Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Popiežius Pranciškus susitiko su Irano prezidentu Hassanu Rouhani

Popiežiaus ir Irano prezidento Hassano Rouhani susitikimas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Popiežiaus ir Irano prezidento Hassano Rouhani susitikimas
Šaltinis: BNS
0
Skaitysiu vėliau
A A

Popiežius Pranciškus antradienį paragino Iraną atlikti svarbų vaidmenį Artimuosiuose Rytuose politiniams sprendimams skatinti, kad būtų sustabdytas terorizmas ir prekyba ginklais, pareiškė Vatikanas.

Per šį susitikimą su Irano prezidentu Hassanu Rouhani popiežius Iraną ragino paremti taikos pastangas Artimuosiuose Rytuose tokiu metu, kai Islamo Respublika atsikratė tarptautinės izoliacijos, ir prezidentas pirmą kartą atvyko į Vatikaną.

Neseniai užsitikrinęs tarptautinių sankcijų, įvestų dėl Irano branduolinės programos, panaikinimą, H.Rouhani Vatikane 40 minučių kalbėjosi privačiai su popiežiumi, kuris anksčiau tvirtai palaikė tarptautinės bendruomenės sutartį su Teheranu.

Po susitikimo Vatikano paskelbtame pareiškime sakoma, kad Pranciškus paragino Irano lyderį atlikti „svarbų vaidmenį“, kad kartu su kitomis šalimis skatintų regiono problemų „adekvačius politinius sprendimus“ ir prisidėtų prie kovos su terorizmu ir ginklų kontrabanda.

„Ačiū už jūsų vizitą ir aš tikiuosi taikos“, – sakė Pranciškus savo svečiui susitikimo pabaigoje, kurią galėjo stebėti žurnalistai.

H.Rouhani, kuris popiežiui padovanojo rankų darbo kilimą, šypsodamasis atsakė paties Pranciškaus fraze.

„Prašau jūsų melstis už mane, – pasakė jis. – Man buvo malonu su jumis susitikti. Linkiu sėkmės jūsų darbe“.

Svečiui popiežius padovanojo medalį, kuriame pavaizduotas Šv.Martynas, besidalinantis savo apsiaustą su prastai apsirengusiu vargeta.

Irano lyderis taip pat gavo dvi popiežiaus enciklikos apie pasaulio ekologines problemas „Laudato Si“ kopijas anglų ir arabų kalbomis.

Šis oficialus Irano prezidento vizitas Vatikane yra pirmas nuo 1999 metų, kai Mohamamadą Khatami priėmė popiežius Jonas Paulius II. M.Khatami taip pat dalyvavo lenkų kilmės popiežiaus laidotuvėse 2005 metais.

M.Rouhani per penkių dienų vizitą Italijoje ir Prancūzijoje siekia skatinti prekybos ryšius ir investicijas į Irano ekonomikos modernizavimą, vaizduodamas savo šalį kaip stabilumo oazę konfliktų draskomame regione.

Saugumas ir stabilumas

Anksčiau antradienį kalbėdamas Italijos ir Irano verslo lyderių susitikime H.Rouhani taip pat vaizdavo Iraną kaip idealią bazę bendrovėms, norinčioms įkelti koją į 300 mln. gyventojų turintį regioną, patikindamas būsimus investuotojus, kad jų sutarčių bus laikomasi.

„Iranas yra saugiausia ir stabiliausia šalis visame regione, – sakė H.Rouhani. – Visi suprato, kad branduolinės derybos sudarė abiem šalims naudingą padėtį. Dabar mes sukūrėme sąlygas investicijoms ir technologijų perkėlimui. Tai turi būti naudinga abiem šalims: mes kviečiame jus investuoti, o mes užtikrinsime stabilumą ir pakankamas jūsų pajamas“.

Jis pabrėžė, kad visi gana susiskaidžiusios politinės klasės Irane elementai, net aukščiausiasis lyderis ajatola Ali Khamenei laikotarpiu po sankcijų tvirtai siekia užtikrinti prekybą, investicijas į naujus kelius, geležinkelius, oro uostus ir kitokią infrastruktūrą.

H.Rouhani pateikė savo viziją, kaip Iranas virsta regiono ekonomikos plėtros centru, jungiančiu Artimuosius Rytus su Pietų ir Centrine Azija ir net vakariniais Kinijos pakraščiais.

„Laikykite mus ne šiaip viena šalimi, o šalimi, esančia didesnės rinkos centre“, – sakė H.Rouhani ir pavyzdžiu paminėjo Čabaharo uostą Irano pietinėje pakrantėje.

Iranui reikia tarptautinių investicijų šiam uostui užbaigti įrengti; jis taps vartais Indijos bendrovėms, siekiančioms verslo su Afganistanu ir Centrine Azija, taip pat ir Iranu.

H.Rouhani dar pažadėjo, kad Teheranas nedarys nieko, kas kenktų jo stabilumui, ir nurodė, jog ekonomikos augimas gali padėti triuškinti terorizmą regione.

„Mes neketiname atakuoti jokios šalies ar veržtis į ją. Mes neketiname kištis į jokios kitos šalies reikalus, – pažymėjo jis. – Kai plėtra stringa, susidaro sąlygos palankios ekstremizmui, nedarbas telkia kareivius terorizmui“.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min