Dabar populiaru

Naujausios

Publikuota: 2018 kovo 13d. 21:01

Politologai apie Th.May ultimatumą Maskvai: „Litvinenkos nužudymas pamokė, kad švelnus kalbėjimas nepasiteisina“

Theresa May
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Theresa May

Pirmadienį Jungtinės Karalystės (JK) premjerė Theresa May pareiškė, kad „labai tikėtina“, jog Maskva įsakė apnuodyti buvusį rusų šnipą Sergejų Skripalį ir paskelbė ultimatumą iki trečiadienio pateikti įtikinamą įvykių versiją. Vis dėlto griežtą vyriausybės vadovės atsaką temdo Leiboristų pareiškimai, esą premjerės vadovaujama Konservatorių partija iš rusų oligarchų sulaukė daugiau nei milijono eurų paramos.

Iškart po to, kai kovo 5 dieną itin pavojingomis dujomis „Novičiok“ buvo paveiktas 66 metų amžiaus buvęs rusų šnipas S.Skripalis ir jo dukra Julija, pasikėsinimą imta lyginti su 2006 m. įvykdyta buvusio rusų agento ir oligarcho Aleksandro Litvinenkos žmogžudyste.

Jis prabangaus viešbučio restorane išgėrė radioaktyvia medžiaga poloniu užnuodytos arbatos.

AFP/Scanpix nuotr./A.Litvinenka
AFP/Scanpix nuotr./A.Litvinenka

Johnas Loughas ir Jamesas Sherras chathamhouse.org rašo, kad tuomet JK vyriausybė, kurioje Th.May ėjo valstybės sekretorės pareigas, priešinosi atviram A.Litvinenkos mirties tyrimui.

Anot autorių, taip valdantieji siuntė žinutę, kad Rusijos įvardijimas ir gėdinimas pakenktų bandymams atkurti santykius.

Tiesa, 2016 metais paskelbtoje ataskaitoje JK teisėjas Robertas Owenas rašė, kad Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tikriausiai asmeniškai suteikė leidimą šalies slaptosioms tarnyboms nužudyti Kremliaus kritiku tapusį A.Litvinenką.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto dėstytojas, politologas Nerijus Maliukevičius mano, kad itin griežtą Th.May poziciją lėmė pastaraisiais metais išmoktos pamokos.

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nerijus Maliukevičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Nerijus Maliukevičius

„Litvinenkos atvejis pamokė May ir Britanijos politikus, kad laukimas ir švelnus šnekėjimas yra tai, ko siekia Kremlius, ir kad tai niekaip nepasiteisina“, – 15min sakė N.Maliukevičius.

Masinio naikinimo ginklas

Kalbėdamas apie neįprastai griežtą Th.May retoriką, Vilniaus politikos analizės instituto vyriausiasis analitikas Marius Laurinavičius siūlo atsižvelgti į situacijos rimtumą. Anot eksperto, tai – jau antras kartas, kai JK teritorijoje buvo panaudotas masinio naikinimo ginklas.

M.Laurinavičius: „Sprendžiant iš to, kas buvo daroma anksčiau, tiksliau iš to, kad nieko nebuvo daroma, negalėjau to tikėtis. Tai – mažiausia natūrali reakcija. Dabar reikia laukti, kokių bus imtasi veiksmų, ar visa tai nesibaigs tik retorika. Bet kartelė yra užkelta aukštai.“

„Tai – nusikaltimas net ir kariniu požiūriu, tai – nusikaltimas prieš žmoniją“, – teigė M.Laurinavičius pridūrė, kad tokia premjerės reakcija jį maloniai nustebino.

„Sprendžiant iš to, kas buvo daroma anksčiau, tiksliau iš to, kad nieko nebuvo daroma, negalėjau to tikėtis. Tai – mažiausia natūrali reakcija. Dabar reikia laukti, kokių bus imtasi veiksmų, ar visa tai nesibaigs tik retorika. Bet kartelė yra užkelta aukštai“, – sakė analitikas.

Jam antrina ir Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius.

„Atvejis yra ypatingas. 2017 metais Rusiją daug kas sveikino kaip neva sunaikinusią paskutinę cheminio ginklo partiją (pagal Pasaulinės cheminio ginklo uždraudimo organizacijos reikalavimus, – red.).

Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Laurinavičius
Irmanto Gelūno / 15min nuotr./Marius Laurinavičius

Matyt, atrasta spragų ar komponentų, kurie nenumatyti sutartyje, ir toliau gaminami kariniai cheminiai ginklai. Karinio cheminio ginklo panaudojimas NATO teritorijoje prieš civilius yra ypatingas atvejis“, – 15min sakė ministras.

L.Linkevičius teigė, kad nors Th.May vertinimas gali atrodyti atsargus, Rusijai pateikti du pasirinkimai: pripažinti, kad ji puolė Jungtinę Karalystę, arba pripažinti, kad ji nekontroliuoja savo turimo cheminio ginklo.

„Abu variantai nelabai kokie“, – teigė L.Linkevičius.

„Novičiok“ dujos, kuriomis bandyta nunuodyti S.Skripalį, sukurtos dar sovietiniais laikais. Įtariama, kad jas pradėta gaminti siekiant apeiti tarptautinę Cheminių ginklų sutartį. Nepaisant struktūrinio skirtumo, „Novičiok“ veikia taip pat, kaip ir kitos nervus paralyžiuojančios dujos

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Sergejus Skripalis teisme Rusijoje

Ar tikrai skirs sankcijas?

„The Times“ rašo, kad tarp šiuo metu svarstomų atsakomųjų priemonių yra galimas aukštų Rusijos diplomatų ir šnipų išsiuntimas iš šalies. Be to, siūloma atšaukti JK vizas, išduotas su Kremliumi susijusiems oligarchams.

Turtingiems rusams, dėl kurių Londonas neretai pavadinamas Londongradu, greičiausiai būtų taikomos finansinės sankcijos. Metų metus jie naudojosi Londono vertybinių popierių biržos paslaugomis ir veikė prabangaus nekilnojamojo turto rinkoje.

„Scanpix“ nuotr./Londono vertybinių popierių birža
„Scanpix“ nuotr./Londono vertybinių popierių birža

Vis dėlto pasigirsta abejonių, kad Europos Sąjungą (ES) palikti besiruošiantis ir dėl to finansiškai nukentėti galintis Londonas atsisakys rusiškų pinigų.

„Tai iš tikrųjų yra didelis iššūkis. Todėl Britanijos strateginių partnerių parama šiuo metu itin svarbi – turiu omenyje ir Baltijos valstybes.

Kalbant apie sankcijas, svarbiausias veiksnys yra Kremliaus finansai Londone. Tikiuosi, kad galiausiai bus imtasi rimtų žingsnių šia linkme“, – teigė N.Maliukevičius.

L.Linkevičius: „Asmeniškai manau, kad čempionatas neturėtų vykti Rusijoje. Sportas nėra politika? Rusijoje viskas yra politika.“

Anot J.Lougho ir J.Sherro, rusų oligarchai galėtų būti nubausti įšaldant turtą, vykdant tyrimus dėl pinigų plovimo, atšaukiant vizas režimui priklausantiems ar jį palaikantiems asmenims.

„Tai Maskvai sukeltų tikrą skausmą. Impulsyvios ir simbolinės priemonės neturės tokio pat efekto“, – chathamhouse.org rašo analitikai.

Viena iš minimų simbolių priemonių – šį rudenį Rusijoje vyksiančio pasaulio futbolo čempionato boikotas. Išgirdęs apie tokią galimybę L.Linkevičius pareiškė apskritai nemanantis, kad toje šalyje turėtų vykti populiariausias pasaulyje sporto turnyras.

„Asmeniškai manau, kad čempionatas neturėtų vykti Rusijoje. Sportas nėra politika? Rusijoje viskas yra politika“, – tvirtino L.Linkevičius.

Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Linkevičius
Žygimanto Gedvilos / 15min nuotr./Linas Linkevičius

Paramos skandalas – propaganda?

Vis dėlto politologų itin teigiamai vertinamą Th.May retoriką temdo skandalas.

„The Sunday Times“ sekmadienį pranešė, kad nuo Th.May vadovavimo vyriausybei pradžios, rusų oligarchai jos partiją parėmė 826 100 svarų (1 125 747 eurais).

Šį naratyvą itin garsiai kartojo ir opozicinės partijos lyderis Jeremy Corbynas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marina Litvinenka
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Marina Litvinenka

Šiuo metu JK gyvenanti A.Litvinenkos žmona Marina „The Guardian“ sakė, kad jei toriai pasiliks paaukotus pinigus, jie rizikuoja susigadinti reputaciją. Ji pridūrė didelių pokyčių po vyro nužudymo šalyje nematanti.

„Susitikimo 2016 m. metu sulaukėme labai stiprių žodžių, aš patikėjau, kad kas nors bus padaryta, tačiau matome, kad nepadaryta nieko“, – teigė M.Litvinenka ir ragino JK sudaryti savo Magnickio sąrašą.

N.Maliukevičius siūlo neskubėti sieti torių su nešvariais Kremliaus pinigais ir atkreipti dėmesį į politinę naudą, kurią iš šios naujienos gali gauti leiboristai.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Jungtinės Karalystės Leiboristų partijos lyderis Jeremy Corbynas

„Aš neneigiu potencialiai egzistuojančių finansinių ryšių. Vis dėlto noriu atkreipti dėmesį, kad Corbynas savo retorikoje pasirinko partinę atakos liniją vietoj to, kad ignoruotų partinius skirtumus ir imtųsi bendrų veiksmų tokios agresyvios Kremliaus politikos Londone atžvilgiu“, – sakė politologas.

N.Maliukevičius: „Tokią įtaką paprasčiausiai reikia ištirti ir eliminuoti. Tačiau man visa šita diskusija Skripalio nuodijimo kontekste yra tradicinė Kremliaus propagandos taktika, skirta nukreipti dėmesį ir sukurti informacinį chaosą.“

Anot N.Maliukevičiaus, ne pirmą kartą viešumoje pasirodanti žinutė apie konservatorių finansinius ryšius su rusų oligarchais yra itin patogi Kremliaus propagandai.

„Tokią įtaką paprasčiausiai reikia ištirti ir eliminuoti. Tačiau man visa šita diskusija Skripalio nuodijimo kontekste yra tradicinė Kremliaus propagandos taktika, skirta nukreipti dėmesį ir sukurti informacinį chaosą“, – pridūrė VU TSPMI dėstytojas.

Tuo tarpu M.Laurinavičius mano, kad klausimas, ką daryti su paaukotais pinigais, šioje situacijoje nėra svarbiausias.

„Jei tai pasitvirtins, turėsime dar vieną įrodymą, kaip Rusija kleptokratiškomis priemonėmis bando užvaldyti Europą ir ne tik. Tai mums visiems būtų pamoka.

Jei bus išsiaiškinta, kad tai – tiesa, itin svarbu, kokių priemonių bus imtasi, kad tai daugiau nebepasikartotų: kokios įstatymų spragos ar pažeidimai nustatyti, kas bus nubaustas“, – 15min teigė M.Laurinavičius.

Pritaria net D.Trumpas

Vos Th.May pareiškė, kad „labai tikėtina“, jog Maskva įsakė apnuodyti S.Skripalį, Rusijos užsienio reikalų ministerija premjerės pasisakymą pavadino „cirko spektakliu“.

Antradienį užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas teigė, kad Maskva nusiteikusi bendradarbiauti su tyrėjais, bet nurodė, kad Londonui „būtų geriau“, jeigu jis „prieš keldamas ultimatumus“ vykdytų savo tarptautinius įsipareigojimus pagal Tarptautinę cheminių ginklų konvenciją.

„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas
„Scanpix“ nuotr./Sergejus Lavrovas

Pasak Rusijos diplomatijos vadovo, JK dėl jos teritorijoje panaudotos medžiagos derėjo nusiųsti Maskvai oficialų prašymą.

Jungtinės Karalystės sąjungininkėms reiškiant pasitikėjimą Londonu tyrime dėl S.Skripalio nužudymo, nustebino paprastai apie Rusiją ir jos vadovą atsiliepiantis JAV prezidentas Donaldas Trumpas.

„Man atrodo, kad ten (įsikišo) Rusija, remiantis visais turimais įrodymais“, – sakė D.Trumpas žurnalistams.

„Theresa May šiandien kalbėsis su manimi... Kai tik išsiaiškinsime faktus, jeigu su jais sutiksime, mes pasmerksime Rusiją“, – pareiškė jis.

Pažymėkite klaidą tekste pele, paspaudę kairįjį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

Sportas

Istorinis 19-mečio įvartis atvedė Prancūziją į aštuntfinalį

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

Pasaulis kišenėje

Maršrutas savaitgaliui: dviračiu Kauno tvirtovės fortų žiedu

Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

Aktualu

Lietus jau pasiekė Lietuvą, naktį šalį skalbs liūtis, galima perkūnija ir škvalas

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Kalabrijos skanėstai: „pesce spada“, baklažanai, Tropėjos svogūnai

Nidoje ant Parnidžio kopos atidengtas paminklas filosofui Jeanui-Pauliui Sartre'ui

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Verslas

Stumiasi kelią draudimas prekybos centrams veikti sekmadienį ir per šventes

15min recenzija Kultūra

„Laimės respublikoje“ ir pragaro labirinte

24sek

Kinijoje karjerą tęsiantis D.Motiejūnas prasitarė, kiek procentų išaugo jo atlyginimas

Verslas

Stūmė naujas lengvatas ūkininkams – Seimas atmetė nesvarstęs

Vardai

TV žvaigždė ir „Mis Didžioji Britanija“ Sophie Gradon rasta negyva savo namuose

Gyvenimas

Trijų ukmergiškių projektas: būtina kalbėti ir apie smurtą, ir apie abortą

Verslas

Kiek kainuoja statytis namą, jei darome klaidas?

Aktualu

Viešvilės gyventojai gaisrus užsigesina patys – savanorių ugniagesių čia net 16

Naujienos

Interviu Vardai

P.Gražulio vaiką pagimdžiusi Birutė: „Tikslas pasiektas – jis daugiau nežemins mano dukters“

Nesenstančios knygos: perleistų kūrinių TOP 10

Gazas

Kauno valdžia stebina kaunietį: autobusų stotelę iš pavojingos vietos iškėlė „į niekur“

24sek

Vilniaus „Lietuvos rytas“ oficialiai paskelbė naują klubo pavadinimą

Sportas

Istorinis 19-mečio įvartis atvedė Prancūziją į aštuntfinalį

Gyvenimas

Kodėl alkoholis moterims kenkia labiau nei vyrams?

24sek

Ant NBA slenksčio – tryliktas lietuvis: naktis, kuri gali pakeisti 20-mečio likimą

Pasaulis kišenėje

Maršrutas savaitgaliui: dviračiu Kauno tvirtovės fortų žiedu

Aktualu

Du P.Gražulio veidai: vienas ragino daryti abortą, kitas iki užkimimo gynė embrioną

Verslas

Siūloma įteisinti „naminukę“ – Seime įveiktas pirmas barjeras

Nidoje ant Parnidžio kopos atidengtas paminklas filosofui Jeanui-Pauliui Sartre'ui

15min recenzija Kultūra

„Laimės respublikoje“ ir pragaro labirinte

N-18 Vardai

„X Faktoriaus“ dalyvė M.Pivoriūnaitė nusivylė teismu: „Nepilnamečiai gali tave daužyti, kiek nori“

Aktualu

Lietus jau pasiekė Lietuvą, naktį šalį skalbs liūtis, galima perkūnija ir škvalas

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Kalabrijos skanėstai: „pesce spada“, baklažanai, Tropėjos svogūnai

Verslas

Stumiasi kelią draudimas prekybos centrams veikti sekmadienį ir per šventes

Vardai

TV žvaigždė ir „Mis Didžioji Britanija“ Sophie Gradon rasta negyva savo namuose

24sek

Kinijoje karjerą tęsiantis D.Motiejūnas prasitarė, kiek procentų išaugo jo atlyginimas

Gyvenimas

Trijų ukmergiškių projektas: būtina kalbėti ir apie smurtą, ir apie abortą

Verslas

Kiek kainuoja statytis namą, jei darome klaidas?

Vardai

Idėjos savaitgaliui

Dienos šviesa

Video

Maudymosi kostiumėlių tendencijos

Pinigai mano ateičiai

30 geriausių restoranų

Remontas be nervų

Sveikata

Svajonių virtuvė

Parašykite atsiliepimą apie 15min