Dabar populiaru
Publikuota: 2017 lapkričio 6d. 15:56

Paradise Papers: iš kur pas pajamų neturinčią buvusią V.Putino patikėtinio žmoną milijonai investicijoms?

Vladimiras Putinas ir Igoris Sečinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Vladimiras Putinas ir Igoris Sečinas

Marina Sečina – buvusi antro galingiausio Rusijos žmogaus, Vladimiro Putino patikėtinio Igorio Sečino žmona. Kai 2008-aisiais tapo privalu deklaruoti pajamas, M.Sečina nurodė neturinti jokių asmeninių pajamų. Vis dėlto po skyrybų moteris ėmė kurti planus į nekilnojamąjį turtą investuoti milijonus eurų. Projektui Paradise Papers priklausantis žurnalistas aiškinasi, kokia neva turto neturinčios M.Sečinos pinigų kilmė.

Kai 1991-aisiais V.Putinas tapo Sankt Peterburgo vicemeru, I.Sečinas ėjo jo administracijos vadovo pareigas. Vėliau V.Putinui kylant karjeros laiptais įtakingų postų gviešėsi ir I.Sečinas.

2008 m. V.Putinui pradėjus vadovauti vyriausybei, I.Sečinas tapo premjero pavaduotoju. 2012-asiais jis paskirtas vadovauti naftos gigantui „Rosneft“.

I.Sečinas, kaip valstybės tarnautojas, nuo 2008-ųjų turėjo deklaruoti savo ir žmonos pajamas. Anot deklaracijų, M.Sečina neturėjo asmeninių pajamų ir jokių didelių turtų. Iki 2013-ųjų ji nebuvo įsitraukusi į jokį verslą.

Vis dėlto po skyrybų M.Sečina pradėjo gauti pajamas iš Rusijos telekomunikacijų, elektros, žemės ūkio ir nekilnojamojo turto kompanijų.

Po skyrybų M.Sečina įkūrė kompaniją Kaimanų salose tam, kad galėtų investuoti į nekilnojamojo turto projektą, kurį vystė austrų verslininkas ir bankininkas Julius Meinlas.

Panašu, kad buvusi I.Sečino žmona turtus kaupė ne tik Rusijoje. Po skyrybų ji įkūrė kompaniją Kaimanų salose tam, kad galėtų investuoti į nekilnojamojo turto projektą, kurį vystė austrų verslininkas ir bankininkas Julius Meinlas.

Tiesa, neaišku, ar M.Sečina investavo į šį projektą. Tiek ji, tiek J.Meinlas neatsakė į prašymus pakomentuoti.

Apie įtartinus M.Sečinos turtus rašo projekte „Paradise Papers“ dalyvaujantis žurnalistas Romanas Šleinovas.

„Paradise Papers“ – tarptautinis tyrimas, atliekamas Vokietijos leidinio „Süddeutsche Zeitung“ gautų duomenų pagrindu, tarptautinės žurnalistų komandos darbą koordinuojant žurnalistinių tyrimų centrui „International Consortium of Investigative Journalists“ (ICIJ). Prie šio tyrimo prisidėjo ir Organizuoto nusikalstamumo ir korupcijos tyrimų projektas (OCCRP).

15min – vienintelis šio tyrimo partneris Lietuvoje, turintis išskirtines teises kartu su pasauliniais partneriais publikuoti naujausius „Paradise Papers“ tyrimus. Projekto naujienas kviečiame sekti specialiame polapyje.

Kriminalinė partnerio praeitis

Remiantis nutekintais įmonės „Appleby“ vidiniais dokumentais, Kaimanų salose įsikūrusi kompanija, kurios naudos gavėja buvo M.Sečina, vadinosi „S Holdings“. 2012-aisiais jai kompaniją įsteigti padėjo Austrijos Meinlo banko, priklausančio J.Meinlo verslo imperijai, darbuotojai.

Nutekinta „Power Point“ prezentacija atskleidžia, kad mažiausia galima investicijų suma siekė 40 mln. eurų. Tai buvo antrasis J.Meinlo bandymas pritraukti investuotojus jo nekilnojamojo turto projektams Rusijoje ir Rytų Europoje.

Pirmasis bandymas baigėsi areštu ir teismo procesu. 2007-aisiais J.Meinlas bandė dirbtinai pakelti krentančią savo įmonės „Meinl European Land“ akcijų vertę.

2009-aisiais austrų verslininkas buvo suimtas, jam pateikti įtarimai sukčiavimu ir piktnaudžiavimu pasitikėjimu. Susimokėjęs 100 mln. eurų užstatą J.Meinlas buvo paleistas.

123rf.com nuotr./Mergelių salos
123rf.com nuotr./Mergelių salos

Po poros metų jis, naudodamasis kompanijomis iš Kaimanų salų, Jungtinės Karalystės (JK) Mergelių salų, Maltos ir Kipro, sukūrė sudėtingą schemą, padedančią investuoti į Rusijos nekilnojamąjį turtą. Tuomet šioje istorijoje atsirado M.Sečina.

Dėmesys Rusijos nekilnojamajam turtui

Nutekinta „Power Point“ prezentacija, kurią sukūrė J.Meinlo įmonė „Fulcrum“, ir „Appleby“ gautas informacinis pranešimas atskleidžia austrų verslininko planus.

Anot prezentacijos, tuo tarpu „rinktiniai investuotojai“ turėjo gauti pasiūlymą investuoti į „Fulcrum“. Viena iš „rinktinių investuotojų“ buvo M.Sečinos įmonė „S Holdings“.

Maltoje registruota įmonė „Fulcrum“ apibūdinama kaip „investicijų besiformuojančiose rinkose platforma“. Tiesa, čia minimos besiformuojančios rinkos – daugiausia Rusijos nekilnojamasis turtas.

„Fulcrum“ priklauso įmonei „Gray Jackal“, kurią J.Meinlas įkūrė JK priklausančiose Mergelių salose.

Anot informacinio pranešimo, Kaimanų salose įkurtas investicinis fondas, susijęs su keletu J.Meinlo šeimos patikos fondų, per „Gray Jackal“ į „Fulcrum“ ketino pervesti 40 mln. eurų.

Tuomet Rusijos kompanija „Sojuz“, priklausanti „Fulcrum“, turėjo pirkti nebaigtą statyti prekybos centrą Rusijos mieste Ufoje, nuo Maskvos nutolusiame 1359 km.

Anot prezentacijos, „rinktiniai investuotojai“ turėjo gauti pasiūlymą investuoti į „Fulcrum“. Viena iš „rinktinių investuotojų“ buvo M.Sečinos įmonė „S Holdings“.

Neaiški pinigų kilmė

Keletą metų iš eilės deklaravusi nulines pajamas, M.Sečina 2011-aisiais, paskutiniais santuokos metais, deklaravo kiek mažiau nei 9 mln. rublių (241 tūkst. eurų). Sutuoktinio pajamų deklaracijoje nereikia nurodyti pajamų šaltinio.

„Scanpix“ nuotr./Igoris Sečinas
„Scanpix“ nuotr./Igoris Sečinas

To laikotarpio I.Sečino pajamos taip pat buvo palyginti kuklios: 2009-2011 m. jos siekė 310 tūkst. eurų.

Abiejų sutuoktinių pajamų kartu sudėjus nebūtų užtekę pradinei 40-80 mln. eurų investicijai į J.Meinlo nekilnojamojo turto projektą. Lieka neaišku, iš kur M.Sečina gavo reikiamą sumą.

Abiejų sutuoktinių pajamų kartu sudėjus nebūtų užtekę pradinei 40-80 mln. eurų investicijai į J.Meinlo nekilnojamojo turto projektą. Lieka neaišku, iš kur M.Sečina gavo reikiamą sumą.

Be to, M.Sečina priklauso „politikoje dalyvaujančių asmenų“ (PDA) kategorijai, į kurią įeina buvę ir esami valstybės darbuotojai bei politikai, jų giminaičiai, draugai ir buvę sutuoktiniai.

Bankai ir tokios teisines paslaugas teikiančios įmonės kaip „Appleby“ privalo atlikti išsamią PDA priklausančių kompanijų ir banko sąskaitų analizę. Tokiu būdu siekiama užkirsti kelią pinigų plovimui, korupcijai ir vengimui mokėti mokesčius.

Iš dokumentų aišku, kad „Appleby“ žinojo, kas yra M.Sečina. Vis dėlto teisinių paslaugų įmonės darbuotojai neklausinėjo apie jos pinigų kilmę.

„Appleby“ dokumentai atskleidžia, kad 2012-aisiais įmonė pripažino, kad M.Sečina priklauso PDA kategorijai, todėl projekte nurodytas investuotojas pasikeitė.

M.Sečinos Kaimanų salose įsikūrusią kompaniją pakeitė „Summit Trustees (Cayman)“ – dar mažiau skaidri ofšorinė struktūra, kurioje slepiamos naudos gavėjų tapatybės.

Remiantis „Appleby“ dokumentais, J.Meinlas asmeniškai žinojo apie šiuos pokyčius.

Sputnik/Olga Slucker
Sputnik/Olga Slucker

„Summit Trustees (Cayman)“ – patronuojamoji „Summit Trust“ įmonė. Ši finansų valdymo kompanija teikia paslaugas klientams iš viso pasaulio – padeda nuslėpti realių naudos gavėjų tapatybes. Kompaniją itin mėgsta turtingi rusai.

Pavyzdžiui, „Summit Trustees (Cayman)“ anksčiau naudojosi buvusio aukšto rango Rusijos pareigūno žmona Olga Slucker.

Neaišku, ar M.Sečina yra susijusi su „Summit Trustees (Cayman)“ įsitraukimu į J.Meinlo nekilnojamojo turto projektą. Nutekintuose „Appleby“ dokumentuose šis klausimas nėra minimas, nė J.Meinlas, nė M.Sechina, nė „Fulcrum“ ar „Summit Trustees (Cayman)“ neatsakė į prašymus pakomentuoti.

Visą istoriją apie įtartinas M.Sečinos pajamas anglų kalba galite skaityti čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Talentingi vaikai

Praktiškai su „Norfa“

Laimė jaustis saugiai

Esports namai

Parašykite atsiliepimą apie 15min