.

„Aš į jį iššoviau dvi kulkas – vieną į pažastį, o kitą į galvą. Jis mirė ne iš karto. Tai truko apie pusvalandį“, – nurodė kovotojas Sanadas al Sadekas al Ureibi.

Nebus jokio M.Kadhafi lavono skrodimo, pareiškė kariškiai Misratoje

Misratoje esančių pajėgų vadai šeštadienį pareiškė, kad M.Kadhafi lavono skrodimas nebus daromas, nors daugeliui ir rūpi, kaip nuverstasis diktatorius žuvo. „Jokio skrodimo nebus nei šiandien, nei kitą dieną“, – sakė agentūrai AFP Misratos karo tarybos atstovas Fathi al-Bashaagha. „Niekas neketina atverti jo kūno“, – pridūrė jis.

Jo pastabas patvirtino dar du kiti karo pareigūnai Misratoje.

Misratoje esančių pajėgų vadai šeštadienį pareiškė, kad Muamaro Kadhafi lavono skrodimas nebus daromas, nors daugeliui ir rūpi, kaip nuverstasis diktatorius žuvo.

F.al Bashaagha nurodė, kad naujosios valdžios karo vadas sostinėje Abdelhakimas Belhajas vėliau šeštadienį turėtų atvykti į Misratą ir apžiūrėti lavoną žmogaus, kuris 42 metus valdė šalį geležine lazda.

Tačiau, pasak jo, kol kas Laikinosios nacionalinės tarybos (LNT) vadovo Mustafos Abdel Jalilio apsilankymo Misratoje nelaukiama.

M.Kadhafi našlė reikalauja ištirti jos vyro žūties aplinkybes

M.Kadhafi našlė paragino JT ištirti, kaip žuvo jos vyras, patekęs į naujojo režimo kovotojų rankas, penktadienį pranešė viena M.Kadhafi palaikanti televizija.

„Raginame Jungtines Tautas ištirti modžahedo (šventojo kario) Muamaro Kadhafi mirties aplinkybes“, – Sirijoje veikianti televizija „Arrai“ citavo buvusio lyderio našlę Safią Kadhafi.

„Didžiuojuosi savo kovotojo vyro ir savo sūnų narsa – jie šešis mėnesius priešinosi 40 šalių bei jų agentų agresijai ir žuvo kaip kankiniai“, – pabrėžė Safia.

Safia ir trys Kadhafi vaikai – dukra Aisha ir sūnūs Hannibalas bei Mohammedas – rugpjūtį pabėgo iš Libijos ir rado prieglobstį Alžyre. Kitas sūnus Saadi pabėgo į Nigerį rugsėjo 11 dieną.

Trys M.Kadhafi sūnūs žuvo per sukilimą, prasidėjusį Libijoje šių metų vasarį: Mutassimas ketvirtadienį buvo nukautas Sirte, Saifas al Arabas žuvo per NATO aviacijos smūgį balandį, o Khamisas žuvo mūšyje rugpjūtį.

AFP/Scanpix nuotr./Smalsuoliai laukia eilėje, kad galėtų apžiūrėti Muamaro Kadhafi ir jo sūnaus Mutassimo lavonus.
AFP/„Scanpix“ nuotr./Smalsuoliai laukia eilėje, kad galėtų apžiūrėti Muamaro Kadhafi ir jo sūnaus Mutassimo lavonus.

Šiuo metu nežinomas tik 39 metų sūnaus Saifo al Islamo, kuris buvo tikėtinas savo tėvo įpėdinis, likimas. Kaip pranešama, jis galėjo žūti ketvirtadienį Sirte arba pabėgti. Kiti nepatvirtinti pranešimai teigia, kad jis pateko į kažkurios kovotojų grupuotės nelaisvę sunkiai sužeistas, kai po sprogimo neteko abiejų rankų.

M.Kadhafi slapta buvo iš šalies pagrobęs per 200 mlrd. dolerių

M.Kadhafi buvo slapta iš šalies išsiuntęs ir investavęs užsienyje daugiau kaip 200 mlrd. dolerių – dvigubai daugiau, negu įtarta Vakaruose, rašė penktadienį „The Los Angeles Times“.

Remdamasis vienu Libijos aukšto rango pareigūnu laikraštis pažymi, kad JAV administracija praėjusį pavasarį net apstulbo sužinojusi, kad Jungtinėse Valstijose laikytose Libijos režimo sąskaitose ir investicijose yra 37 mlrd. dolerių.

Šis turtas skubiai buvo įšaldytas, kad M.Kadhafi ar jo padėjėjai negalėtų jais naudotis. Prancūzijos, Italijos, Didžiosios Britanijos ir Vokietijos vyriausybės pasirūpino dar apie 30 mlrd. dolerių kontrole.

Anksčiau, tyrėjų vertinimu, M.Kadhafi kitose pasaulio vietose buvo paslėpęs dar apie 30 mlrd. dolerių, o iš viso – apie 100 mlrd, rašo laikraštis.

Tęsdami toliau tyrimus JAV, Europos ir Libijos pareigūnai nustatė, kad M.Kadhafi per dešimt metų slapta į užsienį pervedė dešimtis milijardų dolerių, daug investavo vos ne kiekvienoje didesnėje šalyje, taip pat Artimuosiuose Rytuose, pietryčių Azijoje.

Didžioji pinigų dalis buvo padėta vyriausybinių institucijų – Libijos centrinio banko, Libijos investavimo įstaigos, Libijos užsienio banko, Libijos nacionalinės naftos korporacijos, Libijos investavimo Afrikoje įstaigos – vardu.

Muamaras Kadhafi buvo slapta iš šalies išsiuntęs ir investavęs užsienyje daugiau kaip 200 mlrd. dolerių – dvigubai daugiau, negu įtarta Vakaruose

Tačiau, anot tyrėjų, M.Kadhafi ir jo šeimos nariai galėjo naudotis šiomis lėšomis, nurodoma straipsnyje.

Naujasis 200 mlrd. dolerių skaičius yra dvigubai didesnis už prieškarinės Libijos ūkio metinę produkciją, pažymi laikraštis.

Libijos naujoji valdžia apie kovos su M.Kadhafi pabaigą paskelbs sekmadienį

LNT ketina sekmadienį paskelbti, kad buvusio šalies lyderio M.Kadhafi šalininkai galutinai nugalėti, rašoma šeštadienį Italijos laikraštyje „Corriere della Sera“.

Manoma, kad pranešimas apie pergalę bus paskelbtas Bengazyje, kuris buvo pagrindinis M.Kadhafi priešininkų bastionas.

LNT paskirtas Libijos informacijos ministras Mahmoudas Shammamas paaiškino, kad iš pradžių ketinta paskelbti apie kovos su M.Kadhafi šalininkais pabaigą penktadienį, bet vėliau tai buvo atidėta du kartus; iki šeštadienio, o vėliau – iki sekmadienio.

Šią savaitę LNT pajėgos užėmė Sirtą – paskutinį didelį miestą, kurį dar kontroliavo M.Kadhafi kovotojai.

NATO planuoja baigti misiją Libijoje spalio 31 dieną

NATO penktadienį taip pat paskelbė planuojanti užbaigti septynis mėnesius trukusią karinę misiją Libijoje spalio 31 dieną, bet oficialų sprendimą ketina paskelbti ateinančią savaitę, pasitarusi su JT ir Libijos LNT.

„Nutarėme, kad mūsų operacija labai arti pabaigos ir priėmėme preliminarų sprendimą baigti operaciją „Suvienytas gynėjas“ (Unified Protector) spalio 31 dieną“, – NATO generalinis vadovas Andersas Foghas Rasmussenas nurodė po ilgų derybų Briuselyje su 28 šalių Aljanso ambasadoriais.

NATO, kaip suskaičiavo Aljanso pareigūnai, nuo kovo 31 dienos atliko 26 156 skrydžius, iš jų 9 634 buvo kovinės atakos.

„Kol kas glaudžiai konsultuosiuosi su Jungtinėmis Tautomis ir Laikinąja Nacionaline Taryba“, – pridūrė jis.

„Labai didžiuojuosi tuo, ką pasiekėme kartu su mūsų partneriais, tarp jų ir daugeliu iš šio regiono“, – sakė NATO vadovas.

NATO toliau „stebės padėtį ir išlaikys pajėgumus atsakyti į grėsmes civiliams, jeigu reikės“, – pridūrė A.F.Rasmussenas.

Paprašytas patvirtinti pranešimus, kad NATO pajėgų smūgis prieš M.Kadhafi vežusią automobilių koloną nebuvo planuotas, A.F.Rasmussenas atsakė, kad buvęs Libijos lyderis niekada nebuvo laikomas taikiniu, o NATO nurodė tik vėliau sužinojusi jo buvimo vietą.

Transatlantinis karinis aljansas taip pat nežino, kur yra M.Kadhafi sūnus Saifas al Islamas, sakė A.F.Rasmussenas.

Jis paragino laikinąją Libijos vyriausybę „užtikrinti žmogaus teisių laikymąsi, įskaitant visišką skaidrumą“.

JAV ambasadorius prie NATO Ivo Daalderis sveikino „istorinį momentą“ Libijos žmonėms ir Aljansui. „Mes baigsime šią operaciją, ir neskraidymo zona virš Libijos nebebus palaikoma“, – jis sakė telekonferencijoje su žurnalistais Vašingtone.

Anksčiau jungtinio štabo vadovas JAV admirolas Jamesas Stavridis savo svetainėje socialiniame tinkle „Facebook“ nurodė: „Po kelių valandų rekomenduosiu užbaigti šią misiją NATO Šiaurės Atlanto Tarybai“.

„Nepaprasta para Libijoje, – pridūrė jis. – Gera diena NATO. Didi diena Libijos žmonėms.“

NATO, kaip suskaičiavo Aljanso pareigūnai, nuo kovo 31 dienos atliko 26 156 skrydžius, iš jų 9 634 buvo kovinės atakos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Įtariama Rusijos agentė Marija Butina įtakingus JAV politikus užbūrė aistra ginklams

Interviu Kultūra

Donaldas Kajokas: „Sulaukus tam tikro amžiaus poezija tau atsuka nugarą“

Aktualu

Vilniuje užsimušė dideliu greičiu motociklu lėkęs vyras

Vardai

Modelis Katie Price apgavo juvelyrę Elvyrą Monginienę: pasisavino kūrėjos papuošalus ir pinigus

Vardai

Simo Jasaičio skyrybų advokatas Albertas Bandžius: „Dabar yra laikas taikiai viską išspręsti“

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Pradžių pradžia: nuo Panerių iki Trolio liežuvio

Gyvenimas

„Krištolinį sūnų“ vienas auginantis Aidas: „Jo kaulai lūžta net nuo prisilietimo“

Sportas

„Sūduvos“ kelyje – nuo fanų liepsnų įkaitusi „Crvena zvezda“

Mokslas.IT

Kas nutiko su „Titaniko“ tragedijos aukomis?

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

Aktualu

Prienų rajone nukritus parasparniui žuvo vyras

Gyvenimas

Patarimai turintiems vaikų: kaip netapti „supertėvais“

Aktualu

Archeologas R.Freundas: norėdami sunaikinti Didžiąją Vilniaus sinagogą, sovietai ją išsaugojo

Aktualu

Sportas ir politika: rusas turistas Turkijoje užmušė kroatus pasaulio čempionate palaikiusį ukrainietį

Verslas

Kova su čeburekų pardavėjais – įteisinimui neprieštarautų ir Palangos policijos vadas

Pasaulis kišenėje

Ispanijos kurortui įgriso nepadorūs turistai: dalins tūkstantines baudas

Vardai

Vyro ir žmonos akrobatinis numeris vos nesibaigė tragedija: nepavykusį triuką užfiksavo kameros

24sek

D.Wade'ui – kinų kontraktas iki gyvenimo pabaigos

Gazas

Saugi motociklininko apranga: į ką atkreipti dėmesį?

Aktualu

D.Trumpas: dar joks JAV prezidentas nebuvo toks „griežtas“ Rusijai

Naujienos

Aktualu

Įtariama Rusijos agentė Marija Butina įtakingus JAV politikus užbūrė aistra ginklams

Interviu Kultūra

Donaldas Kajokas: „Sulaukus tam tikro amžiaus poezija tau atsuka nugarą“

Aktualu

Vilniuje užsimušė dideliu greičiu motociklu lėkęs vyras

Vardai

Modelis Katie Price apgavo juvelyrę Elvyrą Monginienę: pasisavino kūrėjos papuošalus ir pinigus

Pasaulis kišenėje

Aplink pasaulį su kuprine. Pradžių pradžia: nuo Panerių iki Trolio liežuvio

Vardai

Simo Jasaičio skyrybų advokatas Albertas Bandžius: „Dabar yra laikas taikiai viską išspręsti“

Gyvenimas

„Krištolinį sūnų“ vienas auginantis Aidas: „Jo kaulai lūžta net nuo prisilietimo“

Sportas

„Sūduvos“ kelyje – nuo fanų liepsnų įkaitusi „Crvena zvezda“

Mokslas.IT

Kas nutiko su „Titaniko“ tragedijos aukomis?

Vardai

Pirmą kartą ant podiumo – krūtimi kūdikį maitinantis modelis: „Atstovauju dirbančioms mamoms“

Aktualu

Prienų rajone nukritus parasparniui žuvo vyras

Gyvenimas

Patarimai turintiems vaikų: kaip netapti „supertėvais“

Aktualu

Archeologas R.Freundas: norėdami sunaikinti Didžiąją Vilniaus sinagogą, sovietai ją išsaugojo

Aktualu

Sportas ir politika: rusas turistas Turkijoje užmušė kroatus pasaulio čempionate palaikiusį ukrainietį

Verslas

Kova su čeburekų pardavėjais – įteisinimui neprieštarautų ir Palangos policijos vadas

Pasaulis kišenėje

Ispanijos kurortui įgriso nepadorūs turistai: dalins tūkstantines baudas

Vardai

Vyro ir žmonos akrobatinis numeris vos nesibaigė tragedija: nepavykusį triuką užfiksavo kameros

24sek

D.Wade'ui – kinų kontraktas iki gyvenimo pabaigos

Gazas

Saugi motociklininko apranga: į ką atkreipti dėmesį?

Aktualu

D.Trumpas: dar joks JAV prezidentas nebuvo toks „griežtas“ Rusijai

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Išmanus kaimas

Festivalis „Galapagai”

Parašykite atsiliepimą apie 15min