Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 21d. 22:58

Netikėti protesto šaukliai Buriatijoje: šamanas ir buvęs OMON vadas komunistas

Protestas Buriatijoje
„Scanpix“ nuotr. / Protestas Buriatijoje

Rusijos Buriatijos respublikoje rugsėjį vyko demonstracijos, kurias pakurstė du netikėti veikėjai: šamanas, keliaujantis į Maskvą išguiti iš Kremliaus prezidentą Vladimirą Putiną, ir merų rinkimuose pralaimėjęs Komunistų partijos narys bei buvęs OMON pareigūnas. Tačiau kaltinimai nesąžiningais rinkimais – ne vienintelė priežastis, kodėl šioje respublikoje auga priešiškumas valdantiesiems.

Ketvirtadienį iš Jakutsko į Maskvą pėsčiomis keliaujantis šamanas Aleksandras Gabyševas buvo sulaikytas: pasak pareigūnų, jis Jakutijoje ieškomas dėl „įvykdyto nusikaltimo“. Penktadienį pranešta, kad A.Gabyševas buvo uždarytas psichiatrijos klinikoje.

Opozicija apkaltino pareigūnus naudojant „baudžiamąją psichiatriją“ – sovietų laikų metodą, kai valdžios priešininkai būdavo izoliuojami diagnozavus jiems šizofreniją arba paranoją.

Asmeninio albumo nuotr./Aleksandras Gabyševas
Asmeninio albumo nuotr./Aleksandras Gabyševas

„Putinas tikrai išsigando šamano su karučiu ir įsakė uždaryti jį beprotnamyje. Senas KGB metodas“, – tviteryje rašė opozicijos lyderis Aleksejus Navalnas.

5,6 tūkst. kilometrų nueiti ir demoną V.Putiną „išguiti“ planavęs A.Gabyševas rugpjūtį lankėsi Buriatijoje, kur, pasak politologo Ivano Preobraženskio, pakurstė vietinių nepasitenkinimą. Buriatus supykdė jo šalininkų suėmimas – jie surengė mitingą. Vėliau sostinę Ulan Udę ėmė krėsti politiniai protestai.

Pyktis dėl nesąžiningų rinkimų

Po rugsėjo 8-osios savivaldos rinkimų, kai į mero postą buvo išrinktas valdančiosios partijos „Vieningoji Rusija“ remiamas kandidatas Igoris Šutenkovas, Buriatijos sostinėje Ulan Udėje kilo protestai.

Pasipylė kaltinimai sukčiavimu: rinkimuose antras likęs Komunistų partijos atstovas Viačeslavas Marchajevas pavadino juos „purviniausiais iš visų, kuriuose jam teko dalyvauti“.

„Laisvosios Europos radijas“ praneša, kad rugsėjo 9 dieną Ulan Udėje prie V.Marchajevo prisijungė apie 200 protestuotojų, reikalaujančių naujo balsavimo – kitą dieną jie buvo išvaikyti jėga. Demonstracijų organizatoriais laikomi Komunistų partijos atstovas Bairas Cyrenovas ir aktyvistas bei vaizdo tinklaraštininkas Dmitrijus Bairovas buvo sulaikyti.

I.Šutenkovas rinkimuose dalyvavo kaip nepriklausomas kandidatas – tokią strategiją savivaldos rinkimuose visoje šalyje pasitelkė „Vieningoji Rusija“, kurios populiarumas smuko.

„Scanpix“ nuotr./Viačeslavas Marchajevas
„Scanpix“ nuotr./Viačeslavas Marchajevas

Pats V.Marchajevas – netipiškas komunistas. Jis tapo vienu iš nedaugelio Rusijos politikų, kritikuojančių pareigūnų agresiją prieš taikius protestuotojus šią vasarą Maskvoje vykusių demonstracijų metu.

Pats buvęs aukšto rango OMON pareigūnas, V.Marchajevas pavadino sostinės kolegų atsaką į protestus „neteisėtu ir profesionaliai nekompetetingu“.

Protestai tęsėsi iki rugsėjo 12-osios, kai policija sulaikė dar 17 aktyvistų. Anot Rusijos tiriamosios žurnalistikos laikraščio „Novaja Gazeta“ pareigūnai panaudojo ašarines dujas. Savo ruožtu policija tikina, kad protestuotojai laidė ašarinių dujų granatas.

Netikėtas raginimas

„Meduza“ rašo, kad prieš sankcionuotą protestą rugsėjo 15-ąją Buriatijos Nacionalinės gvardijos vadas Viktoras Choržirovas socialiniame tinkle „Youtube“ kreipėsi į kolegas ragindamas nepaklusti „akivaizdžiai nelegaliems įstatymams“ išvaikyti protestuotojus.

Per pirmas devynias valandas šis vaizdo įrašas buvo peržiūrėtas 80 tūkst. kartų.

„Buvau pasiruošęs blogiausiam, maniau, kad jie mane atleis remdamiesi kokiu nors statutu. Tačiau (vaizdo įraše) nesakiau nieko blogo. Tiesiog pasakiau: „Prašau, vyrukai, demonstracijose renkasi tokie pat žmonės kaip ir mes. Nenaudokime neteisėtos perteklinės (jėgos)“, – „Laisvosios Europos radijui“ sakė V.Choržirovas.

Jis vėliau ištrynė vaizdo įrašą: tikino tai padaręs ne dėl spaudimo, bet todėl, kad rugsėjo 15-osios demonstracija praėjo be smurto.

Nacionalinės gvardijos pareigūnas pripažino, kad metų metus Buriatijoje besikaupusi įtampa dėl normaliai nefunkcionuojančių įstatymų prasiveržė dėl sukčiavimo mero rinkimuose.

RFE/RL rašo, esą nepanašu, kad valdžios pareigūnai ketina įgyvendinti reikalavimus dėl naujų rinkimų ir suimtųjų paleidimo. Vienam iš demonstracijų organizatorių ir A.Navalno „Antikorupcinio fondo“ vietos biuro vadovui Piotrui Dondukovui buvo skirta dešimt dienų arešto už protesto organizavimą, kai jis surengė vieno žmogaus piketą.

„Scanpix“ nuotr./Protestas Buriatijoje
„Scanpix“ nuotr./Protestas Buriatijoje

Tinklaraštininkui aktyvistui D.Bairovui, už grotų dėl protestų organizavimo praleidusiam šešias dienas, buvo skirta daugiau nei 14 tūkst. eurų bauda už neva nemokamus alimentus.

Daugiau priežasčių protestams

Politologas Ivanas Preobraženskis „Deutsche Welle“ teigė, kad Buriatijoje yra daugiau nepasitenkinimo valdančiaisiais priežasčių.

Buriatija – viena vargingiausių Rusijos respublikų, kuriai nėra šansų greitu metu išsikapanoti iš dabartinės ekonominės krizės. Be to, Buriatiją valdo iš Maskvos atsiųsti asmenys, kurie nėra susipažinę su vietos kultūra ir nežino kalbos, tačiau tikina turintys visišką valdžią. Pasak I.Preobraženskio, Buriatijoje opozicija stipresnė nei kitose Rusijos dalyse.

Anot politologo, tai – puikios sąlygos spalvotajai revoliucijai, o ne įtampai tarp buriatų ir rusų, kaip iš pradžių kalbėjo kai kurie komentatoriai. O atsižvelgiant į Kremliaus protestų baimę, nenuostabu, kad demonstracijos buvo numalšintos jėga.

Tačiau, pasak jo, yra ir daugiau pareigūnų smurtą paaiškinančių priežasčių.

Visų pirma, pareigūnai Buriatijoje labiau nebaudžiami nei silovikai Maskvoje, kadangi jie yra toli nuo visuomenės akių ir gali neleisti ambasadoms bei žiniasklaidai nušviesti įvykių. „Ir jie žino, kad jų karjeros priklauso nuo greito tvarkos atkūrimo“, – rašo jis.

Be to, anot politologo, rusai šalies pakraščiuose vis labiau pyksta ant valdžios. Todėl Kremlius, protestų Maskvoje malšinimu nesugebėjęs įbauginti regionų, jėgos panaudojimu Ulan Udėje norėjo pamokyti už sostinės ribų esantį federalinį subjektą.

Anot I.Preobraženskio, galima išskirti ir nacionalistinę dimensiją, tačiau „ne tą, apie kurią iškart kalbėjo dauguma apžvalgininkų Maskvoje“. Esą ateityje problemų Maskvai kels ne priešprieša tarp rusų ir buriatų, o tai, kad centrinės valdžios atsiųstas elitas yra izoliuotas ir mažai ką žino apie žmones, kuriuos valdo.

Buriatė apžvalgininkė Aleksandra Garmažapova teigė, kad dabartinis Buriatijos vadovas Aleksejus Cydenovas „gimė bei susiformavo kitoje aplinkoje“, ir nepastebėjo, kad jo nenoras mokytis buriatų kalbos ir žvelgimas į buriatų kultūrą iš aukšto įžeidė daug žmonių.

Ji pabrėžė, kad jo pirmtakai bent jau išmokdavo vietos kalbą ir demonstravo pagarbą.

Komentarai: 3

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

03:39
01:19
00:58

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min