TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Libijos valdančioji taryba perdavė valdžią naujam parlamentui

Mustafa Abdel Jalilas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Mustafa Abdel Jalilas
Šaltinis: BNS
0
A A

Libijos Laikinoji nacionalinė taryba (LNT) vėlai trečiadienį perdavė valdžią naujai įstatymų leidimo asamblėjai, atlikdama simbolinį taikų perėjimą po 40 metų gyvavusios Muamaro Kadhafi diktatūros.

„Perduotu konstitucines prerogatyvas Visuotiniam Nacionaliniam Kongresui, kuris nuo šiol yra teisėtas Libijos žmonių atstovas“, – pareiškė LNT vadovas Mustafa Abdel Jalilas.

Libijos laikinasis lyderis simboliškai perdavė valdžią seniausiam nariui 200 vietų įstatymų leidžiamojoje asamblėjoje, išrinktoje liepos 7 dieną. Ši ceremonija buvo surengta vėlai vakare, nes šiuo metu musulmonai laikosi šventojo Ramadano pasninko, trunkančio nuo aušros iki sutemų.

Keliomis minutėmis anksčiau Libijos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas prisaikdino 200 Kongreso narių.

„LNT nebeegzistuoja. Ji buvo paleista“, – Tarybos narys Othmanas Ben Sassi sakė naujienų agentūrai AFP.

M.Abdel Jalilas pasveikino „pirmąjį valdžios perdavimą Libijos istorijoje“, vadindamas jį istorine akimirka visiems Libijos žmonėms.

Tačiau jis pripažino, kad per šį „nepaprastą“ pereinamąjį laikotarpį buvo padaryta „klaidų“ ir kad saugumo bei nusiginklavimo klausimai nebuvo laiku išspręsti.

M.Abdel Jalilas pareiškė, kad LNT taip pat nesugebėjo rasti sprendinio pabėgėlių krizei, kuri esanti „tikra tragedija“.

„Negalėjome užtikrinti saugumo, kaip būtume norėją ir kaip būtų norėję Libijos žmonės“, – pažymėjo jis.

M.Abdel Jalilas paskelbė, kad baigs politinę karjerą ir atsistatydins iš LNT vadovo bei šalies aukščiausiosios teisėjų kolegijos, kurioje jis dirbo dar tebegyvuojant M.Kadafio režimui, žlugusiam, kai sukilėliai sučiupo diktatorių ir jį nužudė pernai spalį.

Vieno prabangaus viešbučio Libijos sostinėje konferencijų salė buvo paversta improvizuota naujosios asamblėjos posėdžių vieta, o Kongresas turėtų pradėti darbą po savaitės, nurodė valstybinė naujienų agentūra LANA.

Kita šio viešbučio patalpa taps Visuotinio Nacionalinio Kongreso būstine.

Pareigūnai ėmėsi griežtų saugumo priemonių prieš 40 minučių trukusią ceremoniją, atsižvelgiant į tebevykstančius smurto išpuolius rytiniame Bengazio mieste ir sostinėje, kur šeštadienį viename turguje kilo susišaudymas sprogo užminuotas automobilis.

Kongresas nusprendė ketvirtadienį išrinkti prezidentą, kai bus priimtos balsavimo taisyklės. Asamblėja vėl susirinks 14 val. vietos (15 val. Lietuvos) laiku, sakė Kongreso narys Mohamedas al Megariefas, pagarsėjęs M.Kadhafi oponentas.

Šioje ceremonijoje dalyvavo pilietinės visuomenės organizacijų ir Libijoje veikiančių diplomatinių misijų atstovai, taip pat LNT ir vyriausybės pareigūnai. Posėdis prasidėjo nuo Korano skaitymo ir nacionalinio himno, kurį sugiedojo berniukų choras.

Per ceremoniją įvyko nedidelis incidentas, kai LNT vadovas nurodė pakeisti moterį, turėjusią paskelbti prisaikdinimo pradžią, nes ji nebuvo prisidengusi musulmoniška skarele ir buvo pastebimai pasidažiusi.

„Tikime asmeninėmis laisvėmis ir jas plečiame, tačiau esame musulmonai ir turime principus, – pažymėjo M.Abdel Jalilas. – Kiekvienas privalo tai suprasti.“

Visuotiniam Nacionaliniam Kongresui bus pavesta išrinkti naują laikinąją vyriausybę, kuri pakeis LNT ir vadovaus šaliai iki kitų rinkimų, planuojamų surengti pagal naują konstituciją, kurią parengs speciali 60 narių komisija.

Per praeitą mėnesį vykusius įstatymų leidžiamosios asamblėjos rinkimus Libijos žmonės balsavo už partijų ir nepriklausomus kandidatus. Tai buvo pirmasis laisvas balsavimas po pernai įvykusio visuotinio sukilimo, peraugusio į pilietinį karą ir nuvertusio M.Kadhafi.

Iš 200 Kongreso narių daugiausiai vietų buvo skirta nepriklausomiems kandidatams, kurių politinės stovyklos ir ideologijos išlieka neaiškios, tačiau juos vilioja į savo pusę įvairūs blokai.

Partijų deputatams priklauso 80 iš 200 vietų, o daugiausiai balsų surinko liberalios pakraipos koalicija, vadovaujama pernai karo metu premjero postą užėmusio Mahmudo Jibrilo ir gavusi 39 mandatus.

M.Jibrilo Nacionalinių jėgų aljansas taip pat tikisi, kad jį palaikys centristinė partija, vadovaujama Ali Tarhuni (Alio Tarhunio), užėmusio kelis svarbius postus per pernykštį sukilimą. Ši partija Kongrese turi dvi vietas.

Libijos musulmonų brolijos įkurta Teisingumo ir statymo partija liko antra, pelniusi 17 vietų, tačiau jos vadovas Mohammedas Sawanas teigia, kad jo judėjimas gali sustiprinti savo pozicijas, pritraukdamas nepriklausomų kandidatų.

Jeigu Kongrese susikurtų dvi arba trys didelės stovyklos, asamblėjos sprendimai turėtų būti priimami dviejų trečdalių dauguma, todėl bendradarbiavimas taptų būtinas, siekiant išvengti aklavietės jautriame pereinamajame procese.

Vienas pareigūnas nurodė, jog naujoji vyriausybė veikiausiai nebus suformuota iki Ramadano pabaigą žyminčios Id al Fitro (Atsigavėjimo) šventės, kuri turėtų įvykti maždaug po dešimties žyminčios Ramadano pabaigą.

„Dabar per anksti apie tai kalbėti“, – jis sakė naujienų agentūrai AFP.

LNT buvo M.Kadhafi nuvertusio sukilimo politinis sparnas, oficialiai perėmęs valdžią, kai autoritarinis režimas buvo nuverstas.

Laikinoji Nacionalinė Taryba vadovavo pereinamuoju laikotarpiu, kurį žymėjo itin pašlijusi saugumo padėtis dėl naujosios valdžios nesugebėjimo integruoti ir nuginkluoti buvusias sukilėlių brigadas, padėjusias nuversti M.Kadhafi.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min