Dabar populiaru
Publikuota: 2020 kovo 24d. 22:32

Nobelio premijos laureatas prognozuoja greitesnį atsigavimą nuo koronaviruso

Michaelas Levittas
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Michaelas Levittas

Stanfordo universiteto biofizikas, Nobelio chemijos premijos laureatas Michaelas Levittas, pradėjęs susirgimų COVID-19 atvejus analizuoti dar sausį, sako, kad „viskas bus gerai“, rašo „Los Angeles Times“. Tiesa, kiti mokslininkai tikina, kad kol kas prognozėmis apie pandemijos eigą informacijos yra pernelyg mažai.

M.Levittas teisingai apskaičiavo, kad Kinija blogiausią koronaviruso protrūkio etapą pereis greičiau, nei ilgą laiką prognozavo daug kitų sveikatos apsaugos ekspertų, rašo „Los Angeles Times“.

Mokslininkas panašią situaciją numato JAV ir kitose pasaulio dalyse.

Daugybei epidemiologų prognozuojant kelis mėnesius ar net metus rimtų socialinio gyvenimo sutrikdymų ir milijonus mirčių, M.Levittas sako, kad tokiam scenarijui prieštarauja duomenys. Ypač tose vietose, kur taikomos pagrįstos socialinio atstumo priemonės.

„Mums reikia kontroliuoti paniką“, – sakė jis ir pridūrė, kad viskas bus gerai.

M.Levittas pastebėjo, kad sausio 31 dieną Kinijoje buvo užfiksuotos 46 naujos mirtys nuo COVID-19. Dieną prieš – 42 mirtys.

Nors mirčių per parą skaičius išaugo, apskritai augimo tempas pradėjo lėtėti. M.Levitto požiūriu, faktas, kad nauji atvejai buvo nustatomi lėtesniu tempu, buvo iškalbingesnis nei naujų atvejų skaičius apskritai. Esą tai buvo ankstyvas ženklas, kad protrūkio trajektorija pasikeitė.

„Tai sufleruoja, kad mirčių skaičiaus augimas dar labiau sulėtės kitą savaitę“, – jis rašė ataskaitoje, kurią draugams siuntė vasario 1 dieną.

M.Levittas nuspėjo, kad mirčių skaičius ims mažėti kiekvieną dieną.

Po trijų savaičių mokslininkas Kinijos žiniasklaidai sakė, kad virusas pasiekė piką. Jis spėjo, kad iš viso Kinijoje bus apie 80 tūkst. patvirtintų COVID-19 atvejų, iš kurių apie 3 250 baigsis mirtimi.

Kovo 24 dienos duomenimis, Kinijoje nustatytas 81 171 užsikrėtimo atvejis, 3 277 baigėsi mirtimi. Antradienį Kinija pranešė apie 78 naujus užsikrėtimo atvejus, esą dauguma jų – įvežtiniai.

M.Levittas, 2013 metais gavęs Nobelio chemijos premiją už sudėtingų cheminių sistemų modelių vystymą, panašius lūžio taškus mato kitose šalyse, net jei jos nepritaikė tokių drakoniškų priemonių kaip Kinija.

Jis analizavo duomenis iš 78 šalių, kurios praneša apie daugiau nei 50 naujų užsikrėtimo atvejų per dieną. M.Levittas tikina daugumoje jų matąs „atsigavimo ženklų“. Mokslininkas tikina besikoncentruojantis ne į bendrą užsikrėtimų skaičių šalyje, bet į kasdien nustatomų naujų atvejų skaičių. Ir, ypač, į kasdienius tų skaičių pokyčius.

„Skaičiai vis dar yra chaotiški, tačiau yra aiškių sulėtėjusio augimo ženklų“, – jį cituoja „Los Angeles Times“.

Pavyzdžiui, Pietų Korėjoje daugėja naujų užsikrėtimų, tačiau pastarosiomis savaitėmis kasdien nustatomų užsikrėtimų skaičius sumažėjo – išlieka žemiau 200. Tai sufleruoja, kad protrūkis gali silpnėti.

M.Levittas pripažįsta, kad jo skaičiai – chaotiški, o oficialiai nustatytų atvejų gali būti mažiau, nei jų yra iš tikrųjų, nes ne visur testavimas yra tolygus.

Pasak M.Levitto, jis palaiko griežtas priemones kovoje su protrūkiu. Esą socialinis atstumas yra labai svarbus, ypač didelių susibūrimų draudimas, nes virusas – toks naujas, kad populiacija neturi imuniteto, o vakcina greitu metu nebus išrasta.

„Dabar ne metas eiti išgerti su draugais“, – sakė jis.

M.Levittas baiminasi, kad didelės dalies ekonomikos uždarymas gali sukelti kitą katastrofą, nes darbo praradimas veda į skurdą ir neviltį. Be to, nustatyta, kad silpstant ekonomikai auga savižudybių skaičius.

Gydytoja ir užkrečiamųjų ligų tyrėja Loren Miller iš Lundquisto bomedicininių inovacijų instituto „Harbor-UCLA“ medicinos centre teigė, kad dar per anksti daryti kokias nors išvadas apie tai, kaip pasisuks pandemija.

„Dabar yra daug neužtikrintumo. Kinijoje jie greitai užgniaužė (virusą) ankstyvoje stadijoje. JAV galbūt tai turėsime, o galbūt neturėsime. Tiesiog nežinome“, – „Los Angeles Times“ sakė ji.

Komentarai: 1

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Interviu

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min