Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Muamaras Kadhafi įsitikinęs – visi Libijos gyventojai jį myli ir yra pasirengę už jį mirti

Libijos sukilėliai trypia Muamaro Kadhafi plakatą Bengazyje.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Libijos sukilėliai trypia Muamaro Kadhafi plakatą Bengazyje.
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Muamaras Kadhafi ignoruoja Tripolio gatvėse vykstančius protestus ir pareiškė, kad visi Libijos žmonės jį myli, pirmadienį interviu televizijos kanalo ABC žurnalistei Christiane Amanpour pareiškė Libijos lyderis.

„Interviu Kadhafi man pasakė: „Visi žmonės myli mane. Jie mirs, kad apgintų mane“, – rašo Ch.Amanpour pranešime „Twitter“.

Tuo tarpu apie 400 žmonių minia pirmadienį Tripolyje susirinko sostinės Tadžuros rajone protestuoti prieš M.Kadhafi, pranešė „Reuters“ korespondentas, stebėjęs šią akciją.

Pasak jo, netrukus į aikštę, kurioje vyko protesto mitingas, įvažiavo keli visureigiai, iš kurių iššokę vyrai, pasirišę ant kaklo žalias skareles, ėmė šaudyti į orą, kad išvaikytų mitinguotojus.

Tuo tarpu BBC tinklalapyje pranešama, kad Libijos saugumo pajėgos iš zenitinių pabūklų apšaudo opozicijos kontroliuojamą Misuratos miestą, esantį už 210 km į rytus nuo Tripolio.

Vienas medikų skundėsi BBC, kad greitosios pagalbos mašinos negali ten važiuoti, nes į jas iš karto pradedama šaudyti. Apie aukas kol kas nepranešama.

Misurata yra trečias pagal dydį Libijos miestas – po Tripolio ir Bengazio.

Keliuose Libijos miestuose pirmadienį tebesitęsė M.Kadhafi priešininkų ir šalininkų susirėmimai.

Žmogaus teisių gynimo organizacijos nurodo, kad smurto aukomis tapo mažiausiai du tūkstančiai žmonių, kai M.Kadhafi įsakė užgniaužti protesto akcijas šalyje.

Vienas medikų skundėsi BBC, kad greitosios pagalbos mašinos negali ten važiuoti, nes į jas iš karto pradedama šaudyti.M.Kadhafi paskyrė šalies užsienio žvalgybos tarnybos vadovą derėtis su rytiniais šalies rajonais, kurių kontrolę jis prarado, pranešė „al Jazeera“ televizija.

Pirmadienį televizija nurodė, kad užsienio žvalgybos vadovas yra Bouzaidas Dordah. Tuo tarpu naujai suformuotos Bengazyje įsikūrusios Nacionalinės Libijos tarybos atstovas sekmadienį pranešė, kad revoliucijos veidu save vadinanti taryba nemato derybų su M.Kadhafi galimybės.

M.Kadhafi nebekontroliuoja didžiosios dalies naftos ir dujų telkinių

M.Kadhafi režimas nebekontroliuoja didžiosios dalies Libijos naftos ir dujų telkinių, pirmadienį pranešė Europos Komisijos energetikos komisaras Giunteris Oettingeris.

„Yra pagrindo manyti, kad didžioji dalis naftos ir dujų telkinių daugiau nebekontroliuojama Kadhafi“, – sakė G.Oettingeris per spaudos konferenciją po eilinio Europos Sąjungos (ES) energetikos ministrų susirinkimo.

G.Oettingeris atmetė siūlymą blokuoti naftos eksportą iš Libijos, nes dabar naftos įmones kontroliuoja M.Kadhafi vyriausybei priešiškos grupuotės. „Mes galimai nubaustume ne tuos žmones“, – sakė jis.

D.Cameronas siūlo uždrausti skraidyti Libijos lėktuvams

Didžioji Britanija ir kitos šalys rengia planą, kuris numato nustatyti draudžiamą skraidyti Libijos aviacijai zoną, sakė britų ministras pirmininkas Davidas Cameronas.

Kalbėdamas parlamente D.Cameronas ragino M.Kadhafi atsistatydinti bei pareiškė, kad bus svarstomos visos priemonės spaudimui didinti, kad jis pasitrauktų iš posto.

„Mes neturime toleruoti šio režimo, kuris panaudoja karinę jėgą prieš savo žmones. Šiomis aplinkybėmis aš paprašiau Gynybos ministerijos ir Gynybos štabo kartu su sąjungininkais parengti karinės draudžiamos skraidyti zonos planus“, – nurodė premjeras.

Didžioji Britanija ir kitos šalys rengia planą, kuris numato nustatyti draudžiamą skraidyti Libijos aviacijai zoną.Premjeras nepatikslino, ar skrydžių draudimo zona bus nustatyta tuoj pat, ar tuomet, kai padėtis Libijoje pablogės.

Pasak nepriklausomų vertinimų, per dvi savaites trukusius M.Kadhafi režimo priešininkų susirėmimus su saugumo pajėgomis Libijoje žuvo mažiausiai tūkstantis žmonių.

Britanija paskelbė sekmadienį įšaldžiusi Libijos lyderio M.Kadhafi sąskaitas ir atšaukusi jo diplomatinį imunitetą. D.Cameronas patvirtino, kad Britanijos finansų ministerija užblokavo 900 mln. svarų sterlingų banknotais siuntimą Libijai.

Savaitgalį britų karo lėktuvai atliko du skrydžius, kad išgabentų britų specialistus iš naftos verslovių Libijos dykumoje. Pasak D.Camerono, vienas lėktuvas per antrąjį skrydį buvo apšaudytas.

ES pritarė sankcijų Libijos lyderiui taikymui

ES pirmadienį priėmė sprendimą įšaldyti M.Kadhafi ir 25 jo artimųjų sąskaitas bei suvaržyti jų keliones, pirmadienį pranešė Bendrijai pirmininkaujanti Vengrija.

„Šiomis ES priemonėmis ne tik įgyvendinama Jungtinių Tautų (JT) Saugumo Tarybos vasario 26 dienos rezoliucija, bet ir taikomos papildomos autonominės sankcijos“, – sakė Vengrijos nacionalinės plėtros ministras Tamasas Fellegi.

„ES taryba uždraudė ginklų, amunicijos ir su ja susijusių medžiagų tiekimą Libijai, – sakė jis. – Taryba taip pat įvedė embargą įrangai, kuri gali būti panaudota represijoms šalies viduje.“

ES nusprendė taikyti kelionių suvaržymus M.Kadhafi ir 15 jo šeimos narių bei artimųjų, kurie yra „artimai susiję su režimu“ bei „atsakingi už žiaurų susidorojimą su civiliais, vykdomą“ nuo vasario 16 dienos, sakė T.Fellegi.

„Taryba uždraudė išduoti vizas papildomai 10 žmonių“, nurodė ministras, tačiau daugiau detalių šiuo klausimu nepateikė.

Taip pat įšaldytos M.Kadhafi ir jo penkių šeimos narių bei dar 20-ies žmonių lėšos.

Kiek anksčiau ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton sakė, kad žiaurūs, šokiruojantys Libijos režimo veiksmai prieš taikius demonstrantus reikalauja skubaus atsako.

Paskelbtos sankcijos įsigalios artimiausiomis dienomis.

JAV ragina pasaulį visiems kartu pažaboti M.Kadhafi režimą Libijoje

ES taryba uždraudė ginklų, amunicijos ir su ja susijusių medžiagų tiekimą Libijai.JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton pirmadienį ragino pasaulį sutramdyti M.Kadhafi režimą, kuris turi atsiskaityti už baisius žiaurumus, iš kurių paminėtina atsisakiusių šaudyti į civilius karių egzekucija.

H.Clinton pirmadienį per JT Žmogaus teisių tarybos posėdį prašė tarptautinės bendruomenės laikytis vienos bendros nuomonės. Ji sakė, kad M.Kadhafi turi pasitraukti iš valdžios „tuoj pat, be smurto ir nedelsdamas“.

Į Žmogaus teisių tarybą ji kreipėsi jau žinodama, kad JAV sąjungininkės Europoje įvedė sankcijas Libijos vyriausybei ir pažadėjo dar griežtesnių priemonių.

„Mes matėme, kaip pulkininko M.Kadhafi saugumo pajėgos atidengia ugnį į taikius protestuotojus, – kalbėjo H.Clinton. – Jos panaudojo sunkiuosius ginklus prieš beginklius civilius. Samdiniai ir galvažudžiai davė sau valią pulti demonstrantus.“

Dėl visų šių žmogaus teisių pažeidimų, anot H.Clinton, „jie prarado teisę valdyti“.

JT gali sustabdyti Libijos narystę Žmogaus teisių taryboje

JT Generalinė Asamblėja, kaip manoma, antradienį rengiasi svarstyti klausimą dėl Libijos narystės JT Žmogaus teisių taryboje sustabdymo, pranešė televizijos kanalas „Fox News“.

Atitinkama rekomendacija pateikiama JT Generalinės Asamblėjos rezoliucijoje, kurią praėjusį penktadienį Ženevoje priėmė JT Žmogaus teisių taryba.

Rezoliuciją, kurioje Libijos valdžia smerkiama už masines civilių gyventojų žudynes, palaikė dauguma JT Žmogaus teisių tarybos narių, įskaitant ir Rusiją.

Taryba taip pat nusprendė nusiųsti į Libiją nepriklausomą komisiją masiniams žmonių teisių pažeidimo faktams tirti.

Libija yra JT Žmogaus teisių tarybos narė nuo 2010 metų gegužės. Jos narystė šioje organizacijoje gali būti sustabdyta, jeigu už tokį sprendimą JT Generalinėje Asamblėjoje iš 192 šalių balsuos du trečdaliai.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Parašykite atsiliepimą apie 15min