Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Libijos lyderio M.Kadhafi valdymo 40-osios metinės paminėtos oro akrobatų pasirodymais ir fejerverkais (nuotraukos)

Muamaras Kadhafis valdžioje jau keturis dešimtmečius
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Muamaras Kadhafis valdžioje jau keturis dešimtmečius
Šaltinis: BNS
0
A A

Libijos lyderis Muamaras Kadhafis antradienį iškilmingai minėjo perversmo, kurio metu jis iškilo į valdžią, 40-ąsias metines.

Šiose iškilmėse dalyvavo daugelis Afrikos, arabų ir Lotinų Amerikos šalių lyderių, tačiau jas ignoravo dauguma Vakarų šalių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iškilmių akimirka
Iškilmių akimirka

1969 metų nesmurtinio perversmo, per kurį M.Kadhafis nuvertė Libijos karalių Idrisą, 40-ųjų metinių minėjimo programą papildė dvi valandas trukę italų reaktyvinių lėktuvų akrobatinės trupės triukai, parasparnių su pritvirtintais fejerverkų užtaisais skrydžiai ir šokėjų pasirodymai.

Vėlai vakare buvo parodytas trumpas vaizdo įrašas apie paskutiniojo Lokerbio lėktuvo sprogdintojo Abdelbaseto Ali Mohmeto al Megrahio sugrįžimą į Libiją praeitą mėnesį, tačiau iškilmėse dalyvavusios Vakarų šalių delegacijos į jį nereagavo.

Per pasirodymą „Riteris ir žmonės“ vyko paradas, kuriame dalyvavo apie 30 platformų, o prie vienos iš jų buvo pritvirtintas didžiulis plakatas, vaizduojantis karinę uniformą vilkintį M.Kadhafį. Eisenose taip pat dalyvavo šokėjai ir raiteliai iš Libijos, Tuniso, Maroko, Egipto ir Ukrainos.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iškilmių akimirka
Iškilmių akimirka

Venesuelos prezidentas Hugo Chavezas buvo M.Kadhafio garbės svečias ir stebėjo dvi valandas trukusį karinį paradą, kuris pradėjo šešias dienas šioje šiaurinėje Afrikos šalyje vyksiančias iškilmes.

M.Kadhafis tebelaikomas kontraversišku veikėju

Pasak organizatorių, Libija, kuri priklauso naftą eksportuojančių šalių organizacijai OPEC, tačiau ilgą laiką buvo izoliuota, norėjo parodyti pasauliui, kad vėl yra atvira verslui. Tikimasi, kad ši šalis, kuriai daugelį metų buvo taikomos sankcijos, gali tapti naujais vartais į Afriką.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iškilmių akimirka
Iškilmių akimirka

Libija nutraukė paramą ginkluotoms revoliucionierių grupuotėms ir sudarė taiką su Vašingtonu, atsisakiusi planų pasigaminti branduolinių ginklų, taip pat išmokėjusi kompensacijas už sprogdinimus ir kitas atakas, dėl kurių Vakarų šalys kaltino Tripolį.

M.Kadhafį, kuris savo šalį valdė ilgiausiai iš dabartinių Afrikos šalių lyderių, daugelį metų smerkė Jungtinės Valstijos ir jų sąjungininkės, tačiau ir dabar jis laikomas kontraversišku veikėju.

JAV ir Didžioji Britanija pasipiktino, kai iš kalėjimo Škotijoje praeitą mėnesį paleistas A.B.al Megrahis Libijoje buvo sutiktas kaip didvyris. Šis buvęs Libijos agentas buvo nuteistas kalėti iki gyvos galvos už 1988 metais įvykdytą lėktuvo sprogdinimą virš Lokerbio, per kurį žuvo 270 žmonių.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iškilmių akimirka
Iškilmių akimirka

M.Kadhafis, kuris save yra pavadinęs „arabų lyderių lyderiu, Afrikos karalių karaliumi ir musulmonų imamu“, į šias iškilmes pakvietė daugelį Europos šalių lyderių, tačiau atvyko tik keli. Jungtinės Valstijos pranešė, kad perversmo metinių minėjimo ceremonijose dalyvaus ambasados atstovas.

Į Libiją, kuri šiuo metu pirmininkauja Afrikos Sąjungai, taip pat atvyko daug Afrikos šalių lyderių.

H.Chavezas Tripolio garsioje Žaliojoje aikštėje bendravo su kitais garbingais svečiais ir juokavo kalbėdamasis su žurnalistais, o vėliau pasveikino Libijos lyderį, kuris atvyko vilkėdamas karinę uniformą.

Abu valstybių lyderiai, pagarsėję prieš JAV nukreipta retorika, glėbesčiavosi, o vėliau atsisėdo vienas šalia kito. Juos supo Afrikos šalių lyderiai, tarp jų Tuniso vadovas Zine'as al Abidine'as Ben Ali ir Alžyro prezidentas Abdelazizas Bouteflika.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iškilmių akimirka
Iškilmių akimirka

Parade dalyvavo kariniai orkestrai iš 17 šalių, tarp jų Prancūzijos, Italijos ir Australijos, o italų oro akrobatų trupės naikintuvai M.Kadhafio garbei praskriejo virš Viduržemio jūros, raudonais, baltais ir žaliais dūmais išpiešę ore Italijos nacionalinės vėliavos spalvas.

Pro tribūnas prožektorių nušviestoje Žaliojoje aikštėje, kurioje plevėsavo daugybė žalių Libijos vėliavų, riedėjo šarvuočiai, raketas vežantys sunkvežimiai ir tankai.

Tarptautinė šokėjų trupė padėjo atvaizduoti 6 000 metų Libijos istoriją. Vienu metu jie užkopė į kalną, sukrautą iš smėlio pripiltų maišų ir iškilmingai iškėlė Libijos vėliavą.

Valdžią užgrobė būdamas 27-erių

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iškilmių akimirka
Iškilmių akimirka

Prie Viduržemio jūros esančiame Tripolyje buvo sustiprinta apsauga, o žiūrovams pasirodymus teko stebėti iš toli.

Keli šimtai žiūrovų susirinko prie jūros, kai nuo uoste įrengtų platformų buvo paleisti fejerverkai. Virš sostinės skraidė motorizuoti parasparniai, o žali lazerių spinduliai mirgėjo iš viešbučių, kurie šiuo metu statomi Tripolyje, tikintis užsieniečių antplūdžio.

Įvairiaspalviai lazerių spinduliai išpiešė M.Kadhafį ant uoste stovinčio tanklaivio borto – šis laivas tapo stiprėjančio Libijos naftos eksporto simboliu.

1969 metais M.Kadhafis, kuris tuo metu buvo 27 metų armijos ryšių korpuso karininkas, užgrobė valdžią kartu su kitais kariškiais, kai karalius Idrisas buvo išvykęs gydytis į užsienį.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Iškilmių akimirka
Iškilmių akimirka

Libijos santykiai su Vakarų šalimis buvo labiausiai atšalę praeito amžiaus 9-ame dešimtmetyje.

Demonstrantai buvo užėmę JAV ambasadą Tripolyje, o Jungtinės Valstijos 1986 metų balandį bombardavo Tripolį, reaguodamos į Libijos agentų organizuotą sprogdinimą viename Berlyno klube ir kitus išpuolius. Per šiuos antskrydžius žuvo daugiau nei 40 žmonių, tarp jų M.Kadhafio įdukra.

Libija atsakė uždrausdama mokyklose anglų kalbos pamokas.

M.Kadhafis tvirtina, kad jo sukurta politinė sistema, kurioje pagrindinė valdžia suteikta paprastiems žmonėms ir miestų taryboms, o politinės partijos yra uždraustos, ilgainiui įsigalės visame pasaulyje. Kritikai sako, kad ši sistema užgniaužia nepritariančiųjų balsus ir tėra autoritarizmo priedanga.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min