Dabar populiaru
Publikuota: 2019 vasario 5d. 22:59

Prorusiškos jėgos Ukrainos prezidento rinkimuose neturi šansų: jų balsus susišluos komikas

Ukrainos vėliava
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Ukrainos vėliava

Įsibėgėjus kovai dėl Ukrainos prezidento posto, savo dalyvavimą rinkimuose patvirtino ir buvęs Viktoro Janukovyčiaus bendražygis Jurijus Boika. Tačiau 15min kalbintas analitikas tikina, kad nei J.Boika, nei kitos Rusijai palankios jėgos šiemet vyksiančiuose rinkimuose nugalėti šansų neturi: kaltas ir jų susiskaldymas, ir prorusiškų regionų gyventojų balsus susišluosiantis komikas.

Buvęs nuversto ir į Rusiją pabėgusio prezidento Viktoro Janukovyčiaus ministrų kabineto narys J.Boika savo dalyvavimą rinkimuose oficialiai paskelbė tą pačią dieną, kaip ir dabartinis šalies vadovas Petro Porošenka.

Panašu, kad prezidentui iššūkį metantys varžovai pamėgo simbolius: štai komikas Volodymyras Zelenskis paskelbė dalyvausiantis rinkimuose prieš pat naujametinį P.Porošenkos kreipimąsi į ukrainiečius.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Boika
AFP/„Scanpix“ nuotr./Jurijus Boika

J.Boika ir jo bendražygiai į rinkimus žengė pasitelkdami Rusijai palankų naratyvą bei itin jautriu ukrainiečiams klausimu kritikuodami dabartinį šalies vadovą.

J.Boiką iškėlusiam aljansui „Opozicijos platforma“ priklausančios partijos „Už gyvenimą“ lyderis Vadimas Rabynovičius tikino, kad pagrindinis opozicijos tikslas – pasipriešinti „karo partijai“.

Tai – menkinantis valdančiosios P.Porošenkos koalicijos, kurią „Opozicijos platforma“ kaltina pelnantis iš karo su Rusija ir skaldant Ukrainą dėl kalbos, religijos ir gyvenamosios vietos, pavadinimas.

2014 metais Rusija okupavo Ukrainos Krymo pusiasalį, nuo tų metų šalies rytuose Kijevo pajėgos kovoja su prorusiškais separatistais. Konflikto metu žuvo daugiau nei 10 tūkst. žmonių.

Susiskaldžiusios prorusiškos jėgos

Prognozės J.Boikai kol kas nėra labai palankios. Ketvirtadienį paviešintos sociologinių tyrimų grupės „Reiting“ duomenimis, 19 proc. balsuoti ketinančių piliečių palaiko V.Zelenskį, 18,2 proc. – buvusią premjerę Juliją Tymošenko, 15,1 proc. – P.Porošenką. Už J.Boiką balsuotų apie 10 proc. apsisprendusiųjų.

Tiesa, kol kas beveik 40 proc. ukrainiečių nėra apsisprendę, už ką kovo 31 dieną atiduos balsus.

Tyrimų centro „Internews Ukraine“ ekspertas, vyriausiasis portalo UkraineWorld.org redaktorius Volodymyras Jermolenka 15min teigė, kad J.Boikos, kaip ir kitų prorusiškų veikėjų, galimybės šiuose rinkimuose – nedidelės.

„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Medvedčiukas
„Scanpix“/AP nuotr./Viktoras Medvedčiukas

„Šiuo metu šalyje labai nepalanku turėti aiškią prorusišką darbotvarkę. O Boiką remia Medvedčiukas – artimiausias Vladimiro Putino sąjungininkas Ukrainoje“, – sakė analitikas, pavadindamas Viktorą Medvedčiuką „ko gero yra labiausiai nepatikimu žmogumi Ukrainoje“.

Plačiau apie V.Medvedčiuko ryšius su V.Putinu ir jo įtaką politiniam Ukrainos gyvenimui galite skaityti čia.

V.Jermolenka atkreipė dėmesį, kad prorusiškos jėgos Ukrainoje yra labai susiskaldžiusios.

„Sputnik” nuotr./Rinatas Achmetovas
„Sputnik” nuotr./Rinatas Achmetovas

„Turime Boiką, kurį remia Medvedčiukas, Oleksandrą Vilkulą, kurį remia (oligarchas Rinatas) Achmetovas, Dar yra (Jevgenijus) Murajevas, priklausęs partijai „Už gyvenimą“, bet nuo jos atsiskyręs, taip pat (Serhijus) Taruta, kurį irgi remia Achmetovas. Jie visi išsidalys prorusiškų rinkėjų balsus. (Opozicija) neturi vieno kandidato, o tai – silpnybė“, – tikino analitikas.

Pasak V.Jermolenkos, viena iš tokio susiskaldymo priežasčių – galios nepasidalijimas tarp kandidatus remiančių oligarchų. Analitikas pridūrė, kad kai kurie įtakingieji remia ir po kelis pretendentus į prezidento postą, kurių pažiūros gali būti labai skirtingos – tokiu būdu jie bando „apsidrausti“.

Pavyzdžiui, R.Achmetovas remia ne tik prorusiškus kandidatus, bet ir aršiai prieš kaimyninę šalį pasisakantį Olehą Liaško. Anot analitiko, R.Achmetovas nebūtinai yra prorusiškas, nes dėl karo Rytų Ukrainoje nukentėjo jo verslas, be to, oligarchas palaiko gerus ryšius ir su P.Porošenka.

„Jis vaidina tam tikrą prorusišką vaidmenį, tačiau manau, kad Rusija suprato, jog jis nėra naudingas žaidėjas. Todėl ėmė remti ir finansuoti Medvedčiuką“, – pridūrė V.Jermolenka.

Palankios prognozės V.Zelenskiui

V.Jermolenka tikina, kad, iki rinkimų likus mažiau nei dviem mėnesiams, ukrainiečiai pamažu apsisprendžia, kurį kandidatu norėtų matyti už valstybės vairo.

Pasak analitiko, auga ne tik buvusios premjerės J.Tymošenko bei V.Zelenskio, bet ir P.Porošenkos reitingai, todėl jie turi daugiausia šansų suremti ietis antrajame rinkimų ture. Vis dėlto, J.Boika P.Porošenkai būtų palankiausias priešininkas, nes jų požiūris į Rusiją labai skiriasi.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka ir Julija Tymošenko
AFP/„Scanpix“ nuotr./Petro Porošenka ir Julija Tymošenko

V.Jermolenka atkreipė dėmesį į keistą reiškinį: V.Medvedčiukui priklausantis kanalas „112”, remiantis J.Boiką, „yra labai lojalus Porošenkai, kuris, atrodo, turėtų būti didžiausias priešas“.

„Labai sunku pasakyti, ar tai yra kažkoks sąmokslas, ar tiesiog provokacija siekiant parodyti, esą Porošenka kalbasi su prorusiškomis jėgomis”, – 15min teigė V.Jermolenka.

Analitikas tikino, kad prorusiškų jėgų galvos skausmu šiuose rinkimuose gali tapti seriale prezidentą vaidinantis ir su savo herojumi tapatinamas V.Zelenskis.

TAIP PAT SKAITYKITE: Serialas ar propaganda? Prezidentą vaidinantis komikas siekia vadovauti Ukrainai

Komikas yra kilęs iš pietryčių Ukrainoje įsikūrusio pramoninio Kryvyj Riho miesto, kurio gyventojai paprastai balsuoja už tokius prorusiškus veikėjus kaip V.Janukovyčių ar buvusį šalies prezidentą Leonidą Kučmą.

„Sputnik“ nuotr./Volodymyras Zelenskis
„Sputnik“ nuotr./Volodymyras Zelenskis

„Situacija ten keičiasi, tiesa, ne dramatiškai. Ją pakeitė Rusijos agresija – karas Donbase, Krymo aneksija. Greičiausiai Zelenskis gaus prorusiškų regionų gyventojų balsus.

Jis – jų vyrukas: kilęs iš ten, rusakalbis. Tačiau tuo pat metu jis sako esąs nusiteikęs prieš Rusijos agresiją, vaizduoja esąs labai sąžiningas“, – tikino analitikas.

2014-aisiais Maidano revoliucijos metu nuvertus prorusišką V.Janukovyčių, Ukrainos prezidentu buvo išrinktas už Vakarų integraciją pasisakantis P.Porošenka.

Vis dėlto, reformoms, ypač antikorupcinėms, nevykstant taip sparčiai, kaip tikėtasi, šalyse jaučiamas nusivylimas dabartiniais valdančiaisiais, tarp jų ir P.Porošenka.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Gerumu dalintis gera
Skanumėlis

Video

00:12
00:51
00:48

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min