Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusija įvardijo pagrindinį teroro akto Maskvos metro organizatorių – generolą Doku Umarovą

Doku Umarovas
kavkazcenter.com nuotr. / Doku Umarovas
Šaltinis: 15min
0
A A

Rusijos teisėsauga įvardijo pirmadienį įvykdytų teroro aktų Maskvos metro organizatorių.

Rusijos ir Čečėnijos karo chronologiją rasite čia

Teroro aktas Maskvos metro

Rusijos federalinė saugumo tarnyba (FST) įvardijo pagrindinį įtariamąjį dėl dvigubo sprogimo Maskvos metro kovo 29 d. Jo metu žuvo 39 žmonės, dar daugiau nei 71 sužeistas.   

Anot FST atstovo, sprogdinimus Maskvos metro organizavo Čečėnijos pogrindžio kovotojas Doku Umarovas, rašo „Argumenty i Fakty online“. Jį leidinys nepagarbiai vadina apsišaukėliu Kaukazo emyru.

Pasak pareigūnų, visi pėdsakai veda į Šiaurės Kaukazą, kur pastaruoju metu kaista kriminogeninė situacija.

Pareigūnai primena, kad dar vasario pradžioje kovotojas D.Umarovas viešai pažadėjo, kad 2010 metais jam pavaldūs mirtininkai Rusijos teritorijoje įvykdys keletą akcijų. „Jei rusai žiūrėdami TV mano, kad karas vyksta tik kažkur toli Kaukaze ir tai jų nepalies, jie labai klysta. Mes pasistengsime rusams parodyti, kad karas gali grįžti ir į jų namus“, – sakė kovotojas.

Jei rusai žiūrėdami TV mano, kad karas vyksta tik kažkur toli Kaukaze ir tai jų nepalies, jie labai klysta...

Tačiau FST šiuo metu nežino, kur yra D.Umarovas. Manoma, gal Ingušijos arba Čečėnijos kalnuose. Rusijos pajėgoms jis – neįkandamas riešutėlis.

Ką rusai žino apie nesugaunamąjį Umarovą

Tačiau apie „garsų ir kol kas nesugaunamą teroristą“ rusai pateikia nemažai informacijos. Jam 46 metai, gimė Čečėnijos ir Ingušijos autonominėje respublikoje, Charsenoj-Šatojaus rajone. Įgijo aukštąjį išsilavinimą, statybininko specialybę. Sovietmečiu dirbo didžiosiose statybose Sibire. 1980 m. nuteistas už nužudymą iš neatsargumo.

Pirmojo Čečėnijos karo metu D.Umarovas vadovavo būriui, kuris itin aktyviai kenkė Rusijos pajėgoms. Karo pabaigoje D.Umarovas tapo Ičkerijos armijos brigados generolu. Teigiama, kad pasibaigus aktyviems karo veiksmams D.Umarovas vertėsi žmonių vagystėmis už išpirką. Viena iš daugybės jo aukų, kaip teigia leidinys, – Rusijos VRM atstovas Čečėnijoje generolas Genadijus Špigūnas. Jį 1999 metų kovą Umarovas „pavogė“ tiesiog iš lėktuvo.

Antrosios Čečėnijos karo dalies metu D.Umarovas vadovavo dideliam čečėnų karo būriui. Bandydamas pabėgti iš apsupto Grozno, D.Umarovas buvo sunkiai sužeistas (kulka pataikė į žandikaulį). Gydytas Rusijos teritorijoje.

Jam priskiriama atsakomybė už žiauriausius pastarųjų metų teroro aktus Rusijos įtakos zonoje: Beslano tragediją ir „Nevos ekspreso“ katastrofą.

Kovoti su Rusija D.Umarovą, ko gero, skatina ir tai, kad Rusijos statytinis Čečėnijos prezidentas Ramzanas Kadyrovas suėmė Umarovo šeimos narius ir ilgai kalino. Už tokį elgesį su artimaisiais kovotojas pažadėjo žiauriai atkeršyti.

Tad natūralu, pripažįsta Rusijos leidinys, kad sprogimai Maskvos metro yra logiškas karo Šiaurės Kaukaze rezultatas.

Skirtingos versijos

Vis dėlto skirtingi Rusijos leidiniai, remdamiesi ta pačia FST, įvardija skirtingus teroro akto vykdytojus. „Kommersant“ rašo, kad 30 mirtininkių šachidžių teroro aktams Turkijoje ruošė Saidas Buriatskis. Neva aišku, kad devynioms tokioms operacijoms parengtos čečėnės jau atliko savo darbą.

Tuo tarpu „Moskovskij komsomolec“, artimai bendradarbiaujantis su policija, rašo, kad išpuolį surengė Pavelas Kosolapovas. Neva šio teroro akto braižas labai panašus į 2004 metų sprogdinimą Maskvos metro tarp stočių „Paveleckaja“ ir „Avtozavodskaja“.  

Komentarai
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Sužinokite daugiau
Parašykite atsiliepimą apie 15min