Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Libijos režimas sako esantis pasiruošęs deryboms dėl reformų (atnaujinta 15.06 val.)

Libijos sukilėliai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Libijos sukilėliai
Šaltinis: BNS
0
A A

Libijos vyriausybė antradienį pareiškė esanti pasiruošusi derėtis dėl reformų, tačiau kategoriškai atmetė galimybę tartis dėl šalies lyderio Muamaro Kadhafi atsistatydinimo.

„Kitas reikalas – kaip Libija valdoma? Kokia politinė sistema bus diegiama šalyje? Dėl to galima derėtis; mes galime apie tai kalbėtis, – vyriausybės atstovas Mussa Ibrahimas sakė žurnalistams. – Gali vykti bet kas – rinkimai, referendumai.“

Tačiau jis pabrėžė, jog dėl M.Kadhafi ateities jokių derybų nebus.

Šie komentarai nuskambėjo praėjus kelioms valandoms po to, kai opozicija griežtai atmetė esą planuojamą taikos susitarimą, pagal kurį vienas iš M.Kadhafi sūnų galėtų perimti karo nuniokotos šalies vairą.

M.Kadhafi yra šalies genčių ir žmonių „saugumo vožtuvas“, sakė M.Ibrahimas. „Manome, kad jis yra labai svarbus vadovaujant bet kokiai pereigai prie demokratinio ir skaidraus modelio“, – pridūrė vyriausybės atstovas.

Tuo tarpu vienas M.Kadhafi pasiuntinys dalyvavo derybose Turkijoje ir Maltoje dėl galimų „kelio gairių“, o JAV žiniasklaida praneša, jog du iš Libijos lyderio sūnų siūlosi prižiūrėti perėjimo prie demokratijos procesą, kurio metu M.Kadhafi pasitrauktų iš valdžios.

Tačiau Italija, buvusi Libijos kolonija, pareiškė, kad tokios diplomatinės uvertiūros nepatikimos, nes įnirtingos kovos tęsiasi, o sukilėlių pajėgos iš naujo mėgina užimti Marsa Bregos miestą, kuriame veikia svarbi naftos perdirbimo įmonė.

Sukilėliai, siekiantyss nuversti keturis dešimtmečius trukusį M.Kadhafi režimą, puolė Marsa Bregos priemiesčius, tačiau buvo atremti stiprios artilerijos ugnies.

Italija sako, kad M.Kadhafi ir jo šeima turi pasitraukti iš valdžios ir kad tarptautinė bendruomenė turi vieningai atmesti režimo diplomatiją.

„Kadhafi ir jo šeima turi pasitraukti“, – Italijos užsienio reikalų ministras Franco Frattini sakė naujienų televizijai SkyTG24.

Vis dėlto nesikeičiantis pastarosiomis dienomis M.Kadhafi kariuomenės ir sukilėlių pozicijų išsidėstymas šalies rytuose, kai kurių Libijos lyderio bendražygių pabėgimas iš šalies ir varginga taikių gyventojų padėtis verčia suaktyvinti pastangas išspręsti konfliktą diplomatiniu lygiu.

Kritiška gyventojų padėtis tebėra Misratoje, mieste Libijos vakaruose, kurį, nepaisydama Jungtinių Tautų sankcionuotų tarptautinės koalicijos oro smūgių Libijos teritorijoje, tebepuola vyriausybės kariuomenė.

Kritiška gyventojų padėtis tebėra Misratoje, mieste Libijos vakaruose, kurį, nepaisydama Jungtinių Tautų sankcionuotų tarptautinės koalicijos oro smūgių Libijos teritorijoje, tebepuola vyriausybės kariuomenė.Evakuoti iš Misratos, paskutinio stambaus maištininkų bastiono vakaruose, gyventojai sako, kad miestas virto „pragaru“. Pasak jų, M.Kadhafi kareiviai surengė skerdynes, miesto gatvėse daugybė lavonų, o ligoninės perpildytos sužeistųjų.

Tuo tarpu aukštas šaltinis kaimyninio Alžyro saugumo pajėgose sakė „Reuters“, pageidaudamas neskelbti savo pavardės, kad „al Qaeda“ naudojasi konfliktu, siekdama gauti ginklų, tarp jų „žemė-oras“ klasės raketų.

Pasak jo, Islamiškojo Magribo „al Qaeda“ (AQIM), Šiaurės Afrikoje veikiantis „al Qaeda“ sparnas, gauna ginklų Libijos rytuose ir persiunčia juos į kitas Afrikos šalis.

JAV atitraukė savo karo lėktuvus iš Libijos

JAV kariškiai pirmadienį atitraukė savo naikintuvus iš tarptautinės koalicijos veiksmų Libijoje. Jungtinės Valstijos planavo sustabdyti kovines misijas ir sparnuotųjų raketų „Tomahawk“ smūgius jau praeitą savaitgalį, tačiau patenkino Aljanso prašymą tęsti šias operacijas dar dvi paras iki pirmadienio.

JAV aviacija kovinius skrydžius baigė 22 val. Grinvičo (1 val. Lietuvos) laiku. Amerikos lėktuvai išlieka kovinėje parengtyje, tačiau vadovavimą perima NATO, nurodė Pentagono atstovas Darrynas Jamesas.

„JAV aviacijos vienetai turėtų nutraukti kovinius skrydžius ir liks kovinėje parengtyje, jeigu NATO prašytų jų pagalbos“, – sakoma D.Jameso išsiųstame elektroniniame laiške.

NATO paprašė pratęsti JAV bombardavimo misijas, nes koalicijos aviacijos patruliavimą praeitą savaitgalį trikdė nepalankūs orai, todėl Libijos lyderio M.Kadhafi pajėgos galėjo vėl atakuoti sukilėlius, nurodė pareigūnai.

Nuo sekmadienio 22 val. (pirmadienio 1 val. Lietuvoje) iki pirmadienio 10 val. (13 val. Lietuvoje) JAV karo lėktuvai skrido bent į du reidus, tačiau nepaleido nė vienos raketos „Tomahawk“, sakė D.Jamesas.

Jis pridūrė, kad vienas JAV naikintuvas „Harrier“ „atakavo karines mašinas netoli“ Sirto miesto, o šturmo lėktuvas „A-10 Thunderbolt“ „atakavo karines mašinas netoli Marsa Bregos“.

Gerai šarvuoti šturmo lėktuvai A-10, ginkluoti galinga 30 mm kalibro patranka, yra pritaikyti naikinti tankus ir kitus sausumos pajėgų taikinius.

JAV įstatymų leidėjai kritikavo šalies prezidentą Baracką Obamą dėl sprendimo sumažinti Amerikos karinį indėlį šioje misijoje, sakydami, kad NATO sąjungininkai neturi šturmo lėktuvų, kurie prilygtų „A-10 Thunderbolt“.

Kitos NATO šalys planuoja suintensyvinti patruliavimą ore, siekdamos kompensuoti JAV aviacijos atitraukimą. Tuo tarpu amerikiečiai daugiausiai prisidės elektroninių ryšių trikdymu, pildydami sąjungininkų naikintuvų degalų atsargas iš oro tanklaivių, dalyvaudami žvalgybos, paieškų ir gelbėjimo misijose.

Turkija ir Indonezija ragina skelbti paliaubas Libijoje (papildyta 15.06 val.)

Turkija ir Indonezija antradienį paragino skelbti paliaubas Libijoje ir pažadėjo padėti atstatyti šalį, tuo tarpu sukilėlių ir vyriausybės pajėgos tęsė kovas dėl strategiškai svarbių rytinių miestų, tebegaliojant pagal Jungtinių Tautų (JT) mandatą paskelbtai neskraidymo zonai.

Ankaros ir Džakartos raginimai nuskambėjo po to, kai M.Kadhafi režimas praeitą penktadienį atmetė opozicijos pasiūlymą skelbti paliaubas, jeigu vyriausybės pajėgos nutrauks puolimus prieš opozicijos kontroliuojamus miestus.

Turkijos prezidentas Abdullah Gulas po Džakartoje vykusių derybų su Indonezijos vadovu Susilo Bambangu Yudhoyono pareiškė, kad laikas „sustabdyti kraujo liejimą Libijoje“.

„Aptarėme šį klausimą, kad liautųsi kraujo liejimas Libijoje. Infrastruktūra neturi būti griaunama, – Turkijos lyderis sakė per bendrą spaudos konferenciją, kur jo žodžius vertė Indonezijos vyriausybės vertėjas. – Neįmanoma išlaikyti uždaro režimo (Libijoje). Demokratija ateis į šį regioną, o Libijos žmonės neturi ilgiau kentėti.“

Abiejų lyderių bendrame komunikate „pabrėžiama Libijos suverenumo, nacionalinės vienybės ir teritorinio vientisumo išsaugojimo svarba“.

Tačiau Turkijos pareigūnai, mėginantys tarpininkauti derybose dėl ugnies nutraukimo Libiją apėmusiame pilietiniame kare, antradienį pareiškė, kad persilaužimas dar nepasiektas ir kad abi konflikto pusės nesutaria, ar lyderis M.Kadhafi turi pasitraukti, ar pasilikti.

Turkijos užsienio reikalų ministras Ahmetas Davutoglu pirmadienį su M.Kadhafi vyriausybės pasiuntiniu aptarė preliminarias paliaubų ir konflikto politinio sprendimo sąlygas. Artimiausiomis dienomis į Ankarą turėtų atvykti sukilėlių delegacija, su kuria bus aptarti panašūs klausimai.

„Abiejų pusių pozicijos griežtos, – nurodė vienas Turkijos URM pareigūnas. – Viena pusė, opozicijos, tvirtina, kad Kadhafi turi pasitraukti. Kita sako, kad Kadhafi turi likti. Taigi kol kas proveržis nepasiektas.“

Po susitikimo su A.Davutoglu Libijos užsienio reikalų viceministras Abdelati Laabidi pirmadienio vakarą išvyko į Maltą. Anksčiau jis savo vyriausybės poziciją pristatė Atėnuose.

Pabėgęs Libijos užsienio reikalų ministras – „ligotas ir senas“ žmogus, sako M.Kadhafi sūnus

M.Kadhafi sūnus Saifas al Islamas antradienį pareiškė, kad buvęs šalies užsienio reikalų ministras Mussa Kussa yra „ligotas ir senas“, taip pat tvirtino, kad nesijaučia esąs išduotas jo pabėgimo į Didžiąją Britaniją.

Škotijos pareigūnai, tiriantys 1988 metais įvykdytą vieno keleivinio lėktuvo susprogdinimą virš Lokerbio vietovės, planuoja artimiausiomis dienomis apklausti Mussą Kussą.„Jis (Mussa Kussa) sakė: „Dabar man taikomas draudimas išvykti, o aš turiu kas tris mėnesius vykti į Kromvelio ligoninę Londone. Jeigu gausiu leidimą, aš ten išvyksiu“, – S.al Islamas Kadhafi aiškino britų nacionalinei televizijai BBC. – Mes jam leidome išvykti į Džerbos salą Tunise. Taigi, nėra nieko prieštaringa.“

Paklaustas, ar M.Kussos netikėtas atvykimas į Britaniją praėjusią savaitę, kai tarptautinė koalicija bombardavo Libiją, yra išdavystė, S.al Islamas atsakė: „Ne. Jie yra ligoti žmonės, seni ir ligoti žmonės, o mes bombarduojami dvi savaites.“

Libijos lyderio sūnus pabrėžė, kad koalicijos kariniai veiksmai pagal JT rezoliucijos suteiktą mandatą sukelia šalies žmonėms „psichologinį spaudimą“.

„Ką galite padaryti? Atsistatydinti, pasakyti, kad pasitrauki. Tai karas; Libija yra kare“, – pridūrė jis.

S.al Islamas tvirtino, kad M.Kussa pasakojo britų pareigūnams „anekdotus“, mėgindamas įgyti teisinę neliečiamybę.

„Britanijos vyriausybė sako: „Jums nebus taikomas imunitetas, jeigu nebendradarbiausite“. Jis yra ligotas, ligotas ir senas, – aiškino M.Kadhafi sūnus. – Kai atsiduriate tokioje padėtyje, žinoma, tenka pasakoti anekdotus.“

Škotijos pareigūnai, tiriantys 1988 metais įvykdytą vieno keleivinio lėktuvo susprogdinimą virš Lokerbio vietovės, planuoja artimiausiomis dienomis apklausti M.Kussą.

Buvęs Libijos diplomatijos vadovas, kuris tuo metu buvo aukšto rango M.Kadhafi režimo pareigūnas, įtariamas susijęs su JAV oro bendrovės „Pan Am“ lainerio susprogdinimu virš Škotijos miestelio. Per šį išpuolį žuvo 270 žmonių.

S.al Islamas, kuris viešumoje nesirodė nuo koalicijos antskrydžių pradžios kovo 19 d., trumpam atvyko į vieną viešbutį Tripolyje, kuriame yra apsistoję užsienio žurnalistai, ir davė interviu BBC.

NATO karo lėktuvai bombardavo Libijos režimo pajėgas netoli Marsa Bregos

NATO karo lėktuvai antradienį atakavo M.Kadhafi pajėgas netoli rytinio Marsa Bregos uostamiesčio, pranešė vienas naujienų agentūros žurnalistas, nurodęs, kad per šį antskrydį žmonės veikiausiai nenukentėjo.

Aljanso aviacija smogė už maždaug 30 kilometrų į rytus nuo strategiškai svarbaus naftos terminalo, esančio už 800 kilometrų į rytus nuo Tripolio. Pastarąją savaitę šiame regione vyko įnirtingos kovos: iš pradžių miestą užėmė sukilėliai, o vėliau juos vėl išstūmė M.Kadhafi pajėgos.

Per antradienio rytą surengtą NATO reidą buvo sunaikinti du vyriausybės pajėgų pikapai, kurie važiavo sukilėlių pozicijų link. Tačiau korespondentas nurodė, kad jų viduje buvę kariai veikiausiai nenukentėjo.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min