Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota 2022 10 05, 20:02

Pūlinys pritvinko: Rusijoje karo vadai atvirai kaltinami melu ir nekompetencija

Rusijoje stiprėja kritika dėl šalies karinių pajėgų pralaimėjimų Ukrainoje. Vis dažniau ta kritika nukreipta į karo veiksmams vadovaujančius Gynybos ministerijos ir Generalinio štabo vadovus. Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininkas propagandinėje laidoje viešai apkaltino Gynybos ministeriją meluojant apie karą. Anksčiau griežtą kritiką Generaliniam štabui viešai žėrė Čečėnijos lyderis Ramzanas Kadyrovas ir privačios karinės kompanijos „Wagner“ įkūrėjas Jevgenijus Prigožinas. Kursko gubernatorius sąlygas, į kurias patenka mobilizuotieji, vadina siaubingomis.
Sergejus Šoigu ir Vladimiras Putinas
Sergejus Šoigu ir Vladimiras Putinas

Vis griežtesnę kritiką žeria ne tik oficialūs asmenys bei su Kremliumi susiję oligarchai, bet ir propagandistai. Rusijos karių pralaimėjimai Ukrainoje paskatino patriotinius ir propagandinius kanalus ieškoti kaltų tarp „karinės operacijos“ vadovybės. Daugelis jų pradėjo rašyti tekstus, kuriuose reikalauja skubiai keisti ne tik karo eigą, bet ir visą šalies valdymą.

Valstybės dūmos komiteto pirmininkas: „Reikia nustoti meluoti“

Rusijos propagandisto Vladimiro Solovjovo laidoje „Solovjov.Live“ Valstybės Dūmos gynybos komiteto pirmininkas generolas pulkininkas Andrejus Kartapolovas pareiškė, kad Gynybos ministerijai jau reikėtų liautis meluoti apie karą.

Anot jo, apie „karinės specialiosios operacijos“ Ukrainoje eigą rusai sužino iš karinių korespondentų ir gubernatorių, tačiau oficialios informacijos iš Rusijos gynybos ministerijos negauna.

Nuotr. iš Wikipedia.org/Andrejus Kartapolovas
Nuotr. iš Wikipedia.org/Andrejus Kartapolovas

„Reikia nustoti meluoti. Apie tai kalbėjome ne kartą. Tačiau kai kurių vadovų tai nepasiekia“, – pareiškė A.Kartapolovas.

Reikia nustoti meluoti. Apie tai kalbėjome ne kartą. Tačiau kai kurių vadovų tai nepasiekia

Anot A.Kartapolovo, 1941 m. Sovietų informacijos biuro pranešimuose buvo atvirai teigiama, kad vokiečiams prasiveržus prie Maskvą sovietų kariuomenė kažkur atsitraukė. „Kiekviename biuletenyje buvo skelbiama, kad tokia ir tokia brigada padarė tą ir tą, pilotai sunaikino tiek ir tiek, o mūsų nuostoliai tokie ir tokie. Žmonės suprato pavojų, žinojo, kad priešas yra mūsų žemėje“, – sakė jis.

A.Kartapolovas tikino, kad dabar „priešas yra ir mūsų žemėje“. Pasak jo, visi pasienio kaimai Belgorodo srityje yra praktiškai sunaikinti. „Bet mes tai sužinome iš ko tik nori – nuo gubernatorių ir karo korespondentų. Tačiau Gynybos ministerijos suvestinės nesikeičia. O žmonės tai žino. Mūsų žmonės nėra kvaili ir jie supranta, kad jiems nenori sakyti net dalies tiesos. Dėl to gali būti prarastas pasitikėjimas“, – apibendrino jis.

R.Kadyrovas siūlė vieną kariuomenės vadų pažeminti iki eilinio – ir į apkasus

R.Kadyrovas savo „Telegram“ kanale pareiškė, kad „kariuomenėje nėra vietos nepotizmui“, ir Ukrainoje kovojančių Rusijos pajėgų vienai grupuotei vadovaujantį generolą pulkininką Aleksandrą Lapiną pavadino „vidutinybe“.

Nuotr. iš ruwikipedia.org/generolas Aleksandras Lapinas
Nuotr. iš ruwikipedia.org/generolas Aleksandras Lapinas

Jo teigimu, A.Lapinas neužtikrino „būtinų komunikacijų, sąveikos ir šaudmenų tiekimo“ prorusiškoms pajėgoms Lymane – svarbiame mieste rytinėje Donecko srityje, kurį po sėkmingo Ukrainos kontrpuolimo Maskva prarado.

„Pažeminčiau [A.]Lapiną iki eilinio, atimčiau iš jo visus jam skirtus apdovanojimus ir nusiųsčiau jį į fronto liniją su automatu rankose, kad jis nuplautų savo gėdą krauju“, – parašė R.Kadyrovas platformoje, kurioje turi 2,8 mln. sekėjų.

R.Kadyrovas skundėsi apie gręsiantį pavojų informavęs Rusijos ginkluotųjų pajėgų Generalinio štabo viršininką Valerijų Gerasimovą. Šis esą jį patikinęs, kad neabejoja A.Lapino vado gabumais ir nemano, kad Lymane ir jo apylinkėse galimas atsitraukimas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./R.Kadyrovas ir V.Putinas
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./R.Kadyrovas ir V.Putinas

Rusija šeštadienį paskelbė atitraukianti pajėgas iš Lymano, kurį jos kariai užėmė pavasario pabaigoje. Ukrainos šaltiniai teigė, jog rusų pajėgos buvo priverstos bėgti, dalis jų žuvo ar buvo paimti į nelaisvę.

Sankt Peterburgo verslininkas Jevgenijus Prigožinas, kuris neseniai nustojo slėpti, kad būtent jis stovi už privačios karinės kompanijos „Wagner“, vadinamos V.Putino asmenine armija, veiklos, pritarė Čečėnijos vadovo nepasitenkinimui.

„Kadyrovo ekspresyvus pareiškimas, žinoma, visai ne mano stilius. Bet galiu pasakyti: „Ramzanai, gražuoli, teisingai. Visi šie bastūnai – su kulkosvaidžiais basi į frontą“, – tokį komentarą paskelbė J.Prigožino spaudos tarnyba.

Buvęs armijos vadas beda pirštu į V.Gerasimovą

Generolas leitenantas Andrejus Guruliovas, buvęs 58-osios armijos vadas, kuris nuo praėjusių metų yra Valstybės Dūmos narys, atstovaujantis valdančiajai partijai „Vieningoji Rusija“, taip pat kritikavo Rusijos generalinį štabą.

Propagandinės pokalbių laidos „Solovjovas LIVE“ eteryje jis sakė negalįs paaiškinti Lymano pasidavimo kariniu požiūriu, o Rusijos kariuomenės atsitraukimą iš šio miesto apibūdino kaip reikšmingą karinę ir politinę ribą.

„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Valerijus Gerasimovas
„Scanpix“/ITAR-TASS nuotr./Valerijus Gerasimovas

„Tai nebuvo trumpalaikis mūšis, – sakė A.Guruliovas. – Nesuprantu, kodėl situacija nebuvo tinkamai įvertinta ir grupavimas visą laiką nebuvo sustiprintas.“

Anot jo, „problema yra įsisenėjęs melas, pranešinėjimas apie gerą padėtį“: „Ši sistema leidžiasi nuo viršaus į apačią.“

„Problema yra ne mūšio lauke, o Frunzensko krantinėje [čia Makvoje įsikūręs Rusijos sausumos pajėgų generalinis štabas – red. past.], kur jie vis dar nesupranta, nesuvokia situacijos, – sakė buvęs 58-osios armijos vadas. – Mums reikia savojo Kvašnino (generalinio štabo vadovo 1997-2004 m. – BBC), kuris duotų įsakymus, rašytų direktyvas ir nueitų pas kareivį į tranšėją pažiūrėti, kaip jis vykdo užduotį. Todėl sėkmingai užbaigėme antrąją Čečėnijos kampaniją. Kol generaliniame štabe nebus kažko visiškai kito, niekas nepasikeis. Visa kita – tai politikos, vykdomos nuo tada, pasekmė.“

Iki tol neregėta kritika pilasi ne tik dėl nesėkmių fronte, bet ir dėl mobilizacijos.

Kursko gubernatorius: mobilizuotieji siunčiami į „siaubingas“ sąlygas

Kursko srities gubernatorius Romanas Starovoitas regiono karinius dalinius, į kuriuos buvo išsiųsti mobilizuotieji, pavadino „siaubingais“.
Romanas Starovoitas apie savo vizitą į regiono karinius dalinius pranešė savo "Telegram" kanale:

„Baigiame dalinę mobilizaciją ir teritorinės gynybos padalinių formavimą. Aplankiau visus karinius dalinius, kuriuose dabar yra mūsų mobilizuoti vyrai. Kai kur viskas gerai, o kai kur tiesiog siaubinga. Nesuprantu, kaip Gynybos ministerijos karinio mokymo padalinys gali būti tokios būklės. Apgriuvusi valgykla, sulaužyti ir surūdiję dušai, nėra lovų, o tos, kurios ten yra, sulaužytos. Uniformų trūkumas, rikiuotės aikštė kaip po bombardavimo ir t. t. Gerai, kad bent jau yra įrangos ir ginklų, kurie padeda prisiminti įgūdžius ir pagerinti profesionalumą“.

„Scanpix“/AP nuotr./Mobilizacija Rusijoje
„Scanpix“/AP nuotr./Mobilizacija Rusijoje

Kursko gubernatorius taip pat pažymėjo, kad jam „kyla klausimų dėl karinės operacijos taktikos ir eigos“, tačiau jis nebus panašus į „sofos karvedžius“ ir viešai to nevertins.

„Kodėl? Todėl kad išsiaiškinsime po pergalės. Ekspertai viską išsiaiškins. Ir tuomet pareikalausime pilnos atsakomybės“, – pareiškė jis.

J.Prigožinas Sankt Peterburgo gubernatorių apkaltino padedant Ukrainos pajėgoms

Verslininkas J.Prigožinas antradienį pažėrė dar griežtesnės kritikos Sankt Peterburgo gubernatoriui Aleksandrui Beglovui.

Anot jo, Sankt Peterburgo gubernatorius A.Beglovas nuolat pažeidinėja vadinamosios „specialiosios karinės operacijos“ Ukrainoje dalyvių teises.

„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Prigožinas
„Scanpix“/AP nuotr./Jevgenijus Prigožinas

„Be Sankt Peterburgo gubernatoriaus žalos, nei aš, nei „Wagner“ kovotojai nieko nematome“, – sakė J.Prigožinas ir pridūrė, kad faktiškai A.Beglovas „teikia milžinišką paramą Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms“ ir „kitoms priešiškoms struktūroms“. Verslininkas nepaaiškino, ką konkrečiai jis turi omenyje.

Skurdi Kremliaus reakcija

Kremlius kol kas labai santūriai komentuoja kariuomenės vadovybei reiškiamą kritiką.

V.Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad J.Prigožinas ir R.Kadyrovas „turi teisę reikšti savo nuomonę“. Ypač R.Kadyrovas, kuris yra oficialus asmuo. Taip pat ir J.Prigožinas, kuris „yra Rusijos pilietis“.

Kartu D.Peskovas pabrėžė ir R.Kadyrovo, ir J.Prigožino indėlį ir nuopelnus Rusijos karinei invazijai Ukrainoje.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min