Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 vasario 25d. 23:30

Pabėgėlių iš Kim Jong Uno režimo iššūkiai: tenka mokytis naudotis ne tik banko kortele

Šiaurės Korėja
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Šiaurės Korėja

Kai Kim Ji Young pabėgo iš Šiaurės Korėjos ir atvyko į Pietų Korėją, jai buvo 31-eri. Šis pabėgimas jai buvo tarsi svajonės išsipildymas. Tačiau nuo Kim Jong Uno režimo kartu su motina ir trimis pusbroliais pabėgusi moteris išgyveno sunkų prisitaikymo laikotarpį. Su kokiais iššūkiais susiduria Šiaurės Korėjos pabėgėliai? Apie tai rašo BBC.

Kiekviena diena Kim Ji Young ir jos artimiesiems nuo tada, kai pabėgo į Pietų Korėją 2013 metų kovą, tapo iššūkių diena.

„Buvo daug kultūrinių skirtumų, turėjome viską pradėti iš naujo“, – sako mergina.

Ji – viena iš tūkstančių, kuriems pavyko sėkmingai ištrūkti iš Šiaurės Korėjos. Tačiau iš uždaro režimo pabėgę korėjiečiai turi išmokti naujų gyvenimo pagrindų – nuo naudojimosi pažangiomis technologijos ir demokratijos pamatų iki atsiskaitymų banko kortelėmis ar atstovaujamosios valdžios sistemos perpratimo.

Kas laukia pabėgėlių iš Šiaurės Korėjos?

Iš pradžių atliekamas specialus tyrimas, pabėgėlius apklausia žvalgybos pareigūnai. Po to prasideda sudėtingas adaptacinis etapas.

Vadinamajame perkėlimo į Pietų Korėją centre „Hanawon“ pabėgėliai praleidžia tris mėnesius. Per šį laikotarpį jie bando pažinti Pietų Korėjos visuomenę ir gyvenimą joje, šalies transporto infrastruktūrą, mokosi įsidarbinti, naudotis banko kortele. Čia jie bando suprasti, ką reiškia būti Pietų Korėjos piliečiu, kas yra demokratija, pilietiškumas.

Įvairūs bendruomenių centrai pabėgėliams padeda įsigyti ir išmokti naudotis mobiliaisiais telefonais, atsidaryti sąskaitas banke, susipažinti su kitais bendruomenės nariais.

Po trijų mėnesių Pietų Korėjos vyriausybė skiria būstą, kuriame pabėgėliai gali apsigyventi.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vado kultas Šiaurės Korėjoje: kai žmogus tampa „dangiškuoju vadu“

Psichologinių problemų iššūkiai

Kiekvienam pabėgėliui priskiriamas Pietų Korėjos pareigūnas, kuris jį stebi bei padeda. Paprastai tai būna vyresni pareigūnai. Kartais jie bendradarbiauja su bažnytinėmis bendruomenėmis ir kitomis asociacijomis, kurios pabėgėliams padeda adaptuotis.

Vienas iš didesnių sunkumų, su kuriais susiduria ištrūkusieji iš Šiaurės Korėjos – psichologinės problemos. Pabėgėliai gali gauti tam tikras psichologinės pagalbos paslaugas, tačiau ši sritis turi trūkumų. Kaip rašo BBC, į tai didesnis dėmesys atkreiptas po incidento 2019 metais, kai pabėgėlė Han Sung Ok su sūnumi buvo rasti negyvi bute Seule. Teigiama, kad jie mirė nuo bado. Kaimynai moterį apibūdino kaip kankinamą nerimo ir nuolat išsiblaškiusią.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja
AFP/„Scanpix“ nuotr./Šiaurės Korėja

Daugelis pabėgėlių susiduria su psichologinėmis traumomis, tačiau nežino, kur ieškoti pagalbos.

BBC skelbia, kad remiantis Pietų Korėjoje atliktos apklausos duomenimis, net 15 proc. pabėgėlių turi minčių apie savižudybę – tai 10 procentinių punktų daugiau už Pietų Korėjos piliečių vidurkį.

Šiaurės Korėjos analitikas Fiodoras Tertitskis sako, kad daugelis pabėgėlių atsiskiria nuo aplinkinių Pietų Korėjoje ne tik todėl, kad pateko į jiems nepažįstamą ir visai kitokią visuomenę, bet ir todėl, kad daugelis aplinkinių juos laiko kitokiais.

„Jie negali ne tik grįžti namo, nes ten bus palaikyt išdavikais, bet tuo pačiu jie yra ir atskirti nuo šeimos, draugų, jų pažintos aplinkos. Tai traumuojanti patirtis“, – teigia F.Tertitskis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Propagandinių žinučių skraidinimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Propagandinių žinučių skraidinimas

Darbo paieškos ir išsilavinimo problema

Adaptuojantis Pietų Korėjoje rasti darbą – taip pat gali būti sudėtinga.

Pietų Korėjos ir Šiaurės Korėjos švietimo sistemos kardinaliai skiriasi. Pabėgėliai būna nieko negirdėję apie tokius dalykus, kaip, pavyzdžiui, ne visa darbo diena. Be to, jie niekada anksčiau patys nebuvo ieškoję darbo.

Yra keletas darbų, kuriuos pabėgėliai dažniausiai dirba Pietų Korėjoje, rašo BBC.

Jaunos moterys paprastai dirba padavėjomis restoranuose, vyresnės – padėjėjomis virtuvėje. Pabėgėliai vyrai dažniausiai darbuojasi statybų sektoriuje arba pakuoja ir ruošia pristatymui internetu užsakytas prekes.

Beje, Pietų Korėjos verslininkai, samdydami pabėgėlius iš Šiaurės Korėjos, gali pasinaudoti lengvatomis.

Kiti pabėgėliai, kurie nori studijuoti, tai gali daryti nemokamai – Pietų Korėja jiems teikia subsidiją bakalauro studijoms. O jei asmenys jaunesni nei 35-erių – gali nemokamai baigti mokyklą.

Taip pat yra įvairių stipendijų, kuriomis pabėgėliai gali naudotis.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pietų Korėja
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Pietų Korėja

Kaip prisitaiko vaikai?

Pabėgėlių vaikai lanko įprastas mokyklas, tačiau skirtas tik jiems. Čia gaunamas ribotas išsilavinimas, nes su vietinėmis bendruomenėmis vaikai neužmezga jokių kontaktų.

Kita vertus, patekus į Pietų Korėjos mokyklas pabėgėlių vaikams nebūtų lengviau – čia į juos žvelgiama iš aukšto. Pastebima, kaip rašo BBC, kad mokiniai iš Šiaurės Korėjos, vertinant mokslo pasiekimus, atsilieka nuo Pietų Korėjos bendraamžių.

TAIP PAT SKAITYKITE: Vado kultas Š.Korėjoje: vaikai nuo mažens mokomi – maistą, drabužius ir kitką suteikia „Pirmininko malonė“

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mėgaukis šiandien

Laimė jaustis saugiai

Video

01:01
00:53
00:54

Sodo ir daržo ekspertai

Mes turėsim kūdikį!

Esports namai

Puiki sveikata – mažiau išlaidų

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min