TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Sužinokite daugiau
Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą

Prieš Libiją Vakarai metė galingą karo mašiną: modernius naikintuvus, nematomus radarams bombonešius, karo laivus

Tornado
Karališkųjų oro pajėgų nuotr. / Tornado
Šaltinis: 15min
0
A A

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį Libijos karinius taikinius užgriuvo vakariečių bombų ir raketų kruša. Teigiama, kad tai pirmasis operacijos etapas, siekiant užtikrinti Jungtinių Tautų Saugumo tarybos patvirtintą „neskraidymo zoną“ virš pilietinio karo apimtos šalies, kad būtų apsaugoti civiliai gyventojai. Tad kokią ginkluotę Vakarai metė prieš Muamaro Kadhafi pajėgas?

Operacijoje, pavadintoje „Saulėtekio odisėja“ (Odyssey Dawn), jau dalyvauja Prancūzijos, Jungtinės Karalystės ir JAV karinės pajėgos. Prie operacijos prisijungė ir Kanada, operacijai naudojamos NATO bazės Italijoje, savo lėktuvus į Viduržemio jūros regioną pasiuntė Danija, tai žada padaryti ir Norvegija bei Belgija.

Pirmuosius šūvius šeštadienį netoli Bengazio miesto paleido prancūzų karo lėktuvai. Jie apšaudė Muamaro Kadhafi ištikimų pajėgų karinę techniką. „Reuters“ žurnalistai praneša, kad po šios atakos greta sunaikintos karinės technikos liko gulėti mažiausiai 14 kūnų.

Naktį iš JAV laivų Viduržemio jūroje buvo paleista per 110 raketų „Tomahawk“, karinius taikinius pradėjo bombarduoti lėktuvai. Pentagonas teigia, kad atakuota apie 20 karinių taikinių. Libija tvirtina, kad per šias naktines atakas žuvo 48 žmonės, dar 150 buvo sužeista.

Prancūzijos pajėgos

Pirmuosius šūvius Libijoje paleido būtent prancūzai. Jie prieš Libijos pajėgas naudoja tris lėktuvų modelius: „Dassault Rafale“, „Mirage 2000“, „Mirage F1“.

Prancūzijos gynybos ministerijos nuotr./Dassault Rafale
Prancūzijos gynybos ministerijos nuotr./Dassault Rafale

Dassault Rafale“ yra įvairias funkcija galintis atlikti orlaivis. Jis naudojamas oro gynybai, puolamiesiems veiksmams, žvalgybai. Orlaivis aprūpintas modernia elektronine sistema, galinčia vienu metu sekti iki aštuonių taikinių.

„Dassault Rafale“ gali būti ginkluotas „oras–žemė“, „oras–oras“ tipo raketomis, esant reikalui – laivų naikinimo raketomis.

Daugiafunkcinis naikintuvas „Mirage 2000“ aprūpintas dvigubais 30 mm kulkosvaidžiais, iš kurių kiekvienas užtaisytas 125 šoviniais. Orlaivis gali būti būti apginkluotas „oras–oras“ tipo raketomis.

Mirage F1“ yra atakos naikintuvas, išvystantis maksimalų 2 tūkst. 338 km/val. greitį. Jis aprūpintas panašia ginkluote, kaip ir „Mirage 2000“. Prancūzija naudoja kelias „Mirage F1“ modifikacijas. Atliekant kovinius veiksmus, žvalgybai dažniausiai pasitelkiamas „Mirage F1CR“, naudojantis kameras, optinius ir elektroninius daviklius.

Iš viso Prancūzija jau panaudojo 12 karo lėktuvų, Viduržemio jūroje budi Prancūzijos karo laivai.

Jungtinės Karalystės pajėgos

Jungtinės Karalystės oro pajėgos Libijos operacijoje naudoja mažiausiai keturių tipų orlaivius.

Karaliakųjų oro pajėgų nuotr./Typhoon - Eurofighter
Karališkųjų oro pajėgų nuotr./Typhoon - Eurofighter

Britų naudojamas manevringas naikintuvas „Typhoon – Eurofighter“ gali būti panaudotas oro mūšiuose, jei Libijos pajėgos pakeltų savo naikintuvus. Šis britų orlaivis gali būti apginkluotas įvairių modifikacijų „oras–oras“ ir „oras–žemė“ raketomis. Lėktuvas išvysto masimalų 2,495 km/val. greitį.

Britų naudojami „Tornado“ užtikrino „neskraidymo zonos“ zoną virš Irako. Šis orlaivis kartais vadinamas Karališkųjų oro pajėgų „ramsčiu“. Tai yra atakos naikintuvas, galintis sėkmingai naikinti Libijos „žemė–oras“ sistemos taikinius. Orlaivis kovines operacijas gali atlikti bet kokiu oru, taip pat ir naktį.

„Tornado“ naudojama ginkluotė, skirta įtvirtintoms priešininko vadavietėms naikinti, gali pasiekti net ir nutolusius taikinius. Teigiama, kad „Tornado“ ginkluotė pasižymi tikslumu ir preciziškumu.

Pranešama, kad Libijoje lėktuvai „Tornado“ panaudojo „Storm Shadow“ tipo raketas, kurias galima paleisti iš maždaug 320 km atstumo. Tai britų orlaiviams padėjo išvengti „susidūrimo“ su Libijos priešlėktuvine gynyba.

Karaliakojo laivyno nuotr./HMS Cumberland (F85)
Karališkojo laivyno nuotr./HMS Cumberland (F85)

Dar vienas britų naudojamas orlaivis „Nimrod“ yra žvalgybos misijas atliekantis lėktuvas. Jis naudoja įvairias elektroninės žvalgybos sistemas, gali būti gabenamas lėktuvnešiais, turi galimybę degalų pasipildyti ore. Šis orlaivis atlieka ypač svarbų vaidmenį aptinkant priešo povandeninius laivus. Įgulą sudaro 10–12 žmonių.

Libijos operacijoje britai naudoja ir žvalgybinius orlaivius „Sentinel“. Šie orlaiviai ypač svarbų vaidmenį suvaidino 1990 m. Persijos įlankos kare. Lėktuvas naudojamas priešo sausumos pajėgoms aptikti.

Prie Libijos krantų britai taip pat nusiuntė ir savo karo laivų – fregatas HMS Westminster (F237), HMS Cumberland (F85) bei kelis povandeninius laivus.

Kanados pajėgos

Pte Vaughan Lightowler/Kanados oro pajėgos nuotr./CF-18 Hornet
Pte Vaughan Lightowler/Kanados oro pajėgos nuotr./CF-18 Hornet

Kanada operacijai Libijoje skyrė šešis daugiafunkcinius ir taktinės paramos orlaivius „CF–18 Hornet“. BBC praneša, kad šeštadienį jie buvo nusileidę Škotijoje pasipildyti degalų.

Orlaivis operacijas gali atlikti bet kokiu oru, taip pat ir naktį. Lėktuvas aprūpintas visa reikalinga įranga, sudėtinga radarų sistema, infraraudonųjų spindulių sistema.

Orlaivis taip pat aprūpintas „oras–oras“ ir „oras–žemė“ tipo raketomis.

Kanada praneša šiai operacijai taip skyrusi 140 žmonių komandą.

JAV pajėgos

Pagrindines JAV pajėgas sudaro ne kovos lėktuvai, o Viduržemio jūroje dislokuoti karo laivai, iš kurių buvo paleistos raketos „Tomahawk“.

Ties Libijos krantais amerikiečiai dislokavo tris pavandeninius laivus ir tris karo laivus – USS Barry (DDG–52), USS Stout (DDG–55) ir USS Mount Whitney (LCC–20).

wikipedia.org nuotr./Tomahawk
wikipedia.org nuotr./Tomahawk

Naktį iš šeštadienio į sekmadienį iš JAV laivų paleistos raketos „Tomahawk“ atakavo taikinius Libijoje.

Raketas „Tomahawk“ naudoja tik JAV ir Jungtinės Karalystės kariškiai. Tai yra šešių metrų ilgio raketa, galinti skristi iki 700 km/val. greičiu. Raketa gali pasiekti taikinį, esantį už 1 tūkst. 600 km. Ji skirta naikinti priešo oro gynybos pajėgoms.

Ši raketa taip pat gali gabenti ir branduolinį užtaisą, tačiau įprastas jos užtaisas yra maždaug 450 kg sprogmenų.

Raketa paleidžiama iš vandens paviršiuje ar po vandeniu esančių laivų. Ji gali skristi aukštai arba visai palei žemės paviršių, išvengdama pakeliui pasitaikančių kliūčių. Taikinį raketa suranda naudodamasi GPS (palydovinės navigacijos sistema), ji taip pat į vadavietę gali siųsti duomenis apie savo būseną.

Raketa sukurta 1970 m. ir ypač efaktyviai panaudota 1991 m. per operaciją „Audra dykumoje“. Koks tai yra efektyvus ginklas, galite įsitikinti pažiūrėję žemiau esančią vaizdo medžiagą.

VIDEO: Tomahawk Missile Variants
VIDEO: BGM-109E Block IV Tactical Tomahawk

Taip pat BBC duomenimis kovo 20 d. JAV panaudojo tris savo garsiuosius bombonešius B-2. Lėktuvuose panaudota „stealth“ technologija, todėl jie yra nesusekami įprastiniais radarais. Lėktuvas  neišskiria šilumos, tad nepastebimas ir infraraudonųjų spindulių principu veikiantiems sekimo aparatams. Bombonešis neturi uodegos, todėl beveik nesukelia vertikalių oro virpesių, taigi jis nėra triukšmingas.

VIDEO: B-2 Spirit Stealth Bomber
Pirmą kartą B-2 buvo viešai parodytas 1988 metais lapkričio 22 dieną, o 1989 metais liepos 17 dieną jis pirmą kartą pakilo į orą. Patobulinta šio bombonešio versija B-2 Spirit buvo pristatyta 1993 metais gruodžio 17 dieną.  Pagrindinis šio bombonešio trūkumas yra jo kaina, jis yra labai brangus, kainuoja apie 1,2 mlrd. dolerių.

Libijos oro gynyba

Kariškiai teigia, kad per naktines atakas Libijos priešlėktuvinei gynybai buvo suduotas ženklus smūgis. Tačiau Libijos karinės pajėgos ir toliau išlieka gyvybingos.

Libijos priešlėktuvinė gynyba sujungta į bendrą sistemą ir turi tris zenitinių raketų brigadas, penkis zenitinių raketų pulkus.

Libijos gynybos pagrindą sudaro baterijos S–20 Angara, S–75 Dvina, S–8 Gecko ir baterija, vadinama „Kvadrat“. Manoma, kad būtent kažkuriais iš šių įrengimų 1986 m. ir buvo numušti JAV naikintuvai F–111, kai vykdant operaciją „Eldorado kanjonas“ amerikiečių ir britų orlaiviai bombardavo Tripolį ir Bengazį.

Pažymėkite klaidą tekste pele, prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Dakaras 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min