Dabar populiaru
Publikuota: 2017 sausio 10d. 16:17

Prezidento postą paliekantis B.Obama Čikagoje pasakys atsisveikinimo kalbą

Barackas Obama ruošiasi atsisveikinti su JAV prezidento postu
„Scanpix“/AP nuotr. / Barackas Obama ruošiasi atsisveikinti su JAV prezidento postu

Barackas Obama antradienį užvers paskutinį savo aštuonerių prezidentavimo metų istorijos puslapį. Čikagoje jis sakys savo atsisveikinimo kalbą, kuria mėgins pakelti ūpą netikėtos Donaldo Trumpo pergalės sukrėstiems savo šalininkams.  

B.Obamos paskutinis skrydis prezidento lėktuvu „Air Force One“ bus kelionė į gimtąją Čikagą – miestą, kuriame jis gyveno iki persikėlimo į Baltuosius rūmus. Jis kreipsis į šalininkus netoli tos vietos, kur pasakė savo pergalės kalbą 2008-ųjų rinkimuose.

Uoliausi B.Obamos gerbėjai, tarp jų daug afroamerikiečių, nepabūgo žvarbaus oro ir ilgai lūkuriavo eilėje, kad gautų greitai išgraibstytus nemokamus bilietus.

Dabar bilietų į šį renginį galima įsigyti skelbimų svetainėje „Craiglist“, kur jų kaina prasideda nuo tūkstančio JAV dolerių.

B.Obamą kelionėje į Čikagą lydės pirmoji ponia Michelle Obama ir viceprezidentas Joe Bidenas su žmona Jill.

Kelionė bus kupina sentimentų ir prisiminimų audringu valdžios perdavimo laikotarpiu.

D.Trumpas sugriovė nusistovėjusias tradicijas, kai paskelbė, kad tapęs prezidentu sunaikins B.Obamos palikimą, ir žarstė į kairę ir dešinę asmeninius įžeidimus.

B.Obamą kelionėje į Čikagą lydės pirmoji ponia Michelle Obama ir viceprezidentas Joe Bidenas su žmona Jill.

2016 metų prezidento rinkimų kampanija iškėlė klausimų dėl JAV demokratijos atsparumo.

JAV žvalgyba žengė faktiškai beprecedentį žingsnį ir apkaltino Kremlių, kad šis kišosi į Amerikos rinkimų procesą, siekdamas padidinti D.Trumpo šansus laimėti.

Demokratai, praradę Baltuosius rūmus, Senato ir Atstovų Rūmų bei daugumos valstijų įstatymų leidžiamųjų institucijų kontrolę, stengiasi persigrupuoti.

B.Obama, kurį palankiai vertina 55 proc. šalies rinkėjų, mėgins sutelkti juos laukiantiems naujiems mūšiams.

Pagrindinis B.Obamos kalbų rašytojas Cody Keenanas sakė, kad antradienį prezidentas išdėstys savo viziją, kur turėtų toliau judėti Amerika.

„Ši kalba nebus prieš D.Trumpą. Ja nebus siekiama provokuoti ir audrinti mases; tai bus valstybininko kalba, tačiau taip pat atspindės jo asmenybę“, – sakė C.Keenanas naujienų agentūrai AFP.

„Ji papasakos istoriją“, – pridūrė jis.

Gyvenimas palikus Baltuosius rūmus

Nusistovėjusius principus laužanti D.Trumpo politika apsunkino B.Obamai valdžios perdavimo procesą ir iškėlė klausimų dėl jo ateities planų.

Sklandų valdžios perdavimą žadėjęs B.Obama, besirengiantis sausio 20 dieną palikti prezidento postą, priverstas vis dažniau kritikuoti D.Trumpą.

Po sausio 20-osios B.Obamos lauks atostogos ir autobiografijos rašymas. Tačiau vėliau jis gali vėl atsidurti politinių aistrų sūkuryje, jei D.Trumpas įves musulmonų registraciją ar nurodys deportuoti suaugusius asmenis, kurie į Jungtines Valstijas atvyko dar būdami vaikai kartu su savo tėvais.

Nors B.Obama žadėjo pasitraukti iš aktyvios politikos, neatmestina, kad jis užsiims politine veikla.

Nors B.Obama žadėjo pasitraukti iš aktyvios politikos, neatmestina, kad jis užsiims politine veikla, kaip tai darė Jimmy Carteris, kurio darbai pabaigus prezidento kadenciją pelnė jam tikro valstybininko reputaciją.

Daug B.Obamos patarėjų, ketinusių vykti egzotinių atostogų ar pereiti dirbti į privatų sektorių su didesniu darbo užmokesčiu, taip pat persvarsto savo ateities planus ir puse lūpų užsimena apie galimybę sugrįžti į politikos apkasus.

B.Obamos fondas taip pat ruošiasi imtis kvazipolitinio vaidmens ir skatins idealistinių pažiūrų jaunimą įsitraukti į aktyvią pilietinę veiklą.

Prezidentinis precedentas

Visi prezidentai pradedant George’u Washingtonu sakė atsisveikinimo kalbas.

Pirmojo prezidento G.Washingtono kalba, kurią sudarė 7 641 žodis, vis dar kartą per metus tradiciškai perskaitoma Senate. Joje skambantys įspėjimai apie susiskaldymą ir užsienio galių kišimąsi dabar atrodo keistai pranašiški.

Vis dėlto prezidento kalbų rašytojas C.Keenanas neįžvelgia daug akivaizdžių šablonų.

„George’as W.Bushas ir Billas Clintonas savo kalbas sakė čia (Baltuosiuose rūmuose, – red.), George’as H.W.Bushas vyko į Vest Pointą ir pasakė kalbą apie užsienio politiką“, – sakė C.Keenanas.

„Jie visiškai skirtingi“, – pridūrė jis.

B.Obama vyksta į Čikagą ne tik dėl nostalgijos, pažymėjo C.Keenanas.

„Visa jo karjera pradedant bendruomenės organizatoriaus veikla ir baigiant darbu Ovaliajame kabinete buvo persmelkta suvokimo, kad subūrus paprastus žmones, suteikus jiems išsilavinimą ir galimybes bei paskatinus juos veikti, nutinka gerų dalykų“, – sakė jis.

„Jis viską pradėjo kaip bendruomenės organizatorius, jo kampanijos variklis buvo jaunimas, paprasti žmonės, todėl nusprendėme, kad norime sugrįžti į Čikagą“, – sakė C.Keenanas.

„Čikaga nėra tik jo gimtasis miestas, kur jis pradėjo savo karjerą“, – pažymėjo C.Keenanas.

Dabar Čikaga taps ir miestu, kur B.Obama faktiškai baigs savo prezidentinę karjerą.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Parašykite atsiliepimą apie 15min