TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

NATO pateikė Muamarui Kadhafi tris sąlygas dėl bombardavimų nutraukimo

Muamaras Kadhafi
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Muamaras Kadhafi
Šaltinis: BNS
0
A A

NATO šalys ir kitos valstybės-tarptautinės koalicijos partnerės pateikė Tripoliui bombardavimų nutraukimo sąlygas, pažymima pareiškime, kurį priėmė ketvirtadienį Aljanso šalių URM vadovai per pasitarimą Berlyne.

Dokumente pranešama, kad aviacijos smūgiai Libijos lyderio Muamaro Kadhafi objektams bus tęsiamai tol, kol jo režimas įvykdys tris sąlygas.

Pirma, Libijos valdžia turi nutraukti visus grasinimus pulti taikius gyventojus ir gyvenvietes.

Antra, ji turi sugrąžinti į karines bazes visas ginkluotąsias pajėgas, tarp jų snaiperius, samdinius ir kitas sukarintas formuotes.

NATO paragino Tripolį išvežti į bazes kareivius iš visų gyvenviečių Libijos teritorijoje, į kurias jie įžengė, naudodami jėgą, užėmė ar laiko apsiautę, tarp jų Adždabiją, Marsa Bregą, Jafraną, Kiklą, Misratą, Nalutą, Ras Lanufą, az Zaviją, az Zintaną ir Zuvarą.

Trečia, Libijos valdžia turi nedelsdama užtikrinti visišką, saugų ir netrukdomą humanitarinės pagalbos suteikimą visiems libiečiams, kuriems jos reikia.

NATO šalys taip pat patvirtino reikalavimą, kad atsistatydintų M.Kadhafi.

Iki šių sąlygų įvykdymo Aljansas ketina sparčiai tęsti karinę operaciją ir smogs smūgius į M.Kadhafi taikinius.

„Mes apgailestaujame, kad valdantysis režimas toliau vykdo smurtą ir žiaurius veiksmus prieš savo liaudį, dėl to susidarė sunki humanitarinė situacija, ypač apsiaustuose miestuose“, – sakoma ministrų pareiškime.

Pareiškime pabrėžiama, kad M.Kadhafi ir jo režimas visiškai prarado legitimumą, nes nuolat atkakliai atsisako paklusti 1970-osios ir 1973-iosios Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos rezoliucijų reikalavimams.

Libijos ateitis su lyderiu Muamaru Kadhafi „neįsivaizduojama“ ir būtų likusios pasaulio dalies „nesąžininga išdavystė“, ketvirtadienį pareiškė Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Jungtinių Valstijų lyderiai.Pasitarimo dalyviai patvirtino, kad jie remia Libijos suverenitetą ir nepriklausomybę, teritorijos vientisumą bei nacionalinę vienybę. Be to, jie pritarė siūlymui, kad būtų numatyta, kaip skaidriai, politinėmis priemonėmis sureguliuoti krizę.

Libijos ateitis su M.Kadhafi „neįsivaizduojama“, tvirtina Vakarų šalys

Libijos ateitis su lyderiu M.Kadhafi „neįsivaizduojama“ ir būtų likusios pasaulio dalies „nesąžininga išdavystė“, ketvirtadienį pareiškė Didžiosios Britanijos, Prancūzijos ir Jungtinių Valstijų lyderiai.

Britanijos ministras pirmininkas Davidas Cameronas, Prancūzijos vadovas Nicolas Sarkozy ir JAV prezidentas Barackas Obama bendrame straipsnyje, kurį išspausdino keli tarptautiniai dienraščiai, pažadėjo „nenurimti, kol JT rezoliucijos bus įgyvendintos“.

„Neįsivaizduojama, kad žmogus, bandęs žudyti savo žmones, gali atlikti vaidmenį jų būsimoje vyriausybėje, – rašoma straipsnyje, kuris buvo paskelbtas dienraščiuose „The Times“, „The Washington Post“ ir „Le Figaro“. – Narsūs piliečiai miestuose, kurie atsilaikė prieš negailestingai juos atakuojančias pajėgas, patirtų baisų kerštą, jeigu pasaulis priimtų tokį susitarimą. Tai būtų nesąžininga išdavystė.“

Šio laiško apmatus sukūrė D.Cameronas ir N.Sarkozy, kurie trečiadienį buvo susitikę Paryžiuje, bet B.Obama paprašė pridėti ir jo vardą, perskaitęs jam atsiųstą kopiją.

Reikalavimai Libijos lyderiui M.Kadhafi atsisakyti valdžios yra „įžeidimas“, sako jo dukra

M.Kadhafi dukra penktadienį pareiškė, kad Vakarų šalių reikalavimai jos tėvui trauktis iš valdžios yra „įžeidimas“ visiems libiečiams.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Aisha Kadhafi
AFP/„Scanpix“ nuotr./Aisha Kadhafi

„1911 metais Italija nužudė mano senelį per antskrydį, o dabar jie mėgina nužudyti mano tėvą. Tebūnie prakeiktos jų rankos“, – Aisha Kadhafi pareiškė vėliavomis mojuojančiai jos tėvo šalininkų miniai, susirinkusiai vyriausybiniame Bab al Azizijos komplekse sostinėje Tripolyje.

Šis mitingas, kurį tiesiogiai transliavo valstybinė televizija, buvo skirtas paminėti JAV aviacijos smūgių prieš didelį vyriausybinį kompleksą, kuriame taip pat yra kareivinės, 25-ąsias metines.

Tuometis JAV prezidentas Ronaldas Reaganas teigė, kad 1986 metais surengtas antskrydis buvo atsakas į įtariamus Libijos ryšius su sprogdinimu viename Berlyno naktiniame klube.

A.Kadhafi, kuri ant galvos ryšėjo žalią skarą ir vilkėjo juodą odinę striukę, sakė, jog tuo metu jai buvo penkeri metai.

„Jie apipylė mus savo raketomis ir bombomis, jie mėgino nužudyti mane ir nužudė Libijoje dešimtis vaikų, – pareiškė lyderio duktė, kurios žodžius kelis kartus pertraukė minios ovacijos. – Dabar, praėjus ketvirčiui šimtmečio, todėl pačios raketos ir bombos krinta ant mano ir jūsų vaikų galvų.“

Keliomis valandomis anksčiau valstybinė televizija pranešė, kad NATO lėktuvai ketvirtadienį atakavo Tripolį.

Per Kataro sostinėje Dohoje trečiadienį vykusį susitikimą grupė Vakarų ir Artimųjų Rytų šalių pirmąkart paragino M.Kadhafi trauktis iš valdžios.

Palikit mūsų dangų, pasiimkit savo lėktuvus ir raketas, – pareikalavo Aisha Kadhafi.„Kalbos apie Kadhafi pasitraukimą yra įžeidimas visiems libiečiams, nes Kadhafi yra ne Libijoje, o visų libiečių širdyse“, – pareiškė jo duktė.

Kreipdamas į Vakarų šalis, kurios rengia antskrydžius, įgyvendindamos JT rezoliuciją, įpareigojančią ginti civilius gyventojus nuo jos tėvo pajėgų atakų, A.Kadhafi sakė: „Kas tie civiliai, kuriuos jūs ginate? Žmonės, turintys automatinių ginklų ir rankinių granatų? Ar jie nekalti civiliai, kuriuos stengiatės apsaugoti?“

„Palikit mūsų dangų, pasiimkit savo lėktuvus ir raketas“, – pridūrė ji.

M.Kadhafi važinėja Tripolio gatvėmis

Nelinkęs pasiduoti ir kumščiais grūmojantis M.Kadhafi ketvirtadienį važinėjo sostinės Tripolio gatvėmis atviru visureigiu ir sveikino praeivius, iškėlęs sugniaužtą kumštį.

„Dievas, Libija, Muamaras ir niekas kitas“, – jo šalininkai skandavo po to, kai galingi sprogimai sudrebino Tripolio rajoną Bab al Aziziją, kuriame įsikūrusi M.Kadhafi rezidencija, taip pat apsistoję dauguma sostinėje dirbančių užsienio žurnalistų.

NATO iš pradžių neigė vėl bombardavusi Tripolį, tačiau Aljanso atstovas vėliau pripažino, kad buvo smogta Libijos sostinės priemiesčiams.

„Iš Libijos grįžtančių pilotų naujausi pranešimai rodo, kad buvo du papildomi smūgiai taikiniams arčiau Tripolio miesto“, – vienas anonimu pageidavęs likti NATO pareigūnas sakė naujienų agentūrai AFP.

Tuo tarpu Tripolio režimo pajėgų apsiaustame trečiajame didžiausiame mieste Misratoje uosto rajonas buvo apšaudytas dešimtimis reaktyvinės artilerijos sistemos „Grad“ raketų ir tankų sviediniais. Per šias atakas žuvo mažiausiai 13 žmonių, o 50 buvo sužeisti, pranešė vienas sukilėlių atstovas.

NATO viduje vis dar nesutariama dėl aviacijos reidų prieš pajėgas, kurios kelia pavojų gyventojams. Patruliavime virš Libijos teritorijos dalyvauja tik šešios iš 28 NATO šalių.

Sukilėliai paragino NATO suintensyvinti aviacijos smūgius, kurie iki šiol nepadėjo pasiekti persilaužimo šiame konflikte.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min