Tiesiogiai
15min be reklamos
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne
2022 12 05, 20:51

Pakaruokliai Luhanske: tikras kerštas išdavikams ar suvaidinta žinutė ukrainiečiams?

Savaitgalį internetą sudrebino šiurpūs vaizdai: kai kuriose prorusiškose, vėliau – ir daugelyje kitų socialinių tinklų paskyrų pasirodė esą už pagalbą Ukrainos gynėjams pakartų Luhansko srities gyventojų nuotraukos. Šio regiono karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus paskelbė, kad šios informacijos autentiškumas tikrinamas.
Ukrainos partizanų įspėjimai kolaborantams okupuotoje Luhansko srityje
Ukrainos partizanų įspėjimai kolaborantams okupuotoje Luhansko srityje / Nuotr. iš S.Haidajaus „Facebook“ profilio

Pakorė už kolaboravimą?

Bene pirmiausia – sekmadienį ryte fotografijos pasirodė susirašinėjimų programėlėje „Telegram“, uždarame prokremliškame kanale „Pozdnyakov 3.0“.

Šis kanalas sukurtas patriarchalinės, rasistinės ir nacionalistinės ideologijos judėjimo „Мужское государство“ (rus. „Vyrų valstybė“), kurį net Rusijos teismas pripažino ekstremistiniu bei uždraudė, įkūrėjas Vladislavas Pozdniakovas.

„Luhanščina (taip ukrainietiškai vadinama ryčiausia šalyje Luhansko sritis, kurios aneksiją, neteisėtą pagal tarptautinę teisę, rugsėjo pabaigoje paskelbė Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas – red. past.).

Kaip pranešama, kolaborantus karia už bendradarbiavimą su Ukrainos ginkluotosiomis pajėgomis“, – toks trumpas komentaras pridėtas prie nuotraukų.

Įrašas jau spėtas peržiūrėti apie 140 tūkst. kartų, po juo palikta tūkstantis komentarų. Daugelyje pritariama tokiam elgesiui, tokios pat baigties linkima panašiai besielgiantiems žmonėms.

Panašios ir reakcijos: daugiau nei pusė iš bemaž 7 tūkst. pareiškusiųjų savo nuomonę paspaudė „patinka“, nemažai pasirinko kitas pritarimą rodančias ikonėles.

Ekrano nuotr. iš ostannipodii.com/Esą pakartų Luhansko gyventojų nuotraukos internete paplito kaip virusas
Ekrano nuotr. iš ostannipodii.com/Esą pakartų Luhansko gyventojų nuotraukos internete paplito kaip virusas

Palyginti geros kokybės nuotraukose matyti penki, kaip skelbiama, pakarti žmonės, visi – su maišais ant galvų, už nugaros surištomis rankomis.

Vienoje, padarytoje tamsiu metu, ant kūnų užkabinta po lentelę su raudonu užrašu rusų kalba „Jis perdavinėjo duomenis priešui. SMERŠ“. Kitoje, padarytoje dieną, ant kūnų matyti panašios lentelės, tik jose rusiškai parašyta „Luhansko liaudies išdavikas“.

Žodį „smerš“, sutrumpinęs frazę „Смерть шпионам!“ (rus. „Mirtis šnipams!“), sukūrė Josifas Stalinas. Taip buvo vadinama skėtinė organizacija, vienijanti tris kontržvalgybines Raudonosios Armijos agentūras. Ji buvo įkurta 1943-iaisiais ar dar anksčiau (esą siekiant atremti nacių bandymus infiltruoti savo žmones).

Rusai nepaneigė

Vėliau nuotraukas ėmė platinti „Telegram“ kanalai, susiję su nacionalistiniu batalionu „Rusič“. Viename iš jų nurodyta, esą fotografavo ukrainiečiai, net suabejota, ar tikrai užfiksuoti pakaruokliai, – esą kadrai galėjo būti suvaidinti, taip bandant parodyti okupantų žiaurumą.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Šiame įraše iškelta hipotezė, esą galima egzekucija buvo ukrainiečių darbas
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Šiame įraše iškelta hipotezė, esą galima egzekucija buvo ukrainiečių darbas

„Arba čia dar viena kreiva bukų kiaulių klastotė, arba jie tikrai pakarti, tai yra pakartaisiais gali būti arba mūsų belaisviai, arba piliečiai iš Kyjivo „išlaisvintų teritorijų“, abiem atvejais provokacija. Bet pirmu variantu norisi tikėti labiau“, – taip pat (beje, su klaidomis) pasvarstyta po nuotraukomis.

Kitame kanale pavadinimu „ČP Luhanskas / LLR naujienos“ pranešta, kad „buvo nubausti tėvynės išdavikai“: „Va taip pasielgė su Ukrainos ginkluotųjų pajėgų bendrininkais, kurie perdavė mūsų armijos dalinių buvimo vietas.“

Netrukus vaizdais pasidalijo Ukrainos aktyvistas, vaizdo tinklaraštininkas ir savanoris Serhijus Sternenka. „Rusai Luhansko regione, Ukrainoje, įvykdė mirties bausmę civiliams gyventojams, – socialiniame tinkle „Twitter“ pakomentavo jis. – Viešai ir demonstratyviai, kad pamatytų visas pasaulis.

Nesuprantu, kodėl Ukrainai neduodama naujų tankų ir raketų absoliučiam blogiui nubausti. Rusiškam blogiui.“

S.Sternenkos įrašas „Twitter“ sulaukė bemaž 35 tūkst. „patinka“, juo pasidalijo kone 25 tūkst. žmonių. Tarp pastarųjų – ir analitinės žurnalistikos centro „Bellingcat“ bendradarbis, bulgarų žurnalistas Christo Grozevas.

Šis atkreipė dėmesį, kad, nuotraukoms pasirodžius prorusiškuose „Telegram“ kanaluose, pasipylė pasididžiavimo kupini ir pritariantys komentarai, o iš Rusijos pusės nebuvo nei pasipiktinimo, nei paneigimo.

Panašus S.Sternenkos įrašas „Telegram“ peržiūrėtas daugiau nei 500 tūkst. kartų.

Užsiminė apie klastotę

Į pakartųjų vaizdus nedelsė sureaguoti ir Luhansko srities karinės administracijos vadovas S.Haidajus. Jis savo kanale „Telegram“ lakoniškai brūkštelėjo: „Dėl S.Sternenkos paskelbtų nuotraukų – tikriname informaciją.“

„Internete pasirodė informacija ir nuotraukos, kad Luhansko srityje gyvenantys ukrainiečiai, kuriuos okupantai įtarė padedant Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, tariamai pakarti.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Luhansko karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus pranešė, kad informacija apie galimą gyventojų pakorimą tikrinama, neatmetė ir klastotės galimybės
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Luhansko karinės administracijos vadovas Serhijus Haidajus pranešė, kad informacija apie galimą gyventojų pakorimą tikrinama, neatmetė ir klastotės galimybės

Neturime 100 proc. patikrintos informacijos, kad tai nėra suklastota. Labai nenorėtume skleisti nepatikrintos informacijos, nes būtent to nori Kremliaus režimas ir okupantai, kad vėliau mus apkaltintų klastotėmis“, – taip situaciją vaizdo įraše pakomentavo pareigūnas.

Anot jo, paskelbtomis nuotraukomis gali būti siekiama įbauginti ukrainiečius okupuotoje Luhansko srities dalyje, kur daugelis jų padeda Ukrainos kariuomenei. Pareigūnas paragino ukrainiečius būti kantrius ir socialinėje žiniasklaidoje skelbti tik patikrintą informaciją.

„Per karo mėnesius buvo daug informacijos, kaip okupantai tyčiojosi iš Luhansko srities gyventojų, – kalbėjo S.Haidajus. – Yra net informacijos, kad jie žudė civilius ne vien apšaudydami iš artilerijos, bet ir eidami į namus bei taikydamiesi į žmones. Ten buvo visko: ir prievartavimų, ir žudynių, ir patyčių.

Šiuo atveju informaciją reikia patikrinti. Mes viską surenkame, pateikiame teisėsaugos institucijoms ir jos viską išsiaiškina.“

Oficialios Ukrainos institucijų, pavyzdžiui, Generalinės prokuratūros, reakcijos į incidentą kol kas nebuvo.

Panašūs vaizdai – jau ne pirmi

Sekmadienio vakarą Rusijos žiniasklaidoje pasirodė išsamesnių pasvarstymų, esą pakaruoklių scena yra suvaidinta. „Eilinė Ukrainos pusės „Buča“, – taip įvertinta situacija viename tinklalapyje.

Kaip žinoma, prokremliška žiniasklaida ir socialinių tinklų vartotojai aktyviai skelbė, esą netoli Kyjivo esančiame mieste vykusios taikių gyventojų žudynės buvo suvaidintos.

Taip pat skaitykite: Bučos scenarijus kartojasi: propaganda aiškina, kad kapavietė Iziume – vaidyba

„Matyt, šios nuotraukos paplis po viso pasaulio žiniasklaidą ir padės propaguoti „kruvinųjų rusų“ darbotvarkę, – ironizuojama šiame straipsnyje. – Jungtinių Tautų Saugumo Tarybos posėdžiuose, kurie neabejotinai bus sušaukti ir kuriuose Rusijos pusė tikrai nebus išklausyta, bus dar kartą pasmerkti „Rusijos“ žiaurumai, gerai žinant, kas iš tikrųjų tai padarė.“

Kadangi nuotraukose matomi žmonės yra su maišais ant galvų, jų lyties (panašu, kad visi yra vyrai), amžiaus, tuo labiau – tapatybės neįmanoma nustatyti. Net ir to, ar jie tikrai negyvi ir ar tai yra žmonių kūnai, o ne, pavyzdžiui, specialiai pagamintos lėlės.

Taip pat neaišku, kur tiksliai fotografuota (ypač – nakties metu), kada. Iš medžių fone aišku, kad nuotraukos padarytos ne vasarą ar ankstyvą rudenį (nes medžiai be lapų) ir galbūt ne žiemą (pavyzdžiui, praėjusią, nes nematyti sniego), todėl tikėtina, kad vaizdai nėra seni.

Taip pat skaitykite: Siaubo dienos Bučoje: kaip Rusijos kariai vykdė taikių gyventojų „valymo“ operaciją

Prie nė vieno įrašo (net prie pirmųjų) socialiniuose tinkluose nenurodyta nei tokia informacija, nei autorystė. Štai V.Pozdniakovas gerokai nustebo vėliau sužinojęs, kad pirmasis ėmė platinti fotografijas.

Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Bene pirmiausia nuotraukos pasirodė šiame prokremliškame „Telegram“ kanale
Ekrano nuotr. iš „Telegram“/Bene pirmiausia nuotraukos pasirodė šiame prokremliškame „Telegram“ kanale

„Net nežinojau, kad esu pirminis tų nuotraukų šaltinis, – pripažino jis. – Ryte miegodamas jas pamačiau, paskelbiau ir vėl užmigau. Nieko savo nepridėjau. Parašiau, ką „pranešė“.

Beje, korimas karo metu jau tapo tam tikru simboliu – istorijos apie pakartus žmones pasakojamos jau ne pirmą kartą.

Pavyzdžiui, buvo atgaivinta kelerių metų senumo melagiena – kad ukrainiečiai pakorė vadinamosios Luhansko liaudies respublikos gyventoją ir jo besilaukiančią žmoną.

Taip pat skaitykite: Prasta vaidyba atskleidė melagieną: ukrainiečiai nėščiosios iš Luhansko nepakorė

Tai nėra tiesa – ne tik jauna moteris nebuvo nėščia, bet ir niekas nebuvo nužudytas, scena buvo nufilmuota panaudojus kaskadininkų triukus.

Taip pat skaitykite: Propaganda persistengė: nacionalistų aukomis pavertė mamos nužudytus mažylius

Siekdami Ukrainos gyventojams dar kartą prilipdyti nacių etiketę, prorusiškai nusiteikę internautai taip pat ištraukė šimtmečio senumo istoriją, kurią iliustruoja keturių nužudytų vaikų nuotrauka.

Ji platinama kaip Antrojo pasaulinio karo metais veikusių nacionalistų veiklos, esą tęsiamos šiomis dienomis, liudijimas. Tai nėra tiesa – nusikaltimas neturi nieko bendro su ukrainiečiais, jį gerokai anksčiau įvykdė šių mažylių mama – Lenkijos romė.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min