Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Vyrai tapo pagrindinėmis nuosmukio aukomis. Atsigavimui vadovaus moterys?

Moteris virtuvėje
„Scanpix“ nuotr. / Moteris
Šaltinis: 15min
0
A A

Kai istorikai rašys apie didžiąją 2007–2008 m. recesiją, jie, labai tikėtina, šiam reiškiniui turės nukalę naują pavadinimą: vyrcesija. Specialistai, žvelgdami į ateitį, sako, kad jei pavyks įveikti šį nusomukį, atsigavimas bus feministinis, o jau 2024 metais JAV ir turtingose ES šalyse vidutinė moteris uždirbs daugiau nei vidutinis vyras.

Vyrcesija – tai terminas, kurį populiarioji žiniasklaida ir verslo žurnalistai jau vartoja pasakodami liūdnas istorijas apie pagrindines recesijos aukas – vyrus. Vyrai visose pasaulinės finansų krizės paveiktose valstybėse nukentėjo labiausiai. Kaip rašo savaitraštis „Newsweek“, didesni vyrų atlyginimai tokiuose sektoriuose kaip finansinės paslaugos, gamyba, statybos ir pan. pastatė vyrus į pirmąją ugnies juostą.

Atsigręžė į moteris

Iš 11 mln. Jungtinėse Valstijose dėl 2007 m. prasidėjusios recesijos darbo netekusių žmonių du trečdaliai yra vyrai. 2009 m. rugpjūtį JAV vyrų nedarbas siekė 11 proc. (moterų 8,3 proc.). Tai buvo didžiausias vyrų nedarbas per pastaruosius bemaž 60 metų. Dabar ši statistika jau truputį optimistiškesnė – nauja nedarbo statistika atskleidė, kad JAV šiuo metu yra 9,9 proc. bedarbių vyrų ir Ekonomistai prognozuoja, kad 2024 metais JAV ir turtingose ES šalyse vidutinė moteris uždirbs daugiau nei uždirba vidutinis vyras.7,8 proc. bedarbių moterų. Nesunku įsivaizduoti, kad tokie drastiški poslinkiai tarptautines korporacijas privertė susimąstyti ir užtikrinti, kad jų produktai ir paslaugos taptų aktualios moterims.

Prognozuojama, kad po penkerių metų vienas iš šešių 25–54 metų vyrų neturės darbo. Skaičiuojama, kad du trečdalius namų ūkių Amerikoje išlaiko arba prie jų išlaikymo didele dalimi prisideda moterys. O Europos Sąjungoje (ES) jos užėmė 75 proc. naujų darbo vietų, kurių buvo 8 mln., sukurtų nuo 2000 metų.

Ekonomistai prognozuoja, kad 2024 metais JAV ir turtingose ES šalyse vidutinė moteris uždirbs daugiau nei vidutinis vyras.

Ir moterys tuos pinigus leis drąsiai. Straipsnyje cituojama nauja knyga apie moterų ekonominę galią ir įtaką „Influence: How Woman's Soaring Economic Power Will Transform Our World for the Better“, kurioje rašoma, kad amerikietėms atitenka 83 proc. visų vartotojų pirkinių, joms priklauso 89 proc. visų JAV bankų sąskaitų, 51 proc. privatiems asmenims priklausančio turto. Skaičiuojama, kad moterys turi 5 trilijonų JAV dolerių perkamąją galią – didesnę nei Japonijos ekonomika.

Pasaulio mastu moterys yra labiausiai kylanti rinka planetos istorijoje – didesnė nei dvi Kinijos ir dvi Indijos kartu sudėjus. Tai yra didžiulis pokytis ir planuojama, kad jis tęsis.

Atsigavimas bus feministinis

Didžioji dalis tendencijų, susijusių su daugiau galių suteikimu moterims, prasidėjo Jungtinėse Valstijose, tačiau plečiasi ir už šios šalies ribų. 1997–2002 m. moterų vadovaujamos įmonės išaugo 20 proc., tuo tarpu įmonės bendrai paėmus ūgtelėjo vos 7 proc. 2005 m. moterys sudarė daugiau nei trečdalį žmonių, įsitraukusių į verslą. Kai kurioms moterims priklausančios įmonės ir toliau auga dvigubai didesniu tempu nei visos JAV įmonės. Išties moterys verslininkės besivystančio pasaulio valstybėse gali padėti atgaivinti viduriniąją klasę.

Jungtinėse Valstijose nuo 1980 m. beveik visas darbo vietas sukūrė įmonės, dirbusios rinkoje mažiau nei penkerius metus. Šis faktas vargu ar kis ir toliau, mat vis daugiau tarptautinių organizacijų įdarbins žmones kitose valstybėse, kuriose pigi darbo jėga. Bet kuris ekonomistas pasakys, kad darbo vietos sukūrimas artimiausioje ateityje atsiras ne dėka korporacijų, bet dėka mažų verslų. Turint tai omenyje, imama mąstyti apie tai, kaip padidinti moterų verslininkių tinklą, kaip jas išugdyti, kaip finansuoti.

Tai klausimas, kurį sprendimų priėmėjai visame pasaulyje jau sau užduoda. Niekur kitur moterys verslininkės nėra taip reikalingos kaip sparčiai besivystančiose pasaulio valstybėse (Brazilijoje, Rusijoje, Indijoje ir Kinijoje). Čia padidėjusi moterų ekonominė galia gali tapti ekonomikos pokyčių varikliu. Dabar tėra pati pokyčių cunamio pradžia – jei tik pasauliui pavyks įveikti vyrcesiją, tuomet atsigavimas bus neabejotinai feministinis.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min