TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Londone auga pyktis dėl didžiulio gaisro, žuvusiųjų skaičius išaugo iki 30

Londono ugniagesiai ieško daugiau gaisro aukų
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Londone auga pyktis dėl mažiausiai 17 gyvybių nusinešusio gaisro
Šaltinis: BNS
1
A A

Jungtinės Karalystės sostinėje toliau tvenkiasi pyktis dėl pražūtingo gaisro daugiabutyje, nusinešusio 30 gyvybių.

16.13 val. Th.May aplankė nukentėjusiuosius

T.May aplankė aštuonias gaisro aukas gydomas Čelsio ir Vestminterio ligoninėje. Trys iš jų yra kritinės būklės.

Šitaip premjerė, matyt, reagavo į Vakarų Londono rajono gyventojų pasipiktinimą, kad anksčiau nelaimės vietoje apsilankiusi ji nesusitiko su namų netekusiais žmonėmis. Kiti Konservatorių partijos nariai ragino ministrę pirmininkę parodyti susirūpinimą žuvusiųjų šeimomis ir dešimtimis nukentėjusiųjų, kuriems pavyko išsigelbėti nuo liepsnų.

Vėliau T.May pirmininkaus susirinkimui, kuriame bus svarstoma, kaip valdžios pareigūnai gali padėti atsigauti nukentėjusiai bendruomenei.

„Scanpix“/AP nuotr./Theresa May lankosi prie sudegusio pastato
„Scanpix“/AP nuotr./Theresa May lankosi prie sudegusio pastato

14.31 val. Aukų skaičius gali augti

Londono policija patvirtino, kad gaisras nusinešė jau 30 gyvybių. Manoma, kad žuvusiųjų skaičius gali augti.

„Žinome, kad per šį gaisrą žuvo mažiausiai 30 žmonių“, – Londono policijos viršininkas Stuartas Cundy sakė žurnalistams ir pridūrė, kad „tyčinio“ padegimo versija atmetama.

Policija pridūrė, kad 24 žmonės tebegydomi ligoninėse, o 12 jų laikomi intensyviosios terapijos skyriuose.

Prognozuojama, kad šios tragedijos aukų dar daugės, nes iki šiol apieškota tik nedidelė išdegusio pastato dalis.

Augantis pyktis

Tuo tarpu policija pranešė, kad kai kurios gaisro aukos sudegė neatpažįstamai, o nelaimės priežastis vis dar nežinoma.

Vietos gyventojai piktais klausimais pasitiko sostinės merą Sadiqą Khaną, kai jis atvyko į Londono vakarinį Šiaurės Kensingtono rajoną, kur trečiadienį paryčiais užsiliepsnojo 24 aukštų pastatas „Grenfell Tower“.

„Kiek vaikų žuvo? Ką ketinate daryti?“ – klausė vienas berniukas mero, kai šis pamėgino nuraminti aistras.

„Matote pyktį dėl bendruomenės, jis pagrįstas“, – sakė S.Khanas.

VIDEO: Didžiulis gaisras Londone – liepsnos apėmė 27 aukštų daugiabutį

„Daug žmonių jau kurį laiką reiškė susirūpinimą dėl daugiabučio, apie kurį kalbame dabar, tačiau taip pat ir dėl kitų daugiaaukščių gyvenamųjų namų visame Londone“, – sakė jis.

S.Khanas: „Daug žmonių jau kurį laiką reiškė susirūpinimą dėl daugiabučio, apie kurį kalbame dabar, tačiau taip pat ir dėl kitų daugiaaukščių gyvenamųjų namų visame Londone.“

Daugiabutyje „Grenfell Tower“ gyveno apie 600 žmonių. Ištisos šeimos vis dar laikomos dingusiomis po pragaištingo gaisro, privertusio panikos apimtus namo gyventojus per tirštus juodus dūmus bėgti išėjimo link vieninteliais laiptais, šokti pro langus ar mesti per juos savo vaikus, tikintis, kad jiems pavyks išsigelbėti.

Iš 17-os gaisro aukų, kurias iki šiol aptiko gelbėjimo tarnybos, šešios buvo rastos ne daugiabutyje. Likusios 11-a aukų tebėra pastate, nes kol kas nesaugu mėginti jas išnešti.

„Liepsnose jie sudegė neatpažįstamai“, – sakė Londono policijos teismo medicinos ekspertų komandos narė Fiona McCormack apie aukas, aptiktas pastato viduje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sadiqas Khanas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sadiqas Khanas

Tarp gaisro aukų yra 23 metų siras pabėgėlis Mohammedas Alhajali, į Didžiąją Britaniją atvykęs 2014 metais kartu su broliu.

„Mohammedas leidosi į pavojingą kelionę, kad pabėgtų nuo karo ir mirties Sirijoje, tačiau sutiko mirtį čia, Jungtinėje Karalystėje, savo namuose“, – rašoma organizacijos „Syrian Solidarity Campaign“ išplatintame pareiškime.

Kai nuo gaisro pradžios buvo praėjusios daugiau nei 36 valandos ir pastatas tebeliepsnojo, Londono policijos viršininkas Stuartas Cundy pareiškė, jog nebesitikima rasti daugiau gyvųjų.

„Gali būti, kad mums nepavyks identifikuoti visų aukų. Procesas truks labai ilgai. Kalbame apie savaites ar net mėnesius“, – sakė jis.

Gaisro priežastis dar nežinoma

Vis garsiau keliami klausimai, kaip ugnis galėjo taip sparčiai išplisti ir apimti visą 120 butų pastatą, sukeldama, pasak ugniagesių vadovų, beprecedentį gaisrą.

Vis garsiau keliami klausimai, kaip ugnis galėjo taip sparčiai išplisti ir apimti visą 120 butų pastatą, sukeldama, pasak ugniagesių vadovų, beprecedentį gaisrą.

Daugiausiai kritikos strėlių lekia į fasado apdailos ir termoizoliacijos dangą, sumontuota ant 1974 metais pastatyto namo sienų vykdant jo renovaciją. Ji buvo užbaigta pernai ir atsiėjo 9,9 mln. eurų.

Pasak BBC, ant sienų buvo sumontuotos aliuminio kompozicinės plokštės su plastikiniu užpildu. Tokios plokštės naudotos daugiaaukščių pastatų apdailai Prancūzijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose ir Australijoje, kur taip pat būta itin sparčiai išplitusių gaisrų.

Įmonė „Rydon“, kuri buvo atsakinga už šio daugiabučio renovaciją, sakė, kad projektas „atitiko visus statybos reikalavimus“.

Plokštes montavusi „Harley Facades“ BBC sakė: „Šiuo metu mums nežinoma, kad tarp gaisro ir pastato išorės apdailos būtų koks nors ryšis“.

Londono ugniagesių brigados viršininkė Dany Cotton sakė, jog kol kad nežinoma, kas sukėlė gaisrą, kur jis prasidėjo ir kodėl taip sparčiai išplito.

„Sukrėsti iki širdies gelmių“

Anksčiau ketvirtadienį Britanijos vyriausybės vadovė Theresa May nurodė atlikti viešą tyrimą ir įvertinti valstybės institucijų veiksmus.

Be diskusijų apie daugiabučio apdailą, taip pat keliama klausimų, kodėl „Grenfell Tower“ nebuvo įrengta priešgaisrinė purkštuvų sistema, kuri būtų padėjusi sustabdyti gaisro plitimą, kodėl pastate nebuvo jokios centrinės priešgaisrinės signalizacijos, kuri būtų pažadinusi miegančius gyventojus.

Taip pat rimtų klausimų kelia oficialus ugniagesių tarnybos raginimas namo gyventojams siaučiant gaisrui likti savo butuose ir pakišus po durimis rankšluosčius, kad nesklistų dūmai, laukti pagalbos.

Taip pat rimtų klausimų kelia oficialus ugniagesių tarnybos raginimas namo gyventojams siaučiant gaisrui likti savo butuose ir pakišus po durimis rankšluosčius, kad nesklistų dūmai, laukti pagalbos.

Parlamentarė Emma Dent Coad sakė, kad sielvartaujančios šeimos „prarado artimuosius, o jų bendruomenės sukrėstos iki širdies gelmių“.

„Jiems reikia atsakymų“, – pažymėjo ji.

Kita parlamentarė Harriet Harman paragino politikus užtikrinti, kad tyrimas būtų atliktas kiek įmanoma greičiau. Ji įspėjo už policiją ir ugniagesių tarnybą atsakingą valstybės ministrą Nicką Hurdą, kad jei bus delsiama, „jūs ir visi mes būsime kalti“.

VIDEO: Gaisro Londone liudininkai pasakoja apie liepsnų įkalintus ir pagalbos besišaukiančius gyventojus

Skubios pagalbos fondas

Vos už kelių gatvių nuo Šiaurės Kensingtone esančio „Grenfell Tower“, skirto socialiniam būstui, yra Noting Hilo rajonas, kur būsto kainos yra vienos didžiausių pasaulyje.

Daugiabučio gyventojai sakė, kad jų būgštavimai dėl saugumo buvo ignoruojami. Žmonės piktinosi, kad jei jie gyventų prabangesniame Londono rajone, į jų nerimą būtų atsižvelgta dar neįvykus tragedijai.

N.Akuffo: „Jei tai būtų kažkur šalia Naitsbridžo, tai jau būtų išspręsta. Tai nebūtų problema.“

„Jei tai būtų kažkur šalia Naitsbridžo, tai jau būtų išspręsta. Tai nebūtų problema“, – sakė 46 metų Nana Akuffo, neatlygintinai dirbantis virėju vietos bendruomenės centre.

Buvęs „Grenfell Tower“ gyventojų bendrijos pirmininkas Davidas Collinsas sakė, kad pastato valdytojai nepaisė gyventojų raginimų pagerinti jo priešgaisrinę saugą.

„Tai daugiaetninė, daugiakultūrė, labai įvairi bendruomenė, kuria nesirūpino jai atstovaujantys žmonės“, – sakė D.Collinsas naujienų agentūrai AFP.

Vyriausybė ketvirtadienį įsteigė skubios pagalbos fondą, kad padėtų vietos valdžiai greičiau tvarkytis su nelaimės padariniais.

Nukentėjusiems žmonėms internetu jau paaukoti šimtai tūkstančių svarų, o į vietos bendruomenės centrus plūsta labdara maisto produktais ir drabužiais.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min