Dabar populiaru
Sportas gyvai
Publikuota: 2019 kovo 15d. 12:41

Siaubingo išpuolio Kraistčerče liudininkai: „Žmonės krito negyvi“

Po šaudymo gyvi išlikę jų liudininkai
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr. / Po šaudymo gyvi išlikę jų liudininkai

Dviejose Naujosios Zelandijos miesto Kraistčerčo mečetėse meldęsi ir gyvi po kraupaus kraštutinių dešiniųjų išpuolio likę žmonės sukrėsti pasakojo apie tai, ką matė, skelbia „The Guardian“. Šalies valdžia kalba apie juodžiausią dieną Naujosios Zelandijos istorijoje.

Prieš pasigirstant šūviams, kuriuos užpuolikas filmavo ir kurie nusinešė 49 gyvybes, atmosfera mečetėje „Masjid Al Noor“ buvo „taiki, rami ir tyli“.

„Taip visada būna prieš prasidedant pamaldoms – galima išgirsti krentančią adatą“, – penktadienį reporteriams teigė vyras, prisistatęs kaip Ramzanas.

Bet tuomet, apie 13.40 val. vietos laiku, prapliupo šūviai. „Viskas prasidėjo pagrindinėje salėje. Aš buvau kitoje salėje, tad nemačiau, kas šaudo, bet mačiau, kad žmonės bėga manęs link. Kai kurie žmonės kraujavo, kiti šlubavo. Tada supratau, kad tai labai rimta“, – pasakojo Ramzanas.

Jau patvirtina, kad per šaudymus dviejose mečetėse žuvo mažiausiai 49 žmonės. Suimti trys įtariamieji, o vienas jų – 28 metų ekstremistas – anksčiau prisiėmė atsakomybę už žudynes internete.

Išpuolį jis tiesiogiai transliavo „Facebook Live“. 16 minučių trukmės vaizdo įraše matyti, kaip šaulys automobiliu važiuoja vienos mečečių link, o tuomet, priėjęs prie maldos namų durų, pradeda šaudyti į žmones viduje. Po kelių minučių grįžęs į automobilį jis ima šaudyti į žmones gatvėje.

Naujosios Zelandijos policija ragina nesidalinti sukrečiančia vaizdo medžiaga, nors ji vis tiek plinta. Kita vertus, užtektinai sukrečiantys vien liudininkų, buvusių sausakimšoje mečetėje, pasakojimai.

Fridas Ahmedas teigė slėpęsis po suoliuku, kad išvengtų šūvių: „Žmonės ėmė bėgti, o tada tas vyrukas atsisuko į juos ir ėmė šaudyti. Tad žinojau, kad neturiu jokių šansų.

Pamačiau suoliuką ir atsiguliau palikdamas kyšoti kojas. Apsimečiau, kad nebekvėpuoju. Jis septynis kartus pakeitė apkabą. Kai baigdavosi šoviniai, jis pakeisdavo apkabą. Mečetėje yra kelios salės, ir jis į visas jas nuėjo ir visus iššaudė. Šaudoma buvo šešias ar daugiau minučių.“

„Girdėjau klykiančius ir mirštančius žmonės. Mačiau, kaip žmonės krinta negyvi, kiti bėgo. Aš – neįgaliojo vežimėlyje, tad negalėjau niekur pabėgti“, – pasakojo Ramzanas.

Šūviams nutilus jis grįžo į mečetę, kad pabandytų surasti savo žmoną ir padėti kitiems.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šaudynės Kraistčerče
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Šaudynės Kraistčerče

„Dešinėje pamačiau apie 20 žmonių, vieni jų klykė, kiti buvo negyvi. Kairėje irgi buvo žuvusiųjų. Ant grindų mėtėsi gilzės, daug šimtų gilzių“, – teigė Ramzanas.

Ahmadas Al-Mahmoudas irgi tvirtino, kad žudikas šaudė į visus iš eilės. Žmonės esą bandė išlaužti uždarytas duris, išdaužti langus.

„Aiškiai nemačiau to vyro, bet jis dėvėjo šalmą. Viskas vyko labai greitai“, – pasakojo A.Al-Mahmoudas.

„Iš pradžių maniau, kad sproginėja elektra, bet tada žmonės pradėjo bėgti. Ten, viduje, yra mano draugų. Skambinėju jiems, bet daug kas neatsiliepia. Bijau dėl jų gyvybių“, – teigė vyras.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Praktiški patarimai

Skanumėlis
Gerumu dalintis gera

Video

04:41
01:21
06:02

Dabar tu gali

Parašykite atsiliepimą apie 15min