Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugpjūčio 2d. 21:07

Liubov Sobol – įžūliai nepasiduodanti Maskvos protestų žvaigždė

Liubov Sobol
„Scanpix“/AP nuotr. / Liubov Sobol

Ją, protestuojančią, apsauginiai iš Maskvos rinkimų komisijos būstinės išnešė su visa sofa, o Marija Zacharova išvadino žvėrimi. Ji juokdamasi bėgo nuo ją sulaikyti ketinusių pareigūnų, o garsus apžvalgininkas opozicionierę apibūdino kaip naujausių antivyriausybinių protestų žvaigždę. Kas ji – Liubov Sobol?

Apžvalgininkas Leonidas Ragozinas tviteryje rašo, kad L.Sobol – „neabejotinai yra naujausių antivyriausybinių protestų Maskvoje bangos žvaigždė“.

„Štai ji Maskvos rinkimų komisijos vadovui sako, kad jis yra sukčius, primena jam nekilnojamąjį turtą Kroatijoje, kurio jis negalėjo įsigyti už savo valdininko algą“, – rašo L.Ragozinas.

Šis vaizdo įrašas – maža pastarųjų mėnesių L.Sobol kovos su Maskvos valdininkais dalis. Jai, kaip ir kitiems populiariems opozicijos kandidatams, nebuvo leista dalyvauti rugsėjį vyksiančiuose rinkimuose į sostinės dūmą.

Toks sprendimas sukėlė tūkstančių maskviečių, kurie jau du savaitgalius rengė masinius protestus, pyktį. Prieš savaitę policijai žiauriai išvaikius taikius demonstracijos dalyvius, dar beveik 1,4 tūkst. buvo suimti.

Ilgametė A.Navalno bendražygė

31 metų L.Sobol – ilgiausiai dirbanti opozicijos lyderio, kovotojo su korupcija Aleksejaus Navalno bendražygė. „The Moscow Times“ rašo, kad 2011-ųjų pavasarį įgijusi teisininkės išsilavinimą, ji prisijungė prie naujo projekto Rospil.info, viešinančio korupciją viešuosiuose pirkimuose.

2011 metais prasidėjo „Bolotnajos“ protestai prieš nesąžiningus rinkimus ir Vladimirą Putiną. Demonstracijas padėjo organizuoti ir A.Navalno komanda, todėl tų metų pabaigoje Rusijos „Forbes“ įtraukė L.Sobol į svarbiausių 2011-ųjų veikėjų, kurių veidai nėra visuomenei atpažįstami, sąrašą – jai teko 7-oji vieta.

Ilgainiui L.Sobol tapo viena svarbiausių A.Navalno įkurto Antikorupcinio fondo, viešinančio aukščiausių Rusijos pareigūnų korupciją, figūra. Pernai ji tapo ir „Youtube“ kanalo „Navalnas LIVE“, turinčio daugiau nei milijoną prenumeratorių, veidu.

Dar 2018 metais A.Navalnas juokavo šiek tiek pavydintis, „kiek peržiūrų ji surenka“.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Aleksejus Navalnas

L.Sobol sutuoktinis sociologas Sergejus Mochovas taip pat yra užsitraukęs Rusijos galingųjų nemalonę. 2016-aisiais užpuolimo metu jam į šlaunį buvo įbestas švirkštas su nenustatyta medžiaga, dėl kurios jam prasidėjo konvulsijos, vyras prarado sąmonę. Tiriamosios žurnalistikos laikraštis „Novaja Gazeta“ išsiaiškino, kad užpuolimą suorganizavo V.Putino sąjungininkas Jevgenijus Prigožinas.

2018-aisiais interviu portalui „The Moscow Times“ L.Sobol teigė, kad šis įvykis ją sukrėtė. „Suvokiau, kad galėjau likti našle“, – sakė ji.

Penkiametė dukrą turinti L.Sobol, kurią lydi asmens sargybinis, tikina, kad užsiimti opozicine veikla Rusijoje – labai pavojinga. „Žinoma, kyla pavojus ne tik man, bet ir mano šeimos nariams bei artimiems sąjungininkams“, – sakė ji naujienų agentūrai „Reuters“.

Ėmėsi bado streiko

Penktadienis – 20-oji L.Sobol bado streiko prieš sprendimą neleisti dalyvauti rinkimuose, diena. 8 kilogramų netekusi opozicionierė pripažįsta nesijaučianti gerai: liepos 31-ąją duodant interviu „Reuters“, jai, einančiai per kambarį, prireikė aplinkinių pagalbos.

Vis dėlto, L.Sobol ketina tęsti bado akciją ir ragina maskviečius nesijaudinti dėl jos sveikatos bei šeštadienį dalyvauti proteste.

L.Sobol veido ir balso pastarosiomis savaitėmis netrūksta nei žiniasklaidoje, nei socialiniuose tinkluose.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Liubov Sobol
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Liubov Sobol

Liepos 26-ąją sėdimąjį protestą Maskvos rinkimų komisijos būstinėje surengusią L.Sobol apsaugininkai iš pastato išnešė su visa sofa.

Komisijos atstovas spaudai Dmitrijus Reutas tikino, kad siekta pašalinti ne L.Sobol, o pačią sofą.

„Tai ne Sobol apsauginiai išnešė, o sofą, kad iškratytų parazitus, patalynės blakes ir t.t. Jie Sobol nė pirštu nepalietė. Ji tiesiog sėdėjo ant sofos, kol ją nešė“, – D.Reutas teigė žurnalistams.

L.Sobol žinoma ir dėl savo susidūrimo su vyriausiąja Kremliaus propagandiste – transliuotojo RT vyr. redaktore Margarita Simonian, kai pastaroji nesutiko atsakyti aktyvistei į klausimus apie galimą Maskvos mero korupciją.

„Scanpix“ nuotr./Liubov Sobol
„Scanpix“ nuotr./Liubov Sobol

TAIP PAT SKAITYKITE: Rusijos RT vadovė hospitalizuota po incidento su A.Navalno organizacijos teisininke

„Sobol (liet. – sabalas) yra žvėris. Įrodykite, kad klystu“, – tuomet kalbėjo Užsienio reikalų ministerijos atstovė spaudai Marija Zacharova. Dėl tokio juokelio ji sulaukė kritikos.

„Nebeįmanoma ignoruoti žmonių“

Šiuo metu aštuoni L.Sobol sąjungininkai, įskaitant A.Navalną ir Ilją Jašiną, yra įkalinti, pati opozicionierė praeityje buvo trumpam sulaikyta tris kartus. Vis dėlto ji ketina ir toliau dalyvauti demonstracijose.

„Kiekvieną savaitgalį planuoju eiti į gatves. Nebijau galimo sulaikymo, mušimo, kriminalinių bylų pradėjimo“, – sakė ji „Reuters“

Dar liepos viduryje socialiniuose tinkluose pasirodė vaizdo įrašas, kuriame užfiksuota, kaip L.Sobol juokdamasi bėga nuo ją sulaikyti bandančių policijos pareigūnų.

Tuomet A.Navalnas tviteryje rašė norįs tokių deputatų, kurie turėtų įžūlumo bandyti bėgti, o ne nuolankiai eiti.

L.Sobol „Reuters“ teigė, kad šiuo metu Kremlių yra apėmusi politinė krizė. Ir ji išsispręs tik tuomet, kai valdžios atstovai supras, kad žmonės reikalauja politinio atstovavimo, kad būtų atsižvelgta į jų nuomonę ir valią.

„Tie žmonės nepasitrauks, šalis ir Maskva pasikeitė. Daugiau nebeįmanoma ignoruoti žmonių“, – teigė opozicionierė.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

00:28
03:17
02:11

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min