Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Moterų teisių pažeidimai pasaulyje: nuo vyrų parenkamų darbų iki leidimo prievartauti

Lyčių lygybė
„Scanpix“/AP nuotr. / Lyčių lygybė
Šaltinis: 15min
0
A A

1995-aisiais 189 šalių atstovai pasirašė lyčių lygybę pasaulyje įtvirtinantį planą, tačiau kai kur jis taip ir liko tik gražiais pažadais. Nors diskriminacijos atvejų pasitaiko ir Vakarų valstybėse, trečiojo pasaulio, o ypač islamo, šalių įstatymai visiškai apriboja moterų teises. Pasirodo, jog net ir XXI amžiuje smurtas ir prievarta gali būti teisėti, o ne visoms moterims leidžiama iškelti koją iš namų, skelbia dailybeast.com.

Kur ištekėjusios moterys gali būti prievartaujamos

Po 2012-aisiais visą pasaulį apskriejusios žinios apie žiaurų jaunos studentės grupinį išprievartavimą ir nužudymą, Indijai teko pripažinti šalį krečiančią seksualinės prievartos problemą.

Tačiau vos po metų išleistas įstatymas įteisino santuokinį prievartavimą „lytinis aktas tarp vyro ir jo žmonos, ne jaunesnės nei 15 metų, nelaikomas prievartavimu“. Singapūre priimtina prievartauti sutuoktinę jei šiai ne mažiau nei 13, o Bahamuose – ne mažiau nei 14 metų.

Kur galima laisvai pagrobti moterį

Jei Maltoje ir Libane skriaudėjas veda auką, jo nusikaltimas anuliuojamas. Pavyzdžiui, Maltoje pagrobėjui vedus prievarta laikomą moterį jam atmetami visi kaltinimai.

Panaši situacija ir Libane – santuokos atveju kaltinimai išprievartavimu ir pagrobimu atmetami. Tiesa, jei pora išsiskiria per penkis artimiausius metus, išvengti bausmės, ko gero, nepavyks. Pastarąjį dešimtmetį panašūs įstatymai buvo panaikinti Kosta Rikoje, Etiopijoje, Peru ir Urugvajuje.

Kur smurtas prieš moterį leidžiamas įstatymo

Tam, kad sutuoktinis paauklėtų žmoną, Nigerijoje galima naudoti smurtą. Žiaurus elgesys taip pat priimtinas tuo atveju, jei tėvai ir mokytojai nori nubausti vaiką ar šeimininkas siekia taip pataisyti savo tarno elgesį.

Kur moterims neleidžiama dirbti

Kinijoje moterys negali dirbti kasyklose ir „turėtų vengti kito sunkaus fizinio darbo“. Panašūs įstatymai galioja ir kitose pasaulio šalyse.

Madagaskare moterims nakties metu pramonės gamyklose leidžiama dirbti tik tuo atveju, jei šios priklauso šeimos verslui. Rusijos įstatymų sudarytojai nusprendė, jog „moterims draudžiama atstovauti pavojingoms ir sveikatai kenkiančioms profesijoms“. Šis įstatymas apima net 456 profesijas, pvz: traukinio vairuotojo, dailidės, ugniagesio ar buriuotojo.

Kur moterys negali vairuoti

Anot Saudo Arabijoje galiojančių „Fatwa“ – islamo religijos įstatymų, moterims draudžiama vairuoti automobilį ir įgyti vairuotojo pažymėjimą.

Tai laikoma tokia pat didžiule nuodėme kaip ir privačiai susitikti su vyru ar nusiimti veidą dengiantį šydą. Praėjusių metų gruodį dvi moterys buvo sulaikytos ir teisiamos už tai, jog bandė automobiliu kirsti sieną. Kritikos negailima ir JAV bei Europoje gyvenančioms ir vairuojančioms musulmonėms. Saudo Arabijos istorikas teigė: „Joms nerūpi, kad gali būti išprievartautos kelyje, tačiau rūpi mums“.

Kur vyrai parenka moterims darbus

Kongo demokratinėje respublikoje „žmona privalo gyventi su vyru ten, kur jis nusprendžia“. Moteris be sutuoktinio leidimo taip pat negali kreiptis į civilinį teismą. Jei vyras sutinka, tačiau vėliau persigalvoja, anksčiau gauta privilegija panaikinama. Tad moteriai pradėti verslą šalyje – beveik neįmanoma.

Gvinėjoje moterims draudžiama rinktis tą profesiją, kuriai prieštarauja jų vyrai. 1992-aisiais Jemene priimtas aktas teigia „jog žmona turi paklusti vyrui bei namuose atlikti visas vedybines pareigas“.

Be sutuoktinio leidimo moterims draudžiama net išeiti iš namų. Tai padaryti galima „tik dėl abiems pusėms naudingų priežasčių, kurios neprieštarauja islamo įstatymams“. Moteris savavališkai gali išeiti tik tada, kai turi pasirūpinti savo sergančiais tėvais. Įstatymas taip pat leidžia santuokinį prievartavimą.

Gvinėjoje moterims draudžiama rinktis tą profesiją, kuriai prieštarauja jų vyrai. 1992-aisiais Jemene priimtas aktas teigia „jog žmona turi paklusti vyrui bei namuose atlikti visas vedybines pareigas“.

Kur dukros paveldi mažiau nei sūnūs

Remiantis Tuniso įstatymais, moterys gali gauti tik pusę paveldėto turto.

Nors dviem dukrom skiriami du trečdaliai palikimo, toks santykis gerokai pasikeičia šeimoje esant ir sūnui. Teigiama, jog „vyriškos lyties palikuonys paveldi dvigubai daugiau nei moteriškos“. Panašus įstatymas galioja ir Jungtiniuose Arabų Emyratuose.

Kur leidžiama nužudyti neištikimą žmoną

Egipto įstatymai tvirtina, jog „kiekvienas, užtikęs žmoną svetimaujant ir iškart nužudydamas ir ją, ir jos meilužį, neturėtų būti įkalinimas“.

Pilietinio karo krečiamoje Sirijoje, kur žiaurus elgesys su moterimis įprastas, vyrai ilgai turėjo teisę žudyti. Iki 2009-ųjų, vyras, užtikęs svetimaujant ir dėl to nužudęs savo žmoną, seserį ar motiną, būdavo atleidžiamas nuo bausmės. 2009 m. ir 2011 m. pakeistuose įstatymuose už tai jau numatytos bausmės – nuo 5 iki 7 metų kalėjimo.

Kur moterys negali išsiskirti

Izraelyje, kur piliečių santuokos ir skyrybos griežtai kontroliuojamos rabinų, vyras turi daugiau teisių palikti žmoną.

Aukštajame rabinų teisme 1995-aisiais teisėjai nusprendė neversti vyro išsiskirti su žmona net ir po šešerių metų gyvenimo atskirai. Remiantis senąja žydų teise, buvo nutarta, jog „sprendimas dėl skyrybų priklauso tik nuo vyro poreikių ir teismas turi į tai atsižvelgti“. Vienas su šia byla dirbusių teisėjų teigė, jog „pagal žydų teisę geriau būti verge, negu žmona“. Be to, iki pat 2013-ųjų moterims nebuvo leidžiama dirbti šiuose teismuose.

Toks senovinių įstatymų laikymasis įkalina moteris. Jeruzalės gyventoja jau dešimt metų negali ištekėti už savo partnerio, kadangi, remiantis žydų teise, skyrybų ceremonija atliekama tik norint išlaisvinti nuo mirusio sutuoktinio. Moters patėvis nesutiko atlikti ritualo, o miesto rabinų teismas atmetė prašymą dar kartą ištekėti.

Jeruzalės gyventoja jau dešimt metų negali ištekėti už savo partnerio, kadangi, remiantis žydų teise, skyrybų ceremonija atliekama tik norint išlaisvinti nuo mirusio sutuoktinio.

Malyje santuoka po skyrybų taip pat suvaržyta įstatymų. Išsiskyrusi moteris, norinti sukurti šeimą su kitu vyru, turi palaukti tris mėnesius, o našlei leidžiama dar kartą tekėti praėjus keturiems mėnesiams ir 10 dienų po buvusio sutuoktinio mirties. Jei našlė laukiasi, vestuvės galimos tik po kūdikio gimimo.

Kur moters parodymai neprilygsta vyro parodymams

Teisė liudyti teisme Irane neatrodo tokia nenuginčijama. Įprastos bylos atveju parodymus duoda tik du vyriškos lyties liudininkai, o skiriant griežtesnę bausmę liudyti kviečiami du vyrai ir keturios moterys.

Čia paprastai parodymus duodančių moterų skaičius turi būti dvigubai didesnis nei vyrų. Irane moterų padėtis labai sudėtinga: viešumoje pasirodžius su netinkama apranga laukia bauda ar net įkalinimas.

Kur užsieniečių motinų vaikai negauna pilietybės

Norint suteikti JAV pilietybę ne santuokoje gimusiam amerikiečio tėvo ir užsienietės motinos vaikui tenka įgyvendinti daugybę reikalavimų.

Būtinas ne tik raštiškas tėvo pasižadėjimas suteikti vaikui tinkamą finansinę paramą, bet ir sugriežtinami gyvenimo šalyje trukmės reikalavimai motinai. Tai itin apsunkina užsieniečių mamų siekį suteikti vaikams JAV pilietybę. Jei bandančiam gauti pilietybę vaikui daugiau nei 18 metų, ji bus suteikta tik tuo atveju, jei ją jau gavo motina.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Temos: 2 Moteris Lytis
Parašykite atsiliepimą apie 15min