15min be reklamos
2023 02 01, 16:25

Premjeras: Norvegija nesiekia pelnytis iš karo Ukrainoje

Norvegijos pajamos iš dujų sparčiai augina šalies turtus, tačiau ji neturėtų būti laikoma iš karo besipelnančia valstybe, interviu naujienų agentūrai AFP pareiškė ministras pirmininkas Jonas Gahras Store.
Norvegijos ministras pirmininkas Jonas Gahras Store
Norvegijos ministras pirmininkas Jonas Gahras Store / „AFP“/„Scanpix“

Užsimindamas, kad Norvegija netrukus taps viena didžiausių Ukrainos rėmėjų su būsimu pagalbos paketu, premjeras atmetė nerimą keliančius kaltinimus „pasipelnymu iš karo“, kuriuos išsakė tie kritikai, kurie siekia, kad Oslas nuveiktų daugiau dėl ukrainiečių.

„Tai pareiškimas, kurį aš kategoriškai atmetu“, – antradienį pareiškė J.Gahras Store, apsilankęs suskystintų gamtinių dujų gamykloje netoli Hamerfesto Arktyje.

Jo vyriausybė šiuo metu tariasi dėl paskutinių „daugiamečio paramos paketo“ detalių, o apie paketą bus paskelbta artimiausiomis dienomis.

Jis bus skirtas padėti Ukrainai ir neturtingoms šalims, nukentėjusioms nuo karo padarinių, tokių kaip sparčiai augančios grūdų kainos.

Pagalba padės „išlaikyti civilinę infrastruktūrą ir, tikiuosi, vieną dieną atstatyti laisvą Ukrainą, o tuo tarpu – paremti jos karines pajėgas“, pažymėjo premjeras.

Paramos suma ir smulkesnė informacija bus paskelbta „vasario pradžioje“.

J.Gahras Store atmetė Lenkijos ministro pirmininko, be kita ko, išsakytą mintį, kad Oslas, nors ir nesiekdamas to sąmoningai, pelnosi iš karo Ukrainoje, gaudamas finansinės naudos.

Nuo praėjusių metų Skandinavijos šalis padvigubino pastangas, kad padėtų kompensuoti Rusijos dujų tiekimo į Europą sumažėjimą po Maskvos invazijos į Ukrainą.

Oslas padidino dujų eksportą 8–10 proc. ir dabar yra didžiausias tiekėjas Europoje, padedantis žemynui išgyventi šią žiemą.

Aukštos dujų kainos reiškia, kad Norvegijos iždas yra kupinas.

Šiais metais vyriausybė prognozavo didžiausią šalies istorijoje biudžeto perteklių – 1,12 trln. kronų (113 mlrd. JAV dolerių).

Šie pinigai padidins Norvegijos suverenaus turto fondo, kuris jau yra didžiausias pasaulyje ir kurio vertė viršija 13,4 trln. kronų (1,34 trln. JAV dolerių), aktyvus.

„Norvegija 50 metų vykdė žvalgybos veiklą, prisiimdama rizikas, ir pardavinėjo naftą ir dujas, – pažymėjo premjeras. – Norvegija tų kainų nenustato.“

Jis pažymėjo, kad dėl aukštesnių dujų kainos taip pat smarkiai išaugo ir Norvegijos namų ūkių bei įmonių sąskaitos už elektrą, o tai „politiniu požiūriu mums yra didelis iššūkis“ šalyje, kuri yra labai priklauso nuo elektros energijos, įskaitant pramonę, šildymą ir transportą.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Reklama
Sugedusi buitinė technika: remontuoti ar pirkti naują?
Reklama
Ko reikia tikram šeimos automobiliui: esmė slypi nepastebimose smulkmenose
Reklama
Intensyvėjant „Rail Baltica“ statyboms darbams ruošiasi geležinkelio tiesėjai
Reklama
2022 m. „Rimi“ sėkmingai įgyvendino tvarumo ir labdaros iniciatyvas, prisidėjo prie paramos Ukrainai
Parašykite atsiliepimą apie 15min