Dabar populiaru
Publikuota: 2016 gegužės 5d. 19:02

„Postimees“ pamokos: sprendimas atsisakyti anoniminių komentatorių buvo teisingas

"Postimees" portalas
15min nuotr. / "Postimees" portalas

Estija jau ruošėsi Naujųjų metų sutikimo linksmybėms, kai pernai gruodžio 30-ąją didžiausio ir įtakingiausio šalies dienraščio „Postimees“ redakcija paskelbė, kad leidinio tinklalapyje nebebus galima skelbti anoniminių komentarų. Registruotų komentatorių mažiau, tačiau „Postimees“ vadovai tikina, kad džiaugiasi priėmę tokį sprendimą.

Naujoji tvarka Postimees.ee skaitytojų ir komentatorių laukė nuo šių metų vasario 1-osios. Nuo gegužės pradžios anoniminių komentarų atsisakė ir Lietuvos naujienų portalas 15min.

„Mums svarbu, kad „Postimees“ portale vyrautų sveikas klimatas, kad nebūtų anoniminių įžeidinėjimų, kad nenukentėtų žmonės“, – tada tvirtino vyriausioji dienraščio redaktorė Merit Kopli.

Jai ir visai redakcijai esą buvo nesmagu stebėti, kaip anoniminiai komentatoriai koneveikia žurnalistus, kviestinius autorius ir net „Postimees“ šaltinius.

„Mūsų komentarų erdvė ir taip buvo švaresnė – moderatoriai daug dirbo. Bet to negana. Turime žengti kitą žingsnį, kad debatai Postimees.ee būtų aukštos kokybės ir naudingi“, – teigė M.Kopli.

Mintys ir idėjos skendo keiksmų jūroje

Artėjant vasario 1-ajai Postimees.ee paskelbė naująsias komentavimo taisykles. Tinklalapyje tapo būtina užsiregistruoti – arba pačiame portale, arba naudojantis savosiomis paskyromis tinkluose „Facebook“, „Google+” ir „Twitter“.

Komentatoriai Estijos dienraščio tinklalapyje jau kelis mėnesius yra ne tik registruoti, bet ir tikri, fiziniai asmenys.

Postimees.ee registruojantis pirmą kartą, būtina įrodyti savo tapatybę – pateikti tapatybės kortelę, prisijungti naudojant mobilųjį parašą ar atsakyti į moderatorių užklausas jau minėtuose trijuose socialiniuose tinkluose.

Kitaip tariant, komentatoriai Estijos dienraščio tinklalapyje jau kelis mėnesius yra ne tik registruoti, bet ir tikri, fiziniai asmenys.

„Kai Estijoje amžių sandūroje atsirado anoniminiai komentarai, jie buvo vertinami kaip tiesioginė demokratija – kaip vieta, kur visi norintys gali išreikšti savo nuomonę. Deja, taip nenutiko ir anoniminiai komentarai tapo įrankiu įžeisti ir plūstis.

Daug žmonių nustojo komentuoti, o rasti įdomių minčių komentaruose tapo nebeįmanoma – jos paskendo tarp anoniminių keiksmų. Kad atrastume dėmesio vertų idėjų, reikia atsikratyti to papildomo bagažo“, – redakcinėje skiltyje tokį drąsų sprendimą vasario 1-ąją paaiškino „Postimees“.

Psichologjoje „išdaužtų langų“ teorija skelbia, kad jei niekas ilgai nepakeis vieno išdaužto lango, po kurio laiko tame pastate bus išdaužyti ir visi likę langai. Be to, į namą bus įsilaužta ir jis bus išplėštas.

„Pagal šią teoriją pokyčiai aplinkoje gali pakeisti elgesį. Pavyzdžiui, nuolat švarinant gatvę praeiviai joje mažiau šiukšlins. Viliamės, kad taip atsitiks ir su komentarais mūsų tinklalapyje“, – rašė „Postimees“ redaktoriai.

Svarbiausia – ne paspaudimai, o žurnalistika

Postimees.ee vyriausiasis redaktorius Aivaras Reinapas 15min teigė, kad dabar, naujai sistemai jau veikiant daugiau nei tris mėnesius, dėl sprendimo atsisakyti anonominių komentatorių portalas visiškai nesigaili.

„Toje erdvėje veikė ir politinių partijų atsiųsti troliai, ir komentatoriai iš Rusijos. Bet tada nusprendėme, kad nebūtina uždarbiauti iš viso to triukšmo“, – tvirtino A.Reinapas.

Postimees.ee nuotr./Aivaras Reinapas
Postimees.ee nuotr./Aivaras Reinapas

Anot žurnalisto, Estijos visuomenė pasveikino Postimees.ee žingsnį: „Be to, nuomonės lyderiai noriau rašo mums komentarus, nes žino, kad nebus užpulti ar apšmeižti komentaruose“.

Aivaras Reinapas: Estijoje portalas „Delfi“ nėra vertinamas kaip kokybiškos žiniasklaidos priemonė.

Komentatorių dabar, žinoma, mažiau, bet A.Reinapas ir visa Postimees.ee komanda dėl to nesijaudina. Esą nors „vis dar pasitaiko šiukšlintojų“, diskusijos įdomesnės.

„Galiausiai komentarų skiltis mums nėra svarbiausia. Mes – žiniasklaidos, naujienų, o ne paskalų ar triukšmo portalas. Tai jau nebe žurnalistika. Mes skatiname skaitytoją vartoti naujienas, o ne lįsti į komentarų skiltį ir joje purvinti.

Be to, statistika rodo, kad skaitytojų skaičius atsisakius anoniminių komentatorių tikrai nesumažėjo. Sprendimas buvo teisingas ir naudingas žurnalistikai, kuriai skiriame dar daugiau dėmesio“, – svarstė A.Reinapas.

Jis prisipažino tikėjęsis, kad Delfi.ee paseks Postimees.ee pavyzdžiu: „Bet jie paskui mus nežengė. Jiems turbūt sunkiau – Estijoje portalas „Delfi“ nėra vertinamas kaip kokybiškos žiniasklaidos priemonė“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Kviečiame anties

Video

02:08
01:11
02:10

Esports namai

Maistas

Parašykite atsiliepimą apie 15min