15min be reklamos
Šiame straipsnyje pateikiama informacija skirta asmenims nuo 18 metų, kurie pagal galiojančius LR įstatymus turi teisę naudotis tokio pobūdžio informacija. Jei jums nėra 18 metų, prašome spausti NE ir neatidaryti šio straipsnio. Jei jums jau yra 18 metų, spauskite TAIP tuo pačiu patvirtindami, kad vaizdinė ir grafinė informacija bus skirta tik jūsų asmeniniam naudojimui ir saugoma nuo nepilnamečių.
Taip
Ne

Paskelbė nepadoraus gesto atsiradimo istoriją, bet jis naudojamas gerokai seniau

Viename puslapyje socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbta istorija apie viduriniojo piršto gesto atsiradimą – esą jis susijęs su XV a. mūšiu tarp anglų ir prancūzų. Ši teorija internete pasirodė ne pirmą kartą, tačiau istorikai ją vadina klaidinga – puikiai atpažįstamo gesto ištakos siekia dar senovės Graikiją ir Romą.
Ottmaras Hitzfeldas rodo teisėjui nepadorų gestą
Buvęs futbolo žaidėjas, treneris ir vadybininkas Ottmaras Hitzfeldas teisėjui parodė nepadorų gestą / AFP/„Scanpix“ nuotr.

Susiejo su XV a. mūšiu

Šia istorija neseniai pasidalijo žinomas lietuviškas „Facebook“ puslapis „Neįtikėtini faktai“, turintis net 417 tūkst. sekėjų. Joje viduriniojo piršto gesto sugalvojimas priskirtas britams.

Per vieną mūšį prancūzai esą nusprendę nukirsti tą pirštą visiems į nelaisvę paimtiems anglams, kad šie negalėtų šaudyti iš lanko. Netikėtai laimėję anglai nusprendė pasityčioti iš nugalėtųjų, iškeldami vidurinius pirštus, ir taip šis gestas įgijo dabartinę savo reikšmę.

„1415 m. prancūzai, tikėdamiesi pergalės prieš britus Agincourt mūšyje, susitarė, kad nukirs vidurinį pirštą visiems paimtiems į nelaisvę anglams.

Kodėl vidurinis pirštas? – pasakojama įraše. – Neturėdami vidurinio piršto anglų lankininkai niekada nebegalėtų šaudyti iš anglų ilgojo lanko.

Angliškas lankas buvo pagamintas iš kukmedžio, o pats šaudymas iš lanko buvo vadinamas „plucking yew“ (pluck yew).

Britai netikėtai laimėjo Agincourt mūšį. Ir tada ėmė tyčiotis iš nugalėtų prancūzų, rodydami išlikusį vidurinįjį pirštą, tarsi sakydami: „pergalė mūsų, mes ir toliau „žnypsime kukmedį“.

Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Viduriniojo piršto gesto istorija klaidingai susieta su XV a. vykusiu mūšiu
Ekrano nuotr. iš „Facebook“/Viduriniojo piršto gesto istorija klaidingai susieta su XV a. vykusiu mūšiu

Bėgant laikui gana sunkiai ištariama frazė „pluck yew“ (nuplėšti kukmedį) supaprastėjo, „p“ pakeitė „f“, o „yew“ – „you“ (kalba netaisyta, – red. past.)“

Gesto ištakos ir jo falinė reikšmė

Tačiau ši istorija greičiausiai yra išgalvota. Nors tiksliai nustatyti, kada šis gestas įgavo dabartinę reikšmę, sudėtinga, pasak antropologo Desmondo Morriso, iškeltas vidurinis pirštas yra vienas seniausių žinomų įžeidimo gestų.

„Vidurinysis pirštas – tai varpa, o iš abiejų pusių sulenkti pirštai – tai sėklidės, – aiškino jis. – Tai darydami jūs siūlote kam nors falinį gestą. Taip sakote: „Tai yra falas“, kurį siūlote žmonėms, o tai yra labai pirmykštis parodymas.“

Pasak Ilinojaus universiteto komunikacijos ir klasikinės literatūros profesoriaus emerito Thomo Conley, romėnų istorikas Tacitas yra rašęs, kad germanų gentys vidurinį pirštą rodydavo įžygiuojantiems romėnų kariams.

Stopkadras/A lygos stadione – išpieštas lytinis organas
Stopkadras/A lygos stadione – išpieštas lytinis organas

Anksčiau graikai šį gestą naudojo kaip nuorodą į vyro lytinius organus. 419 m. pr. m. e. dramaturgas Aristofanas savo komedijoje „Debesys“ panaudojo kalambūrą apie daiktinį pirštų ritmą, kai vienas veikėjų iš pradžių gestikuliavo savo viduriniuoju pirštu, o paskui – tarpkoju.

Antropologo D.Morriso manymu, šio gesto ištakos gali būti dar senesnės. Jis pažymi, kad iškeltu lytiniu organu gestikuliuoja netgi Pietų Amerikos voverinių beždžionių patinai.

Nors tiksliai nustatyti, kokiomis aplinkybėmis ir kada šis gestas įgavo savo įžeidžiančią reikšmę, sunku, kai kurie istorikai teigia, kad gestas kilęs iš senovės Romos.

Kanzaso universiteto klasikos profesorius Anthony‘is Corbeill‘is knygoje „Įkūnyta gamta: Gestai senovės Romoje“ šį gestą sieja su nedidele dievybe Priapu, kuris jau 400 m. pr. m. e. – senovės Graikijoje (vėliau ir senovės Romoje) – buvo žinomas kaip sodų globėjas.

Dekoratyvinis Priapo atvaizdo naudojimas atitiko romėnų vyriškų lytinių organų atvaizdų naudojimą siekiant apsaugoti nuo blogio.

„Geriausiai atpažįstamas žmogiškojo ir transžmogiškojo elemento sambūvio pavyzdys yra ištiestas vidurinis pirštas. Šis gestas, iš pradžių simbolizavęs erekcijos falą, kartu reiškia seksualinę grėsmę asmeniui, į kurį jis nukreiptas, ir apotropėjinę priemonę apsisaugoti nuo nepageidaujamų daugiau nei žmogiškų elementų.“

Southamptono universiteto viduramžių istorijos profesorė emeritė Anne Curry knygoje apie Agincourto mūšį nagrinėjo panašų teiginį dėl „V“ ženklo, kuris taip pat laikomas įžeidžiančiu gestu.

„Jokia kronika ar XVI a. istorija nesako, kad anglų lankininkai po mūšio prancūzams rodė kokį nors gestą, norėdami pademonstruoti, kad vis dar turi pirštus. Nėra jokių įrodymų, kad, patekę į nelaisvę pagal kokį nors scenarijų, lankininkai priešui nukirto pirštą.“

Taip pat skaitykite: Penių muziejus užpildė laisvą nišą ekspozicijoje – gavo 95 metų islando penį

Dėl tikslios angliško žodžio „fuck“ etimologijos vis dar ginčijamasi. Tačiau teorija, kad frazė „fuck you“ kilo iš „pluck yew“, yra mažai tikėtina.

Tuomečiam anglakalbiui žmogui ištarti garsą „F“ nebuvo ne lengviau nei garsą „pl“, be to, nėra jokių kitų tokio tarimo pokyčio pavyzdžių anglų kalboje.

Publikacija parengta 15min bendradarbiaujant su „Meta“, kuria siekiama stabdyti klaidinančių naujienų plitimą socialiniame tinkle. Daugiau apie programą ir jos taisykles – čia.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Kaip inicijuoti daugiabučio renovaciją?
Reklama
Prasmingai ateičiai: 5 populiariausios vasaros stovyklos jūsų vaikui
Reklama
Iš Kauno į Dominikos Respubliką – studijuoti informatikos
Reklama
Šaltibarščiai pietums – nors ir kasdien: „Iki“ jungiasi prie festivalio ir skelbia specialių pasiūlymą skaniausiam vasaros valgiui
Parašykite atsiliepimą apie 15min