-35% metinei prenumeratai. Maža kaina - didelė vertė.
Išbandyti
Maža kaina - didelė vertė. Prenumerata vos nuo 1,00 Eur!
Išbandyti
2019 12 09 /18:56

Mirė buvęs JAV Federalinių rezervų sistemos vadovas P.Volckeris

JAV Federalinių rezervų sistemos, atliekančios šalies centrinio banko vaidmenį, buvęs vadovas Pailas Volckeris mirė sekmadienį, būdamas 92 metų, pranešė žiniasklaida.
Paulas Volckeris
Paulas Volckeris / „Reuters“/„Scanpix“ nuotr.

P.Volckeriui, vadovavusiam Federalinių rezervų sistemai 1975–1987 metais, priskiriami nuopelnai už infliacijos Amerikoje suvaldymą 8-ame ir 9-ame dešimtmečiais.

Vėliau jo vardu buvo vadinamos didelio masto Volstrito reformos.

Vokiečių imigrantų vaikaitis P.Volckeris gimė 1927 metais Keip Mėjuje Naujajame Džersyje.

Per savo karjerą, kuri truko nuo pokario metų iki finansų krizės, P. Volckeris patarinėjo JAV lyderiams nuo Richardo Nixono iki Baracko Obamos.

Didžioji P.Volckerio karjeros dalis praėjo viešajame sektoriuje – Iždo departamente, Niujorko federaliniame rezervų banke ir FRS valdytojų taryboje Vašingtone.

Vadovavimą FRS P.Volckeris perėmė 1979 metų rugpjūtį, kai JAV ekonomika ritosi į nevaldomą infliaciją. Kainos vartotojams 1979 metais išaugo 13 proc., o 1980-aisiais – dar tiek pat.

P.Volckeris nenuilstamai stengėsi suvaldyti kainas. Iki 1980 metų pabaigos jis FRS bazinę palūkanų normą pakėlė nuo 11 proc. iki rekordinių 20 proc., bandydamas sulėtinti ekonomikos augimą ir sumažinti infliaciją.

Dėl tokių aukštų palūkanų normų žmonėms ir kompanijoms pasidarė taip brangu skolintis, kad ekonomika nuolat silpnėjo ir 1980 metų sausį prasidėjo recesija, trukusi pusę metų. Vis dėlto 1981-ųjų liepą prasidėjo didesnis ir skausmingesnis nuosmukis, tęsęsis pusantrų metų ir nulėmęs 10,8 proc. nedarbą 1982-ųjų lapkritį ir gruodį – didžiausią nuo Didžiosios depresijos laikų.

Dėl šios politikos visuomenė nekentė P.Volckerio. Statytojai klijuodavo pašto ženklus ant plytų ir lentgalių bei siųsdavo juos FRS, protestuodami prieš dideles palūkanų normas, sužlugdžiusias jų verslą. Automobilių pardavėjai, prikaupę daugybę neparduotų mašinų, protestavo siųsdami mašinų raktelius. Didelių skolų prislėgti pasipiktinę ūkininkai traktoriais važiavo į Vašingtoną ir blokavo FRS būstinę.

Tačiau skausmingos priemonės galiausiai atsipirko. Infliacija atsitraukė, o tada P. Volckerio FRS pradėjo mažinti palūkanų normas. Ekonomika taip atsigavo, kad tuometinis prezidentas Ronaldas Reaganas paskelbė išaušus „rytą Amerikoje“ ir buvo didžiule balsų persvara perrinktas per 1984 metų rinkimus.

Iš FRS P. Volckeris išėjo 1987 metų rugpjūčio 11 dieną; jį pakeitė Alanas Greenspanas.

P.Volckeriui vadovaujant pasiekta pergalė prieš infliaciją, daugelio nuomone, pradėjo vadinamąjį „Didžiojo stabilumo“ laikotarpį – daugiau kaip du dešimtmečius trukusį ekonomikos augimą, palyginti mažą nedarbą ir nuosaikų kainų augimą. Didysis stabilumas baigėsi Didžiąja 2007–2009 metų recesija.

Po 2008 metų finansinės krizės prezidentas B.Obama pasamdė jį kaip patarėją ekonomikos klausimais. P.Volckeris siekė suvaržyti bankų galimybes prekiauti finansų rinkose savais, o ne klientų pinigais ir investuoti į privačius bei apribotos rizikos fondus. Ši „Volckerio taisyklė“ buvo įtraukta į platų finansinio pertvarkymo įstatymo projektą, kurį Kongresas priėmė 2010 metais.

P.Volckeris nejautė didelio prielankumo didiesiems bankams po finansų krizės, dėl kurios reikėjo mokesčių mokėtojų pinigais padėti didelėms Volstrito firmoms. Jis atmetė tvirtinimus, kad valstybės nereguliuojamos finansų institucijos nusipelno pagyrų už naujoviškus produktus ir paslaugas.

1987-aisiais išėjęs iš FRS P.Volckeris ėmė vadovauti investiciniam bankui „Wolfensohn & Company“.

Meškerioti su musele labai mėgęs dviejų vaikų tėvas 2010-aisiais, būdamas 83 metų amžiaus ir praėjus 12 metų po žmonos Barbaros mirties, dar kartą vedė – savo ilgametę padėjėją.

2 m ūgio P. Volckeris rūkydavo pigius cigarus ir dėvėdavo prastus kostiumus. Johnas Connally, kuris 8-ojo dešimtmečio pradžioje buvo P. Volckerio bosas Iždo departamente, kartą pagrasino jį atleisti, jei jis tvarkingai neapsikirps ir nepakeis garderobo.

Išėjęs iš FRS P.Volckeris imdavosi užduočių kaip specialusis įgaliotinis konfliktams sureguliuoti. Jis vadovavo komisijai, tyrusiai, ką Šveicarijos bankai padarė su Holokausto aukų turtu per Antrąjį pasaulinį karą ir po jo. Jungtinės Tautos pavedė P.Volckeriui ištirti įtarimus korupcija vykdant organizacijos programą teikti pagalbą maistu Irakui.

Pasak P.Volckerio, vienintelė per daugelį metų jo matyta naudinga finansinė naujovė yra bankomatai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Miškasodyje dalyvavę „Herbalife“ nepriklausomi partneriai pagerino savo pačių rekordą – pasodino daugiau nei 3 tūkst. medžių
Reklama
„Teleloto“ studija virs podiumu
Reklama
Šimtai vyrų kasdien susiduria su erekcijos sutrikimais ar net prostatos vėžio diagnoze – kaip to išvengti?
Reklama
Pirmą kartą per beveik penkiolika metų fiksuotas verslo ginčų augimas – ką tai reiškia verslui?
Užsisakykite 15min naujienlaiškius