Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti

Lietuvoje slapta dislokuoti JAV specialiųjų pajėgų kariai ne tik moko lietuvius, bet ir patys mokosi iš jų

JAV specialiųjų pajėgų karių dislokavimas užsienio valstybėje nėra nauja ar netikėta praktika, o informacijos nutekinimas į spaudą apie šį dislokavimą galėjo būti sąmoningas, sako karybos ekspertas, Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas Deividas Šlekys.
JAV specialiųjų pajėgų kariai
JAV specialiųjų pajėgų kariai / „Scanpix“/„SIPA“ nuotr.

Kalbėdamas su 15min, D.Šlekys taip pat atkreipė dėmesį, kad Lietuvoje amerikiečių specialiųjų pajėgų kariai greičiausiai ne tik dalinasi patirtimi su Lietuvos kariais, bet ir patys mokosi veikti sau ne visai įprastomis gamtinėmis, reljefo sąlygomis.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Deividas Šlekys
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Deividas Šlekys

Tai, kad Lietuvoje dislokuoti JAV specialiųjų operacijų pajėgų kariai, pirmadienį paskelbė „The New York Times“ laikraštis. Leidinys citavo JAV Specialiųjų operacijų pajėgų vadą, generolą Raymondą A.Thomasą, kuris neseniai lankėsi Baltijos valstybėse. Apie pajėgų buvimą antradienį patvirtino ir Krašto apsaugos ministerija, kurios pranešime sakoma, kad tai – „viena atgrasymo priemonių ir ilgalaikio glaudaus bendradarbiavimo su JAV pajėgomis formų“.

„Pagal savo pobūdį specialiosios pajėgos yra slaptesnio pobūdžio kariniai vienetai ir jų dislokavimas nėra taip dažnai viešinamas. Tačiau žinome, kad amerikiečių specialios pajėgos veikia, pavyzdžiui, įvairiose Afrikos valstybėse: rengia tų valstybių kariuomenę arba užsiima teroristų medžiokle. Kaip praktika čia labai nieko naujo“, – 15min sakė D.Šlekys.

Ekspertas teigė manantis, kad informacija apie specialiųjų pajėgų buvimą Lietuvoje žiniasklaidai greičiausiai buvo nutekinta sąmoningai.

„Aš nelabai tikiu, kad tokio pobūdžio informacija tokio lygio laikraštyje pasirodytų atsitiktinai.

Aš nelabai tikiu, kad tokio pobūdžio informacija tokio lygio laikraštyje pasirodytų atsitiktinai.

(…) Informacijos pasirodymo laikas sutampa su planuojamu sąjungininkų vokiečių atvykimu pas mus, planuojamu amerikiečių karių dislokavimu Lenkijoje, artėjančia Donaldo Trumpo inauguracija. Visa tai sudėjus, šita žinutė yra labai gera strateginė komunikacija, kurią dar galima sieti ir su praėjusią savaitę įvykusiu Johno McCaino vizitu Baltijos šalyse“, – sakė D.Šlekys.

Wikimedia.org nuotr./SEAL dalinio karių pratybos Virdžinijoje (1988 m. nuotrauka)
Wikimedia.org nuotr./SEAL dalinio karių pratybos Virdžinijoje (1988 m. nuotrauka)

Pasak mokslininko, ši komunikacija yra skirta kelioms pusėms. JAV skaitytojams tokios žinutės neleidžia pamiršti Rusijos, Baltijos šalių ir Ukrainos tematikos, o Lietuvą tokia žinutė turi padrąsinti.

„Mums parodoma, kad amerikiečiai čia siunčia vos ne geriausius savo karius, kai kalbama apie labiau konvencinius pajėgumus. Specialiosios pajėgos nėra raketos, bet tai vis tiek tam tikras komponentas, dėl kurio pasaulyje amerikiečiai garsėja. Pajėgų dislokavimas čia parodo, kad amerikiečiai pasitiki lietuviais, Lietuvos specialiosiomis pajėgomis, su jomis kartu dirba bei atidirbinėja tam tikrus taktinius sprendimus“, – sakė D.Šlekys.

Taip pat toks pajėgų dislokavimas ganėtinai ilgam laikui, teigia D.Šlekys, leidžia amerikiečiams susipažinti su Lietuvos teritorija, reljefu, gamtinėmis sąlygomis, išmokti geriau veikti Lietuvos miškuose. Tai, pasak eksperto, yra ir žinutė Rusijai, kad „jeigu kas nors nutiktų, amerikiečiai turėtų gerą aplinkos išmanymą, kas svarbu mąstant apie taktinius sprendimus“.

Anot D.Šlekio, Lietuvos specialiosios pajėgos greičiausiai ir amerikiečius gali pamokyti tam tikrų dalykų, nes JAV specialiosios pajėgos nėra veikusios visose geografinėse aplinkose.

„Lietuviai gali apmokyti amerikiečius apmokyti veikti tokio pobūdžio erdvėje, kur nėra kalnų ar dykumų, o didžiausia gamtinė kliūtis yra tankūs miškai.

Lietuviai gali apmokyti amerikiečius apmokyti veikti tokio pobūdžio erdvėje, kur nėra kalnų ar dykumų, o didžiausia gamtinė kliūtis yra tankūs miškai.

Apmokyti, kaip veikti, kaip kautis, kaip atlikti žvalgybą. Lietuviai tikrai nėra prasti ir ne veltui juos giria. Aš manau, kad jie tikrai turi ko pamokyti amerikiečių kolegas, bet tie dalykai nėra viešinami ir neturėtų būti viešinami“, – pažymėjo ekspertas.

D.Šlekys sakė spėjantis, kad JAV specialiosios pajėgos Lietuvoje bendradarbiauja ne tik su mūsų šalies specialiosiomis pajėgomis, bet ir su čia dislokuotais amerikiečių kariais.

AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV specialiosios pajėgos
AFP/„Scanpix“ nuotr./JAV specialiosios pajėgos

„O toliau viskas priklauso nuo jų pratybų pobūdžio. Gali būti, ir kad su kai kuriais reguliarios kariuomenės vienetais sąveikauja. Tik ar bendradarbiauja su šauktiniais, labai abejočiau, visgi profesionalumo lygis yra labai skirtingas“, – teigė ekspertas.

Tačiau D.Šlekys pažymėjo esąs tikras, kad atvykę amerikiečių kariai tikrai ne vien tik sėdi patalpose ir klausosi paskaitų apie Lietuvos istoriją.

„Jie tikrai išeina į lauką, vaikšto po lietuvišką mišką, testuoja Lietuvos karinę techniką, žiūri, kaip vyksta sąveika tarp mūsų ir jų. Galų gale, lietuviai su amerikiečiais kartu dirbo Afganistane ir yra atidirbę savo sąveiką. Dabar reikia tik prisiminti ir atgaivinti tuos įgūdžius nebe Afganistane, o Lietuvoje. Šitie žmonės yra veiksmo žmonės – jie vaikšto, stebi, treniruojasi“, – sakė D.Šlekys.

Svarstyti, kiek laiko JAV specialiosios pajėgos užsibus Lietuvoje, D.Šlekys nenorėjo, sakydamas, kad tai būtų spekuliavimas. Tačiau jis atkreipė dėmesį, kad vien faktas, jog tos pajėgos čia užsibuvo nuo lapkričio, rodo, kad jos neatvyko tik trumpam, vienoms pratyboms.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
28 metai su „Teleloto“ – kas lieka už kadro?
Reklama
Pasiskiepyti – į vaistinę: ateina per pietų pertrauką, kartu atsiveda ir šeimos narius
Reklama
Kam ir kada reikalingi saulės akiniai ir dirbtinis akių drėkinimas
Reklama
Šiaulių banko grupės valdomi pensijų fondai į daugiabučių renovaciją investuoja dar 7,5 mln. eurų
Užsisakykite 15min naujienlaiškius