Dabar populiaru
Publikuota: 2018 gruodžio 4d. 19:44

Lietuvoje lankęsi Vokietijos kraštutiniai dešinieji: taika Europoje įmanoma tik bendradarbiaujant su Rusija

Armin-Paulus Hampel
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr. / Arminas-Paulusas Hampelas

Vilniuje vykusioje Tarptautinėje konferencijoje „ES ateitis: suverenių valstybių sąjunga“ dalyvavę Vokietijos kraštutinių dešiniųjų partijos atstovai abejojo sankcijų Rusijai efektyvumu ir tikino, kad taika Europoje įmanoma tik bendradarbiaujant su Maskva. Vokietijos parlamentarai taip pat negailėjo kritikos kanclerės Angelos Merkel sprendimui 2015 metais pabėgėliams atverti šalies sienas.

Parlamentaras Christianas Wirthas, paklaustas apie partijos „Alternatyva Vokietijai“ politiką Rusijos atžvilgiu, teigė, kad „AfD palaiko NATO ir smerkia įsiveržimą į nepriklausomas šalis, kaip buvo Ukrainos Kryme“.

„Tačiau taika Europoje įmanoma tik bendradarbiaujant su Rusija“, – pridūrė jis.

15min primena, kad 2014-aisiais Rusija okupavo Ukrainos Krymo pusiasalį, nuo tų metų pavasario Kijevo pajėgos rytinėje šalies dalyje kovoja su Maskvos remiamais separatistais. Konflikto metu jau žuvo daugiau nei 10 tūkst. žmonių.

Ch.Wirthas teigė abejojantis, „ar ES Rusijai skirtos sankcijos yra geriausias kelias“, kadangi nuo jų neva ekonomiškai nukenčia vidurinioji Vokietijos klasė.

Frakcijos atstovas užsienio politikos klausimais Arminas-Paulius Hampelas taip pat abejojo sankcijomis Rusijai, skirtomis už Krymo aneksiją. Jis sakė tikįs, kad Rusijos „kaita įvyks per suartėjimą, o ne sankcijas“.

15min paklaustas, kokiomis konkrečiomis priemonėmis siūlo daryti spaudimą Maskvai dėl Rytų Ukrainoje vykdomo karo ir įsitraukimo į kitų šalių karinius konfliktus, parlamentaras kalbėjo apie sutarčių sudarymus.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Christianas Wirthas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Christianas Wirthas

„Reikia panaikinti konfrontacijas, kurios egzistavo daug metų. Mes, vokiečiai, turime būti išskirtinė jungiamoji grandis. Turėtumėme būti tas makleris, kuris padėtų jums bendrauti su Rusija ir kitais kaimynais“, – kalbėjo A.-P.Hampelas.

„Man atrodo, kad vokiečiai neturi vykdyti konfrontatyvios politikos. Mes, kaip vokiečiai, bent jau AfD, turėtumėme stengtis sudaryti tokias sutartis, kad Baltijos valstybių suverenumas būtų garantuotas“, – pridūrė parlamentaras.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arminas-Paulius Hampelas
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arminas-Paulius Hampelas

Pasak jo, Šaltojo karo metais Vokietija su Sovietų Sąjunga buvo pasirašiusi sutarčių, kurių laikėsi abi pusės.

Jis kaip pavyzdį įvardijo aštuntajame dešimtmetyje pasirašytą Helsinkio sutartį, apimančią susitarimus dėl pagarbos tautų suverenumui ir žmogaus teisėms, jėgos nenaudojimo, nesikišimo į kitų šalių vidaus reikalus.

15min primena, kad Sovietų Sąjunga, taip pat pasirašiusi šią sutartį, okupuotose valstybėse slopino demokratinius judėjimus, vykdė represijas prieš žmogaus teisių gynėjų grupes.

Svečiui iš Latvijos pastebėjus, kad Rusija nesilaikė nė vieno susitarimo su Ryga, ir esą šia šalimi pasitikėti negalima, A.-P.Hampelas pareiškė „turintis su tuo sutikti“.

Svečiui iš Latvijos pastebėjus, kad Rusija nesilaikė nė vieno susitarimo su Ryga, ir esą šia šalimi pasitikėti negalima, A.-P.Hampelas pareiškė „turintis su tuo sutikti“.

A.-P.Hampelas gyrė Vengrijos premjerą Viktorą Orbaną, kurio vyriausybę ES ir tarptautinės organizacijos kritikuoja dėl žiniasklaidos laisvės suvaržymo ir teisės viršenybės principo pažeidimo.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Vengrijos premjeras Viktoras Orbanas

„Vengrijos premjeras daro tai, dėl ko buvo išrinktas – prisiima atsakomybę už savo tautą. Jis daro tai, kas svarbiausia“, – teigė A.-P.Hampelas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lietuva žengia Vengrijos keliu: kaip visuomeninis transliuotojas tapo valdžios ruporu?

15min paklaustas, ar jis, kaip buvęs žurnalistas, tikrai mano, kad visiškas žiniasklaidos laisvės panaikinimas yra „svarbiausia tautai“ ir atstovauja jos interesams, A.-P.Hampelas kalbėjo apie „ypatingą Vengrijos situaciją“.

„Orbanas patiria didelį spaudimą iš užsienio šalių. Garsiausias finansų filosofas Sorosas Vengrijoje įkūrė daug nevyriausybinių organizacijų, jis taip pat neremia Vengrijos vyriausybės interesų ir veiksmų“, – teigė AfD atstovas.

„Scanpix“/AP nuotr./George'as Sorosas
„Scanpix“/AP nuotr./George'as Sorosas

Politikas turėjo omenyje milijardierių George'ą Sorosą, kurį V.Orbanas kaltina „Europos islamizacijos“ vykdymu.

Plūdo Angelą Merkel

Parlamentarass Ch.Wirthas didžiausiomis Europos problemomis įvardijo „švietimo lygio mažinimą, suverenumo atėmimą, euro gelbėjimą ir eurocentralizaciją“.

Įstatymų leidėjas kritikavo 2015 metais kanclerės Angelos Merkel vykdytą atvirų sienų politiką, dėl kurios į šalį atvyko daugiau nei milijonas prieglobsčio prašytojų. Ch.Wirthas gyrė Višegrado ketverto valstybes, besipriešinančias migracijai, kurią jis pavadino „nevaldoma“.

15min primena, kad Europą pasiekiantis migrantų skaičius ženkliai sumažėjo. Nors 2015-aisiais buvo užfiksuota rekordinis atvykimų skaičius – 1 015 078, 2018-ųjų rugsėjo viduryje į Europos Sąjungą buvo atvykę virš 76 tūkst. migrantų.

Pasak Ch.Wirtho, dauguma atvykusių imigrantų – musulmonai, „kurių socialiniai įgūdžiai silpnesni“, todėl šalyje išaugo nusikalstamumas.

„Iš žiniasklaidos žinote, kad nėra dienos, kai nevyktų išprievartavimo, užpuolimo peiliu atvejų“, – pridūrė Ch.Wirthas.

Nuo dešimtojo dešimtmečio Vokietijoje stabiliai mažėjęs nusikalstamumas vėl išaugo 2015 metais – maždaug tuo pat metu, kai į šalį atvyko šimtai tūkstančių prieglobsčio prašytojų.

2014 metais policija užfiksavo 6,1 mln. įstatymų pažeidimų. 2016 metais šis skaičius pakilo iki 6,4 mln., įskaitant imigracijos įstatymų pažeidimus, kuriuos įvykdė atvykėliai.

Smurtinių nusikaltimų skaičius išaugo nuo 180 tūkst. 2014 metais iki 193 tūkst. 2016 metais. Tuo pačiu laikotarpiu nužudymų skaičius išaugo 14,6 proc., išprievartavimų – 8 proc.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Vokietijos policija
AFP/„Scanpix“ nuotr./Vokietijos policija

Vis dėlto, 2017 metais nusikalstamumas, įskaitant imigracijos įstatymų pažeidimus, sumažėjo 10 proc. Smurtinių nusikaltimų skaičius sumažėjo 2,5 proc.

Nuo 2014-ųjų vokiškai nekalbančiųjų įtariamųjų nusikaltimų statistikoje skaičius išaugo nuo 24 proc. iki 30 proc. Šis skaičius neapima su imigracija susijusių įstatymo pažeidimų.

2017 metais „prieglobsčio prašytojai, pilietinio karo pabėgėliai ar nelegalūs imigrantai“ sudarė 8,5 proc. visų įtariamųjų. Šie asmenys sudaro 2 proc. Vokietijos populiacijos.

Tiek Ch.Wirthas, tiek konferencijos globėjas, kandidatas į prezidento postą filosofas Arvydas Juozaitis negailėjo kritikos Jungtinių Tautų (JT) migracijos paktui, kuriam antradienį pritarė Lietuvos Respublikos Seimas.

TAIP PAT SKAITYKITE: Konservatorių peštynės Seime baigėsi gausiu pritarimu JT migracijos susitarimui

„JT paktas dėl migracijos sukels neregėto masto pabėgėlių srautus“, – prognozavo Ch.Wirthas.

Pakto kritikai baiminasi, kad susitarimas turės įtakos ateityje formuojant tarptautinės teisės taisykles, skatins imigraciją ir kels grėsmę nacionaliniam saugumui.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Arvydas Juozaitis

Pasak susitarimo šalininkų, šis paktas tėra rekomendacinio pobūdžio. Be to, 15 pakto punktas patvirtina, kad migracijos klausimai išlieka valstybių suvereniteto reikalu. Vadinasi, šiuos klausimus gali spręsti tik nacionaliniai parlamentai.

TAIP PAT SKAITYKITE: Lyra Jakulevičienė: Pasaulinis migracijos paktas: mitai ir tikrovė

Vokietijoje vertinama prieštaringai

Kraštutinių dešiniųjų partija AfD 2017-ųjų parlamento rinkimuose sulaukė 12,6 proc. rinkėjų paramos ir Bundestage gavo 92 vietas iš 709. Partijai patekus į parlamentą, šalyje įsiplieskė protestai.

AfD rinkimų kampanijos metu žadėjo griežtai kovoti su „Vokietijos islamizacija“, prie kurios esą prisideda imigracija ir didelis gimstamumas šalies musulmonų bendruomenėje.

TAIP PAT SKAITYKITE: „Alternatyva Vokietijai“: atgimstantys naciai ar jau skylanti politinė jėga?

AfD atstovai, įskaitant Ch.Wirthą, Lietuvoje lankėsi šį vasarį. Juos pakvietė Seimo narys Laurynas Kasčiūnas, tiesa, susitikime taip ir nepasirodęs – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partija ir jos pirmininkas Gabrielius Landsbergis paragino partietį nutraukti ryšius su prieštaringai vertinamais politikais.

Seimo narys teisinosi į AfD žvelgęs iš politologo, o ne politiko perspektyvos.

„Tai ne iki galo apgalvotas žingsnis, vedinas mano vis dar politologinių motyvų. Ta partija jau kelerius metus kaip objektas tyrinėjama, tai šitoj vietoj truputėlį supainiojau politiką su politologija ir parašiau, visiškai asmeninį, labai formalų kvietimą atvykti į Lietuvą, ne į kokį renginį, ne pas kažką konkrečiai, bet į Lietuvą“, – vasarį BNS sakė L.Kasčiūnas.

Komentarai: 27

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Maištas žlugo: torių dauguma pareiškė pasitikinti Jungtinės Karalystės premjere Theresa May

Aktualu

Kalinys atskleidė, kaip organizuodavo telefonų ir narkotikų patekimą į Pravieniškes

Aktualu

D.Grybauskaitė: jokių pažymų apie premjero skelbiamas grėsmes nėra

Aktualu

Londoną supančiojus „Brexit“ mazgams priblokšta Europa klausia: „Kas jums pasidarė?“

Sportas

Čempionų lyga: paskutinis laimingasis „Lyon“ ir grandų sensacingi pralaimėjimai

„Ginčas“ dėl Lietuvos pilietybės: ar suteikti ją Kanadoje išaugusiam NBA potencialo talentui?

Gyvenimas

Išgirdę 8-metės dukters diagnozę tėvai nustėro: Lietuvoje gydymo nėra

Aktualu

Švietimo ir mokslo komitetas pritarė D.Grybauskaitės etatinio apmokėjimo pataisoms

Vardai

Andrių Šedžių supykdė mitingas prie Šiaulių savivaldybės: abiturientus iš pamokų atginė per prievartą?

Gazas

Nerimas Dakaro dalyviams: automobilius gabenantis laivas sugedo viduryje Atlanto vandenyno

24sek

„urBONUSas“: R.Petrauskas nededa taško: „Rimtai svarstyčiau pasiūlymą komentuoti „Žalgirį“

Patikrinta 15min Aktualu

Tiesa ar melas? Saulius Skvernelis: „Ministro pirmininko atlyginimas dėl mokesčių reformos nesikeis nė vienu euru“

Vardai

Filmavimo metu susižalojo Mios sūnus – prireikė medikų pagalbos

Gyvenimas

Savanoriaujanti Vitalija: „Kodėl seneliai, turintys artimuosius, jaučiasi tokie vieniši?“

Vardai

Paaiškėjo „Eurovizijos“ atrankos vedėjai: duetas kartu dirbs pirmą kartą

Gazas

Filmų sukurti mitai: ar susišaudymo metu tikrai saugu slėptis už automobilio?

Mokslas.IT

Rusijoje demonstruotas „pažangus robotas“ pasirodė esąs žmogus su roboto kostiumu

Sportas

Čempionų lyga: Maskvos CSKA vėl pažemino namuose žaidusį Madrido „Real“

Verslas

Jau kitais metais pinigų pervedimus bus galima atlikti per kelias sekundes

24sek

Čempionų lyga: „Neptūnas“ namuose nukovė be pralaimėjimų žengusius italus

Naujienos

Gazas

„Rolls-Royce“: ar lėktuvų ir automobilių variklius gamina ta pati kompanija?

Aktualu

Skuodo rajone į griovį nulėkė mokyklinius autobusiukas, sužaloti du vaikai ir vairuotojas

Aktualu

Panevėžio rajone pjaunant medį jaunuolį pražudė nukritusi šaka

Naujas regėjimas

24sek

NBA: Luka Dončičius po traumos sugrįžo su trenksmu

Aktualu

E.Macrono pavyzdys rodo, kad kovoti su klimato kaita reiškia rizikuoti reitingais – bet kovoti reikia

Aktualu

Orai.lt: debesys neš ne tik lietų

Vardai

Mazalai su bičiuliais atšventė šeimos restorano gimtadienį: „Sulaužėme stereoptipus apie vaflius“

Vardai

Šokti ant stulpo besimokanti Aistė Lasytė: „Suktis gali visi, nepaisant amžiaus ar kūno sudėjimo“

Aktualu

Šaltiniai: Jemeno vyriausybės delegacija išvyko į taikos derybas Švedijoje

Verslas

Apklausa: geresniam gyvenimui trūksta 400 eurų

Kultūra

Martyno Mažvydo premija šiemet paskirta Sigitui Lūžiui

Aktualu

Ką apie smurtą ir fizines bausmes vaikams manė tarpukario Lietuvos visuomenė?

Aktualu

ŠMM su mokytojais nakvojęs A.Navickas: jei derybos nevyksta, mūsų buvimas čia – beprasmis

Aktualu

ŠMM protestuojantys mokytojai kreipėsi į prezidentę: grasinimai rodo, kad krizė gilėja

Aktualu

JAV atsisveikina su buvusiu prezidentu George'u H.W.Bushu

Aktualu

Nerijus Mačiulis: Koks jūsų socialinio kredito reitingas?

Gazas

Eismo sąlygas sunkina plikledis, perspėja kelininkai

Aktualu

Prie Naujosios Kaledonijos įvyko stiprus žemės drebėjimas, paskelbtas cunamių pavojus

Vardai

Uno ir Česlovas Gabalis pristato naują dainą „Nemigos naktis“: „Turbūt kiekvienas yra tai patyręs“

Vardai

Ypatingos

05:50
03:17

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Dovanoju sveikatą

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min