Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Migrantų tragedijos Austrijoje metines mininčios Europos nuotaika keičiasi

Migrantų krizė dingo iš akiračio, tačiau vis dar tebesitęsia
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Migrantų krizė dingo iš akiračio, tačiau vis dar tebesitęsia
Šaltinis: BNS
2
A A

Austrijoje praėjusių metų rugpjūtį įvykęs incidentas, kai pakelėje paliktame sunkvežimyje buvo rastas 71 negyvas migrantas, sukrėtė Europą ir paskatino šalis atverti sienas daugybei nuo karo ir skurdo bėgančių žmonių, daugiausia Artimųjų Rytų gyventojų.

Tačiau praėjo metai, ir nuotaikos Europoje pasikeitė. Pasieniuose kyla spygliuotų vielų tvoros, o sienos uždaromos. Be to, Europos Sąjunga ir Turkija sudarė prieštaringai vertinamą susitarimą neleisti migrantams pasiekti Graikijos krantų ir uždarė vieną pagrindinių migracijos maršrutų.

Nors šios priemonės imigrantų srautą gerokai sumažino, ekspertai perspėja, kad krizė dar nesibaigė.

„Žmonių, mėginančių vienaip ar kitaip gauti prieglobstį Europoje, absoliutus skaičius yra netgi didesnis negu pernai, nes konfliktai plečiasi“, – naujienų agentūrai AFP sakė Geraldas Tatzgernas, Austrijos kovos su prekyba žmonėmis tarnybos vadovas.

„Negalime atmesti, kad tokia katastrofa nepasikartos“, – sakė jis, turėdamas omenyje pernai rugpjūčio 27 dieną įvykusį incidentą, kai šalia Parndorfo miesto paliktame sunkvežimyje buvo rastas 71 imigranto lavonas.

Tąsyk austrų policininkai pastebėjo šalikelėje netoli sienos su Vengrija paliktą sunkvežimį-šaldytuvą, skirtą paukštienai vežti. Atidarę kėbulą, pareigūnai pamatė siaubingą vaizdą. Iš vidaus trenkė yrančių palaikų dvokas. Žmonių kūnai gulėjo vienas ant kito mažoje erdvėje. Tarp mirusiųjų buvo jaunesnė kaip metukų mergytė.

Tyrimas vėliau atskleidė, kad imigrantai iš Sirijos, Irako ir Afganistano buvo mirę jau dvi dienos prieš juos surandant. Tie žmonės užduso, kai kontrabandininkai perėmė jų sunkvežimį Vengrijoje, kertamoje buvusio pagrindinio migrantų maršruto per Vakarų Balkanus.

Solidarumo dvasia

Ši tragedija sukėlė tarptautinį pasipiktinimą ir padėjo atkreipti dėmesį, ką žmonėms tenka ištverti kontrabandininkų rankose.

Kai buvo aptiktas kraupus radinys, Vokietijos kanclerė Angela Merkel kaip tik buvo Austrijoje, kur dalyvavo Balkanų šalių vadovų susitikime migracijos krizei aptarti. Išgirdusi baisią naujieną, Vokietijos vyriausybės vadovė pareiškė, kad imigrantų mirtys yra aiškus signalas imtis veiksmų „greitai ir .... su solidarumo dvasia“.

Po kelių dienų Vokietija, į kurią trokšta patekti daugelis migrantų, pranešė, kad priims visus pabėgėlius, atvykstančius iš Sirijos.

Šis sprendimas paskatino imigracijos bangą. Iki 2015 metų pabaigos į Europą iš Artimųjų Rytų, Azijos ir Afrikos atvyko daugiau nei 1 mln. žmonių. Šis antplūdis sukėlė didžiausią žemyne pabėgėlių krizę nuo Antrojo pasaulinio karo laikų.

Bliūkštantis entuziazmas

A.Merkel pareiškimas atrodė viltingas ir daugelio buvo palankiai įvertintas, bet ilgainiui entuziazmas išblėso. Krizė paskatino žmonių nusistatymą prieš migrantus ir padidino ultradešiniųjų partijų populiarumą Europoje.

Imigrantų kelias per Balkanus anksčiau šiais metais buvo uždarytas, kai šalys ėmėsi statyti tvoras savo pasieniuose. Augant visuomenės nepasitenkinimui, ES kovą pasirašė susitarimą su Turkija, turėjusį padėti sumažinti migrantų srautą.

Deja, dabar auga nerimas, jog šis susitarimas gali žlugti, didėjant įtampai tarp ES ir Ankaros dėl pastarosios vykdomų didelio masto valymų po liepos 15-ąją kariškių mėginto įvykdyti perversmo.

Pastarosiomis savaitėmis atvykdavo vis daugiau migrantų, ypač į Italiją, šiais metais Viduržemio jūroje surinkusią maždaug 94 tūkst. žmonių.

Dar maždaug 54 tūkst. migrantų yra įstrigę Graikijoje.

ES valstybės narės nebenori priimti daugiau migrantų, o kai kurios ėmė taikyti apribojimus.

Austrija pernai buvo antroji Europos Sąjungoje valstybė pagal vienam gyventojui tenkančių migrantų prašymų suteikti prieglobstį skaičių. Viena paskelbė, kad šiemet priims ne daugiau negu 37,5 tūkst. prašymų.

Ši šalis taip pat svarsto galimybę rugsėjį priimti specialų įsaką, suteiksiantį galimybę atsijoti dalį migrantų jau pasienyje.

Nusikaltėliai keičia taktiką

Dabar kasdien į Austriją atvyksta 100–150 migrantų, rodo šalies Vidaus reikalų ministerijos duomenys. Šie skaičiai yra panašūs į 2015 metų rugpjūčio duomenis prieš minėtą sunkvežimio tragediją.

Pagrindinis skirtumas – kad nusikaltėliai dabar gabena mažesnės žmonių grupes, nes sugriežtėjo kontrolė, teigia G.Tatzgernas.

Tačiau vietoj sunkvežimių ir furgonų, „kontrabandininkai dabar renkasi lengvuosius automobilius“, pridūrė jis.

Kalbant apie pernykštę tragediją, Vengrijoje dėl 71 migranto mirties teismo laukia keturi bulgarai ir vienas afganas.

„Tikimės užbaigti tyrimą ateinantį rudenį“, – šią savaitę sakė teismo atstovas Gaboras Schmidtas.

Daugumos sunkvežimyje uždususių migrantų tapatybės buvo nustatytos, išskyrus kelis. Daugumos palaikai buvo sugrąžinti į jų gimtąsias šalis. Maždaug 10 jų buvo palaidoti musulmonų kapinėse Vienoje.

Jiems atminti Parndorfo meras užsakė pastatyti pjesę, o jos premjera įvyks sausį.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min