Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Libijos sukilėliai veržliai juda į vakarus ir jau užėmė naftos eksporto miestą Ras Lanufą bei Marsa Bregą

Sukilėliai Bin Džavado kaime
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Sukilėliai Bin Džavado kaime
Šaltinis: BNS
0
A A

Sukilėliai, kovojantys su Libijos lyderio M.Kadhafi pajėgomis, sekmadienį gerokai pasistūmėjo į Vakarus ir užėmė šalies rytuose esantį svarbų naftos eksporto miestą Ras Lanufą, pranešė AFP korespondentai.

Ras Lanufas yra 370 km į vakarus nuo sukilėlių bastiono Bengazio ir 210 km nuo Adždabijos – pirmojo šeštadienį sukilėlių vėl užimto miesto. M.Kadhafi pajėgos jį buvo užėmusios kovo 12 dieną.

Ant kelio matyti paliktų ginklų, o pastatai yra iš dalies sugriauti – tai rodo, kad M.Kadhafi pajėgos atsitraukė labiau į vakarus, Libijos lyderio gimtojo Sirto miesto link.

Pakeliui į Ras Lanufą sukilėliai taip pat užėmė dar vieną svarbų naftos eksporto punktą – Marsa Bregos miestą.

Pranešama, kad Libijos sukilėliai stumiasi dar toliau ir sekmadienį vėl užėmė Bin Džavado kaimą, esantį už 50 km į vakarus nuo Ras Lanufo.

Sukilėliai sakė pasinaudoję prancūzų antskrydžiais prieš Bin Džavadą, kurie buvo surengti 9 val. vietos (10 val. Lietuvos) laiku ir per kuriuos buvo sunaikinti keli tankai. Jų nuolaužos dabar matomos viename kelyje.

Netvarkingos sukilėlių armijos nariai pasistūmėjo toliau į vakarus, M.Kadhafi gimtojo Sirto miesto link, ir švęsdami šaudė į orą.

Džiūgaujantys sukilėliai šoko ir skandavo „Muamarai, tu esi šuo, mes atžygiavome tiesiai į Bin Džavadą“. Tuo tarpu kiti šaudė į M.Kadhafi plakatą ir padegė režimo naudojamą Libijos vėliavą.

Viena sukilėlių grupė, padrąsinta nedidelio pasipriešinimo Bin Džavade, nuvažiavo keliu Sirto link. Šis miestas yra maždaug už 150 km į vakarus.

Džiūgaujantys sukilėliai šoko ir skandavo „Muamarai, tu esi šuo, mes atžygiavome tiesiai į Bin Džavadą“.Sukilėliai iš Bin Džavado buvo pasitraukę kovo 6 dieną, kai patyrė didelių nuostolių per M.Kadhafi lojalių sausumos pajėgų, kurias rėmė karo lėktuvai, pasalą.

Italija siūlys bendrą su Vokietija planą dėl Libijos

Italija pasiūlys, kad Roma ir Berlynas paremtų bendrą planą dėl Libijos, kuriame numatyta ugnies nutraukimas, humanitarinis koridorius ir Libijos lyderio M.Kadhafi išvykimas iš savo šalies, sakė italų užsienio reikalų ministras Franco Frattini.

F.Frattini interviu, kurį sekmadienį skelbia laikraštis „La Repubblica“, sakė, kad Italija bandys įtikinti Vokietiją sutikti su šiuo planu ir pateikti jį per Londono susitikimą aukšto rango grupei dėl Libijos įsteigti.

„Turime planą ir pažiūrėsime, ar jis gali būti paverstas Italijos ir Vokietijos pasiūlymu bendrame dokumente, kuris gali būti pateiktas antradienį“, – sakė jis.

Pasak ministro, plane numatytas ugnies nutraukimas, kurį stebėtų Jungtinės Tautos JT, ir „nuolatinis humanitarinis koridorius“ pagalbai teikti, kurio jau bando siekti Turkija.

Italija prašytų aktyvaus Arabų Lygos ir Afrikos Sąjungos (AS) dalyvavimo, pirmiausia – dialogo su Libijos opozicija. Arabų šalys dalyvaus antradienio susitikime.

F.Frattini sakė, jog „neįsivaizduojama“, kad koks nors sprendinys numatytų M.Kadhafi išlikimą valdžioje, ir pridūrė, kad AS ir net Libijos režimo nariai bando įtikinti M.Kadhafi pasitraukti.

Didžioji Britanija ir Prancūzija spaudė imtis karinių veiksmų Libijoje, Vokietija tam priešinosi, o Italija, regis, liko sprendimų priėmimo nuošalyje, nors jos bazės yra naudojamos dabartinėje operacijoje.

„Šiomis sunkiomis dienomis Europa galbūt prarado kai kurias dalis. Nenorime prarasti Vokietijos ir dėl evoliucijos ugnies nutraukimo link bus lengviau pamatyti jos grįžimą“, – sakė F.Frattini.

Sekmadienį NATO ambasadoriai susitikime aptars planus dėl Aljanso mandato išplėtimo, kad būtų galima visiškai perimti vadovavimą karinėms operacijoms, įskaitant sausumoje esančių taikinių atakavimą.

NATO pareigūnai sakė, kad jei visos 28 narės sutiks išplėsti Aljanso vaidmenį, tai užtikrintų jam „politinę operatyvinių sprendimų kontrolę“.

Britanijos kariai neketina apginkluoti opozicionierių Libijoje

Britanijos armijos kareiviai nedalys ginklų Libijos opozicijos pajėgoms, kovojančioms su M.Kadhafi režimu, pareiškė sekmadienį Didžiosios Britanijos gynybos sekretorius Liamas Foxas. „Mes neginkluojame sukilėlių ir nenumatome to daryti“, – pareiškė jis interviu BBC.

Popiežius Benediktas XVI sekmadienį paragino „sustabdyti ginklų naudojimą“ sprendžiant Libijos krizę ir išreiškė susirūpinimą civiliais tos šalies gyventojais.Pasak gynybos sekretoriaus, civilinių gyventojų saugumą Libijoje užtikrina tarptautinė koalicija. Opozicionieriai neturi bijoti, kad M.Kadhafi kariai ateis į jų namus ir pradės juos žudyti.

L.Foxas sakė, kad Britanija negali pažeisti JT įvesto draudimo tiekti ginklus į Libiją. Pasak gynybos sekretoriaus, jeigu opozicijos jėgos toliau stums M.Kadhafi kariuomenę iš gyvenviečių Libijos pakrantėje, jos įves šalies naftos uostų kontrolę. „Tai gerokai pakeis situaciją ir jėgų pusiausvyrą Libijoje“, – sakė jis.

Gynybos sekretorius taip pat pažymėjo, kad NATO greitai pasiekia laimėjimų Libijoje. „Surengti visas operacijas per 8 dienas 28 šalių sutikimu – tai didelis laimėjimas. Jos (NATO šalys) jau sutiko vykdyti humanitarines misijas, įvesti neskraidymo zoną, tai pat užtikrinti taikių piliečių apsaugą – tai paskutinė dalis operacijos, kuri prasidės šiandien. Jeigu viskas bus gerai, ir aš nusiteikęs gana optimistiškai“, – sakė L.Foxas.

Popiežius ragina sustabdyti ginklų naudojimą Libijoje

Popiežius Benediktas XVI sekmadienį paragino „sustabdyti ginklų naudojimą“ sprendžiant Libijos krizę ir išreiškė susirūpinimą civiliais tos šalies gyventojais.

Popiežiaus kreipimasis, regis, apima ir išorės jėgos panaudojimą. Kalbėdamas per tradicinę sekmadienio maldą jis sakė, jog skiria savo kreipimąsi „tarptautinėms institucijoms“ ir „tiems, kurie yra karine ir politine prasmėmis atsakingi“. Apie ugnies tarp kovojančių Libijos grupių nutraukimą pontifikas nekalbėjo.

Jis sakė, kad meldžiasi už taikos grįžimą į Libiją ir visą Šiaurės Afrikos regioną.

„Kreipiuosi į tarptautines institucijas ir tuos, kurie yra karine ir politine prasmėmis atsakingi už neatidėliotiną dialogo, kuris sustabdo ginklų naudojimą, pradžią“, – sakė popiežius maldininkams ir turistams, susirinkusiems Vatikano Šv. Petro aikštėje.

Tai išsamiausi ir politine prasme aiškiausi jo komentarai nuo krizės Libijoje pradžios.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min