Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2019 08 30, 23:00

Naujoji Ukrainos vyriausybė – jauniausia ir turinti mažiausiai politinės patirties

Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis ir Aukščiausiosios Rados deputatai pritarė jauniausiai ir mažiausiai politinės patirties turinčiai vyriausybei šalies istorijoje. Joje – du ankstesnio kabineto nariai, įskaitant prieštaringai vertinamą vidaus reikalų ministrą Arseną Avakovą.
Oleksijus Hončarukas
Oleksijus Hončarukas / „Scanpix“/AP nuotr.

RL/RFE rašo, kad naująją vyriausybę sudaro 12 vyrų ir šešios moterys. Tarp naujųjų ministrų – prezidento V.Zelenskio draugai, buvę verslo partneriai, technokratai, pilietinės visuomenės aktyvistai ir du ankstesnio ministrų kabineto nariai. Naujosios vyriausybės narių amžiaus vidurkis – kiek mažesnis nei 40 metų.

35 metų amžiaus Oleksijus Hončarukas tapo jauniausiu Ukrainos premjeru šalies istorijoje: jo pirmtakas Volodymyras Hroismanas į šį postą paskirtas būdamas 37-erių.

Naujasis premjeras – kas jis?

Teisės ir viešojo administravimo studijas baigęs O.Hončarukas yra įkūręs savo advokatų kontorą, prezidento Petro Porošenkos valdymo metais vadovavo „Efektyvaus reguliavimo biurui“ – Europos Sąjungos (ES) finansuojamai konsultacinei organizacijai, skatinančiai smulkųjį ir vidutinį verslą.

Pastaruoju metu O.Hončarukas dirbo V.Zelenskio administracijoje ir buvo atsakingas už ekonominę plėtrą bei reformų tęstinumą.

„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis
„Scanpix“ nuotr./Volodymyras Zelenskis

Ketvirtadienį O.Hončarukas Aukščiausioje Radoje kalbėjo apie skurdo mažinimą ir karo Ukrainos rytuose sustabdymą. Jis taip pat žadėjo artimiausiomis savaitėmis pradėti derybas su Tarptautiniu valiutos fondu (TVF) dėl naujos programos.

Analitikas Romanas Gončarenko „Deutsche Welle“ rašo, kad Ukrainoje vidaus reikalų klausimais vyriausybė turi daugiau galios nei prezidentas. Todėl esą V.Zelenskis ieškojo jauno žmogaus, anksčiau nedalyvavusio politikoje ir turinčio nepriekaištingą reputaciją.

„Kalbant apie charizmą, premjeras kalba sausai, atrodo nepatyręs prieš kameras, vadinasi, jis nėra konkurentas žiniasklaidos profesionalui Zelenskiui“, – rašo R.Gončarenko.

Prieštaringai vertinamas ministras

Nepaisant pilietinės visuomenės pasipiktinimo, Vidaus reikalų ministerijai ir toliau vadovaus Arsenas Avakovas, į šias pareigas paskirtas dar 2014 metais. Jį pilietinės visuomenės atstovai kaltina neefektyvumu ir korupcija.

„Avakovas siejamas su sena korupcijos ir veidmainystės politika. Avakovas atsakingas už nepavykusią policijos reformą, užkirstą kelią pareigūnų tikrinimui, leidimą susitepusiems policijos pareigūnams ir įtariamiesiems Maidano bylose likti svarbiose pozicijose, nesugebėjimą tirti piliečių aktyvistų užpuolimų. Daugybė korupcijos skandalų yra susiję su juo ir jam artimais žmonėmis“, – rašoma kelių nevyriausybinių organizacijų kreipimęsi į V.Zelenskį ir Aukščiausiąją Radą.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš Arsenijų Avakovą, vykęs birželį
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Protestas prieš Arsenijų Avakovą, vykęs birželį

Dieną prieš vyriausybės paskyrimą apie 200 protestuotojų susirinko prie prezidentūros reikalauti A.Avakovo atsistatydinimo, tokių protestų būta ir praeityje. A.Avakovas taip pat siejamas su Ukrainos kraštutinių dešiniųjų grupėmis.

„Kyiv Post“ rašo, kad A.Avakovo paskyrimas laikomas galimos oligarcho Ihorio Kolomoiskio įtakos V.Zelenskiui ženklu. Dar gegužę turtuolis teigė, kad jam artimas A.Avakovas Ukrainoje yra „stabilizuojantis faktorius“ ir todėl turi likti vadovauti Vidaus reikalų ministerijai.

Pasak premjero O.Hončaruko, prieš balsavimą dėl vyriausybės V.Zelenskis partijos nariams pasakė, kad A.Avakovas turi likti ministru.

„Scanpix“ nuotr./Arsenas Avakovas
„Scanpix“ nuotr./Arsenas Avakovas

Internete paplito nuotrauka, kurioje užfiksuota, kaip V.Zelenskio partijai priklausanti Liza Boguckaja sėdėdama parlamente rašo žinutę, esą A.Avakovas turi pasilikti, nes P.Porošenka ruošia perversmą. Analitikas Leonidas Beršidskis idėją apie galimą perversmą pavadino „juokinga“.

Gynybos ministras – buvęs savanoris

Liepą 44 metų Andrijus Zahorodniukas buvo paskirtas V.Zelenskio patarėju gynybos klausimais ir valstybinio koncerno „Ukroboronprom“, jungiančio Ukrainos gynybos industrijos įmones, patarėjų tarybos nariu.

Ketvirtadienį Aukščiausioji Rada pritarė jo skyrimui į gynybos ministro postą.

2014 metais, prasidėjus karui Rytų Ukrainoje, A.Zahorodniukas savanoriavo ginkluotosiose pajėgose. 2015 metais jis vadovavo Reformų projektų biurui Gynybos ministerijoje, yra įgijęs išsilavinimą užsienyje, tokiuose prestižiniuose užsienio universitetuose kaip Voriko ir Oksfordo.

Jo tėvas Pavlo Zahorodniukas yra naftos kompanijos „Ukrnafta“ stebėtojų valdybos narys. Daugiau nei 40 proc. šios įmonės kontroliuoja I.Kolomoiskis.

Naujasis ministras žadėjo optimizuoti kariuomenę ir pažaboti joje korupciją. „Visi žino, kad kariuomenėje vagiama, – A.Zahorodniukas ketvirtadienį kalbėjo parlamente. – Žmonėms jau įgriso šios problemos.“

Prieš pirmąjį prezidento rinkimų turą Ukrainos gynybos sektorių sukrėtė korupcijos skandalas dėl pirkimų kariuomenėje. Į jį įsivėlė artimo P.Porošenkos sąjungininko, Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos (SNBO) sekretoriaus Oleho Hladkovskio sūnus.

Kontroversiškas generalinis prokuroras

Ketvirtadienį buvo paskirti ne tik ministrai, bet ir generalinis prokuroras – juo tapo Ruslanas Riabošapka, kuris anksčiau ėjo V.Zelenskio administracijos vadovo pavaduotojo pareigas.

„Sputnik“ nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Ruslanas Riabošapka
„Sputnik“ nuotr./Volodymyras Zelenskis ir Ruslanas Riabošapka

2016-2017 metais R.Riabošapka užėmė aukštas pareigas Nacionalinėje korupcijos prevencijos agentūroje. Iš jos pasitraukė protestuodamas prieš P.Porošenkos įtaką institucijai, kuri turėtų būti visiškai nepriklausoma. Tuomet jis buvo giriamas už drąsią su korupcija kovojančio aktyvisto poziciją.

R.Riabošapka – ilgametis V.Zelenskio administracijos vadovo Andrijaus Bohdano pažįstamas, jie anksčiau dirbo buvusio prezidento, Maidano metu pabėgusio į Rusiją, Viktoro Janukovyčiaus vyriausybėje. I.Kolomoiskiui artimą A.Bohdaną vadovauti administracijai paskyręs V.Zelenskis sulaukė kritikos.

„Kyiv Post“ rašo, kad rugpjūčio 7 dieną V.Zelenskis įsteigė komisiją, atsakingą už teismų sistemos reformas, į ją paskyrė teisėjus, įsivėlusius į korupcijos skandalus ir kaltinamus trukdymu reformų įgyvendinimui. Komisijos bendrapirmininkiu paskirtas R.Riabošapka neatsakė į prašymus pakomentuoti šį klausimą.

Įvairus kabinetas

Vicepremjeru Europos integracijos klausimais buvo paskirtas diplomatas Dmytro Kuleba, nuo 2016-ųjų buvęs nuolatiniu Ukrainos atstovu Europos Taryboje.

Naujasis vicempremjeras ir skaitmeninės transformacijos ministras Mychailo Fedorovas vadovavo skaitmeninio marketingo agentūrai, vėliau prisijungė prie V.Zelenskio kampanijos – buvo atsakingas už skaitmenines operacijas. Anksčiau Ukraina neturėjo skaitmeninės transformacijos ministrų.

Asmeninio albumo nuotr./Dmytro Kuleba
Asmeninio albumo nuotr./Dmytro Kuleba

Užsienio reikalų ministerijai vadovausiantis Vadymas Prystaiko diplomato karjerą pradėjo dar 1994 metais. Praeityje jis buvo Ukrainos ambasadorius Kanadoje, vadovavo Ukrainos misijai NATO. V.Prystaiko ketvirtadienį parlamente kalbėjo, kad šalies kelias ES ir NATO integracijos link nesikeis.

Ekonomikos ministru paskirtas Kijevo ekonomikos mokyklos prezidentas ir asocijuotas profesorius Pitsburgo universitete Timofijus Mylovanovas. Nuo 2016-ųjų jis buvo Ukrainos nacionalinio banko valdybos pirmininko pavaduotojas.

Finansų ministerijai vadovausianti Oksana Markarova – dar viena V.Hroismano kabineto ministrė, dirbsianti naujojoje vyriausybėje. „Kyiv Post“ ją apibūdina kaip technokratę, nesivėlusią į politiką.

Naujasis teisingumo ministras Danysas Maliuska buvo Pasaulio banko konsultantas ir „Efektyvaus reguliavimo biuro“, kuriam praeityje vadovavo O.Hončarukas, valdybos pirmininkas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min