Dabar populiaru
Publikuota: 2011 kovo 23d. 08:56

Nauji sprogimai sudrebino Libijos sostinę Tripolį, o Muamaras Kadhafi drąsina savo šalininkus viešomis kalbomis (atnaujinta 21.42 val.)

Muamaras Kadhafi drąsina savo šalininkus.
Kadras iš „YouTube“ / Muamaras Kadhafi drąsina savo šalininkus.

Tarptautinė koalicija, sekmadienį pradėjusi karinę kampaniją Libijoje, ir trečiadienio naktį apšaudė šios šalies teritoriją. Sostinėje Tripolyje nugriaudėjo keli sprogimai.

Į ką šį kartą taikėsi sąjungininkai, nepranešama. Taip pat kol kas nėra duomenų apie galimas aukas. Libijos valdžia skelbia, kad nuo operacijos pradžios jau žuvo 60 taikių gyventojų. Tarptautinės koalicijos pajėgos šių skaičių nepatvirtina.

Sąjunginių pajėgų vadovybė praneša, kad nuo operacijos pradžios į Libijos karinius objektus paleistų sparnuotųjų raketų „Tomohawk“ skaičius jau viršijo 160.

Toliau sprendžiamas klausimas, kam bus perduotas vadovavimas operacijai. Paskutiniais duomenimis, vadovavimą gali perimti NATO. Tokį sutarimą pasiekė JAV, Didžioji Britanija ir Prancūzija. Anksčiau buvo siūloma vadovavimą perduoti tik dviejų šalių – Prancūzijos ir Didžiosios Britanijos – tandemui.

Ekspertai pažymi, kad neskraidymo zonos virš Libijos užtikrinimas sąjungininkams gali kainuoti apie milijardą dolerių, jeigu ši operacija truks ilgiau nei du mėnesius. Jau dabar vien sparnuotųjų raketų „Tomohawk“ iššauta už bendrą 200 mln. dolerių sumą.

Libijos lyderio Muamaro Kadhafi, atrodo, nauji kariniai smūgiai neįbaugino. Trečiadienio naktį jis pasirodė viešai ir pasakė šalininkams ugningą kalbą, kviesdamas „kovoti iki galo“ ir „galiausiai nugalėti“ visus priešus – tiek opoziciją, tiek ir tarptautinės koalicijos kariuomenes.

VIDEO: Defiant Gaddafi appears on Libyan TV

„Mes nepasiduosime. Mes nugalėsime juos bet kokia kaina. Mes pasirengę karui, nepriklausomai nuo to, ar jis bus trumpas ar ilgas“, – pareiškė M.Kadhafi miniai savo šalininkų Tripolyje. „Aš lieku čia, savo namuose, savo palapinėje kartu su jumis“, – patikino Libijos lyderis.

Tuo tarpu tapo žinoma, kad Libijos režimas mėgina rasti bendrą kalbą su opozicija. Vyriausybė kreipėsi į didžiausių šalies genčių vadovus, prašydama pagalbos. Libijos sukilėliai savo ruožtu paskelbė ketinantys sukurti bendrą karinę vadovybę, kuri koordinuotų kovą dėl M.Kadhafi nuvertimo.

M.Kadhafi aplinkos žmonės ieško galimybių „ištrūkti“ sako Hillary Clinton (papildyta 12.02 val.)

Libijos lyderio M.Kadhafi (Muamaro Kadafio) aplinkos žmonės mėgina užmegzti kontaktus įvairiose pasaulio vietose, ieškodami galimybių „ištrūkti“ iš šalies, antradienį „ABC News“ sakė JAV valstybės sekretorė Hillary Clinton.

„Girdėjome apie jo aplinkos žmones, mėginančius užmegzti kontaktus su asmenimis, kuriuos jie žino, įvairiose pasaulio vietose – Afrikoje, Artimuosiuose Rytuose, Europoje, Šiaurės Amerikoje ir kitur, kurių jie klausia: „Ką mums daryti? Kaip mums iš čia ištrūkti? Kas mūsų laukia?“ – sakė H.Clinton.

„Neturiu duomenų, kad jis pats į kažką būtų kreipęsis, bet tikrai žinau, kad žmonės jo vardu mėgina užmegzti kontaktus“, – pridūrė ji.

„Kai kas iš viso to yra teatras. Kai kas, na, žinote, tam tikras žaidimas, kuriuo siekiama vieną žinią perduoti vienai grupei, kitą žinią – kažkam kitam“, – sakė JAV diplomatijos vadovė.

M.Kadhafi pajėgos bombarduoja az Zintano miestą (papildyta 15.42 val.)

Libijos lyderiui M.Kadhafi ištikimos pajėgos atnaujino sukilėlių kontroliuojamo už 90 km į pietvakarius nuo sotinės esančio az Zintano miesto bombardavimą, pranešė vietos gyventojai.

„Kadhafi pajėgos prieš pusvalandį pradėjo bombarduoti šiaurinius rajonus. Bombardavimas tęsiasi ir dabar. Miestas visiškai apsuptas. Padėtis yra labai bloga“, – telefonu naujienų agentūrai „Reuters“ pasakojo vietos gyventojas Abdulrahmanas.

„Jie laukia pastiprinimo. Artėja kariuomenė su tankais ir kariniais automobiliais. Mes prašome sąjungininkių pajėgų apginti civilius“, – sakė jis.

Tuo tarpu tarptautinės koalicijos pajėgos trečiadienį sudavė dar du smūgius M.Kadhafi pajėgoms Misratos miesto, kurį kontroliuoja sukilėliai, apylinkėse, pranešė „Reuters“. Iki aviacijos smūgio Misratos apylinkėse buvo girdėti artilerijos kanonada, o po smūgio ji nutilo.

AFP praneša, kad antradienį nuo puolimą atnaujinusių M.Kadhafi ištikimų pajėgų snaiperių bei artilerijos ugnies žuvo 17 žmonių, iš jų 5 vaikai.

NATO nesiims politinio vadovavimo vaidmens Libijoje, sako Prancūzija

NATO nesiims „politinio vadovavimo“ tarptautinei koalicijai Libijoje, bet atliks planavimo ir operatyvinį vaidmenį užtikrinant Jungtinių Tautų remiamą neskraidymo zoną, trečiadienį pareiškė Prancūzijos užsienio reikalų ministras.

„NATO įsitrauks kaip planavimo ir operatyvinių veiksmų priemonė užtikrinant neskraidymo zoną, kuri įvesta pagal JT Saugumo Tarybos 1973-iąją rezoliuciją", – per spaudos konferenciją sakė Alainas Juppe.

„Ji nevykdys politinio vadovavimo (tarptautinei koalicijai) funkcijų“, – pridūrė jis.

Pasak Prancūzijos diplomatijos vadovo, šį vaidmenį atliks komitetas, sudarytas iš karines operacijas vykdančios koalicijos šalių užsienio reikalų ministrų ir Arabų Lygos atstovų. A.Juppe sukurti tokią „kontaktinę grupę“ pasiūlė antradienį.

Kuveitas ir Jordanija teiks logistikos pagalbą neskraidymo zoną Libijoje palaikančiai koalicijai

Kuveitas ir Jordanija prisidės logistikos indėliais prie tarptautinės koalicijos veiksmų prieš Libijos režimą, trečiadienį pranešė Didžiosios Britanijos premjeras Davidas Cameronas.

Ankarą supykdė Prancūzijos vadovavimas šioms operacijoms ir Turkijos nepakvietimas į praeitą šeštadienį Paryžiuje vykusį viršūnių susitikimą, kuriame buvo tariamasi dėl karinės misijos Libijoje.Tuo tarpu Kataras, pasiuntęs į Libiją savo naikintuvus „Mirage“, yra vienintelė arabų šalis, prisidėjusi savo karinėmis pajėgomis prie koalicijos.

„Sulauksime logistikos indėlių iš šalių, tokių kaip Kuveitas ir Jordanija. Tikiuosi, kad vėliau bus daugiau paramos“, – D.Cameronas sakė britų įstatymų leidėjams, paklaustas apie arabų šalių pagalbą šioje misijoje.

Turkija nerimauja dėl karinės misijos Libijoje vykdytojų „slaptų ketinimų“

Turkijos prezidentas trečiadienį pareiškė, kad kai kurias šalis dalyvauti koalicijoje, kuri vykdo karinius smūgius Libijoje, turinčioje didelius naftos išteklius, skatina „oportunizmas“, taip pat kyla įtarimų dėl jų „slaptų ketinimų“.

„Šis klausimas iš esmės susijęs su žmonių laisve ir priespaudos nutraukimu. Tačiau, deja, akivaizdu, kad kai kurias šalis skatina oportunizmas“, – prezidentas Abdullah Gulas sakė žurnalistams, neminėdamas konkrečių šalių.

„Dalis tų, kurie dar vakar buvo artimiausi diktatoriams ir siekė jais pasinaudoti, šiandien demonstruoja perdėtą elgesį ir kelia įtarimus dėl slaptų ketinimų“, – pridūrė jis.

Didelę įtaką Artimuosiuose Rytuose turinti NATO narė Turkija, kurios dauguma gyventojų yra musulmonai, pasmerkė karinius smūgius Libijoje, sakydama, kad Vakarų šalių vadovaujamos koalicijos suformavimas „nepakankamai“ atitinka tarptautinius reikalavimus.

Turkijos premjeras Recepas Tayyipas Erdoganas antradienį perspėjo, kad šie antskrydžiai gali duoti priešingų rezultatų, nes „anksčiau esame matę, kad tokios operacijos tik padidina aukų skaičių, virsta okupacija ir rimtai pakenkia šalių vienybei“.

Ankarą supykdė Prancūzijos vadovavimas šioms operacijoms ir Turkijos nepakvietimas į praeitą šeštadienį Paryžiuje vykusį viršūnių susitikimą, kuriame buvo tariamasi dėl karinės misijos Libijoje.

Abiejų šalių santykiai jau anksčiau buvo pašliję dėl Prancūzijos prezidento Nicolas Sarkozy akivaizdaus priešiškumo Turkijos siekiui įstoti į Europos Sąjungą.

Libijos oro pajėgos sunaikintos? (papildyta 21.42 val.). 

Koalicijos pajėgų lėktuvai sunaikino Libijos oro pajėgas ir dabar gali skraidyti jos oro erdvėje ir atakuoti sausumos kariuomenę, jei ji kelia grėsmę civiliams šalies gyventojams, trečiadienį pareiškė aukšto rango britų karo pareigūnas.

„Mes darome nuolatinį ir nepaliaujamą spaudimą Libijos ginkluotosioms pajėgoms“, – sakė oro pajėgų vicemaršalas Gregas Bagwellas, aplankęs Britanijos Karališkųjų oro pajėgų eskadrilę, kuri dislokuota Džoja del Kolė aerodrome Italijos pietuose.

„Iš esmės, jų (Libijos) oro pajėgos kaip kovinės pajėgos daugiau nebeegzistuoja, o integruota priešlėktuvinės gynybos sistema, jos vadovybė ir kontrolės tinklas yra smarkiai apgadinti iki tokio laipsnio, kad mes galime nekliudomi veikti virš visos Libijos teritorijos“, – sakė pareigūnas.

„Mes nuolat stebime Libijos sausumos pajėgas ir atakuojame jas, kai tik jos ima grasinti ar atakuoja civilius arba gyvenamuosius centrus“, – sakė G.Bagwellas.

Amerikiečių kontradmirolas Gerardas Hueberis patikslino, kad koalicijos pajėgos dabar taikosi į Libijos mechanizuotus dalinius, artileriją, mobilius raketų įrenginius ir ryšio centrus.

G.Bagwellas taip pat užsiminė apie galimas permainas koalicijos pajėgų vadovavimo struktūroje, tačiau tai, pasako jo, neturės poveikio operacijai.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Kaimo mokykla: elektros nėra, vaikų yra, bet per mažai. Pastrėvys

Gazas

Balys Bardauskas ruošiasi į Lietuvą: „Jaučiuosi lyg įveikęs Dakarą“

Aktualu

Lietuvis įvykdė neapykantos nusikaltimą prieš šiaurės airį: sužalojo visam gyvenimui

Kultūra

Svaiginimąsi kare aprašęs Łukaszas Kamieńskis: „Turime dvigubą kariuomenės ir narkotikų istoriją“

Pasaulis kišenėje

Gran Kanarija traukia ne tik pakrante – pažvelkite į išskirtinius jos namus-urvus

Verslas

„Oxfam“: 26 turtingiausieji valdo tokį pat turtą, kaip ir neturtingiausioji pusė žmonijos

Aktualu

Ant vaikų rėkusios Žiežmarių mokytojos artima kolegė: „Jos būklė – itin bloga“

Kultūra

Paskelbtas galutinis Nacionalinės viktorinos vietų sąrašas – vyks beveik 40-yje miestų

Karštas „Ginčas“ dėl maišto „Ryte“: kas kaltas – D.Suttonas, D.Adomaitis ar vadovai?

Vardai

Brado Pitto moterys: tarp Charlize Theron ir Angelinos Jolie jau prieš daug metų perbėgo juoda katė

Gazas

Automobilių orientacinėse varžybose telefonas svarbiau už galingą variklį

Gyvenimas

Koks amžius tinkamiausias prarasti nekaltybę?

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Įdomių minčių pateikęs R.Javtokas – apie „Žalgirio“ duobę ir naują Šaro sutartį

Gyvenimas

Dėl nežinomos ligos Justas eidamas negali sustoti, jo atmintis – tik 10 minučių

Sportas

Tragedija kelyje: žuvo perspektyvi rankininkė

Aktualu

Juodojoje jūroje užsidegus dviem tanklaiviams žuvo mažiausiai 10 jūrininkų

Vardai

Karoliną Meschino puošęs Kęstas Rimdžius nukopijavo Izraelio mados namų suknelę? Palyginkite

Vardai

Iš „Eurovizijos“ iškritusi Donata Virbilaitė neslepia apmaudo – kur pražuvo jos žiūrovų balsai

Gazas

Legendiniuose Vokietijos greitkeliuose – numatyti greičio ribojimai

24sek

„Chimki“ klubas įvardijo aiškų tikslą Rimui Kurtinaičiui

Sportas

Pergalinga „Sūduvos“ repeticija pažymėta 19-mečio dubliu

Aktualu

Panevėžyje avariją sukėlęs „Opel“ vairuotojas spruko iš įvykio vietos

Verslas

Naujų prasmių paieškos Lietuvos verslininkus veda į tolimas Azijos šalis

Naujienos

Kaimo mokykla: elektros nėra, vaikų yra, bet per mažai. Pastrėvys

Gazas

Balys Bardauskas ruošiasi į Lietuvą: „Jaučiuosi lyg įveikęs Dakarą“

Aktualu

VRK neranda pakankamai žmonių, kurie galėtų dirbti rinkimų komisijose

Aktualu

Lietuvis įvykdė neapykantos nusikaltimą prieš šiaurės airį: sužalojo visam gyvenimui

Kultūra

Svaiginimąsi kare aprašęs Łukaszas Kamieńskis: „Turime dvigubą kariuomenės ir narkotikų istoriją“

Pasaulis kišenėje

Gran Kanarija traukia ne tik pakrante – pažvelkite į išskirtinius jos namus-urvus

Verslas

„Oxfam“: 26 turtingiausieji valdo tokį pat turtą, kaip ir neturtingiausioji pusė žmonijos

Aktualu

Ant vaikų rėkusios Žiežmarių mokytojos artima kolegė: „Jos būklė – itin bloga“

Karštas „Ginčas“ dėl maišto „Ryte“: kas kaltas – D.Suttonas, D.Adomaitis ar vadovai?

Kultūra

Paskelbtas galutinis Nacionalinės viktorinos vietų sąrašas – vyks beveik 40-yje miestų

Aktualu

Juodojoje jūroje užsidegus dviem tanklaiviams žuvo mažiausiai 14 jūrininkų

Vardai

Brado Pitto moterys: tarp Charlize Theron ir Angelinos Jolie jau prieš daug metų perbėgo juoda katė

Išrinktos juokingiausios 2018 metų vestuvių nuotraukos

Gazas

Automobilių orientacinėse varžybose telefonas svarbiau už galingą variklį

Gyvenimas

Koks amžius tinkamiausias prarasti nekaltybę?

Vardai

Violetai Tarasovienei – žiūrovų liaupsės, bet jos stilistei – kritika: kodėl tokia glaustinukė?

24sek

Įdomių minčių pateikęs R.Javtokas – apie „Žalgirio“ duobę ir naują Šaro sutartį

Gyvenimas

Dėl nežinomos ligos Justas eidamas negali sustoti, jo atmintis – tik 10 minučių

Sportas

Tragedija kelyje: žuvo perspektyvi rankininkė

Vardai

Karoliną Meschino puošęs Kęstas Rimdžius nukopijavo Izraelio mados namų suknelę? Palyginkite

Gazas

Legendiniuose Vokietijos greitkeliuose – numatyti greičio ribojimai

24sek

„Chimki“ klubas įvardijo aiškų tikslą Rimui Kurtinaičiui

Sportas

Pergalinga „Sūduvos“ repeticija pažymėta 19-mečio dubliu

Vardai

Iš „Eurovizijos“ iškritusi Donata Virbilaitė neslepia apmaudo – kur pražuvo jos žiūrovų balsai

Aktualu

Panevėžyje avariją sukėlęs „Opel“ vairuotojas spruko iš įvykio vietos

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

01:07
01:46
02:03

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min