Dabar populiaru
Publikuota: 2011 kovo 29d. 11:43

Libijos sukilėliai atsitraukė dėl Kadhafi pajėgų ugnies (papildyta 12.33 val.)

Muamaras Kadhafi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Muamaras Kadhafi

Libijos lyderio Muamaro Kadhafi pajėgos naktį iš pirmadienio į antradienį apšaudė sukilėlius iš sunkiųjų ginklų prie kelio į rytus nuo Sirto miesto, priversdamos juos atsitraukti į Bin Džavado kaimą, sakė opozicijos kovotojai.

Prasidėjus Vakarų šalių aviacijos atakoms, palei Viduržemio jūros krantą į vakarus žygiuojantys sukilėliai atsiėmė kelis svarbius miestus, tačiau prie Sirto, kuris yra M.Kadhafi gimtasis miestas, jie susidūrė su įnirtingu pasipriešinimu.

Prie Bin Džavado, esančio už maždaug 150 kilometrų nuo Sirto, buvo susirinkę dešimtys kovotojų ir civilių gyventojų, atvažiavusių pikapais ir lengvaisiais automobiliais.

„Šis plentas kelia rūpesčių, – sakė 28 metų sukilėlių karininkas Hamadas al Awani, tikriausiai vadovaujantis šiam būriui. – Vakar mums smogė Kadhafi (šalininkai), todėl atsitraukėme“.

Libijos lyderis Muamaras Kadhafi ragina tarptautinę koaliciją nutraukti „barbariškas“ atakas

Libijos lyderis Muamaras Kadhafi paragino nutraukti „barbarišką puolimą“ prieš jo šalį laiške, adresuotame Londone antradienį vyksiančios tarptautinės konferencijos dalyviams, kuris tarsis dėl tolesnių veiksmų sukilimo apimtoje Šiaurės Afrikos šalyje.

Laiške, adresuotame šalių „kontaktinei grupei“, susitiksiančiai planuoti Libijos ateities po tikėtinos M.Kadhafi režimo griūties, autoritarinis lyderis NATO vadovaujamas aviacijos atakas prilygino nacistinės Vokietijos lyderio Adolfo Hitlerio karinėms kampanijoms per Antrąjį pasaulinį karą.

Šią kovinę misiją prieš daugiau nei savaitę pradėjo Didžioji Britanija, Prancūzija ir Jungtinės Valstijos, veikiančios pagal Jungtinių Tautų (JT) mandatą, leidžiantį nustatyti Libijoje neskraidymo zoną ir ginti civilius gyventojus nuo M.Kadhafi pajėgų atakų.

JAV ir NATO misija Libijoje kelia naujų klausimų

Jungtinės Valstijos ir NATO vadovaujami partneriai tvirtina, kad vykdydami misija Libijoje tesiekia apsaugoti civilius gyventojus nuo jų vyriausybės pajėgų puolimų, tačiau sukilėliams perėmus iniciatyvą ir atsidūrus prie šalies lyderio Muamaro Kadhafi gimtojo miesto Sirto, gynėjai faktiškai tapo opozicijos sąjungininkais, smogiančiais iš oro.

Tarptautinės koalicijos misijos vaidmenį imtasi atidžiau nagrinėti po savaitę trukusių antskrydžių, kuriems vadovavo JAV, Prancūzija ir Didžioji Britanija. Šios atakos padėjo sukilėliams pasiekti itin svarbų persilaužimą ir pradėti žygį į sostinę Tripolį.

JAV prezidentas Barackas Obama pirmadienio vakarą pasakytoje kalboje paaiškino Amerikos vaidmenį Libijoje ir pripažino, kad kariniai smūgiai sudarė sąlygas sukilėliams išvykti M.Kadhafi pajėgas iš Adždabijos miesto, taip pat „sustabdė pražūtingą Kadhafi puolimą“.

Operacijas Libijoje dažniausiai komentuojantis Pentagono atstovas viceadmirolas Williamas Gortney pirmadienį teigė žurnalistams, kad JAV kariškiai nederina savo operacijų su sukilėliais, siekiančiais nuversti M.Kadhafi.

Tačiau jis beveik nepaliko abejonių, kad Vakarų šalių aviacija, tikslingai ar ne, padeda sukilėliams užimti naujas teritorijas.

„Aišku, jie gauna naudos iš mūsų veiksmų“, – pripažino W.Gortney.

Jis demonstravo žemėlapį, kuriame matoma, kad sukilėlius nuo Sirto skiria apie 80 kilometrų, taip pat informavo apie M.Kadhafi pajėgų „gana reikšmingą traukimąsi“, paskatintą nesiliaujančių antskrydžių.

W.Gortney sakė, kad praeitą penktadienį prieš sausumos taikinius Libijoje buvo surengtas 91 antskrydis, šeštadienį – 88, o sekmadienį – 107. Beveik pusę šių misijų įvykdė JAV lėktuvai.

Klausimų išlieka

Jeigu Jungtinių Tautų (JT) sankcionuotos karinės misijos tikslas – apsaugoti civilius gyventojus, ar ši sąlyga taikoma M.Kadhafi palaikantiems taikiems libiams, kuriems kyla pavojus Sirte ir kituose sukilėlių taikiklyje atsidūrusiuose miestuose? Jeigu ši sąlyga netaikoma, Vakarų šalių intervenciją sunku laikyti neutralia humanitarine operacija, nederinama su sukilėliais.

Iš pradžių intervencijos planuotojai siekė užkirsti kelią galimoms civilių gyventojų žudynėms rytiniame Bengazio mieste, kai prieš dvi savaites kilo pavojus, kad M.Kadhafi pajėgos sutriuškins sukilėlius. Libijos lyderis tuomet grasino „nerodysiantis jokio pasigailėjimo“.

Šis uždavinys buvo greitai įvykdytas JAV vadovaujamais smūgiais. Užpraeitą savaitgalį Libijoje buvo nustatyta neskraidymo zona, nesulaukus didesnio pasipriešinimo.

Vėliau Jungtinės Valstijos ir jų partneriai pradėjo atakas prieš M.Kadhafi pajėgų aprūpinimo kelius ir kitus karinius taikinius ne vien Bengazio apylinkėse, bet ir kitose Libijos vietovėse.

Tačiau Vakarų šalių oro pajėgų vaidmuo peržengė pradinius humanitarinius uždavinius – imtasi teikti aviacijos palaikymą sukilėliams, taip pat bombarduotos M.Kadhafi pajėgos, siekiant palaužti jų ryžtą ir kovinę galią.

W.Gortney atskleidė, kad praeitą savaitgalį JAV oro pajėgų lėktuvai „A-10 Thunderbolt“, kurių funkcija – sausumos pajėgų taktinis palaikymas, pirmąkart dalyvavo misijose per šį konfliktą. Kariškis atsisakė nurodyti, kur buvo šių misijų taikiniai, ir nepateikė jokių kitų detalių.

Pasak jo, mūšiuose taip pat dalyvavo sausumos pajėgų palaikymo lėktuvai „AC-130 Spectre“, ginkluoti 105 mm kalibro haubica ir 40 mm patranka „Bofors“.

„Thunderbolt“ ir „Spectre“ JAV kariškiams suteikia daugiau galimybių atakuoti M.Kadhafi pajėgas gyvenvietėse, sukeliant mažesnį pavojų civiliams gyventojams.

 

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min