Dabar populiaru
Publikuota: 2020 liepos 2d. 23:01

„Politico“: Donaldas Trumpas jau pripažįsta, kad pralaimi – ir smarkiai

Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr. / Donaldas Trumpas

JAV prezidentas Donaldas Trumpas viešai toliau rodo ryžtą rudenį triumfuoti prieš Joe Bideną. Bet privačiai, kaip portalui „Politico“ atskleidė keli jam artimi asmenys, D.Trumpas jau teigia suvokiantis, kad šansų nugalėti nedaug – ir kad jis greičiausiai bus iš tų prezidentų, kurie dirbo tik vieną kadenciją.

Daugelis D.Trumpo aplinkos žmonių pripažįsta, kad keli pastarieji mėnesiai jam yra patys blogiausi nuo pat inauguracijos 2017 metų sausį – JAV niekaip nesusitvarko su koronaviruso pandemija, neseniai šalį krėtė šimtai protestų dėl policijos brutalumo prie afroamerikiečius.

Kai prieš beveik dvi savaites D.Trumpas sukvietė šalininkus į politinį renginį Oklahomoje, pilna arena nė nesusirinko.

Jau vėliau interviu su „Fox News“ laidų vedėju Seanu Hannity turėjo būti lengvas pasivaikščiojimas, bet D.Trumpas net išgąsdino savo komandą, kai pradėjo nerišliai murmėti apie savo tikslus per antrąją kadenciją.

Galiausiai trečiadienį D.Trumpas sulaukė smūgio iš šimtų buvusio JAV prezidento George'o W.Busho prezidento administracijos darbuotojų.

Šie pareigūnai, daugiausia respublikonai, suformavo vadinamąjį „Super PAC“ (Politinių veiksmų superkomitetą, – red.) ir paskelbė, kad aktyviai ragins dešiniuosius balsuoti ne už D.Trumpą, o už demokratą Joe Bideną.

„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

„Norime, kad į svarbiausią pasaulyje postą grįžtų vienybė, tolerancija ir atjauta. Joe Bideną paremiame nebūtinai dėl to, kad sutinkame su jo politine programa, o todėl, kad reikia skubiai atkurti šios šalies sielą“, – paskelbė grupė „43 Alumni for Biden“.

J.Bidenas pirmauja svarbiausiose valstijose

Tame pačiame interviu su S.Hannity D.Trumpas netikėtai pripažino, kad gali pralaimėti. Jis pareiškė: „Joe Bidenas bus jūsų prezidentas, nes kai kurie žmonės manęs galbūt nemyli.“

Anot „Politico“, jau po kelių valandų prezidento aplinkoje ėmė mirgėti abejonės, ar D.Trumpas apskritai nori būti perrinktas, ar bent stengtis laimėti rinkimus lapkritį.

Žinoma, laiko iki vėlyvo rudens dar yra – situacija JAV dar gali pagerėti. Tačiau D.Trumpo aplinkos žmonės, kuriuos kalbino „Politico“, mano, kad prezidentas jau kuris laikas labai sutrikęs – jam sunku susikaupti ir nedaryti klaidų.

„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas
„Scanpix“/„SIPA“ nuotr./Donaldas Trumpas

„Vertinant dabartinę trajektoriją, Trumpo laukia vienas didžiausių pralaimėjimų modernių prezidento rinkimų istorijoje ir pati didžiausia perrinkimo siekiančio prezidento nesėkmė“, – pripažino D.Trumpą toliau remiantis buvęs jo patarėjas Samas Nunbergas.

Jis atkreipė dėmesį, kad beveik visos nacionaliniu mastu atliekamos apklausos rodo, jog J.Bideno persvara prieš D.Trumpą siekia 7-9 proc. punktus. Demokratas pirmauja ir visose svarbiausiose svyruojančiose valstijose.

„O jei parama Trumpui per artimiausias dvi savaites nusileis iki 35 procentų, bus realu, kad Bidenas surinks daugiau nei 400 rinkikų balsų (užtenka 270, – red.). Tada prezidentui reiktų rimtai apsvarstyti, ar jis nori tęsti kovą rinkimuose“, – svarstė S.Nunbergas.

Permainos komandoje

Užkulisiuose, tiesa, bandoma taisyti padėtį. Kaip jau minėta, D.Trumpas privačiai pripažino, kad atsilieka nuo J.Bideno, bet dabar stengiasi veikti aktyviau nei anksčiau – jis jau skiria dėmesio svarbiausioms valstijoms, be to, regis, nori priimti daugiau žmonių į kampanijos komandą.

D.Trumpo žentas Jaredas Kushneris, regis, irgi turėtų pradėti veikti aktyviau ir perimti dalį užduočių iš kampanijos vadovo Brado Parscale'o.

Pastarasis buvo apkaltintas, kai pareiškė, kad bilietų į D.Trumpo renginį Tulsoje paprašė milijonas žmonių, nors arenoje buvo aiškiai matyti tūkstančiai tuščių vietų.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Bradas Parscale'as
AFP/„Scanpix“ nuotr./Bradas Parscale'as

Negana to, kai kurie D.Trumpo sąjungininkai teigia, kad B.Parscale'o vadovaujamai kampanijai trūksta turinio ir nuoseklios strategijos. Bet tai tik gandai – kaip ir kalbos, kad B.Parscale'as gali ramiai dirbti, nes D.Trumpas juo kaip tik patenkintas.

Senatorius Lindsey Grahamas žurnalistams, bet kartu ir D.Trumpui pareiškė, kad rinkimų kovoje „reiktų labiau kalbėti apie programą, o ne apie save.“

Jis jau sulaukė pastiprinimo. Naujų atsakomybių pastarosiomis savaitėmis suteikta ilgamečiam D.Trumpo patarėjui Billui Stepienui ir 2016-ųjų rinkimų kampanijos veteranui Jasonui Milleriui, kuris dirbs pagrindiniu politiniu strategu.

Pokyčiai lyg ir savalaikiai, bet net „Fox News“ laidų vedėjas, D.Trumpo favoritas Tuckeris Carlsonas praėjusią savaitę savo šou liūdnai įspėjo: „Prezidentas gali pralaimėti šiuos rinkimus.“

„Scanpix“/AP nuotr./Tuckeris Carlsonas
„Scanpix“/AP nuotr./Tuckeris Carlsonas

O dar vienas artimas D.Trumpo bendražygis, senatorius Lindsey Grahamas žurnalistams, bet kartu ir D.Trumpui pareiškė, kad rinkimų kovoje „reiktų labiau kalbėti apie programą, o ne apie save.“

Iki rinkimų dar daug laiko

Prezidento komanda viešai vis dar tikina, kad reitingai dar pakils – esą D.Trumpas dar nė nepuola J.Bideno. Tikėtinos dvi linijos – kad demokratų kandidatas priklausomas nuo aktyvistų, neva norinčių susidoroti su policija, ir kad jis tiesiog yra įklimpęs vadinamojoje Vašingtono pelkėje.

Kampanija jau užsuko politinės reklamos televizijoje vilkelį. Skelbimuose abejojama 77 metų buvusio JAV viceprezidento psichine sveikata ir pasiekimais politikoje.

Pavyzdžiui, J.Bidenas puolamas dėl pritarimo 1994-ųjų įstatymui dėl kovos su nusikalstamumu, kuris labai nepatiko šalies juodaodžiams ir šiandien protestuojantiems dėl neproporcingų bausmių afroamerikiečiams.

Reklama transliuojama keliose svarbiausiose valstijose, įskaitant Džordžiją, kuri daug metų buvo „raudona“, bet dabar gali atitekti demokratams, ir Misūrį, kuris už demokratų kandidatą nebalsavo nuo 1996 metų.

Trumpiau tariant, situacija panaši į 2016-ųjų vasarą. Tada D.Trumpas irgi klimpo į skandalus ir smarkiai atsiliko nuo Hillary Clinton – bet galiausiai rudenį apstulbino pasaulį nugalėdamas. Būtent tai prezidento komandai teikia vilčių.

Panašių nuogąstavimų buvo ir 2016-aisiais. Jei jie būtų buvę tikslūs, Hillary Clinton dabar dirbtų Baltuosiuose rūmuose.

„Panašių nuogąstavimų buvo ir 2016-aisiais. Jei jie būtų buvę tikslūs, Hillary Clinton dabar dirbtų Baltuosiuose rūmuose. Joe Bidenas – silpniausias demokratų kandidatas per pastaruosius dešimtmečius.

Iki rinkimų dienos dar liko keturi mėnesiai, ir galiausiai pasirinkimas bus labai aiškus – tarp neįtikėtinų prezidento Trumpo nuopelnų ir pusę amžiaus besitęsiančių Joe Bideno nesėkmių Vašingtone“, – kalbėjo D.Trumpo kampanijos atstovas Timas Murtaugh.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Tiesa, J.Bidenas – ne H.Clinton. JAV toliau siautėjant pandemijai, demokratas pernelyg nesireiškia, o tviteryje jam užtenka trumpų žinučių, kuriose jis tiesiog atkreipia dėmesį, kad nesielgs taip, kaip D.Trumpas.

„Svarbiausia šiuo atveju tai, kad Bidenas sugeba nedalyvauti kovoje. Respublikonai turi pradėti apie jį kalbėti ir skirti išteklių norimos žinios pasiuntimui“, – pastebėjo D.Trumpą palaikančios grupės „Club for Growth“ vadovas Davidas McIntoshas.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Video

13:33
01:50
01:28

Esports namai

URBAN˙/

Parašykite atsiliepimą apie 15min