Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Libijos lyderis grasina panaudoti jėgą prieš siekiančius rytinio regiono autonomijos

Mustafa Abdul Jalilas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mustafa Abdul Jalilas
Šaltinis: 15min
0
A A

Libijos lyderis Mustafa Abdul Jalilas trečiadienį pareiškė, kad gins nacionalinę vienybę, prireikus – „panaudojant jėgą“, kai genčių lyderiai ir vienas politinis judėjimas pareikalavo autonomijos rytiniam regionui.

„Nesame pasiruošę skaldyti Libijos“, – pažbrėžė M.Abdul Jalilas, ragindamas rytinio Kirenaikos regiono lyderius dalyvauti dialoge ir perspėjo dėl jų tarpe veikiančių nužudytojo diktatoriaus Muamaro Kadhafi režimo šalininkų.

„Jie turėtų žinoti, kad esama įsiskverbėlių ir Kadhafi režimo liekanų, mėginančių dabar jais pasinaudoti, ir kad esame pasiruošę duoti jiems atkirtį, netgi panaudojant jėgą“, – šalies lyderis sakė televizijos transliuotoje kalboje per konferenciją Misratos mieste, kurioje tariamasi dėl nacionalinės chartijos projekto.

Grupė Kirenaikos genčių ir politinių lyderių siekia paversti šį naftos turtingą regioną pusiau autonomine teritoriją ir pareikalavo sukurti Libijoje federacinę valdymo sistemą.

M.Abdul Jalilas antradienį pareiškė, kad kai kurios arabų šalys palaiko ir finansuoja prieš Tripolio laikinąją vyriausybę nukreiptas nuotaikas rytų Libijoje, praėjus kelioms valandoms po to, kai genčių ir sukarintų grupuočių lyderiai paskelbė šio regiono autonomiją.

„Deja, kai kurios seseriškos arabų šalys palaiko ir finansuoja šią antivyriausybinę agitaciją, kuri yra varoma rytuose“, – M.Abdul Jalilas sakė žurnalistams per spaudos konferenciją Tripolyje, neminėdamas konkrečių valstybių.

„Deja, šias seseriškas valstybes tai palaikyti paskatino jų baimė, kad ši revoliucija neišplistų į jų šalis“, – pridūrė jis.

„Tai, kas vyksta šiandien, yra sąmokslo prieš šią šalį pradžia... Tai labai pavojingas reikalas, keliantis pavojų nacionalinei vienybei“, – perspėjo Libijos lyderis.

Anksčiau per susitikimą rytiniame Bengazio mieste, kuriame dalyvavo apie 3 tūkst. žmonių, Kirenaika buvo paskelbta autonominiu regionu, o šis žingsnis padidino nuogąstavimų, kad šalis gali skilti pusiau po M.Kadhafi režimo nuvertimo praeitą rudenį.

Šios konferencijos Bengazyje, kuriame pirmiausiai įsiplieskė aštuonis mėnesius trukęs sukilimas prieš M.Kadhafi, pasibaigęs nuversto lyderio sučiupimu ir nužudymu, dalyviai taip pat ragino grąžinti Libijai federalinę santvarką.

„Buvo įkurta Kirenaikos laikinoji taryba, vadovaujama šeicho Ahmedo Zubairo al Senussi, kuri rūpinsis regiono reikalais ir gins jo gyventojų teises“, – sakoma po šio susitikimo paskelbtame pranešime.

Naujoji institucija bendradarbiaus su Libijos laikinąja vyriausybe, kuri laikoma „šalies vienybės simboliu ir jos teisėta atstove tarptautiniuose forumuose“, nurodoma pranešime.

Regiono lyderiu išrinktas A.Z.al Senussi yra Libijos valdančiosios Laikinosios Nacionalinės Tarybos (LNT) narys.

„Federacinė sistema yra regiono pasirinkimas“, – jo lyderiai pareiškė bendrame pranešime.

Kirenaika apima teritoriją nuo centrinio pajūrio miesto Sirto į rytus iki sienos su Egiptu.

Autonomijos šalininkai teigia, kad jų pastangų legitimumas kyla iš 1951 metų konstitucijos, kuri buvo priimta karaliaus Idriso monarchijoje. Tąsyk šalis buvo padalyta į tris valstijas – Kirenaiką, Tripolitaniją ir Fezaną.

A.Z.al Senussi yra velionio karaliaus giminaitis ir ilgiausiai už grotų išbuvęs politinis kalinys valdant M.Kadhafi režimui.

„Esame šios šalies dalis, tačiau pasirinkome šią konkrečią valdymo sistemą, kad galėtume spręsti savo vietinius reikalus“, – nurodė jis, atkreipdamas dėmesį į sėkmingas federacines valstybes, tokias kaip Šveicarija, Jungtinės Valstijos ir Jungtiniai Arabų Emyratai.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min