Dabar populiaru
Publikuota: 2018 lapkričio 9d. 12:26

Nepriklausomybės šimtmetį Lenkija pokštauja švęsianti su Mongolija ir Kongu, Lietuvos vadovai nevyks

Lenkija
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Lenkija

Kaimyninė Lenkija 2018-aisiais mini Nepriklausomybės šimtmetį. Kitaip nei Lietuvoje, kai Vasario 16-osios proga suvažiavo užsienio šalių vadovai bei monarchai, Lenkijos vadovai lapkričio 11-ąją švęs be jų. Arba, kaip šaiposi patys lenkai, galbūt atvažiuos Mongolijos, Kongo ar Zimbabvės prezidentai. Nes Europos lyderiai bus užimti Paryžiuje – minės Pirmojo pasaulinio karo pabaigos šimtmetį.

Iki lapkričio 11-osios likus kelioms dienoms, Lenkijoje netyla diskusijos, kokių svečių tądien sulauks jų šalis oficialiuose renginiuose. Tačiau, kaip atrodo iš prezidento Andrzejaus Dudos darbotvarkės, Lenkijos vadovas šventę švęs su tautiečiais, o ne kolegomis iš kitų šalių.

A.Duda sekmadienį melsis šv. Mišiose, vėliau, vidurdienį, kartu su visa Lenkija giedos šalies himną – tai nauja tradicija, tokia, kokią Lietuva Liepos 6-ąją puoselėja jau ne vienerius metus. Vėliau prezidentas dalyvaus Nepriklausomybei skirto festivalio Varšuvos Senamiestyje atidaryme, tada po mirties apdovanos 25 lenkus aukščiausiu šalies apdovanojimu – Baltojo erelio ordinu, o vakare vėl tęs šventę su savo šalies piliečiais.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrzejus Duda ir Dalia Grybauskaitė
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Andrzejus Duda ir Dalia Grybauskaitė

Planavo, bet nepavyko

Žiūrint į tokią programą kyla klausimas – o kur oficialios iškilmės su užsienio svečiais? Šį klausimą kelia ir tvn24.pl, kur teigiama, kad iki šventės likus kelioms dienoms gausu neaiškumų tiek dėl pačios programos, tiek dėl svečių.

Čia pateikiamas socialiniame tinkle „Twitter“ paplitęs pokštas. Jacekas Liberskis, vienas iš Laisvosios minties klubo „Colloquim“ steigėjų, parašė: „Lenkijos prezidento Andrzejaus Dudos kanceliarijos tarnybos praneša, kad lapkričio 11-ąją mūsų Nepriklausomybės šventės svečiai bus: Mongolijos prezidentas, Kongo prezidentas, Etiopijos prezidentas, Rytų Timoro prezidentas, Zimbabvės prezidentas. Europos šalių prezidentai tą dieną bus Paryžiuje.“

https://twitter.com/jacek_liberski/status/1057340843214979072

Vėliau pats J.Liberskis patvirtino, kad jo įrašas tėra pokštas, o tvn24.pl nusprendė sudėlioti, kaip buvo planuojamos iškilmės ir ar žadėta jose garbių svečių iš užsienio. O chronologija pradedama nuo kovo 9-osios, kai lankydamasis Vokietijoje premjeras Mateuszas Mazowieckis sakė: „Kalbėjomės (…) apie tai, kad gražiai paminėti Lenkijos Nepriklausomybės atgavimo 100-metį. Pakviečiau ponią kanclerę į Lenkiją.“

Po mėnesio Lenkijos kultūros ir paveldo ministerijos atstovas Jaroslawas Sellinas (kuris nuo 2016 m. dirba ir Nepriklausomybės atgavimo šimtmečio minėjimo komisijoje) Lenkijos naujienų agentūrą PAP tikino, kad „tikrai į Lenkiją, ypač šios apvalios datos proga, lapkričio 11 dieną atvyks daug pasaulio šalių vadovų, o visų pirma iš Rytų ir Vidurio Europos“. Apie tai jis kalbėjo susitikime Varšuvos Lazenkose, kur buvo atvykę atstovai iš 13 Vidurio, Rytų ir Pietų Europos šalių, kurios šiemet irgi mini savo Nepriklausomybės šimtmečius. Tada teigta, kad prezidentūra jau ruošia kvietimus užsienio šalių vadovams.

Europos šalių prezidentai tą dieną bus Paryžiuje.

Spalio 8 d. prezidento atstovas spaudai Blažejus Spychalskis radijui RMF į klausimą, kiek kitų šalių prezidentų pakviesta švęsti kartu, atsakė, kad tikslių duomenų jis neturi, esą tuo užsiima kanceliarija. O ir laiko dar daug likę.

Žinojo prieš metus?

Spalio 30-ąją prezidento kanceliarijoje dirbantis Wojciechas Kolarskis, dirbantis su iškilmių programa, kalbėjo visiškai kitaip: jis radijui RMF pareiškė, kad jau prieš metus buvo aišku, jog šią dieną negalima tikėtis užsienio šalių vadovų svečiuose. Ir tai susiję ne su santykiais su Lenkija, o su Paryžiuje bei Londone minimomis Pirmojo pasaulinio karo pabaigos iškilmėmis.

Be to, Lenkija Nepriklausomybės šimtmetį švenčia jau ilgą laiką, tarkim, birželį Varšuvoje lankėsi 9 Vidurio ir Rytų Europos šalių vadovai, pakviesti Lenkijos prezidento, ir kartu paminėjo Lenkijos valstybingumo atgavimo šventę.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrzejus Duda ir Angela Merkel
AFP/„Scanpix“ nuotr./Andrzejus Duda ir Angela Merkel

O ir Donaldo Trumpo vizitas sietas su šimtmečiu, kaip ir kitų šalių prezidentų apsilankymai, tvirtina prezidentūra. Per šiuos metus A.Duda, kaip skaičiuoja tvn24.pl, susitiko ne tik su devynių Vidurio ir Rytų Europos šalių prezidentais, bet ir priėmė Rumunijos, Vokietijos, Čekijos ir Etiopijos prezidentus, taip pat Vokietijos kanclerę.

Vis dėlto, atrodo, lenkai kiek su pavydu prisimena kitų šalių Nepriklausomybės šimtmečių minėjimus. Štai Lietuvą ta proga Vasario 16-ąją aplankė tiek Lenkijos, tiek Vokietijos, Ukrainos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Gruzijos, Islandijos prezidentai, Švedijos ir Danijos karališkų šeimų nariai. Gruzijoje taip pat susirinko nemažai valstybių vadovų, kaip ir Estijoje.

Lietuvos vadovai nevyksta

Lietuvos vadovai į Varšuvą savaitgalį irgi nesiruošia. Kaip 15min informavo prezidentūros Spaudos tarnyba, Lenkijos Prezidento A.Dudos kvietimu Lietuvos vadovė kartu su dar 7 valstybių prezidentais šių metų birželio 8 d. jau dalyvavo Lenkijos Nepriklausomybės 100-mečio iškilmėse.

Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos ir Lenkijos vėliavos
Juliaus Kalinsko / 15min nuotr./Lietuvos ir Lenkijos vėliavos

„Lapkričio 11 d. prezidentė Dalia Grybauskaitė Prancūzijos prezidento Emmanuelio Macrono kvietimu Paryžiuje dalyvaus iškilmingame Pirmojo pasaulinio karo pabaigos 100-mečio minėjime. Šiame minėjime laukiama atvykstant apie 60 valstybių ir tarptautinių organizacijų vadovų.

Lietuvos vadovė Lenkijos žmones Nepriklausomybės 100-mečio proga pasveikins specialiu vaizdo sveikinimu. Šia proga lapkričio 11 d. taip pat bus iškeltos Lietuvos ir Lenkijos istorinės vėliavos S.Daukanto aikštėje, o Prezidentūros rūmai bus papuošti šviečiančiu užrašu PL100“, – teigiama Spaudos tarnybos pranešime.

Į kaimyninės šalies sostinę nevyksta ir Viktoras Pranckietis: Seimo pirmininkas, minėdamas Lenkijos nepriklausomybės šimtmetį, dalyvaus iškilmingoje vėliavų pakėlimo ceremonijoje Lukiškių aikštėje. Nenumatyta, kad į Varšuvą vyktų ir premjeras Saulius Skvernelis.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

01:21
06:02
33:22

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min