Dabar populiaru
15min ŽIŪRĖK
Publikuota: 2018 gruodžio 6d. 22:57

Reaguoja į krizę prie Kerčės: JAV ruošiasi pasiųsti karo laivą į Juodąją jūrą

JAV eskadrinis minininkas „USS Carney“ Stambule šių metų rugpjūčio pabaigoje
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / JAV eskadrinis minininkas „USS Carney“ Stambule šių metų rugpjūčio pabaigoje

Jungtinės Valstijos pradėjo ruoštis pasiųsti karo laivą į Juodąją jūrą, skalaujančią Ukrainos, kuri konfliktuoja su Rusija, krantus. Taip amerikiečiai reaguoja į rusų parodytą agresiją prie Kerčės sąsiaurio, kai lapkričio 25 dieną buvo apšaudyti ir perimti ukrainiečių karinio jūrų laivyno laivai, o jūreiviai – paimti į nelaisvę.

Kaip praneša CNN, JAV pajėgos paprašė, kad Valstybės departamentas praneštų Turkijai apie galimus planus pasiųsti karo laivą į Juodąją jūrą.

Panašios Vakarų reakcijos Kijevas paprašė iškart po to, kai Rusija apšaudė ukrainiečių laivus, iš Juodosios jūros į Azovo jūrą plaukusius tarptautiniais vandenimis. Kerčės sąsiauris jungia šias jūras.

JAV privalo pranešti Turkijai apie galimą karo laivų plaukimą iš Viduržemio jūros Dardanelų ir Bosforo sąsiauriais į Juodąją jūrą. Tokia tvarka buvo nustatyta dar 1936 metais pasirašytoje Montrė konvencijoje.

Tame dokumente nurodoma, kad valstybės, kurių teritorija nesiriboja su Juodąja jūra, turi pranešti Turkijai apie savo laivų plaukimą į šiuos vandenis mažiausiai prieš 15 dienų.

Ukrainiečiai pripažįsta, kad Rusija iš dalies jau atblokavo Kerčės sąsiaurį ir leidžia Ukrainos laivams pasiekti šalies Mariupolio ir Berdiansko uostus Azovo jūroje, nors rusų laivai praleidžiami kur kas gausiau ir greičiau.

Dabar panašu, kad nors į Kijevo prašymus atsiųsti NATO laivų būtent į Azovo jūrą Aljansas reaguoja mandagiai, bet neigiamai, Juodojoje jūroje veiksmų gali būti imamasi – bet ne iš Aljanso, o iš JAV pusės.

Pastarąjį kartą JAV karo laivas Juodojoje jūroje lankėsi spalį – tada atvyko greitasis transporto laivas „USNS Carson City“.

„Twitter“ nuotr./JAV greitasis transporto laivas „USNS Carson City“
„Twitter“ nuotr./JAV greitasis transporto laivas „USNS Carson City“

Rugpjūčio pabaigoje dar vieną vizitą baigė „Arleigh Burke“ klasės eskadrinis minininkas „USS Carney“. Laivas buvo prisišvartavęs Odesoje, o tai turėjo supykdyti Rusiją, Juodąją jūrą laikančią kone savo kiemu.

Tiesa, pagal Montrė konvenciją JAV laivai Juodojoje jūroje gali nepertraukiamai išbūti tik 21 dieną. Tad ir planuojamas apsilankymas paremiant Ukrainą būtų labiau simbolinis.

„Scanpix“ nuotr./JAV eskadrinis minininkas „USS Carney“ Odesoje
„Scanpix“ nuotr./JAV eskadrinis minininkas „USS Carney“ Odesoje

Be to, gali būti, kad Rusijai signalą JAV siunčia vien paviešindamos faktą, jog ruošiamasi pranešti Turkijai apie galimą vizitą.

Esą net jei Ankarai apie galimą manevrą bus pranešta, amerikiečių laivas nebūtinai plauks į Juodąją jūrą – JAV kariniam jūrų laivynui svarbu legaliai užsitikrinti tokią galimybę.

Viktoras Bondarevas: „Tai dar vienas ginklų žvanginimo epizodas, dar vienas planas pažeminti Rusiją.“

Rusijoje į galimą JAV karo laivo ar laivų atsiuntimą į Juodąją jūrą reaguojama piktai.

Vienas Rusijos Federacijos Tarybos narys tokius planus pavadino nereikalingu JAV bandymu parodyti karinę galią, o tai esą gali tik padidinti įtampą regione.

„Tai dar vienas ginklų žvanginimo epizodas, dar vienas planas pažeminti Rusiją“, – pareiškė Federacijos Tarybos gynybos ir saugumo komiteto pirmininkas Viktoras Bondarevas.

Jis pridūrė, kad tai dar vienas įrodymas, jog įtampą kuria ne Rusija, o JAV, ir įspėjo: „Mūsų teritoriniai vandenys yra gerai saugomi. Nemanau, kad amerikiečiai drįs į juos įplaukti.“

Šią savaitę amerikiečiai jau paerzino Maskvą, kai į ginčijamus vandenis Japonijos jūroje, skalaujančioje Japonijos, Korėjos ir Rusijos krantus, pasiuntė eskadrinį minininką „USS McCampbell“.

Šia misija – laivas įplaukė į Petro Didžiojo įlanką Rusijos Primorės krašto pakrantėje – buvo atsakyta į nepagrįstas Rusijos pretenzijas į teritorinius vandenis. Tokių veiksmų JAV paskutinį kartą griebėsi dar Šaltojo karo metu.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV eskadrinis minininkas „USS McCampbell“ Ramiajame vandenyne
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./JAV eskadrinis minininkas „USS McCampbell“ Ramiajame vandenyne

JAV pareigūnų teigimu, Maskva ne tik Japonijos jūroje, bet ir kitur pastaruoju metu ėmė gvieštis teritorinių vandenų, nepriklausančių Rusijai pagal tarptautinę teisę, numatančią, kad jie driekiasi tik 12 jūrmylių nuo kranto.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis

Metas rinktis

Naviguok į ateitį

Laikas iškylai

Vyrų mados savaitė

Venecijos meno bienalė

Dream 2 Drive

Parašykite atsiliepimą apie 15min