Dabar populiaru
Publikuota: 2019 rugsėjo 21d. 18:11

Olandijoje šimtai parašiutininkų paminėjo Antrojo pasaulinio karo oro desanto operaciją

 Antrojo pasaulinio karo oro desanto operacijos minėjimas
„Scanpix“/AP nuotr. / Antrojo pasaulinio karo oro desanto operacijos minėjimas

Rytų Nyderlanduose šimtai parašiutininkų šeštadienį – giedrą, saulėtą dieną – iššoko iš lėktuvų per renginį, skirtą paminėti per Antrąjį pasaulinį karą surengtos drąsios, bet nesėkmingos Sąjungininkų operacijos, turėjusios padėti anksčiau užbaigti šį konfliktą, 75-ąsias metines.

Operacija „Market Garden“ buvo Didžiosios Britanijos feldmaršalo Bernardo Montgomery parengtas planas, pagal kurį į priešo užnugarį nacių okupuotuose Nyderlanduose buvo numesta apie 35 tūkst. oro desantininkų, turėjusių užimti ir saugoti svarbius kelius bei tiltus. Tikėtasi, kad operacijos sėkmės atveju Belgijoje sutelktoms Sąjungininkų pajėgoms bus atvertas kelias į Vokietijos sunkiosios pramonės regioną ir paralyžiuoti nacių karo mašiną.

Šeštadienį parašiutininkai šokinėjo iš karinių lėktuvų, praskridusių žemai virš Ginkelio viržyno, stebint tūkstančiams žiūrovų, plojusių nusileidusiems kariams.

Per 1944 metų rugsėjį surengtą didžiulio masto oro desanto operaciją pagrindinį vaidmenį atliko britų 1-oji parašiutininkų divizija. Joje taip pat dalyvavo JAV armijos 101-oji ir 82-oji oro desantininkų divizijos bei lenkų 1-oji nepriklausoma parašiutininkų brigada.

Tačiau nusileidę ant žemės Sąjungininkų kariai susidūrė su atkakliu vokiečių pasipriešinimu Arnhemo mieste ir jo apylinkėse. Jų pastangos įstrigo mėginant užimti tiltą per Reino upę, kur įsiplieskė mūšis, įamžintas knygoje ir Holivudo filme „Vienu tiltu per toli“ (A Bridge Too Far).

Per operacijos „Market Garden“ devynias dienas žuvo apie 11,5 tūkst. sąjungininkų karių – daugiau negu per Sąjungininkų išsilaipinimą Normandijoje 1944-ųjų birželį.

Tarp garbės svečių, prisidėjusių prie nuolat mažėjančios šioje operacijoje dalyvavusių veteranų grupės, atvykusios į kasmet rengiamas atminimo ceremonijas, buvo Jungtinės Karalystės sosto įpėdinis princas Charlesas ir buvusi Nyderlandų karalienė princesė Beatrix.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Ekspertai pataria
Skanumėlis

Video

00:56
01:35
00:44

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min