Dabar populiaru
Publikuota: 2018 rugpjūčio 25d. 22:55

Ne tik kokainas: kontrabanda kaip diplomatinė siunta į Rusiją keliavo ir iš Berlyno

Rusijos ambasada Berlyne
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Rusijos ambasada Berlyne

Iš Argentinos į Rusiją gabenti 400 kg kokaino – ne vienintelis atvejis, kai rusų diplomatai kontrabandos pervežimui pasinaudojo tarnybine padėtimi. Televizijos kanalo „Nastajaščiaja Vremia“ žurnalistai išsiaiškino, kad nelegalios prekės diplomatiniais kanalais iš Vokietijos į Rusiją keliavo mažiausiai du kartus.

Kiek anksčiau šiemet Vokietija Rusijai perdavė Andrejų Kovalčiuką – pagrindinį įtariamąjį iš Argentinos diplomatiniais kanalais gabento kokaino byloje.

Žurnalistinio tyrimo metu paaiškėjo, kad A.Kovalčiuko seseriai priklausanti įmonė mažiausiai du kartus organizavo kontrabandos pervežimą iš Vokietijos į Rusiją per Latviją.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos ambasadoje Argentinoje rasti lagaminai su kokainu
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos ambasadoje Argentinoje rasti lagaminai su kokainu

216 kilogramų sidabro

Vėlų 2012-ųjų kovo 24-osios vakarą į muitinės postą netoli Rusijos Sebežo miesto atvyko du mikroautobusai „Volkswagen Crafter“ su vokiškais numeriais.

Jų vairuotojai muitininkams pateikė dokumentus, kuriuose nurodyta, kad viduje – „diplomatinė siunta“. Įgaliojimą ir dokumentus pasirašė Rusijos ambasados Vokietijoje darbuotojas.

Jų vairuotojai muitininkams pateikė dokumentus, kuriuose nurodyta, kad viduje – „diplomatinė siunta“. Įgaliojimą ir dokumentus pasirašė Rusijos ambasados Vokietijoje darbuotojas.

Kiekviename autobusiuke buvo po du vairuotojus. Muitinės darbuotojai Jelenai Fominai paklausus, ką tiksliai jie gabena, vairuotojai atsakė nežinantys.

Tarp jų pateiktų dokumentų buvo Rusijos ambasados Vokietijoje patvirtinimas, kad Rusijos Užsienio reikalų ministerijos (MID) darbuotojas Sergejus Sedichas grįžta iš komandiruotės, buvo pridėta jo diplomatinio paso kopija.

S.Sedicho pasirašytoje deklaracijoje buvo nurodyta, kad mikroautobusuose vežami asmeniniai daiktai ir virtuvės reikmenys – neva įprastas žmogaus, ilgą laiką gyvenusio užsienyje, krovinys.

Kol J.Fomina tikrino dokumentus, jai paskambino muitinės vadovas Olegas Priboras – norėjo sužinoti, kodėl minimi automobiliai užlaikyti taip ilgai.

Vėliau O.Priboras tikino, esą jam paskambino MID saugumo departamento darbuotoju prisistatęs vyras, ir reikalavo, kad automobiliams būtų leista kuo greičiau važiuoti.

Vis dėlto pajudėjusios transporto priemonės už kelių metrų vėl buvo sustabdytos. Šįkart – Federalinės saugumo tarnybos (FST) agentų. Apžiūrėję krovinį, jie jį areštavo.

„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos FST pareigūnai
„Sputnik“/„Scanpix“ nuotr./Rusijos FST pareigūnai

Viduje rasta beveik 3,7 tonų įvairių firmų prekių: nešiojamųjų kompiuterių, avalynės, rūbų, atsarginių automobilių dalių ir t.t. Viename iš krovinių – juvelyrinius dirbinius gaminančiai kompanijai skirti 216 kg sidabro.

Asmeninių diplomato daiktų – nerasta.

Kalta liko tik muitininkė

Po sulaikymo buvo iškeltos dvi baudžiamosios bylos: dėl neapmokestinto itin stambaus krovinio įvežimo ir piktnaudžiavimo pareigomis. Vis dėlto teismą pasiekė tik antroji byla, kurios ėmėsi Rusijos tyrimų komitetas.

Vienintele kaltinamąja tapo muitinės darbuotoja J.Fomina. Pasak tyrėjų, ji neturėjo teisės praleisti krovinio su tais dokumentais, kuriuos jai pateikė vairuotojai.

Parodymus prieš J.Fominą davė rusų diplomatas S.Sedichas, kurio vardu vežtas konfiskuotas krovinys. Jis tikino tuo metu nebuvęs komandiruotėje, nepildęs jokios deklaracijos ir niekam nesuteikęs įgaliojimų vežti krovinį.

S.Sedichas teigė, kad parašas dokumentuose – ne jo, tačiau negalėjo paaiškinti, kaip vairuotojai gavo jo diplomatinio paso kopiją.

S.Sedichas teigė, kad parašas dokumentuose – ne jo, tačiau negalėjo paaiškinti, kaip vairuotojai gavo jo diplomatinio paso kopiją.

S.Sedichas iš tiesų dirba MID. Teismo dokumentuose nurodyta, kad šiuo metu jis eina Rusijos ambasados Baltarusijoje pirmojo sekretoriaus pareigas. Anksčiau jis dirbo Rusijos ambasadoje Vokietijoje.

MID atstovai taip pat negalėjo paaiškinti, kokiu būdu vairuotojai muitininkams pateikė S.Sedicho diplomatinio paso kopiją.

Savo ruožtu vairuotojai kalba visai ką kita. Visi keturi patvirtino dirbantys įmonėje ir reguliariai vežantys diplomatinius krovinius: „kelis kartus“, „apie aštuonis reisus“, „apie dešimt panašių reisų“ ir „tris kartus važiavau maršrutu Berlynas-Maskva“, todėl, dauguma atvejų, per Latviją.

Jie tikina sulaikytą krovinį gavę prie Rusijos ambasados Berlyne – esą automobiliai jau laukė pakrauti, siuntos buvo užantspauduotos. Pasak vairuotojų, du ar trys ambasados darbuotojai, įskaitant S.Sedichą, atėjo apžiūrėti mikroautobusų, ir davė instrukcijas dėl saugumo gabenant krovinius.

E.Fomina buvo pripažinta kalta, jai skirta 30 tūkst. rublių (319 eurų) bauda. Ji nebedirba muitinėje.

Įkliuvo ir Latvijoje

2011 m. rugpjūčio 10-osios vakarą Terechovo pasienio punkte Latvijoje buvo sustabdyti du mikroautobusai – „Mercedes Benz“ ir „Volkswagen Crafter“. Transporto priemonės keliavo iš Berlyno į Maskvą.

Siuntas užantspaudavo Rusijos ambasada Vokietijoje, vairuotojai turėjo dokumentus, kuriuose buvo tvirtinama, esą pervežami diplomatų, grįžtančių iš komandiruotės, daiktai.

Siuntas užantspaudavo Rusijos ambasada Vokietijoje, vairuotojai turėjo dokumentus, kuriuose buvo tvirtinama, esą pervežami diplomatų, grįžtančių iš komandiruotės, daiktai.

Muitininkai pareikalavo apžiūrėti krovinį.

Paaiškėjo, kad ten nebuvo asmeninių diplomatų daiktų, vietoj jų – medikamentai (lašai, tabletės, ampulės), dantų implantai, automobilių aksesuarai, rūbai, bižuterija, rankinės, kosmetika, vyriški ir moteriški rankiniai laikrodžiai, atsarginės motociklų dalys ir t.t.

Kadangi prekės buvo naujos ir gabenamos dideliais kiekiais, muitininkai nusprendė, jog tai – komercinė siunta. Krovinys Latvijoje buvo sulaikytas trim dienoms.

Galiausiai Latvijos teismas nusprendė, kad įgaliojimą pervežti krovinį pasirašė keleivis, o aktyvius veiksmus, kurie laikomi pažeidimu, atliko ne jis, bet vairuotojas. Byla buvo nutraukta.

Teismo dokumentuose vairuotojų pavardės nenurodytos, tačiau siuntos savininku nurodytas Rusijos ambasados Vokietijoje darbuotojas „A.P.“.

Asmens su tokiais inicialais tarp Rusijos MID darbuotojų žurnalistams rasti nepavyko.

Brolio ir sesers verslas?

Abiem kontrabandos gabenimo atvejais automobiliai priklausė Berlyne įsikūrusiai įmonei „Irgotrade GmbH“. Vairuotojai patvirtino dirbantys šioje bendrovėje.

Registro „Moneyhouse“ duomenimis, vienintelė įmonės savininkė – Irina Kuzmenko, gimusi 1973 m. kovo 24 d. Socialiniame tinkle „Odnoklassniki“ ji užsiregistravusi kaip Irina Kovalčiuk Kuzmenko.

Pasak šaltinio iš Ukrainos teisėsaugos, ji yra A.Kovalčiuko – pagrindinio įtariamojo byloje dėl iš Argentinos į Rusiją gabento kokaino – sesuo. Tai žurnalistams patvirtino ir vienas su byla susipažinęs advokatas.

Tiek A.Kovalčiukas, tiek I.Kuzmenko pastaraisiais metais gyveno Vokietijoje.

Kontrabandą vežę vairuotojai patvirtino, kad jiems skambino pati I.Kuzmenko ir liepė nuvykti į ambasadą, kur stovėjo automobiliai. Esą ji asmeniškai kartu su ambasados darbuotojais kontroliavo siuntos pervežimą.

Kontrabandą vežę vairuotojai patvirtino, kad jiems skambino pati I.Kuzmenko ir liepė nuvykti į ambasadą, kur stovėjo automobiliai. Esą ji asmeniškai kartu su ambasados darbuotojais kontroliavo siuntos gabenimą.

Pasak Rusijos ambasados Argentinoje pirmojo sekretoriaus Olego Vorobjovo parodymų, jis su A.Kovalčiuku susipažino 2016-ųjų balandžio pradžioje. Verslininkas į Argentiną atvyko su I.Kovalčiuk-Kuzmenko.

I.Kovalčiuk-Kuzmenko į „Nastajaščiaja Vremia“ žurnalistų klausimus neatsakė.

15min jau rašė apie A.Kovalčiuko ryšius su Rusijos ambasados Argentinoje darbuotojais.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Vilniuje sulaikytas buvęs prosovietinės organizacijos „Jedinstvo“ lyderis V.Ivanovas

Interviu Tik 15min Kultūra

Legendinis britų komikas E.Izzardas: „Galime pakeisti pasaulį, ir šis amžius paskutinis, kai to galime imtis“

24sek

Domantas Sabonis – rezultatyviausias, bet „Pacers“ apmaudžiai krito paskutinę sekundę

„Eurolygos diena“: ar reikia nerimauti dėl atšipusių „Žalgirio“ ginklų prieš mačą su Eurolygos autsaideriais? (1/3)

Verslas

Ekonomistas: Lenkijos mažomis kainomis neperspjausime

N-18 Aktualu

Anglijoje išprievartautos ir nužudytos lietuvės tėvai: „Ji galėjo padaryti bet ką“

Verslas

Architektas G.Natkevičius – apie pakitusį „Mokslo salos“ projektą: tiršta architektūrinių nuotykių

Gyvenimas

Karpos – nusilpusio imuniteto ženklas: jų atsikratysite keliais paprastais būdais

Namie skaniausia. Kalėdinis viščiukas tabaka

Verslas

Kalėdų magija Klaipėdoje: smulkieji verslininkai džiaugsmą kuria nebyliai

Vardai

TV žvaigždės vyras A.Čelkis nuteistas dėl pagrobto milijono: „Aukščiausiajame Teisme teisybė bus atkurta“

Gazas

Ekspertai: kaip akių kontaktas gali išspręsti spūsčių problemas?

Sportas

Sporto žurnalistai išrinko metų pašnekovą, geriausias straipsnis – 15min

Aktualu

„Mes ne prieš, bet...“: ką laimėjo mokytojai, kas didins mokesčius ir ką reklamuoja R.Karbauskis

Pasaulis kišenėje

5 žaviausi Europos miesteliai, kuriuose Kalėdos – tarsi iš pasakos

Kultūra

O koks tu, kai nevaidini? Ridas Žirgulis

Vardai

Prieš metus prisipažinę, kad skiriasi, Giedrius Masalskis ir Asta Stašaitytė kreipėsi į teismą

Sportas

Anglijos lygos taurė – „Manchester City“ išsigelbėjo tik po baudinių serijos

Verslas

Italija gelbėjasi nuo ES sankcijų optimistiniais taupymo planais

24sek

„Barcelona“ krizė Eurolygoje – „Olympiakos“ pergalę nukalė N.Milutinovas

Naujienos

Aktualu

V.Adamkus: J.McCainas buvo stabilus politikas, priešingybė D.Trumpui

Aktualu

Sigitas Tamkevičius: Sekmadienio Evangelija. Kieti žodžiai

Gyvenimas

8 metus su persodintu inkstu gyvenanti Jurgita: „Priimti tokią dovaną – tikrai nelengva“

Aktualu

Radviliškyje į parduotuvę įsibrovė nepilnamečiai – norėjo apvogti

Vardai

Į labdaros renginį su V.Siegel atvykęs D.Bunkus jau dabar sūnų moko, kaip svarbu padėti kitiems

Gyvenimas

5 auksinės taisyklės tėvams, norintiems, kad jų vaikų psichika būtų tvirta

Aktualu

Prekyba vaikais: apelsinų skynimas Latvijoje, plėšimai Vokietijoje ir Airijoje pasibaigusi kelionė į Kauną

Aktualu

Vakarų Irane per smarkų žemės drebėjimą žuvo du žmonės, daugiau kaip 200 buvo sužeisti

Aktualu

Orai.lt: neišvengsime gausaus lietaus

Gazas

Lenktynininkas Julius Skirmantas: „Nuėjau į miškelį, atsiguliau ant šlapių spyglių ir paverkiau“

Aktualu

Potvynių Indijos pietuose aukų padaugėjo iki 445

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 rugpjūčio 19 – 25 d.)

Aktualu

Panevėžio centre „Nissan“ visureigis nušlavė gatvės atitvarus

Mokslas.IT

Kodėl konteinerinių laivų kapitono tiltelis yra gale, o kruizinių – priekyje?

Aktualu

​​​​​​​Z.Vaigauskas: „Su tiesioginiu rinkėjo papirkimu viskas aišku, tačiau serialas – kitoks atvejis“

Vardai

Ištekėjo Vlado Lašo dukra Dalia Lašaitė: su mylimuoju Ignu iškėlė „kosmines“ vestuves

Gyvenimas

Lietingų orų įtaka: paūmėja psichikos ligos, didėja mirtingumas

Sportas

Sunki „Barcelona“ pergalė Valjadolide: išgelbėjo VAR sistema

Aktualu

​​​​​​​Vytautas Landsbergis: „Kaip mes gerai gyventume, jeigu nevogtume iš savo tėvynės“

Aktualu

S.Skvernelis apie kandidatavimą į prezidentus: „Nesuabejočiau ir imčiausi tokios atsakomybės“

Vardai

Gera keliauti kartu

Kviečiame anties

Šiemet buvau geras

Maistas

Sveikata

Parašykite atsiliepimą apie 15min