TIESAI REIKIA TAVO PALAIKYMO PRISIDĖK
Dabar populiaru
Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą

Rusijoje protestuotojai šaukė „V.Putinas – vagis“, Aleksejus Navalnas suimtas

Rusijoje per protestus sulaikyti šimtai žmonių
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Rusijoje per protestus sulaikyti šimtai žmonių
Šaltinis: 15min
14
A A

Rusijos miestų gatvėse pirmadienį pasirodė tūkstančiai protestuotojų. Juos į demonstracijas prieš korupciją sukvietė vienas opozicijos lyderių Aleksejus Navalnas, siekiantis kitąmet dalyvauti prezidento rinkimuose. Panašūs mitingai kovo mėnesį nuvilnijo visoje valstybėje, rašo BBC. Pats A.Navalnas prie namų sulaikytas, pranešė jo žmona Julija. Aktyvisto kovos su korupcija fondo patalpose buvo išjungta elektra, internetas.

Kovo protestai buvo bene didžiausi Rusijoje nuo demonstracijų 2012-aisiais, o policija suėmė daugiau nei 1 tūkst. žmonių. Apžvalgininkus bene labiausiai nustebino tai, kad į neoficialius renginius suplūdo ypač daug moksleivių ir studentų.

Kaip bus šį kartą? Protestuotojų neturėtų trūkti – pirmadienis yra Rusijos diena, kai į darbą ar į universitetą eiti nereikia.

Reali ir smurto tikimybė. Maskvos, kur vyksta didžiausia demonstracija, valdžia išdavė leidimą protestuoti toliau nuo centro esančioje Sacharovo alėjoje.

Tačiau A.Navalnas vėlai sekmadienį paskelbė, kad dėl protestuotojų žeminimo – pavyzdžiui, spaudimo įmonėms neišnuomoti jo judėjimui vaizdo ir garso įrangos – nuspręsta perkelti eitynes į Maskvos centrą.

VIDEO: Protestai Rusijoje birželio 12-ąją – tiesiogiai

Į demonstraciją kviesta Tverės (Tverskaja) gatvėje – pagrindinėje Maskvos arterijoje prie Kremliaus. Tai reiškia, kad valdžios akimis eitynės neteisėtos ir kad riaušių policijai gali būti įsakyta išvaikyti minią.

VIDEO: Rusijos miestų gatvėse – vėl tūkstančiai protestuotojų

18.25 val. V.Putinas gėrė šampaną su D.Medvedevu

Premjeras D.Medvedevas ir šalies prezidentas Vladimiras Putinas į protestus nekreipė jokio dėmesio – bent oficialiai. D.Medvedevas iš pradžių tviteryje pasveikino sekėjus su Rusijos diena, o po pietų su prezidentu pozavo fotografams dauždamiesi šampano taurėmis.

„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Medvedevas susidaužia šampano taurėmis per šventinį priėmimą Maskvoje
„Scanpix“/AP nuotr./Vladimiras Putinas ir Dmitrijus Medvedevas susidaužia šampano taurėmis per šventinį priėmimą Maskvoje

Tačiau tviteryje plinta ir juokeliai apie budriai protestuotojus gaudžiusius policininkus.

17.45 val. Demonstracijos išsikvėpė

Aišku, protestai ir turėjo trukti tris valandas, tad apie 17 val. vietos laiku žmonės Maskvoje ėmė skirstytis. Pateikiami nauji duomenys apie suimtuosius – esą Maskvoje sulaikyta apie 600, o Sankt Peterburge – maždaug 300 žmonių.

Tuo metu suimtieji duoda tiesioginius vaizdo interviu tiesiai iš policijos autobusiukų.

16.50 val. Vien Maskvoje – daugiau nei 400 areštų

„Dožd“ praneša, kad vien Maskvoje per protestus sulaikyta daugiau nei 400 žmonių. Sankt Peterburge – daugiau nei 300.

Tuo metu Vidaus reikalų ministerija lyg niekur nieko pranešė: „Sostinėje tęsiasi renginiai Rusijos dienos proga. Juose dalyvauja daugiau nei 2,5 mln. žmonių.“

Kadangi Tverės gatvėje Maskvoje šurmuliuoja ne tik protestuotojai, bet ir renginių, kuriuose atkuriamos scenos iš įvairių Rusijos istorijos laikotarpių, dalyviai, pasitaiko ir gana komiškų vaizdų. Antai vieni viduramžininkai, policijai vaikant demonstrantus, iš skydų suformavo gynybinį barjerą.

16.22 val. Sureagavo Linas Linkevičius

Į protestus Rusijoje tviteryje sureagavo Lietuvos užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius. Jis anglų kalba palinkėjo „stiprybės rusams draugams“: „Mes esame kartu su atvira Rusija – Rusija, už kurią taikiai mitinguoja tūkstančiai visoje šalyje.“

16.18 val. Sankt Peterburge žmonės skirstosi

Sankt Peterburge žmonės, masiškai suplūdę į Marso laukus, ėmė skirstytis po to, kai policija pagrasino panaudoti ašarines dujas. Bet eidami palei kanalą, protestuotojai vėl užtraukė šūkį „Putinas – vagis!“ Paskui juos nusekė riaušių policijos autobusiukai.

Tuo metu Tverės gatvėje Maskvoje pasirodė ir skandalingasis Liberalų demokratų partijos lyderis Vladimiras Žirinovskis.

Tviteryje taip pat pasirodė įrašas, kuriame matyti, kaip policija lazdomis daužo žmones Tverės gatvėje.

15.40 val. Suimtųjų skaičius auga

„Twitter“ pradėta dalintis nuotraukomis, kuriose užfiksuoti sulaikomi protestuotojai. Aleksejus Albaninas rašo, kad policijos pareigūnai išnešė visiškai nesipriešinusį jaunuolį.

Pranešama, kad sulaikyta opozicinės organizacijos „Atviroji Rusija“ koordinatorė Marija Baronova.

Dožd/Marijos Baronovos sulaikymas
Dožd/Marijos Baronovos sulaikymas

Virš Puškino aikštėje susirinkusios minios „pakibo“ sraigtasparnis.

15.30 val. Panaudotos ašarinės dujos

Pranešama, kad Tverės gatvėje buvo panaudotos ašarinės dujos, pareigūnų veidus dengia dujokaukės. Tiesa, vietoje esantys Vakarų žurnalistai dujų nepajautė ir nematė.

15.19 val. „Dimonai, iš kur pinigai?“

Tiek Maskvoje, tiek Sankt Peterburge girdėti šūkiai „Dimonai, iš kur pinigai?“ Dimonu rusai vadina premjerą Dmitrijų Medvedevą, kurį kaltina korupcija.

Socialiniuose tinkluose netrūksta nuotraukų iš Sankt Peterburgo, kur iš tikrųjų susirinko daugybė žmonių.

15.10 val. A.Navalnui bus surašytas protokolas

Sulaikytam A.Navalnui bus surašytas administracinių teisės pažeidimų protokolas, pranešė sostinės policijos atstovai.

AFP/„Scanpix“ nuotr./A.Navalnas vėl sukvietė rusus į gatves
AFP/„Scanpix“ nuotr./A.Navalnas vėl sukvietė rusus į gatves

„Policijos darbuotojai šiandien sulaikė Aleksejų Navalną. Jis vežama į VRM poskyrį, siekiant surašyti protokolą dėl administracinių teisės pažeidimų (pakartotinio mitingų organizavimo tvarkos pažeidimo ir policijos pareigūnų teisėtų nurodymų ignoravimo), kuris bus perduotas teismui“, – sakoma pranešime.

A.Navalno žmona Julija Navalnaja anksčiau pranešė, jos vyras buvo sulaikytas, šalyje vykstant virtinei jo judėjimo inicijuotų protesto akcijų.

„Scanpix“/AP nuotr./Maskvoje sulaikytas A.Navalnas
„Scanpix“/AP nuotr./Maskvoje sulaikytas A.Navalnas

Policija A.Navalną sulaikė išeinantį į politinį protestą Maskvoje, jo „namų laiptinėje“, „Twitter“ parašė J.Navalnaja. Ji taip pat paskelbė sutuoktinio, sėdančio į policijos automobilį, nuotrauką.

14.55 val. Areštų vis daugiau

„Bumaga“ skelbia, kad vien Sankt Peterburge jau sulaikyta 137 žmonės. Maskvoje suimtųjų skaičius pasiekė 121. Tverės gatvėje situacija vis įtemptesnė – policija ir studentai stumdosi, jaunimas šaukia „Į priekį!“ Iškilęs grūsties pavojus.

Aktyvistai tviteryje įspėja nesidalinti nuotraukomis ir įrašais iš demonstracijos prisijungus prie viešo „Wi-Fi“, nes valdžia esą nusiurbs asmeninius duomenis.

„Financial Times“ korespondentas Maskvoje Maxas Seddonas atkreipė dėmesį į tai, kad paauglius į protestą atlydėjo jų tėvai. To jis Rusijoje esą dar nematęs.

14.40 val. Policija suima žmones

Nors iš pradžių protestai vyko gana taikiai, vėliau pakilo įtampa. Į Maskvos Tverės gatvę susigrūdo tūkstančiai daugiausia jaunų žmonių, ėmusių skanduoti „Rusija – be Putino!“ ir „Putinas – vagis!“. Taip pat pasigirdo vieningas „Viens, du trys, Putinai, pasitrauk!“

Žurnalistų teigimu, policija pradėjo suiminėti žmones prie metro, riaušių pareigūnai išsitraukė lazdas. Sankt Peterburge jau sulaikyta per 100 žmonių.

Sankt Peterburge sulaikytas vyras, vilkintis marškinėlius su garsiuoju užrašu „Putin **uilo“.

Protestuotojų neturėtų trūkti – pirmadienis yra Rusijos diena, kai į darbą ar į universitetą eiti nereikia.

Regiono saugumo departamento vadovas Vladimiras Černikovas pareiškė, kad opozicijos noras perkelti Rusijos dienai skirtą akciją iš Sacharovo prospekto į Tverskaja gatvę yra provokacinis, bet jis nepaveiks teisėtvarkos užtikrinimo mieste.

„Neturėtų kilti jokių abejonių, kad esame pasirengę bet kokiai įvykių raidai: tvarka bus užtikrinta. Tikimės, kad viskas praeis be kokių nors provokacijų, nors organizatorių veiksmai jau yra provokacinio pobūdžio“, – sakė jis pirmadienį naujienų agentūrai „Interfax“.

Teisėsauga buvo pasiruošusi: „Dožd“ pranešė, kad pirmadienio rytą policija užblokavo praėjimus į Tverės gatvę sunkvežimiais ir autobusais.

Esą dabar į gatvę įmanoma patekti tik turint specialų leidimą.

„Twitter“ nuotr./Maskvoje užblokuoti praėjimai į Tverės gatvę
„Twitter“ nuotr./Maskvoje užblokuoti praėjimai į Tverės gatvę
„Twitter“ nuotr./Maskvoje užblokuoti praėjimai į Tverės gatvę
„Twitter“ nuotr./Maskvoje užblokuoti praėjimai į Tverės gatvę

Maskvos policija dar sekmadienį įspėjo vengti „provokatyvių veiksmų“, atkreipdama dėmesį, kad Tverės gatvėje planuojami Rusijos dienos renginiai. Įdomu, kad maskviečiai, net palaikantys A.Navalno kovą, pirmadienį socialiniuose tinkluose reiškė nepasitenkinimą aktyvisto sprendimu perkelti protesto vietą.

Tiesa, pirmadienį, jau įdienojus, netrukus prieš numatomą demonstracijos pradžią (14 val. Lietuvos laiku), Maskvos merija „leido žingsniuoti“ Tverės gatve. Tiesa, perspėta vengti politinių šūkių ir nesinešti į mitingą plakatų.

A.Navalnas savo paskyroje tviteryje iškart padėkojo valdžiai: „LEIDO VAIKŠČIOTI! Na, ačiū!“ O Maskvoje dirbantys žurnalistai pranešė, kad į Tverės gatvę žmonės jau pamažu praleidžiami.

Kadangi šioje gatvėje pirmadienį vyksta ir Rusijos dienos renginiai, vaizdas įspūdingas: jaunimas vaikštinėja šalia palapinių su parduodamais suvenyrais, greta slampinėja istoriniais kostiumais pasipuošę žmonės.

Gatvėje ir 14 valandą, kai oficialiai prasidėjo demonstracija, jokio didesnio sujudimo nepastebėta. Žurnalistų teigimu, vaikštinėja šeimos – nei policijos, nei Nacionalinės gvardijos pareigūnų nematyti.

Jaunimo yra, bet iš pradžių elgiamasi taikiai – antai viena grupelė giedojo Rusijos himną.

Vis dėlto įtampa akivaizdžiai pakilo. Maskvoje imta atvirai skanduoti „Putinas – vagis!“, „Rusija be Putino!“, o policija pradėjo areštuoti žmones prie metro stoties.

Sankt Peterburge be kitų žmonių suimtas ir vyras, vilkintis marškinėlius su užrašu „Putin **uilo“.

Skelbiama, kad opozicijos protestai turėtų vykti daugiau nei 120 Rusijos miestų, o mitingo Maskvoje numatoma trukmė – trys valandos.

Opozicijos protestai turėtų vykti daugiau nei 120 Rusijos miestų, o mitingo Maskvoje numatoma trukmė – trys valandos.

Rytinėje didžiulės šalies dalyje mažiausiai 15 žmonių buvo sulaikyti jau anksčiau. Novosibirske į mitingą atėjo 4-5 tūkst. žmonių. Nemažai žmonių pasirodė ir Rostove.

Mažiausiai keturi žmonės buvo sulaikyti Blagoveščensko mieste, įskaitant protesto organizatorių. Apie areštus pranešta ir Vladivostoke, kur su demonstrantais susigrūmė riaušių policija.

Vaizdo medžiagoje matyti, kaip šalmuoti pareigūnai tempia du vyrus ar vaikinus iš minios, o protestuotojai šaukia „Gėda!“

Novosibirske vienas žurnalistas kolegai vakariečiui pasakė taip: „O ko mums bijoti? Juk į Sibirą tai neišsiųs.“

Prie judėjimo „Atvira Rusija“ koordinatoriaus namų durų Andrejaus Pivovarovo prisistatė policija ir pareiškė, kad jis planuoja riaušes. Apie trijų žmonių areštą pranešta Maskvos Sacharovo alėjoje, kur vyksta protestas prieš planus griauti šimtus chruščiovkių.

A.Navalnui palikti namų ir dalyvauti demonstracijoje Maskvoje neleista – jis buvo suimtas. Apie tai aktyvisto paskyroje pranešė jo žmona Julija, kuri perdavė savo vyro žodžius, esą niekas nesikeičia – reikia protestuoti Tverės gatvėje.

Pranešama, kad daugelis demonstracijų organizatorių sulaikyta ir Sankt Peterburge. Areštai – ir Tverės gatvėje. Suimti du žmonės, su savimi turėję plakatų. Sulaikytas opozicijos aktyvistas Ilja Jašinas.

Ką stebėti per protestus?

Kaip rašo JAV Džordžijos koledžo tarptautinių santykių profesorius Genadijus Rudkevičius, pirmadienio protestai Rusijoje svarbūs dėl kelių veiksnių: jų dydžio, vyriausybės atsako, Nacionalinės gvardijos (ne)panaudojimo ir tarptautinės reakcijos.

Specialisto teigimu, svarbiausias akcentas yra demonstracijų dydis – kitaip tariant, kiek žmonių susirinks į mitingus. Esą jei protestuotojų bus mažiau nei 100 tūkst., o būtent tiek jų susirinko kovo mėnesį, naujausia A.Navalno iniciatyva bus laikoma nepavykusia.

G.Rudkevičius: „Aktualiausi skaičiai bus regionuose. Liberalusis elitas protestuoja dažnai, o Kremlius tokiems protestams turi sukūrę atsakomuosius siužetus. Protestams provincijoje atsako nėra.“

„Aktualiausi skaičiai bus regionuose. Liberalusis elitas protestuoja dažnai, o Kremlius tokiems protestams turi sukūrę atsakomuosius siužetus. Protestams provincijoje atsako nėra“, – teigė G.Rudkevičius, manantis, kad abi pusės bus suinteresuotos pūsti ir mažinti mitingų dydį.

„Svarbus ir valdžios atsakas. Palik protestuotojus ramybėje, ir jie įsidrąsins dar labiau. Reaguok per aršiai, ir prisijungs daugiau žmonių. Koks per švelnus atsakas? Mažiau nei 100 žmonių areštas. O per grubus – tūkstančių žmonių suėmimas ir jėgos panaudojimas“, – pridūrė analitikas.

Jo teigimu, Rusijos prezidentui Vladimirui Putinui labai pakenktų policijos pareigūnų provincijoje nesugebėjimas suvaldyti situacijos: „Jei policininkų reakcija bus per brutali, visi kaltins Putiną.“

D.Medvedevas švenčia Rusijos dieną

„Noriu pokyčių, – anksčiau rašė A.Navalnas. – Noriu gyventi modernioje demokratinėje šalyje ir noriu, kad mūsų mokesčiai virstų keliais, mokyklomis ir ligoninėmis, o ne jachtomis, rūmais ir vynuogynais.“

Pirmadienį jis atkreipė dėmesį į tai, kad nors protestai vyksta daugelyje Rusijos miestų, pagrindinis rusiškas paieškų portalas „Yandex“ į juos nekreipia jokio dėmesio.

A.Navalno kovos su korupcija fondas šiemet išleido žurnalistinį tyrimą vaizdo formatu, kuriame apkaltino premjerą Dmitrijų Medvedevą korupcija.

VIDEO: Он вам не Димон

Pats D.Medvedevas, A.Navalną vadinantis avantiūristu, pirmadienį bent jau tviteryje vaizdavo, kad tiesiog švenčiama Rusijos diena, ir su ja pasveikino savo paskyros sekėjus. Įdomiausias čia ne sveikinimas, o komentarai po juo. Vienas jų kvietė: „Dimonai, pažiūrėk, kaip švenčiame!“

Tiesa, panašūs kaltinimai milijardieriui Ališerui Usmanovui atsisuko prieš A.Navalną. Turtuolis laimėjo prieš aktyvistą bylą dėl šmeižto, ir teismas nurodė pašalinti garsųjį vaizdo įrašą.

Pažymėkite klaidą tekste, pele prispaudę kairijį pelės klavišą
Pranešti klaidą

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą
Parašykite atsiliepimą apie 15min