Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Muamaro Kadhafi pajėgos atkovojo az Zavijos miestą

Libijos sukilėliai
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Libijos sukilėliai.
Šaltinis: BNS
0
A A

Muamarui Kadhafi lojalios pajėgos ketvirtadienį po intensyvių mūšių, per kuriuos sukilėlių pozicijos buvo apšaudomos iš tankų ir artilerijos, atkovojo az Zavijos miestą, ketvirtadienį telefonu pranešė vienas šio miesto, esančio netoli Tripolio, gyventojas.

„Dabar miestą kontroliuoja armija“, – sakė Bengazio gyventojas, pageidavęs likti anonimu.

„Mūšiai baigėsi praėjusią naktį. Šiandien situacija čia rami. Nusprendžiau pasinaudoti proga drauge su šeima išvykti iš miesto. Vykstame į Džedajemą“, – sakė jis, turėdamas galvoje nedidelį kaimelį, esantį už 3 km į vakarus nuo az Zavijos.

Už 40 km į vakarus nuo Tripolio esančią az Zaviją kelias pastarąsias dienas intensyviai atakavo M.Kadhafi lojalios pajėgos, kurios sukilėlių pozicijas apšaudė iš tankų ir artilerijos.

Šio miesto, kuriame namus turi daug Libijos armijos karininkų, kontrolę maištininkai perėmė netrukus po to, kai vasario 15 dieną prasidėjo sukilimas prieš M.Kadhafi režimą.

Trečiadienį vėlai vakare Libijos vyriausybės atstovas spaudai Mussa Ibrahimas sakė, kad M.Kadhafi pajėgos atkovojo az Zaviją, tačiau pridūrė: „Mieste dar yra vietų, kur nesiliauja smurtas“.

Jis taip pat sakė, kad M.Kadhafi pajėgoms susigrąžinus miesto kontrolę, čia užvirė tikros linksmybės. Valstybinė televizija pranešė, kad az Zavijos centre vyko „didžiulės demonstracijos“ palaikant M.Kadhafi.

Televizijos reportaže, kuris, jos teigimu, buvo nufilmuotas az Zavijoje, buvo matyti minios šūkaujančių ir vėliavomis mojuojančių žmonių.

Prancūzija pripažino Libijos opozicijos Nacionalinę tarybą ir nusiųs į Bengazį savo ambasadorių

Prancūzija ketvirtadienį tapo pirmąja valstybe, pripažinusia Libijos opozicijos suformuotą Nacionalinę tarybą, pranešė Libijos opozicijos ir Prancūzijos pareigūnai.

Paryžius taip pat informavo, kad nusiųs į sukilėlių kontroliuojamą Bengazio miestą savo ambasadorių. „Prancūzija pripažino pereinamojo laikotarpio Nacionalinę tarybą vienintele teisėta Libijos žmonių atstove“, – sakė vienas iš Tarybos pasiuntinių Ali al-Issawi.

Paryžius taip pat informavo, kad nusiųs į sukilėlių kontroliuojamą Bengazio miestą savo ambasadorių.Tai jis pareiškė po Nacionalinės tarybos pasiuntinių susitikimo su Prancūzijos prezidentu Nicolas Sarkozy. „Po pripažinimo fakto mes ketiname atidaryti savo diplomatinę misiją, savo ambasadą Paryžiuje, o Prancūzijos ambasadorius bus nusiųstas į Bengazį“, – pridūrė jis.

„Ambasadorius dirbs Bengazyje pereinamuoju laikotarpiu, kol galės grįžti į Tripolį“, – nurodė A.al-Issawi.

N.Sarkozy pirmasis iš valstybių vadovų susitiko su Libijos opozicijos atstovais. Šios derybos įvyko prieš skubiai sušauktą Europos Sąjungos (ES) viršūnių susitikimą Briuselyje, kuriame N.Sarkozy turėtų pasiūlyti priemones, kaip spręsti krizę Libijoje.

ES užsienio politikos vadovė Catherine Ashton ir Europos Parlamento nariai šią savaitę taip pat buvo susitikę su dviem Libijos opozicijos pasiuntiniais. Tačiau C.Ashton kol kas nepripažino Nacionalinės tarybos.

Paryžius ir Berlynas ragina ES užmegzti dialogą su Libijos opozicija

Prancūzijos užsienio reikalų ministras Alainas Juppe ketvirtadienį sakė, kad Paryžius ir Berlynas ragina partnerius (ES) pradėti dialogą su Libijos opozicijos lyderiais. Tai jis pareiškė po derybų su Vokietijos diplomatijos vadovu Guido Westerwelle.

„Einame tuo pačiu keliu, kad pasakytume, jog pulkininkas Kadhafi susikompromitavęs, jis privalo pasitraukti, o mes turime užmegzti dialogą su naujaisiais Libijos atstovais“, – sakė Prancūzijos URM vadovas.

A.Juppe kalbėjo Briuselyje, kur ketvirtadienį į skubias derybas dėl krizės Libijoje susirinko visų 27 ES valstybių užsienio reikalų ministrai.

Atskiras derybas dėl padėties Libijoje Briuselyje rengia ir NATO gynybos ministrai.

Libijoje „sulaikyti ir sumušti“ trys BBC žurnalistai

Trys britų visuomeninio transliuotojo BBC žurnalistai buvo areštuoti, sumušti ir priversti dalyvauti inscenizuotoje egzekucijoje Libijoje.

Didžioji Britanija griežtai pasmerkė šį incidentą ir sakė, jog jis dar kartą įrodo į kampą vis labiau spaudžiamo Libijos lyderio M.Kadhafi režimo žiaurumą.

Atskiras derybas dėl padėties Libijoje Briuselyje rengia ir NATO gynybos ministrai.Žurnalistai buvo areštuoti pirmadienį prie patikrinimo posto, esančio už beveik 10 km į pietus nuo az Zavijos miesto, kur M.Kadhafi lojalios pajėgos įnirtingai kovėsi su sukilėliais, pranešė BBC.

Vyrai buvo nugabenti į kareivines Tripolyje, kur jie ne kartą patyrė Libijos karių ir slaptosios policijos smurtą. Po 21 valandos žurnalistai buvo paleisti ir išvyko iš šalies.

„Manau, tai buvo kažkas asmeniška. Jie žinojo apie mane ir tai, kokius reportažus rengiu, – sakė palestiniečių kilmės Sirijos pilietis Ferasas Killani. – Manau, jie stebėjo BBC ir tai sugalvojo. Jie žinojo, kas mes tokie ir ką darome.“

Didžiosios Britanijos užsienio reikalų ministerija pasmerkė „niekšišką“ F.Killani ir jo kolegų brito Chriso Cobbo-Smitho ir turko Goktay Koraltano sulaikymą.

Libijos rytuose nuo sukilimo pradžios žuvo mažiausiai 400 žmonių

Rytų Libijoje nuo sukilimo prieš M.Kadhafi pradžios žuvo mažiausiai 400 žmonių ir dar 2 tūkst. buvo sužeisti, pranešė medikai sukilėlių kontroliuojamame Bengazio mieste.

„Nuo (sukilimo) pradžios Darnoje, al Baidoje, al Buraikoje, Bengazyje, Ras al Unufe ir Bin Džavade žuvo 400 žmonių“, – žurnalistams sakė Salah Jabaras, medikų koordinatorius sukilėlių užimtuose rytiniuose šalies miestuose.

„Suskaičiavome mūsų ligoninėse esančius žuvusiuosius ir sužeistuosius“, – sakė jo kolega Jibrilas Huwaidi, paklaustas apie didesnius aukų skaičius, kuriuos prasidėjus konfliktui skelbė Jungtinės Tautos ir žmogaus teisių gynimo organizacijos.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min