Dabar populiaru
Publikuota: 2009 balandžio 30d. 14:39

PSO perspėja, kad kiaulių gripo protrūkis netrukus gali virsti pandemija (video)

Medikai aiškina apie kiaulių gripą.
AFP/„Scanpix“ nuotr. / Medikai aiškina apie kiaulių gripą.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) trečiadienį perspėjo, kad kiaulių gripo protrūkis netrukus gali virsti pandemija, nes virusas Europoje paplito dar labiau, nors savo epicentre šios ligos protrūkis, regis, stabilizuojasi.

Tuo tarpu pirmuoju nuo šios ligos mirusiu žmogumi už Meksikos ribų tapo berniukas Teksase.

Patvirtintų žmonių susirgimo kiaulių gripu atvejų Meksikoje padaugėjus iki 99, įskaitant aštuonis mirties atvejus, ši šalis ėmėsi drastiškų žingsnių ir paskelbė, kad laikinai, gegužės 1–5 dienomis, sustabdys visą federalinės Vyriausybės ir privačių kompanijų ne pirmo būtinumo veiklą. Tokios būtinos tarnybos kaip transportas, prekybos centrai, šiukšlių išvežimas ir ligoninės dirbs toliau.

Naujų mirties atvejų skaičius po agresyvios kampanijos Meksikoje, regis, stabilizuojasi:  trečiadienį vakare pranešta tik apie dar vieną patvirtintą mirties atvejį, tačiau PSO paskelbė, kad kiaulių gripo pandemijos pavojaus laipsnį padidino iki penkto iš šešių lygių. Šeštasis etapas jau būtų pati pandemija.

„Pandemijos metu pavojus gresia visai žmonijai. Šiuo metu visų atsakymų neturime, bet juos gausime“, –  Ženevoje sakė PSO generalinė direktorė Margaret Chan, kalbėdama apie vakcinos kūrimo darbų intensyvinimą.

Tai pirmas kartas, kai PSO paskelbė penktąjį kiaulių gripo protrūkio etapą, kuris apibūdinamas kaip „stiprus signalas, kad pasaulis yra prie pandemijos slenksčio ir kad laiko baigti... planuoti švelninamąsias priemones yra nedaug“.

Pandemijos metu pavojus gresia visai žmonijai. Šiuo metu visų atsakymų neturime, bet juos gausime, –  Ženevoje sakė PSO generalinė direktorė Margaret Chan.

Pirmasis Jungtinėse Valstijose nuo kiaulių gripo miręs žmogus yra vaikas iš Meksiko, su šeima atvykęs į Teksasą. Jis mirė pirmadienį vakare Hjustono ligoninėje. JAV sveikatos apsaugos ir socialinio aprūpinimo sekretorė Kathleen Sebelius prognozavo, kad tai nebus vienintelis mirties nuo kiaulių gripo atvejis Jungtinėse Valstijose.

Naujasis virusas, kuriame yra kiaulių, paukščių ir žmogaus gripo virusų genų ir kuriam žmonės turi tik ribotą atsparumą, jau išplito į mažiausiai devynias valstybes. Jungtinėse Valstijose jau užregistruota beveik 100 susirgimo atvejų 11-oje valstijų.

Aštuoniose valstijose trečiadienį buvo uždaromos mokyklos; vien Teksase namuose turėjo likti 53 tūkst. moksleivių. Prezidentas Barackas Obama sakė, jog stabdant viruso plitimą gali prireikti uždaryti daugiau mokyklų.

Meksika jau uždarė mokyklas visoje šalyje – jos nedirbs mažiausiai iki gegužės 6 dienos.

„Kiekvienas amerikietis turėtų žinoti, jog federalinė Vyriausybė yra pasirengusi daryti viską, kas būtina, kad kontroliuotų šio viruso poveikį“, – sakė B.Obama, akcentuodamas savo prašymą skubiai skirti 1,5 mlrd. dolerių skiepams.

Kalifornijoje, prie pat Meksikos, savo bazėje yra izoliuoti 39 jūrų pėstininkai, nes vienas jų susirgo kiaulių gripu.

Tuo tarpu JAV senatoriai kėlė klausimus dėl teritorinio saugumo sekretorės Janet Napolitano sprendimo neuždaryti sienos. Tačiau sekretorė teigė, kad „faktai“ nesuteikia pagrindo tokiam žingsniui.

Ekvadoras pasekė Kubos bei Argentinos pavyzdžiu ir uždraudė keliauti į Meksiką ir iš jos, o Peru uždraudė skrydžius iš Meksikos.

Panamos kanalo administracija nurodė laivavedžiams ir kitiems į kanalu plaukiančius laivus lipantiems darbuotojams naudoti chirurgines kaukes ir pirštines. Per dieną Panamos kanalu vidutiniškai perplaukia 36 laivai, daugiausia – iš Jungtinių Valstijų, Kinijos, Čilės ir Japonijos.

Prancūzijoje prezidentas Nicolas Sarkozy su ministrais aptarė kiaulių gripo protrūkį, o sveikatos apsaugos ministrė Roselyne Bachelot-Narquin sakė, kad Prancūzija prašys Europos Sąjungos (ES) sustabdyti skrydžius į Meksiką.

JAV, ES ir kitos šalys paragino be reikalo nevykti į Meksiką. Kai kurios valstybės paragino savo piliečius taip pat vengti kelionių į Jungtines Valstijas ir Kanadą, tačiau sveikatos apsaugos pareigūnai sako, kad tokie draudimai nelabai padės stabdyti viruso plitimą.

Vokietija ir Austrija trečiadienį taip pat pranešė apie užsikrėtimo kiaulių gripu atvejus. Patvirtintų atvejų jau yra Kanadoje, Didžiojoje Britanijoje, Izraelyje, Naujojoje Zelandijoje ir Ispanijoje.

Be įtariamų 168 mirties nuo kiaulių gripo atvejų, įskaitant 17 naujų atvejų, apie kuriuos buvo paskelbta trečiadienį vakare, šiuo virusu, kaip manoma, Meksikoje užsikrėtė dar 2498 žmonės. Tačiau tik 1311 pacientų, kuriems įtariamas kiaulių gripas, vis dar guli ligoninėse, o išsamesnė per dieną į Meksikos valstybines ligonines paguldomų pacientų ir mirties atvejų skaičių analizė rodo, kad protrūkio pikas buvo trys praėjusios savaitės dienos, kai gripo simptomai pasireiškė tūkstančiams žmonių.

Meksikos prezidentas Felipe Calderonas paprašė meksikiečių likti savo namuose ir sakė, kad namuose būti saugiausia.

„Per kelias pastarąsias dienas Meksika susidūrė su viena rimčiausių pastarųjų metų problemų“, –  per televiziją kreipdamasis į šalies gyventojus sakė prezidentas. Jis atmetė kritiką, kad Vyriausybė reaguoja lėtai, ir kelis kartus pabrėžė, kad valdžia reagavo nedelsdama.

Pasak prezidento, valdžia uždarys dalį įstaigų, kad galėtų įvertinti: reikia plėsti taikomų priemonių mastą ar „įmanoma palaipsniui nutraukti kai kuriuos“ suvaržymus.

Mokslininkai mano, jog kažkur pasaulyje prieš kelis mėnesius ar netgi metus kiaulių gripo virusas užkrėtė žmogų ir mutavo, o nuo to laiko plito vien tik tarp žmonių. Kitaip nei paukščių gripo atveju, gydytojai nerado patikimų įrodymų, kad šios atmainos virusu žmonės būtų užsikrėtę tiesiogiai nuo kiaulių, todėl nerekomendavo naikinti šių gyvulių.

Medicinos ekspertai dar tiksliai nenustatė, kur prasidėjo ši protrūkis. Meksikoje vienas iš pirmųjų aštuonių nuo kiaulių gripo mirusių asmenų buvo imigrantas iš Bangladešo, nurodė Meksikos vyriausiasis epidemiologas. Pasak jo, tikėtina, kad virusas galėjo būti perneštas iš Pakistano arba Bangladešo.

Epidemiologas Miguelis Angelis Lezana sakė, kad bangladešietis, kurio vardas nenurodomas, Meksikoje gyveno šešis mėnesius, o neseniai jį aplankė iš Bangladešo arba Pakistano atvykęs brolis, kuris esą blogai jautėsi. Brolis vėliau išvyko iš Meksikos, o kur jis yra dabar, nežinoma, pridūrė M.A.Lezana.

Iki kovo 9 pirmieji naujosios ligos simptomai pasireiškė kalnuotoje Meksikos Verakruso valstijoje, kuriame kiaulininkystė yra pagrindinė ūkio šaka. Šiame neturtingame regione medicinos pagalbą teikia vien nedidelės klinikos.

Ten taip pat buvo patvirtintas pirmasis kiaulių gripo atvejis: nustatyta, kad šiuo virusu užsikrėtė penkerių metų berniukas, gyvenantis Glorijos miestelyje, kuriame šimtams kitų žmonių pasireiškė į gripo panašūs simptomai, stiprūs kvėpavimo sutrikimai.

Po kelių dienų gretimoje Oachakos valstijoje į ligoninę dėl ūmaus kvėpavimo sutrikimo buvo paguldyta viena gyventojus lankiusi mokesčių inspektorė. Ji vėliau užkrėtė 16 ligoninės darbuotojų ir tapo pirmąja Meksikoje užregistruota kiaulių gripo auka.

Inspektorės Marios Adelos Gutierrez kaimynai trečiadienį sakė, kad moteris pasijuto blogai pabendravusi su vienu sezoniniu darbininku iš Verakruso, kuris atrodė smarkiai peršalęs. Kiti Glorijos gyventojai, netgi pajutę pirmuosius ligos požymius, važinėjo į darbą Meksike ir galėjo užkrėsti sostinės gyventojus.

Meksike balandžio 23 dieną paskelbus epidemijos pavojų mirčių atvejų jau buvo pradėję mažėti. Gripo simptomus pajutusių sunerimusių žmonių eilės ligoninėse trečiadienį jau buvo pastebimai sutrumpėjusios.

J.A.Cordova mano, kad virusą galima pažaboti, jeigu ligos atvejai anksti nustatomi ir tinkamai gydomi.

Meksikos sveikatos ministras Jose Angelis Cordova nurodė, kad per 48 valandas nuo pirmųjų ligos požymių suteiktas tinkamas gydymas „yra geriausių rezultatų pagrindas“. Ministras taip pat sakė, kad šalyje vaistų atsargos pakankamos.

J.A.Cordova mano, kad virusą galima pažaboti, jeigu ligos atvejai anksti nustatomi ir tinkamai gydomi. Tačiau pirmosiomis epidemijos dienomis Meksikoje kiaulių gripas nebuvo greitai diagnozuojamas ir gydomas, nes šalis neturėjo šiam virusui nustatyti reikalingų priemonių, o jos sveikatos sistema jau anksčiau buvo tapusi visuotinio pasipiktinimo ir nepasitikėjimo taikiniu.

Daugelis pacientų skundėsi, kad jiems buvo nustatytos klaidingos diagnozės, todėl nepasitikėjo gydytojais ir nebevartojo vaistų. Monica Gonzalez (Monika Gonsales) sakė, kad jos vyras Alejandro smarkiai kosėjo, kai prieš dvi savaites grįžo į sostinę iš Verakruso, o greitai jam pakilo karštis ir ištino gerklos.

Kai 32 metų sunkvežimio vairuotojo ligos simptomai paaštrėjo, moteris nuvežė savo vyrą pas keletą gydytojų, o galiausiai jis buvo pateko į didelę ligoninę. Tuo metu A.Gonzalezo temperatūra jau buvo pakilusi iki 39 laipsnių pagal Celsijų, o vyras vos įstengė stovėti.

„Ji išsiuntė pasakę, jog tai tik tonzilitas, – skundėsi moteris. –  Ta ligoninė nieko neverta.“

Tai nutiko balandžio 22-ąją – dieną prieš Meksikos sveikatos apsaugos ministro pranešimą apie kiaulių gripo protrūkį. Tačiau medicinos darbuotojai jau buvo pastebėję nerimą keliantį kvėpavimo takų susirgimų skaičiaus didėjimą, o padėtis Verakruse buvo pripažinta keliančia nerimą.

Kiaulių gripo simptomai praktiškai nesiskiria nuo įprasto gripo: ligoniams pakyla temperatūra, prasideda kosulys ir peršti gerklė. Ši liga taip pat plinta kaip įprastas gripas – mažyčiuose gleivių lašeliuose, kuriuos žmonės paskleidžia kosėdami arba čiaudėdami. Žmonėms, kuriems pasireiškė gripo simptomai, patariama likti namuose, kruopščiai plautis rankas ir pridengti burną ir nosį čiaudint ir kosint.

Epidemiologai pabrėžia, kad šią ligą platina žmonės, o ne kiaulės, tačiau kiaulienos pardavimai visame pasaulyje smarkiai sumažėjo. Egipte trečiadienį pradėtas įgyvendinti sprendimas sunaikinti visus 300 tūkst. šalyje auginamų kiaulių, nors šios ligos atvejų ten kol kas neužfiksuota. PSO nurodė, kad kiaulienos vartojimas pavojaus nekelia, tačiau Meksikoje netgi sumažėjo itin populiarių kiauliena įdarytų kukurūzinių paplotėlių pardavimai.

Kiaulienos gamintojai ragina nevadinti naujosios ligos kiaulių gripu, o JAV prezidentas Barackas Obama trečiadienį minėjo tik mokslinį šio viruso pavadinimą – H1N1. Jungtinių Tautų gyvūnų sveikatos ekspertas Juanas Lubrothas pastebėjo, kad kai kurie mokslininkai argumentuoja, jog šią ligą derėtų vadinti „meksikietiškuoju gripu“, tačiau šis pasiūlymas pakurstė karštus protestus Meksikoje.

Pareigūnai stengiasi pažaboti šios krizės plėtimąsi. Pasak sveikatos pareigūnų, vien Jungtinėse Valstijose nuo gripo ir jo sukeltų komplikacijų kasmet vidutiniškai miršta apie 36 tūkst. žmonių.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.
Temos: 2 Kiaulė Gripas

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Naujienos

Aktualu

Lietuva žengia Vengrijos keliu: kaip visuomeninis transliuotojas tapo valdžios ruporu?

Verslas

D.Libeskindas „MO muziejuje“ išbandė sau naują formą: kitur tokios nėra projektavęs

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kapitonas sieks dar vieno Eurolygos rekordo (1/5)

Aktualu

Žiūrėkite tiesiogiai: debatai tarp I.Šimonytės ir V.Ušacko

Aktualu

TS-LKD prezidentiniai debatai: išsiskyrė Šimonytės ir Ušacko požiūriai dėl Rusijos grėsmės

Aktualu

Ir vėl Katalonija – Ispanija susiriejo su Belgijos flamandų regionu

Gazas

Naujovė: pradedantiesiems vairuotojams pažymėjimai bus išduodami trejiems metams

Aktualu

Seimas skelbia referendumą dėl dvigubos pilietybės

Gazas

Jungtinis Kauno ir Panevėžio kelių policijos reidas atskleidė vairuotojų ydas

Aktualu

Neįgalią mamą pagalve uždusinusiam šachmatų meistrui – teismo malonė: kalės trumpai

Aktualu

Kol Th.May vakarieniavo viena, Europos lyderiai gėrė alų Briuselyje

Aktualu

„Socdarbiečiai“ gaus valstybės dotaciją – protestuodama opozicija paliko salę

Aktualu

Dėl sunaikinto įrašo Saulius Skvernelis kaltinamas priesaikos sulaužymu: opozicija siekia neeilinio posėdžio

Vardai

A.Šedžiaus pyktis teisme dėl skyrybų su Monika: „Problemos yra dėl turto, kurio jai neva nereikia“

Pasaulis kišenėje

„Vilniaus istorijų“ kūrėjai: visko klipe nerodysime – turite atvažiuoti ir patys pamatyti

24sek

LKL naujovė – klubų reitingas: pirmauja Kauno „Žalgiris“

Vardai

Rūta Meilutytė nesigėdija plaukuotų kojų: prisijungė prie judėjimo #freethehair

24sek

Pauliaus Jankūno laukia istorinės rungtynės: „Reiškia, jau labai senas“

Maistas

Saldžiarūgštė kiauliena su kukurūzų, pupelių ir bolivinių balandų garnyru

„Ginčas“: rimti kaltinimai – ar Šaras galėjo slapta įrašinėti baskų treniruotę?

Naujienos

Aktualu

Skambiai išreklamuotas P.Aršausko internetinės parduotuvės projektas – sustabdytas

Verslas

D.Libeskindas „MO muziejuje“ išbandė sau naują formą: kitur tokios nėra projektavęs

Spalio knygų TOP8: ką skaityti atėjus rudeniui

Aktualu

Žiūrėkite tiesiogiai: debatai tarp I.Šimonytės ir V.Ušacko

Aktualu

TS-LKD prezidentiniai debatai: išsiskyrė I.Šimonytės ir V.Ušacko požiūriai dėl Rusijos grėsmės

Vardai

Su dvyniais Turkijoje atostogavę Zvonkai: „Pirmos naktys buvo bemiegės, o vėliau – pasaka“

Gazas

Kodėl užsidegė „Toyota Yaris GRMN“ ratai?

„Eurolygos diena“: „Žalgirio“ kapitonas sieks dar vieno Eurolygos rekordo (1/5)

Gyvenimas

32 pavojingiausi dalykai, kuriuos mokslas sieja su vėžiu

Maistas

Vakarienė pas Jurgą ir Paulių. Kaip gimsta Apulijos burata ir ką su ja daryti virtuvėje

Aktualu

Ir vėl Katalonija – Ispanija susiriejo su Belgijos flamandų regionu

Aktualu

Neįgalią mamą pagalve uždusinusiam šachmatų meistrui – teismo malonė: kalės trumpai

Aktualu

J.C.Junckeris: „Brexit“ pereinamasis laikotarpis veikiausiai bus pratęstas

Aktualu

Lietuva žengia Vengrijos keliu: kaip visuomeninis transliuotojas tapo valdžios ruporu?

Aktualu

Kol Th.May vakarieniavo viena, Europos lyderiai gėrė alų Briuselyje

Gazas

Jungtinis Kauno ir Panevėžio kelių policijos reidas atskleidė vairuotojų ydas

Vardai

A.Šedžiaus pyktis teisme dėl skyrybų su Monika: „Problemos yra dėl turto, kurio jai neva nereikia“

Aktualu

Per NATO ir Afganistano pareigūnų susitikimą nušautas Kandaharo policijos viršininkas

Gazas

Naujovė: pradedantiesiems vairuotojams pažymėjimai bus išduodami trejiems metams

Aktualu

Seimas skelbia referendumą dėl dvigubos pilietybės

Gera keliauti kartu

BALTIJOS MAISTO IR GĖRIMŲ PARODA „BAF“ 2018

Įkvėpk daugiau gyvenimo

Nacionalinis sveikatos egzaminas 2018

Parašykite atsiliepimą apie 15min