Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 03, 20:51

Mobilizacija Rusijoje: šimtai vyrų nakčiai palikti šalti tuščiame lauke

Rusijoje mobilizuojami į karą Ukrainoje vyrai iš Norilsko buvo atvežti į Omską ir išmesti į tuščią lauką, paliekant juos nakvoti minusinėje temperatūroje be palapinių. Radijo stotis „Svoboda“ nustatė, kad tai įvyko 242-ajame oro desanto pajėgų mokymo centre, kur 2015 m. sugriuvus kareivinių pastatui žuvo 24 šauktiniai kariai.
Mobilizacija Rusijoje
Mobilizacija Rusijoje / ZUMAPRESS / Scanpix nuotr.

Rusijos socialiniuose tinkluose vis pasirodo vaizdo įrašų, kuriuose mobilizuoti kariai skundžiasi prastomis sąlygomis ir pasakoja, kad buvo išsiųsti į frontą be jokio apmokymo. Po istorijų iš Sverdlovsko srities ir Kalinineco kaimo netoli Maskvos žurnalistai atkreipė dėmesį į vaizdo įrašą, tariamai nufilmuotą Omsko srityje, kur buvo atvežti rezervistai iš Norilsko.

Pirmadienio rytą šis vaizdo įrašas, taip pat kitas tamsoje nufilmuotas vaizdo įrašas buvo paskelbtas Krasnojarsko bendruomenės socialiniame tinkle „VKontakte“.

Pirmojo vaizdo įrašo autorius papildo filmuotą medžiagą savo pasakojimu:

„Trumpai tariant, jie išlaipino mus atvirame lauke, ką mes čia darysime, *** ******** [neaiškus tekstas]. Tiesą sakant, čia esame ne vieni, mūsų yra apie... na, jei nemeluosiu, mūsų yra apie 800. Taigi, trumpai tariant, mes laukiame, mes čia ne pirmi ir ne paskutiniai tokioje situacijoje, žmonės vaikšto jau beveik parą, čia kūrenama ugnis, jie kepa dešreles, linksminasi, miega, viskas vyksta lauke, trumpai tariant, tokia padėtis“.

Antrąjį vaizdo įrašą sukūręs vyras taip pat buvo pašauktas iš Norilsko. Štai jo istorija:

„Bet kokiu atveju mus apgyvendino netoli oro desanto dalinio Omske. Pasakė: „Gyvenkite, kaip norite, kurkite laužus ir miegokite lauke.“ Mes su vyrais, žinoma, nusprendėme išgerti, nes mums reikėjo sušilti. Laužas, *****, tuoj išskleisime miegmaišius. Visi žmonės iš Norilsko, štai jie., laužus kūrena. Iš kitų miestų taip pat ***** [daug], tikriausiai 500 žmonių, jei ne daugiau. Žmonės vieni iš kitų alkoholį perka... Malkas renkam, netoliese yra miškas, šalia daugiau nėra ***** [nieko]. Taigi, ką dar šauks iš Norilsko, pasiimkite šiltų drabužių, miegmaišį, kilimėlį. Pasiimkite dujinį degiklį ir dujų balionų, oro uoste jūsų niekas netikrins, ten visi ***** [nesirūpina]. Pasiimkite maisto, nes velnias žino, ar rytoj mus apgyvendins, ar ne. Girdėjau, kad kitoje pusėje esantys vyrukai taip gyvena jau savaitę.

Radijo stočiai „Svoboda“ pavyko nustatyti geolokacinę vietą, kurioje buvo nufilmuotas pirmasis vaizdo įrašas – tai 242-ojo oro desanto pajėgų jaunesniųjų karių mokymo centro poligonas Svetlyj kaime Omsko pakraštyje. „Naktinis“ vaizdo įrašas buvo nufilmuotas tame pačiame autodrome.

Radijo stotis „Svoboda“ susisiekė su žmogumi, kuris paliko komentarą po vaizdo įrašu. Jis buvo pašauktas į kariuomenę iš Krasnojarsko ir patvirtino, kad jį, kaip ir kitus mobilizuotus vyrus, išlaipino tuščiame lauke Svetlyj kaime. Vis dėlto savo komentare vyras patikslina, kad niekas negyvena lauke šalia mokymo centro „savaitėmis“ ir kad vidutinis laikas nuo atvykimo iki įsikėlimo į kareivines yra „tik“ 10 valandų. Timeanddate.com duomenimis, pirmadienio naktį Omske temperatūra buvo nukritusi iki minus 4 laipsnių.

Vietos žiniasklaida taip pat rašė apie tai, kad Omsko 242-ajame oro desanto mokymo centre atidaryti du „mobilizacijos centrai“. Antrasis centras, kaip matyti iš šių publikacijų, yra Čeriomuškų gyvenvietėje. Jis iš tiesų yra „kitoje kelio pusėje“ nuo Svetlyj kaimo, kaip teigia „naktinio vaizdo įrašo“ autorius: ten įsikūręs Omsko inžinerinis šarvuočių institutas („14-asis karinis miestelis“). Čeriomuškose buvo padaryta dešimtys mobilizuotų vyrų nuotraukų, tačiau visose nuotraukose rezervistai jau yra kareivinėse, net jei kartais jos paskubomis įrengtos žmonėms gyventi neskirtose patalpose.

Oro desanto mokymo centre darytose nuotraukose taip pat matyti negyvenamuose angaruose ant šviežiai pagamintų medinių lentų, ant dviaukščių lovų apgyvendinti rezervistai.

Ketvirtadienį, rugsėjo 29 d., radijo stotis „Svoboda“ savo interneto svetainėje rašė apie dar vieną rezervistų grupę, kuri buvo atvežta iš Bereznikų Permės srityje ir faktiškai palikta tuščiame lauke prie karinio dalinio (mokymo centro Sverdlovsko srityje) vartų. Tokioje situacijoje rezervistams ir jų artimiesiems labiausiai nepatiko taip pat šaltis: vaizdo įraše matyti, kad laukas jau buvo padengtas sniegu (ketvirtadienį naktį temperatūra toje vietoje taip pat nukrito iki minus 4 laipsnių pagal Celsijų).

Mobilizuotų vyrų iš Bereznikų istorijoje situacija galiausiai išsisprendė jų naudai: po visuomenės pasipiktinimo ir žiniasklaidos pranešimų visi lauke palikti žmonės buvo perkelti į kareivines, nors vaizdo įrašo autoriui iš pradžių buvo grasinama baudžiamąja atsakomybe.

Anksčiau radijo stotis „Svoboda“ geolokalizavo vaizdo įrašą, nufilmuotą netoli Maskvos esančiame Kalinineco kaime, kur dislokuotas Tamanės divizijos 1-asis tankų pulkas. Jame į kariuomenę mobilizuotas maskvietis skundėsi, kad vadai jam ir jo bendražygiams pranešė, jog praėjus dviem dienoms po mobilizacijos jis bus siunčiamas į Chersoną, kur verda aršūs mūšiai, be karinio apmokymo. Vėliau į Tamanės diviziją mobilizuotųjų giminaičiai „Svoboda“ pasakojo, kad jų vyrams ir sūnums buvo pažadėta, jog prieš išsiunčiant į frontą jie praeis dviejų savaičių mokymo kursą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min