Dabar populiaru
Publikuota: 2018 kovo 16d. 09:11

Rygoje vyks renginiai latvių SS legiono karių atminimui

Renginys latvių SS legiono karių atminimui
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Renginys latvių SS legiono karių atminimui

Rygos centre šiandien vyks kasmetinės eitynės, per kurias planuojama paminėti latvių karius, per Antrąjį pasaulinį karą kovojusius nacistinės Vokietijos „Waffen SS“ divizijoje.

Vienam renginiui buvo nustatyti apribojimai, todėl jis neįvyks.

Be apribojimų įvyks veteranų organizacijos „Daugavas vanagi“ („Dauguvos vanagai“) eisenos ir Nacionalinių karių draugijos renginys.

Vadinamajam Antinacistiniam komitetui buvo pranešta, kad jo akcija negali būti surengta tuo pat laiku ir toje pačioje vietoje kaip kiti renginiai. Organizatoriams buvo pasiūlyta arba pakeisti renginio vietą, arba kitu laiku surengti jį prie Laisvės paminklo. Organizacija dėl šių apribojimų pateikė skundą, tačiau teismas jį atmetė, ir komiteto suplanuotas renginys buvo atšauktas.

Organizacijos „Daugavas vanagi“ Limbažių miesto skyrius 11 val. planuoja žygiuoti nuo Šv. Jono bažnyčios iki Laisvės paminklo dalyvaujant apie 100 žmonių.

Nacionalinių karių draugija planuoja susirinkti prie Laisvės paminklo nuo 7 iki 13 valandos.

Per Antrąjį pasaulinį karą maždaug 140 tūkstančių Latvijos piliečių buvo pašaukti tarnauti kariuomenėje nacių Vokietijos pusėje, specialiai suformuotame Latvijos SS legione. Daugelis jų Vokietijos kariuomenę laikė mažesne iš dviejų blogybių. Nemažos dalies karių apsisprendimą stoti į šį dalinį lėmė brutali 1940–1941 metų sovietų okupacija, per kurią dešimtys tūkstančių latvių buvo nužudyti ar ištremti į Sibirą. Daugelis kareivių naiviai tikėjo, kad padėdami Vokietijai laimėti karą kaip atlygį jie gaut Latvijos nepriklausomybę ar autonomiją.

Iš jų maždaug 50 tūkstančių žuvo mūšiuose arba per sovietines represijas pokariu.

Latvių legionas buvo įsteigtas 1943 metų vasarį, o kovo 16-ąją Latvijos legionierių atminimo diena minima dėl to, kad tą dieną 1944 metais Opočkos apylinkėse prie Velikajos upės 15-oji ir 16-oji latvių legiono divizijos įveikė sovietų armijos karius.

Iki 1998 metų kovo 16-oji Latvijoje buvo minima kaip Latvių legiono diena, bet įstatymu tokia diena nebuvo patvirtinta. Tai buvo padaryta 1998 metų vasarą. Tačiau po dvejų metų parlamentas pripažino padaręs klaidą, leidęs oficialiai minėti dieną, kai rusai patyrė skaudų pralaimėjimą, ir išbraukė legionierių atminimo dieną iš kalendoriaus.

Protestuodami prieš šiuos renginius, demonstracijas taip pat dažnai organizuoja rusų ir žydų bendruomenių aktyvistai, tvirtinantys, kad Latvijos legionierių dienos minėjimas yra nacizmo garbinimas.

Rusijos URM 2004 metų vasarį pareiškė, jog pagal Niurnbergo proceso rezultatus, „Waffen SS“ latvių legiono veikla pripažinta nusikalstama.

BNS
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Gera keliauti kartu

Praktiški patarimai

Video

02:50
01:29
26:48

Maistas

Kinas

Parašykite atsiliepimą apie 15min