Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2016 06 12, 11:08 Atnaujinta 2016 06 12, 23:39

Per siaubingiausią teroro aktą JAV nuo Rugsėjo 11-osios išžudyta 50 žmonių: FTB du kartus buvo susidomėję šauliu O.Mateenu

Sekmadienio naktį Orlande, Floridos valstijoje, įvykdytas didžiausias teroro aktas JAV teritorijoje nuo 2001 m. rugsėjo 11-osios ir daugiausiai aukų nusinešusios šaudynės JAV istorijoje. Į gėjų klubą „Pulse“ įsiveržęs 29-erių Omaras Mateenas išžudė mažiausiai 50 žmonių, dar 54 sužeidė. Po tris valandas trukusios įkaitų dramos įsiveržę pareigūnai šaulį nukovė.

SVARBIAUSIOS ŽINIOS

  • Sekmadienio naktį Orlande, JAV, šaulys įsiveržė į naktinį gėjų klubą, įkaitais paėmė daugiau nei šimtą žmonių.
  • Po trijų valandų policija šturmavo klubą, šaulys nukautas.
  • Žuvo mažiausiai 50 žmonių, dar 53 – sužeisti.
  • Tai – daugiausiai aukų pareikalavusios šaudynės JAV istorijoje ir didžiausias teroro aktas JAV nuo 2001 m. rugsėjo 11-osios.
  • Šaulys – 29-erių Omaras Mateenas, afganų kilmės JAV pilietis, dirbęs apsaugos darbuotoju. Jis turėjo automatinį ginklą, pistoletą. Jie įgyti legaliai.
  • O.Mateenas buvo žinomas FTB – du kartus buvo tiriami galimi jo ryšiai su terorizmu, tačiau abu tyrimai buvo nutraukti.
  • Atsakomybę prisiėmė „Islamo valstybė“. Prieš pat išpuolį O.Mateenas paskambino 911 ir prisiekė ištikimybę IS, minėjo Bostono sprogdintojus brolius Carnajevus.
  • Visas naujienas apie žudynes Orlande SKAITYKITE ČIA.

23.39 val. D.Trumpas: B.Obama turi atsistatydinti

Tikėtinas respublikonų partijos kandidatas į prezidentus Donaldas Trumpas pareiškė, kad po žudynių Orlande Barackas Obama turi atsistatydinti, nes savo pareiškime po jų nepavartojo žodžių „radikalusis islamas“. Taip pat, anot jo, savo kandidatūrą turėtų atsiimti ir demokratė Hillary Clinton, jeigu ji negali ištarti šių žodžių.

Tęsdamas savo bauginimo retoriką, jis pareiškė, kad „mūsų vadovai yra silpni, todėl sakiau, kad taip nutiks – ir bus tik blogiau“.

B.Obama sekmadienį teigė, kad ši diena yra „išblaivinantis priminimas, kad išpuolis prieš bet kurį amerikietį yra ataka prieš visus, kad ir kokia būtų jų rasė, tautybė arba lytinė orientacija“.

23.08 val. Pradedami skelbti žudynių Orlande aukų vardai. SKAITYKITE ČIA.

22.23 val. O.Mateenas šaunamuosius ginklus įsigijo likus kelioms dienoms iki teroro akto. Juos legaliai nusipirko Floridoje.

22.17 val. FTB jį įtarė du kartus

Spaudos konferencijoje FTB specialusis agentas Ronas Harperis patvirtino, kad federaliniai agentai du kartus buvo pradėję tyrimus dėl galimų O.Mateeno ryšių su terorizmu.

2013 m. gegužės mėnesį FTB susidomėjo O.Mateenu dėl jo komentarų apie ryšius su teroristais bendradarbiams. Dar kartą – 2014 m. dėl galimų ryšių su savižudžiu, kuris susisprogdino Sirijoje.

Abu kartus jis buvo apklaustas, ir abu kartus nuspręsta, kad O.Mateenas grėsmės nekelia.

21.29 val. IS prisiėmė atsakomybę?

Omaras Mateenas – „Islamo valstybės“ kovotojas. Tą pranešė su džihadistų organizacija siejama naujienų agentūra AMAQ, remdamasi savo šaltiniais teroristinėje organizacijoje.

Skelbiamoje žinioje AMAQ O.Mateeną vadina „kalifato kariu“. Tačiau „The Telegraph“ pažymi, kad pranešimo kalba duoda suprasti, jog Orlando šaulys greičiau buvo savarankiškai išpuolį suplanavęs asmuo, o ne IS narys. Pareigūnai teigia neradę jokios O.Mateeno tiesioginės komunikacijos su IS

21.22 val. Šaulys dirbo saugumo tarnyboje

Saugos tarnybos G4S Orlando biuras patvirtino, kad Omaras Mateenas dirbo šioje įmonėje nuo 2007 m. rugsėjo.

21.15 val. JAV prezidento Baracko Obamos kalba

Prezidentas Barackas Obama sakė, kad FTB šias žudynes tiria kaip teroro aktą. „Aišku, kad jis buvo žmogus, kupinas neapykantos“, – B.Obama sakė apie įtariamą šaulį.

Pasak prezidento, birželio 12-oji tapo „ypač širdį draskanti diena“ lesbiečių, gėjų, biseksualų ir translyčių asmenų bendruomenei, taip pat „išblaivinantis priminimas, kad išpuolis prieš bet kurį amerikietį yra ataka prieš visus, kad ir kokia būtų jų rasė, tautybė arba lytinė orientacija“.

„Šaulys nusitaikė į naktinį klubą, kuriame žmonės rinkdavosi, kad taptų draugais, šokti ir dainuoti – gyventi“, – pridūrė B.Obama.

„Vieta, kurią jie atakavo, yra daugiau negu naktinis klubas. Tai solidarumo ir įgalinimo vieta, kur žmonės ateidavo atkreipti dėmesį, išsakyti, kas jiems rūpi ir ginti savo pilietines teises“, – pabrėžė JAV lyderis.

20.44 val. JAV sulaikytas su ginklais ir sprogmenis į gėjų paradą vykęs vyras. Skaitykite čia.

20.22 val. Prieš išpuolį – skambutis 911

„NBC News“ pranešė, kad O.Mateenas prieš išpuolį paskambino pagalbos telefonu 911. Anot operatoriaus, jis telefonu prisiekė ištikimybę „Islamo valstybės“ vadeivai Abu Bakr al-Baghdadi. Taip pat minėjo Bostono maratono sprogdintojus brolius Carnajevus.

Šią informaciją patvirtino skirtingi šaltiniai teisėsaugoje.

20.04 val. Prabilo buvusi Omaro Mateeno žmona: „Jis mane mušė“. Skaitykite čia.

19.11 val. Prisiekė ištikimybę IS?

FTB šaltinis CNN teigė, kad O.Mateenas buvo žinomas kaip simpatizuojantis „Islamo valstybei“. Tačiau nebuvo pastebėta jokių ženklų, kad jis rengiasi išpuoliui. Oficialiai ši informacija nėra patvirtinta.

18.37 val. Buvo pakliuvęs į FTB akiratį

„The Daily Beast“ skelbia, kad O.Mateenas buvo du kartus pakliuvęs į federalinių pareigūnų akiratį. Kaip atskleidė aukšto rango teisėsaugos pareigūnas, O.Mateenu buvo susidomėta 2013 m. ir paskui dar kartą 2014 m. Tačiau byla baigta neradus nieko įtartino, kas būtų privertę tyrimą tęsti.

O.Mateenas gimė Niujorko valstijoje, yra vedęs moterį iš Naujojo Džersio. Jo tėvas deklaravęs gyvenamąją vietą Floridoje, tačiau šiuo metu kandidatuoja į valstybines pareigas Afganistane.

FTB specialusis agentas Ronas Harperis anksčiau sakė, kad O.Mateenas galėjo prijausti Islamo ekstremistams. „The Daily Beast“ šaltinis teisėsaugoje sakė, kad kol kas nėra ženklų, kad O.Mateenas yra tiesiogiai susijęs su „Islamo valstybe“.

Neseniai „Islamo valstybė“ paragino savo sekėjus rengti teroro aktus per Ramadaną.

18.34 val. Per žudynes Orlande pareigūno gyvybę išgelbėjo šalmas. Skaitykite čia.

Orlando policijos nuotr./Policininko šalmas
Orlando policijos nuotr./Policininko šalma

18.03 val. Žudiko tėvas: Omaras įsiuto pamatęs du besibučiuojančius vyrus. Skaitykite čia.

17.26 val. Kruviniausios šaudynės JAV istorijoje

Per antrąją spaudos konferenciją pranešta, kad aukų skaičius išaugo iki pusšimčio. Dar mažiausiai 53 žmonės – sužeisti. Vietos ligoninėms trūksta kraujo, gyventojai kviečiami nedelsiant tapti donorais.

Tai – daugiausiai aukų nusinešusios šaudynės JAV istorijoje.

Paskelbta užpuoliko tapatybė

„CBS News“ paskelbė, kad asmuo, įvykdęs šiurpų išpuolį – Omaras Mateenas, gimęs 1986 m. Šią informaciją vėliau patvirtino Kongreso narys Alanas Grayson.

O.Mateenas – JAV pilietis, gyveno Floridos valstijoje, maždaug už 170 kilometrų nuo Orlando. Vyro tėvai – iš Afganistano, bet jis pats yra gimęs Niujorko valstijoje.

O.Mateenas nebuvo patekęs į teisėsaugos akiratį. Pareigūnai dabar aiškinasi, ar jis buvo kaip nors susijęs su islamo ekstremizmu.

Išpuolis gerai suplanuotas

Jų teigimu, jis nesusijęs su penktadienį įvykdytu dainininkės Christinos Grimmie nužudymu. FTB teigia, kad išpuolis buvo gerai suplanuotas, ir jam gerai pasiruošta.

Spaudos konferencijoje pareigūnai pranešė, kad apie 2 val. buvo pranešta, kad „Pulse“ naktiniame klube Orlande aidėjo šūviai. Tarp atvykusių pareigūnų ir užpuoliko įvyko susišaudymas, jis pabėgo atgal į klubą, kur įkaitais paėmė daug žmonių. Policijos žiniomis, tuo metu keliose klubo patalpose buvo apie 120 žmonių.

Po maždaug trijų valandų pareigūnai priėmė sprendimą įkaitus išlaisvinti. Išgriovę vieną pastato sieną pareigūnai įsiveržė į klubą, prasidėjo susišaudymas.

Šaulys buvo nukautas, jo tapatybė kol kas neatskleidžiama. Jis turėjo automatinį ginklą, pistoletą ir kažkokį prietaisą. Teritorija tikrinama dėl galimų sprogmenų.​

Šaulys – ne Orlando gyventojas. Paklaustas, ar esama kokių nors priežasčių manyti, kad šis išpuolis susijęs su islamo ekstremizmu FTB specialusis agentas Ronas Harperis atsakė, kad tyrėjai šį incidentą aiškinsis „visais kampais“. „Turime užuominų, kad tas asmuo galbūt prijautė tai ideologijai, bet tvirtai to negalime pasakyti“, – aiškino agentas.

Dėmesys nukreiptas sprogimu

Vykstant įkaitų dramai netoliese dirbantys žurnalistai pranešė apie sprogimą. Orlando policija nuramino, kad tai buvo kontroliuojamas sprogimas, kurį įvykdė pareigūnai. Spaudos konferencijoje užsiminta, kad vykstant įkaitų dramai imamasi priemonių, kaip nukreipti užpuoliko dėmesį.

Vietoje su policininkais ir medikais dirbo ir sprogmenų bei pavojingų medžiagų ekspertai.

Dešimtys sužeistųjų išgabenti į ligonines. Mieste uždarytos kelios gydymo įstaigos, kuriose gydomi sužeistieji. Į pastatus įleidžiami tik būtini darbuotojai.

Socialiniuose tinkluose plinta vaizdo įrašas, kuriame iškart po prasidėjusios įkaitų dramos matyti gausios pareigūnų ir medikų pajėgos, sužeistiesiems teikiama pagalba.

VIDEO: Šaudynės Orlande

„Visi bėkite“

Vienas vyras „Facebook“ tinkle rašė, kad jis per užpuolimą buvo naktiniame klube, paskelbė filmuotą medžiagą. Jo teigimu pasigirdus šūviams pradėta rėkti, yra nušautų žmonių.

Liudininkas „Sky News“ teigė, kad užpuolimo metu klube buvo apie 100 žmonių, vyko vakarėlis Lotynų Amerikos tematika. Anot jo, vyras įėjo į pastatą ir pradėjo šaudyti į lubas ir į minią.

„Išgirdome šūvius – truko mažiau nei minutę, bet atrodė, kad ilgiau, – pasakojo Ricardo Negronas. – Buvo trumpa pauzė, ir mes bėgome. Visi buvo veidais į grindis, ant manęs kažkas gulėjo, todėl nemačiau, kiek užpuolikų yra.“

„Pulse“ klubo atstovai feisbuke parašė: „Visi dinkite iš ​pulse ir bėkite“.

Žinutė „Facebook“ tinkle
Žinutė „Facebook“ tinkle

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min