TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Libijos sukilėliai smerkia NATO dėl nesuteikiamos pagalbos apgultos Misratos gyventojams (atnaujinta 17.38 val.)

Apsiausta Misrata tapo aršių kovų arena.
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Apsiausta Misrata tapo aršių kovų arena.
Šaltinis: BNS
0
A A

Libijos sukilėliai sukritikavo NATO vadovaujamą oro patruliavimo misiją sakydami, kad ji neįgyvendina Jungtinių Tautų (JT) suteikto mandato ginti civilius gyventojus Tripolio režimo pajėgų apsiaustame trečiajame didžiausiame Misratos mieste.

Šie kaltinimai nuskambėjo antradienį, kai sukilėliai pirmąkart per pastarąją savaitę buvo priversti atsitraukti iš didesnės teritorijos, spaudžiami šalies lyderio M.Kadhafi pajėgų. Opozicijos kovotojai buvo pastebėti atsitraukiantys iš strategiškai svarbaus Marsa Bregos miesto per didelį režimo pajėgų puolimą.

Tačiau sukilėlių ryžtą sustiprino Tobruke prisišvartavęs milijonų barelių talpos tanklaivis, pasiruošęs pasikrauti pirmąją jų eksportuojamos naftos siuntą, kuri gali kainuoti daugiau nei 100 mln. dolerių (243 mln. litų).

Tuo tarpu sukilėlių pajėgų vyriausiasis vadas Abdelfatah Yunisas pareiškė, kad NATO vadovaujamos misijos karo lėktuvai nedaro nieko, kad nutrauktų jau 40 dienų trunkantį režimo pajėgų bombardavimą, keliantį pavojų civiliams gyventojams Misratoje.

„NATO leidžia Misratoje kasdien žūti žmonėms, – A.Yunisas sakė žurnalistams sukilėlių pagrindinėje tvirtovėje Bengazyje. – Jeigu NATO lauks dar savaitę, Misratoje nieko nebeliks.“

„Jeigu NATO norėtų nutraukti šio miesto blokadą, jie būtų tai padarę prieš kelias dienas. Misratoje kasdien žūva civiliai gyventojai – senyvi žmonės ir vaikai. NATO nepadarė nieko, tik šen ar ten bombardavo“, – pridūrė jis.

Gydytojai praeitą savaitę pranešė, kad nuo sukilimo Libijoje pradžios vasario 17 d. Misratoje žuvo apie 200 žmonių, o per kelias pastarąsias dienas aukų tikriausiai padaugėjo.

Aljansas „daro viską, ką gali“

NATO jungtinių operacijų vadas brigados generolas Markas van Uhmas sakė, kad Aljansas daro viską, ką gali, kad apsaugotų civilius gyventojus šiame mieste.

„Misrata yra svarbiausias prioritetas dėl ten susiklosčiusios padėties, – pabrėžė jis. – Gavome patvirtinimų, kad Misratoje tankai išsklaidomi, slepiami, o žmonės naudojami kaip gyvieji skydai, siekiant sutrukdyti atpažinti taikinius per NATO reidus.“

Gydytojai praeitą savaitę pranešė, kad nuo sukilimo Libijoje pradžios vasario 17 d. Misratoje žuvo apie 200 žmonių, o per kelias pastarąsias dienas aukų tikriausiai padaugėjo.M.Kadhafi pajėgos išstūmė sukilėlius iš Viduržemio jūros uostamiesčio Marsa Bregos, kuriame veikia svarbi naftos perdirbimo įmonė, nors NATO aviacija atakavo režimo šalininkus, kurių artilerija intensyviai apšaudė sprunkančius priešus.

Antradienį paryčiais Marsa Bregos apylinkėse įsiplieskė smarkus mūšis – sukilėliai į režimo pajėgų artilerijos užtveriamąją ugnį atsakė raketinės artilerijos salvėmis.

Tačiau popietę šimtai sukilėlių jau traukėsi, važiuodami savo automobiliais link strategiškai svarbioje kelių sankirtoje esančio Adždabijos miesto. Pastarasis yra už maždaug 80 kilometrų nuo Bengazio.

Sukilėliai nesureikšmino pastarojo teritorijos praradimo sakydami, jog ši jų nesėkmė vargu ar bus paskutinė, prieš nuverčiant M.Kadhafi režimą.

Libijos sukilėliai atsargas apsiaustai Misratai galės gabenti jūra

Libijos sukilėliai nuo šiol galės jūra gabenti atsargas į režimo pajėgų apsuptą Misratos miestą, trečiadienį paskelbė Prancūzijos gynybos ministras Gerard'as Longuet.

„Ketiname užtikrinti, kad pagalba ateis iš Bengazio ir kad Kadhafi karinės pajėgos nė akimirkai negalės jos sustabdyti“, – ministras sakė radijui „France Inter“.

Libijos civilių gyventojų žudynės yra režimo „iš anksto apgalvotas“ planas, sako tarptautinis tribunolas

Libijoje prieš prasidedant pastarajam sukilimui civilius gyventojus ruoštasi žudyti pagal „iš anksto apgalvotą planą“, kurį buvo parengęs autoritarinio lyderio M.Kadhafi režimas, antradienį paskelbė Tarptautinio Baudžiamojo Teismo (TBT) prokuroras.

„Turime patikimų įrodymų, kad civilių žudynės yra iš anksto apgalvotas planas, – prokuroras Luisas Moreno-Ocampo sakė naujienų agentūrai AFP. – Sausį, po sukilimų Tunise, jie pradėjo ruoštis Libijoje galinčioms kilti problemoms; jie organizavosi.“

L.Moreno-Ocampo kovo 3 d. paskelbė, kad TBT tiria, ar M.Kadhafi, trys jo sūnūs ir kiti Libijos režimo nariai įvykdė nusikaltimų žmoniškumui.

Vėliau prokuroras sakė, kad prašymas leisti išduoti įtariamųjų arešto orderį bus pateiktas praėjus kelioms savaitėms po gegužės 4 d., kai Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Taryba bus informuota apie TBT tyrimo išvadas.

L.Moreno-Ocampo vasario 28 d. nurodė, kad pasitarus su JT buvo pradėtas preliminarus tyrimas dėl galimai Libijoje įvykdytų nusikaltimų žmoniškumui.

„Biuras šiuo metu nagrinėja pranešimus apie didelio masto arba sistemingas atakas prieš civilius gyventojus“, – tuo metu prokuroras sakė žurnalistams Hagoje.

Libija paskyrė naują užsienio reikalų ministrą

Libijos vyriausybė naujuoju šalies užsienio reikalų ministru paskyrė buvusį Europos reikalų viceministrą Abdelati Laabidi, antradienį pranešė vienas aukštas URM pareigūnas.

„Ponas Abdelati Laabidi yra naujasis ministras“, – Libijos užsienio reikalų viceministras Khaledas Kaimas sakė naujienų agentūrai AFP.

Naujasis valdančiojo režimo diplomatijos vadovas, kuris jau yra vadovavęs URM, pakeis savo pirmtaką Mussą Kussą.

M.Kussa, kuris 1994–2009 metais vadovavo Libijos žvalgybos tarnyboms ir buvo laikytas vienu iš svarbiausių šalies lyderio M.Kadhafi patikėtiniu, praėjusią savaitę pasitraukė iš posto ir pabėgo į Didžiąją Britaniją.

Oro atakas Libijoje komplikuoja grėsmė civiliams žmonėms, sako Prancūzija (papildyta 17.38 val.)

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe trečiadienį pareiškė, kad karines operacijas Libijoje vis labiau komplikuoja tai, kad M.Kadhafi lojalios pajėgos laikosi taktikos, kuri didina grėsmę, kad gali nukentėti civiliai žmonės.

Danija paskyrė specialųjį pasiuntinį, kuris palaikys ryšius su Libijos sukilėlių lyderiais Bengazio mieste.NATO, kurią libiečių sukilėliai kaltino tuo, kad ji delsė pradėti rengti oro atakas, privalo atsižvelgti į faktą, kad M.Kadhafi pajėgos neretai būna visai šalia civilių gyventojų.

„Mes oficialiai paprašėme, kad nebūtų atsitiktinių aukų tarp civilių gyventojų“, – sakė ministras. Tai, žinoma, apsunkina operacijas.“

Danija paskyrė diplomatinį pasiuntinį Libijos sukilėlių vadovybei Bengazyje

Danija paskyrė specialųjį pasiuntinį, kuris palaikys ryšius su Libijos sukilėlių lyderiais Bengazio mieste, trečiadienį paskelbė Danijos URM.

„Nusprendžiau, kad Danijos pusė turėtų išplėsti ryšius su sukilėlių Laikinąja Nacionaline Taryba (NTC) siekiant daugiau sužinoti apie Tarybos veiklą ir planus“, – užsienio reikalų ministrė Lene Espersen nurodė naujienų agentūrai AFP atsiųstame pranešime. – Todėl paskyriau specialųjį pasiuntinį, kuris prisidėtų svarstant prieinamas pagalbos NTC galimybes, siekiant skatinti politinį procesą.“

Ministrė pridūrė, kad šis diplomatas išvyks į Bengazį „kiek įmanoma greičiau“.

M.Kadhafi pasiuntė žinią B.Obamai, praneša Libijos naujienų agentūra

M.Kadhafi pasiuntė žinią JAV prezidentui Barackui Obamai po „Amerikos pasitraukimo iš kryžininkų kolonijinio aljanso prieš Libiją“, trečiadienį pranešė šios Šiaurės Afrikos valstybės oficiali naujienų agentūra JANA.

Daugiau jokių detalių agentūra nepateikė.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min