Dabar populiaru
15min be reklamos
Publikuota: 2021 balandžio 29d. 23:01

Šimtas J.Bideno dienų JAV vidaus politikoje: jo pasiūlymai rinkėjams patinka

Davidas Schultzas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr. / Davidas Schultzas
Hamline'o universiteto JAV Minesotos valstijoje teisės profesorius Davidas Schultzas 15min laidoje „Kompasas“ teigė, kad Amerikos prezidento Joe Bideno administracijos veikla per pirmąsias 100 dienų nuo inauguracijos kol kas vertinama gerai – ir pandemija sėkmingai valdoma, ir ekonomika sparčiai stojasi ant kojų.

JAV prezidentas J.Bidenas trečiadienį per įkvepiančią kalbą Kongresui triumfuodamas pareiškė, kad Jungtinės Valstijos „vėl juda“, ir paragino skirti trilijonus dolerių, kad po pandemijos galėtų atsigauti Amerikos vidurinė klasė bei „pamiršti“ darbuotojai.

Apklausos liudija, kad J.Bideno administracijos darbą rinkėjai vertina išties neblogai – palankumo prezidentui reitingai viršija 50 proc., o Baltųjų rūmų pastangoms suvaldyti COVID-19 pandemiją pritaria net respublikonų šalininkai.

„Pirmosios 100 Donaldo Trumpo dienų buvo skandalingos, o Joe Bidenas kaip tik demonstruoja kompetenciją“, – pastebėjo „The Washington Post“ skiltininkas Maxas Bootas.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas JAV Kongrese
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas JAV Kongrese

Savo ruožtu D.Schultzas 15min laidoje „Kompasas“ kalbėjo, kad J.Bidenas elgiasi kaip seno sukirpimo, klasikinis demokratas – iš laikų, kai JAV politika buvo kur kas progresyvesnė nei dabar.

Dėmesys pandemijai ir aplinkosaugai

– Pone Schultzai, kaip manote, kaip sekasi prezidentui Joe Bidenui vykdyti savo planus Vašingtone?

– Na, pirmosios 100 dienų Joe Bidenui buvo neblogos. Pradėdamas darbą jis išskyrė tris prioritetus. Pirmasis buvo kova su pandemija Jungtinėse Valstijose. Antroji – ekonominės problemos, išplaukiančios iš pandemijos.

Ir trečioji buvo sugrąžinti JAV patikimumą mūsų partnerių akyse.

Kalbant apie pandemiją, jis ėmėsi gana reikšmingų žingsnių bandydamas paspartinti vakcinavimo procesą visose valstijose ir veikdamas su vietinėmis administracijomis visoje šalyje.

„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas skiepijamas nuo koronaviruso
„Reuters“/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas skiepijamas nuo koronaviruso

JAV padarė didelę pažangą, nors pastaruoju metu darosi sunkiau. Turiu omenyje tai, kad kai kurie žmonės atstumia vakcinas, kaukių dėvėjimą, ir pradedame matyti atvejų augimą. Bet sakyčiau, kad Bidenas šiuo atveju dirba neblogai.

Antra, jis su Kongreso pagalba priėmė 1,3 trln. JAV dolerių vertės ekonomikos gaivinimo planą, kuris pamažu pradės veikti ir padės jau dabar augančiai JAV ekonomikai.

Trečia, kaip minėjau, Bidenas bando grąžinti JAV reputaciją pasaulyje. Bet Amerikoje jis taip pat dirba su kitomis iniciatyvomis – infrastruktūra, rinkėjų teisėmis. Yra visa krūva reikalų, įskaitant aplinkosaugą, o jam pagal dabartinę mūsų sistemą reikia paramos iš respublikonų.

Atrodo, kad Bidenas pradeda strigti, o tai reiškia, kad jam gali prireikti per kelis pastaruosius mėnesius pakeisti taktiką.

– Taip pat atrodytų, kad Bideno administracijai gana svarbi kova su klimato kaita, ar ne? Be to, kas vyksta su mėsainių uždraudimo kampanija per „Fox News“ televiziją? Gal galite apie ją papasakoti?

– Žinoma. Visų pirma, Joe Bidenas kovą su klimato kaita laiko svarbia tema. Žinome, kad Jungtinės Valstijos grįžo į Paryžiaus klimato susitarimą, Joe Bidenas iš esmės pritaria „Naujajam žaliajam susitarimui“, nors tokių žodžių ir nenaudoja.

Jis bando parodyti Amerikos žmonėms ir verslams, kad ekologiškumas padės sukurti darbo vietų. Jis surengė klimato viršūnių susitikimą ir tikrai bando rasti būdą paversti Ameriką pasaulio lydere aplinkosaugos klausimais, jis kalba, kad ekologiškas globalizmas irgi yra amerikietiškas.

Joe Bidenas iš esmės pritaria „Naujajam žaliajam susitarimui“, nors tokių žodžių ir nenaudoja.

Tad jis bando įvardyti didžiausius taršos ir, sakykime, ekologiško netvarumo šaltinius. Čia ir kyla tas „burger ban“ klausimas.

„Twitter“ nuotr./„Fox News“ gąsdina JAV, neva J.Bidenas uždraus mėsainius
„Twitter“ nuotr./„Fox News“ gąsdina JAV, neva J.Bidenas uždraus mėsainius

Žinome, kad, pavyzdžiui, mėsos vartojimo mastai JAV yra labai dideli, galvijų laikymas reikalauja labai daug vandens, ėdalo. Yra daug žmonių, kuriems mėsos gaminimas Amerikoje kelia daug klausimų, susijusių su pasauliniu atšilimu.

Tad „Fox News“ bando išpūsti reikalą, sakydama, kad Bidenas nori uždrausti mėsainį. Šiaip ar taip, tai yra platesnės Bideno iniciatyvos paraginti mus permąstyti mūsų gyvenimo būdą, dalis.

Sąžiningesnis turtingųjų ir korporacijų indėlis

– „Fox News“ turbūt daug kalba ir apie tai, kad dabar reikėtų susirūpinti turtuoliams. Bideno komanda planuoja mokesčius ne tik korporacijoms, bet ir tiesiog turtingiems namų ūkiams. Tai Amerikoje yra gana prieštaringa, ar ne? Ką siūlo Bidenas ir kaip jam priešinamasi?

– Bidenas dabar nori apmokestinti korporacijas, ypač tokias, kurios veikia ofšoruose ir vengia mokėti mokesčius JAV. Pavyzdžiui, skaičiuojama, kad ofšorinėse sąskaitose slepiami 2 trilijonai JAV dolerių.

Jis siūlo užkamšyti šias įstatymines spragas, susigrąžinti dalį šių slepiamų pinigų.

„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas
„Scanpix“/AP nuotr./Joe Bidenas

Jis aiškina, kad korporacijos JAV gaudavo daug nuolaidų – ne tik per Trumpo valdymo laikotarpį, bet per pastaruosius 40-50 metų, per Reagano erą, kai mes dramatiškai sumažinome korporatyvinius mokesčius iki lygio, kuris dabar mažiausias per beveik šimtą metų.

Tad Bidenas nori, kad korporacijos, kurios turi pinigų, mokėtų už pasaulinį atšilimą, už socialinį skydą.

D.Schultzas: Bidenas kalba apie mokesčius žmonėms, uždirbantiems gerokai daugiau nei 400 tūkst. JAV dolerių ir, kai kuriais atvejais, daugiau nei milijoną JAV dolerių per metus.

Tuo pačiu jis taip pat teigia, kad turtingi amerikiečiai, kuriems išties puikiai sekasi, ypač per pandemiją, galėtų prisidėti sąžiningesniais mokesčiais.

Tad Bidenas dėsto klasikinius argumentus, kokius istoriškai išsako demokratai – tik jų nestūmė galbūt 50 metų.

Akivaizdu, kad priešinasi korporatyvini Amerika ir turtingieji. Bet jis kalba apie mokesčius žmonėms, uždirbantiems gerokai daugiau nei 400 tūkst. JAV dolerių ir, kai kuriais atvejais, daugiau nei milijoną JAV dolerių per metus.

– Bet šie pasiūlymai iš tiesų populiarūs tarp rinkėjų. Bent jau apklausos rodo, kad amerikiečiai gana palankūs Joe Bidenui – jo reitingai viršija 50 proc.

– Taip, taip. Šiuo metu, po 100 darbo dienų, jo reitingai geri, labai geri. Jūs taip pat teisus – visuomenė remia pasiūlymus dėl mokesčius, nes jis aiškiai pasakė, ką nori apmokestinti.

Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Davidas Schultzas
Vidmanto Balkūno / 15min nuotr./Davidas Schultzas

Manau, kad pandemija pakeitė mokesčių politiką. Daug žmonių pamatė, kad per pastaruosius metus ar pusantrų pralaimėjo, nes pasaulio amazonai ir gūglai daug užsidirbo, o paprasti šeimos verslai nukentėjo.

Todėl manau, kad Bidenas formuluoja šiuo metu labai populistišką žinią. Bet atsiminkite, kad turtingieji ir korporacijos įnirtingai priešinasi, tad kyla įdomi konfrontacija ir politinė kova Amerikoje.

– Ar yra ženklų, kad Bidenas juda į kairę nuo savo centristinių pozicijų?

– Sakyčiau, kad dabar Bidenas bando įgyvendinti taip į kairę nukrypusią darbotvarkę, kokios Jungtinėse Valstijose nebuvo nuo pat praėjusio amžiaus septintojo dešimtmečio. Ar Joe Bideno natūralūs instinktai kairuoliški? Ne, taip nemanau.

Bet atsiminkime, kad Bidenas pirmą kartą į politinį postą buvo išrinktas aštuntajame dešimtmetyje – eroje, kuri buvo progresyvesnė nei dabartinis laikotarpis.

AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas
AFP/„Scanpix“ nuotr./Joe Bidenas

Galima sakyti, kad jis dirba kaip praėjusio amžiaus aštuntojo dešimtmečio centro kairiųjų pažiūrų demokratas. Pagal šiandienos standartus jis atrodo labai nukrypęs į kairę.

Tad istorinių jo pažiūrų ir fakto, kad Bideną tikrai bando į save tempti kairysis Demokratų partijos sparnas, kombinacija, manau, daug mūsų stebina.

Norėdamas tęsti – užsiregistruok

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Mano kiemas

Atsakingai kuriamas šeimos verslas

Video

00:55
01:32
00:56

Esports namai

Grožio programa 360°

URBAN˙/

Kiekvienas gali

Kiekvienas gali
Parašykite atsiliepimą apie 15min