Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2011 kovo 14d. 10:38

Fukušima-1 atominėje elektrinėje vienas po kito griaudėja sprogimai. Įvyko didelis radiacijos nuotėkis (atnaujinta 07.59 val.)

Fukušima-1 atominė elektrinė prieš žemės drebėjimą (kairėje) po (dešinėje)
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Fukušimos-1 atominė elektrinė prieš žemės drebėjimą (kairėje) ir po (dešinėje).

Bėdos Japonijos atominėje elektrinėje Fukušima-1 nesibaigia. Po dviejų vandenilio garų sprogimų pirmojo ir trečiojo reaktoriaus blokuose susidurta su didelėmis antrojo elektrinės branduolinio reaktoriaus aušinimo problemomis. Galiausiai ir šiame reaktoriuje nugriaudėjo sprogimas, kuris, kaip manoma, galėjo pažeisti reaktoriaus agregatus ir sukelti radioaktyvių medžiagų tekėjimą į išorę. Po to užsidegė ketvirtojo reaktoriaus blokas, o elektrinės teritorijoje užfiksuota milžiniška radiacinė tarša. Pavojus iškilo Tokijui.

Agentūra „Jiji“ praneša, kad antrojo Fukušimos-1 reaktoriaus aušinimo sistema jau nebeveikia. 

Elektrinę valdančios kompanijos  „Tokyo Electric Power Co“ (TEPCO) atstovų teigimu, reaktoriaus aušinimas visiškai nutrauktas, aušinimo skysčio lygis sparčiai krenta.

Po kovo 11-osios žemės drebėjimo Japonijoje sutriko iškart kelių atominės elektrinės reaktorių aušinimo sistemų darbas. Todėl inžinieriai pasitelkė jūros vandenį. Tačiau, sugedus vandens siurbliui ir nepavykus ataušinti pirmojo reaktoriaus, kovo 12 d. sprogo šio reaktoriaus bloke susikaupę vandenilio garai.

Plačiau apie pirmadienio ryto sprogimą trečiajame Fukušima-1 reaktoriuje ir 11 sužeistų darbuotojų skaitykite čia.

Pranešama, kad trečiajame reaktoriuje nugriaudėjo ne vienas, o du sprogimai. Antrasis nuskardėjo jau išgriuvus išorinėms pastato sienoms, todėl didesnių nuostolių nepadarė. Abu sprogimai buvo visiškai analogiški nugriaudėjusiam šeštadienį pirmajame elektrinės bloke. 

Kompanija TEPCO pabrėžia, kad patys reaktoriai sprogimų metu nepažeisti.

Analogiškoje situacijoje atsidūrė irnetoliese esanti atominė elektrinė Fukušima-2. Ten taip pat sutriko trijų reaktorių aušinimo sistemų darbas. Šių abiejų atominių elektrinių apylinkėse kelis kartus buvo užregistruotas gerokai padidėjęs radiacinis fonas. Iš Fukušimos prefektūros evakuota 180 tūkst. žmonių.

VIDEO: Explosion collapses a wall at the Fukushima Daiichi No. 3 reactor building 14.03.

Atominėje elektrinėje Fukušima-2 ataušinti du reaktoriai (papildyta 13.10 val.).

Šiuo metu nerimaujama dėl Fukušimos-1 jėgainės 1-ojo ir 3-iojo blokų. Inžinieriai į juos pumpuoja jūros vandenį, desperatiškai bandydami ataušinti šiuos reaktorius. Jeigu jų šerdys išsilydytų, į aplinką gali pasklisti radioaktyvūs teršalai, kurie sukeltų pavojų žmonių sveikatai.

BBC bėgančioje eilutėje skelbia, kad antrajame Fukušimos-1 reaktoriuje branduolinio kuro strypai „iš dalies išsilydę“.

Tuo pat metu pranešama ir gera žinia, kad elektrinėje Fukušima-2 pavyko ataušinti du reaktorius.

Užsienio mokslininkai vertindami situaciją, sako, kad padėtis Japonijoje labai rimta. Tačiau mažai tikėtina, kad į aplinką gali patekti didelis kiekis radioaktyvių medžiagų kaip Černobylyje. Nes atominė elektrinė Ukrainoje neturėjo apsauginės kapsulės, kuri saugo Fukušimos reaktorius. 

Antrajame Fukušimos-1 reaktoriuje baigėsi aušinimo skystis (papildyta 15.15 val.).

„Kiodo news“ praneša, kad jau nebeaušinami Fukušima-1 antrojo bloko kuro strypai.

Dėl skysčio siurblių techninių problemų pirmadienį smarkiai krito aušinimo skysčio lygis, dėl to, kaip spėjama, perkaito radioaktyvaus kuro strypai. Tačiau apie radiacijos nutekėjimą kol kas nepranešama, vandens lygį aušintuve pavyko nežymiai pakelti 30 cm.

Pasibaigus aušinimo skysčiui, inžinieriai bando pripildyti talpyklą vandenyno vandeniu. Taip pat buvo elgiamasi ir bandant gelbėti jau susprogusias pirmojo ir trečiojo reaktoriaus aušinimo sistemas. Tačiau sprogęs vandenilis sugriovė abiejų reaktorių sienas ir nukėlė stogus. Reaktorių apsauginės kapsulės liko nepažeistos.

Kaip praneša kompanijos TEPCO atstovai, iš šio reaktoriaus bandoma išleisti garus ir sumažinti jų slėgį. Tai reiškia tik viena – kad aušinimas jūros vandeniu kol kas neduoda norimų rezultatų.

Dėl „atsitiktinai“ išjungto matuoklio kuro strypai liko be aušinimo (papildyta 18.41 val.)

Kaip pranešė BBC, vėl smarkiai išaugo branduolinio kuro strypų išsilydymo antrajame Fukušimos-1 elektrinės reaktoriuje pavojus. Kuro strypai liko visiškai be aušinimo.

Japonijos televizijos kanalas NHK pranešė, kad slėgis antrajame reaktoriuje staiga pakilo dėl to, kad oro slėgio matuoklis „atsitiktinai“ buvo išjungtas. Pakilęs slėgis sutrikdė šalto vandens tekėjimą į reaktorių ir tuomet branduolinis kuras tapo nebeaušinamas.

„Kyodo News“ pranešė, kad pirmadienį Fukušimos-1 elektrinės apylinkėse užfiksuotas radiacijos lygis yra dvigubai didesnis už didžiausią iki šiol fiksuotą.

Japonija paprašė TATENA pagalbos (atnaujinta 23.00 val.)

Japonija kreipėsi į Tarptautinę atominės energijos agentūrą (TATENA), prašydama atsiųsti specialistų komandą, kuri padėtų įveikti nepaprastąją padėtį vienoje iš šalies atominių elektrinių, pranešė naujienų agentūra AFP.

Kaip pareiškė TATENA vadovas Yukiya Amano, šiuo metu agentūra apsvarsto būsimos misijos detales. TATENA ir pati anksčiau yra pasiūliusi pagalbą Japonijai, po žemės drebėjimo susidūrusiai su rimtomis saugumo problemomis savo atominėse elektrinėse.

Šis pagalbos prašymas, nesusijusių ekspertų nuomone, reiškia, kad Japonija abejoja savo galimybėmis savarankiškai susidoroti su perkaitusių reaktorių ataušinimo Fukušimos-1 atominėje elektrinėje ir greičiausiai prasidėjusio branduolinio kuro lydymosi juose problema.

Y.Amano pirmadienį TATENA būstinėje Vienoje surengė spaudos konferenciją, per kurią žurnalistus dar kartą patikino, kad Japonijai negresia „antras Černobylis“, nes Fukušimos ir kitų elektrinių reaktoriai turi tvirtus apsauginius gaubtus.

Tačiau TATENA generalinis sekretorius atsisakė komentuoti, ar procesai Fukušimos-1 elektrinės reaktoriuose yra kontroliuojami. „Situacija nuolat keičiasi, – pareiškė Y.Amano. – Aš nenorėčiau spekuliuoti šia tema.“

Tuo tarpu „The New York Times“ cituoja vieno branduolinės energetikos specialisto, pasak leidinio, turinčio daug ryšių Japonijoje, pateiktą situacijos įvertinimą. Anot laikraščio pašnekovo, Japonijos atominės energetikos įmonių vadovus yra „iš esmės apėmusi visiška panika“. Jis pridūrė: „Jie yra visiškai sumišę, jie nežino, ką daryti“.

Sprogimas nugriaudėjo antrajame Fukušimos-1 reaktoriuje (papildyta 01.51 val.)

Ankstų antradienio rytą Fukušimos-1 atominėje elektrinėje nugriaudėjo dar vienas sprogimas. Šį kartą – antrojo reaktoriaus bloke, pranešė Japonijos naujienų agentūra „Kyodo News“.

Sprogimas įvyko 6.10 val. vietos (23.10 val. Lietuvos) laiku. „Kyodo News“ informuoja, kad per sprogimą galėjo būti sugadinta antrojo reaktoriaus slėgio reguliavimo sistema.

Kompanijos TEPCO atstovas pranešė, kad evakuojama dalis elektrinės personalo. Pranešama, kad radiacinio fono lygis elektrinės zonoje po sprogimo iš karto šoktelėjo virš leistinų ribų. Įtariama, kad prasidėjo radioaktyvių medžiagų nuotėkis iš reaktoriaus.

Padidėjęs radiacinis fonas užfiksuotas ir Ibarakio mieste į pietus nuo Fukušimos.

Fukušimos-1 atominės elektrinės ketvirtajame reaktoriuje kilo gaisras. Prabilta apie radiacinį pavojų Tokijui (atnaujinta 05.01 val.)

„Kyodo News“ praneša, kad Fukušimos-1 atominės elektrinės ketvirtajame reaktoriuje kilo gaisras. Daugiau detalių kol kas neperduodama. Šis reaktorius naujienų suvestinėse iš Fukušimos-1 elektrinės nebuvo minimas tarp probleminių.

Dar prieš šią žinią, po antrojo reaktoriaus sprogimo, Japonijos premjeras Naoto Kanas perspėjo gyventojus apie galimą didesnio radiacijos kiekio nuotėkį iš elektrinės. 20 km spinduliu aplink elektrinę gyvenantys ir nesuspėję evakuotis žmonės raginami kuo greičiau tai padaryti. Žmonėms, gyvenantiems 20–30 km zonoje aplink elektrinę, patariama likti namuose ir užsidaryti langus bei duris. Premjeras paprašė piliečius nepasiduoti panikai ir elgtis ramiai.

N.Kanas antradienį sukūrė bendrą darbo grupę kartu su elektrinę valdančios kompanijos TEPCO atstovais ir prieš pietus surengė bendrą posėdį. Premjeras paskelbė, kad jis pats asmeniškai vadovaus šiai grupei, o vyriausybė imsis visų įmanomų priemonių sušvelninti avarijos pasekmes, pranešė Japonijos televizijos kanalas NHK.

Japonijos žiniasklaida taip pat pranešė, kad per pirmąjį darbo grupės posėdį N.Kanas griežtai pasmerkė TEPCO už požiūrį į problemas elektrinėje. Pasak N.Kano, kai šeštadienį įvyko sprogimas pirmajame reaktoriuje, jis apie tai sužinojo iš televizijos reportažo, o kompanijos atstovai premjero tarnybą apie sprogimą informavo tik prabėgus dar vienai valandai.

N.Kanas taip pat įpareigojo kompanijos atstovus išnaudoti visas priemones problemai išspręsti, nes tik jie vieni gali tai padaryti.

Šis premjero susitikimas su TEPCO atstovais truko apie tris valandas. Antradienį po pietų vietos laiku (apie 7 val. Lietuvos laiku) N.Kanas ketina kreiptis į Japonijos žmones su specialiu pranešimu.

Paskutinėmis žiniomis, ties trečiuoju Fukušimos-1 reaktoriumi užfiksuotas radiacinis fonas, 400 kartų viršijantis leistiną metinę dozę. Septynis kartus įprastinį lygį viršijantis radiacinis fonas trumpą laiką fiksuotas Kanagavos provincijoje, kuri yra į pietus nuo Tokijo. Šiuo metu virš Japonijos vyrauja šiaurės vėjas, kuris į atmosferą patenkančius radioaktyvius teršalus gali pernešti ant Tokijo ir gretimų provincijų.

Naujienų agentūra „Reuters“ praneša, kad per artimiausias dešimt valandų radioaktyvūs teršalai gali padengti sostinę Tokiją.

Sprogimas ketvirtajame reaktoriuje (papildyta 07.40 val.).

Patvirtinta informacija ne tik apie gaisrą, bet ir apie vandenilio sprogimą ketvirtajame reaktoriuje, kuris nebuvo probleminis.

Japonijos vyriausybė oficialiai uždraudė bet kokius skrydžius arčiau nei 30 km nuo elektrinės. Tai pat žmonėms, esantiems 30 km spinduliu nurodyta neišeiti iš namų. Radiacijos lygis Fukušima-1 elektrinėje oficialiai paskelbtas pavojingu žmonių gyvybei.

Papildyta 07.59 val.: Naujienų agentūra AP praneša, kad šalies sostinėje Tokijuje užfiksuotas padidėjęs radiacijos lygis, tačiau pareigūnai teigia, kad radiacija per maža, kad keltų grėsmę sveikatai.

Per valstybinę televiziją transliuotame kreipimesi Japonijos premjeras Naoto Kanas teigė, kad radiacija sklinda iš keturių Fukušimos-Dajiči atominės elektrinės reaktorių Fukušimos provincijoje.

„Radiacijos lygis labai aukštas ir vis dar esama rizikos, kad jos daugės. Mes darome viską, kad išvengtume daugiau sprogimų ir radiacijos nutekėjimų“, – tikino N.Kanas.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Verslas

Palanga pradeda vasaros sezoną: svečiai akylai stebi patiekalų kainas

24sek

ČL finalo prognozės: dauguma žalgiriečių laukia „Real“ pergalės, bet ne Š.Jasikevičius 

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Maisto menestreliai dainuoja sveiką majonezą

Pasaulis kišenėje

Puikiai išsilaikiusios senosios Joniškio žydų kapinės: akmuo, medis ir sustojęs laikas

Vardai

Trakuose – Evelinos Sašenko vestuvės: „Prie šios bažnyčios įvyko pirmas mūsų pasimatymas“

Aktualu

Gaisras Vilniaus dangoraižyje galėjo baigtis tragedija kaip Londone: šiurpinantys sutapimai

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 gegužės 20 – 26 d.)

Aktualu

Socialdemokratai kandidatus į merus kels visose savivaldybėse

„Atsarginiai“: į kampą įvaryti čempionai, Ch.Paulo netektis ir L.Jameso dominavimas geriausių lygos penketų istorijoje

Gyvenimas

Interjero dizainerės patarimai, kaip susikurti namuose patrauklų ir individualų stilių

Pasaulis kišenėje

Džakarta: didžiausia, pergalinga ir klestinti. Apsižioplinimas oro uoste

Vardai

Panevėžyje ištekėjo pirmojo „X Faktoriaus“ nugalėtoja Giedrė Vokietytė

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: kulinarinio tinklaraščio ir knygų autorės Signes Meiranes vaikystės medaus tortas

24sek

„Lakers“ treniruotėse A.Kulboką keičiantis LiAngelo Ballas: „Galiu žaisti ir kitur, bet...“

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP kvalifikacija: Danielis Ricciardo aplenkė „Ferrari“ ir „Mercedes“ lyderius!

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ pataria: stilingas plius dydžio bikinis. Kaip išdrįsti jį apsivilkti?

Vardai

Šeštą mėnesį nėščia Greta Lebedeva atrodo stulbinamai: kaip jai pavyko išsaugoti tokią figūrą?

Vardai

Vardinių kvepalų reklamai – visiškai nuogos Kim Kardashian nuotrauka

100 tortų degustacija Druskininkuose

Aktualu

Alytus keičia vandens tinklų šulinių liukus su užrašu „CCP“

Naujienos

Verslas

Palanga pradeda vasaros sezoną: svečiai akylai stebi patiekalų kainas

24sek

ČL finalo prognozės: dauguma žalgiriečių laukia „Real“ pergalės, bet ne Š.Jasikevičius 

Aktualu

Paulius Jurkevičius: Maisto menestreliai dainuoja sveiką majonezą

15min recenzija Kultūra

Knygos recenzija. Sauliaus Paukščio „Pustoniai ir atspalviai“ – bohema amerikiečio akimis

Pasaulis kišenėje

Puikiai išsilaikiusios senosios Joniškio žydų kapinės: akmuo, medis ir sustojęs laikas

Vardai

Trakuose – Evelinos Sašenko vestuvės: „Prie šios bažnyčios įvyko pirmas mūsų pasimatymas“

Pasaulio savaitės įvykiai – įspūdingiausiuose kadruose (2018 gegužės 20 – 26 d.)

Aktualu

Gaisras Vilniaus dangoraižyje galėjo baigtis tragedija kaip Londone: šiurpinantys sutapimai

„Atsarginiai“: į kampą įvaryti čempionai, Ch.Paulo netektis ir L.Jameso dominavimas geriausių lygos penketų istorijoje

Aktualu

Socialdemokratai kandidatus į merus kels visose savivaldybėse

Pasaulis kišenėje

Džakarta: didžiausia, pergalinga ir klestinti. Apsižioplinimas oro uoste

Vardai

Panevėžyje ištekėjo pirmojo „X Faktoriaus“ nugalėtoja Giedrė Vokietytė

Maistas

„100 tortų Lietuvai“: kulinarinio tinklaraščio ir knygų autorės Signes Meiranes vaikystės medaus tortas

24sek

„Lakers“ treniruotėse A.Kulboką keičiantis LiAngelo Ballas: „Galiu žaisti ir kitur, bet...“

Gazas

„Formulės 1“ Monako GP kvalifikacija: Danielis Ricciardo aplenkė „Ferrari“ ir „Mercedes“ lyderius!

Gyvenimas

„Dydis nesvarbu“ pataria: stilingas plius dydžio bikinis. Kaip išdrįsti jį apsivilkti?

Vardai

Šeštą mėnesį nėščia Greta Lebedeva atrodo stulbinamai: kaip jai pavyko išsaugoti tokią figūrą?

Vardai

Vardinių kvepalų reklamai – visiškai nuogos Kim Kardashian nuotrauka

100 tortų degustacija Druskininkuose

Aktualu

Alytus keičia vandens tinklų šulinių liukus su užrašu „CCP“

Vardai

Žinau, ką renkuosi

Atnaujinkime namus

Video

Metas rinktis

Maistas

Laikas griliui

Išlaikyk atostogų ritmą

Remontas be nervų

Sveikata

Automobilių švaros centras AINAVA

Ryškiems įvarčiams

Pasaulis kišenėje

Sulčių nauda

Naujas regėjimas

Unicef vaikų bėgimas „Už kiekvieną vaiką“

Renginių gidas

Parašykite atsiliepimą apie 15min