Dabar populiaru
Publikuota: 2010 spalio 7d. 23:10

Somalio moterų kasdienybė: priverstinė santuoka arba nukirsta galva (nuotraukos)

Somalio kasdienybė
„Scanpix“ nuotr. / Somalio kasdienybė

Anglų kalba atspausdintame Aminos Ahmed laiške, kurį gavo BBC, moteris pasakoja apie siaubą, kurį išgyveno pati ir daugybė kitų Somalio gyventojų per šalyje vykstantį pilietinį karą. Didžiąją dalį valstybės valdymo į savo rankas perėmus islamistams kovotojams, baigiantiems dugnan nutempti visą valstybę, kasdienybe čia tapo išprievartavimai, priverstinės santuokos ir net galvų kirtimas.

„Su teta gyvenau Afgooye rajone, kai į mūsų namus įsiveržė vienas iš kovotojų, norėdamas jėga priversti mane už jo tekėti“, – rašė Amina. Teta bandė merginą išgelbėti, tačiau sukilėlis ją iškart nušovė.

Amina pabėgo pas kaimynus, tačiau ją sekantis vyras nušovė ir visus juos. Tuomet mergina leidosi į pavojingą kelionę per Adeno įlanką, kol galiausiai pasiekė Jemeną.

„Šiais metais apie priverstines santuokas ir išprievartavimus girdėjome labai daug“, – BBC pasakojo humanitarinės pagalbos organizacijos, Jemene dirbančios su naujais pabėgėliais iš Somalio, narys. Kaip ir daugelis kitų žmonių, kalbėjusių apie „al Shabab“ ir kitas sukilėlių organizacijas Somalyje, jis atsisakė atsklesti savo tapatybę baimindamasis, kad už tai gali būti atkeršyta jo šeimai, vis dar gyvenančiai Somalyje.

Galvų kapojimas

„Moterys negali laisvai judėti ar vienos sėdėti lauke. Jos net negali vaikščioti su savo broliais, – pasakojo kitas humanitarinės pagalbos organizacijos narys. – Neištekėjusios moterys verčiamos ištekėti, o jei atsisako, sukilėliai pareiškia, esą jos esančios ne musulmonės. Daugybė tėvų ryžtasi išsiųsti savo mergaites kur nors su artimaisiais ar draugais, kad jos nebūtų priverstos ištekėti ar išprievartautos. Turime informacijos, kad jei mergina atsisako ištekėti, jai nukertama galva, kuri vėliau nusiunčiama merginos tėvui.“

Somalis yra viena iš žlugusių pasaulio valstybių. Kai 1991 metais konkuruojantys klanai nuvertė valdžią, šalyje kilo pilietinis karas, iki šiol varginantis valstybę ir jos gyventojus.

Scanpix nuotr./Somalio kasdienybė
„Scanpix“ nuotr./Somalio kasdienybė

Per 15 metų trukusią anarchiją gimė žiaurių kovotojų, kurie susibūrė į organizaciją „al Shabab“, savo rankose laikančią dalį pietrytinės bei centrinės Somalio ir jo sostinės kontrolės.

Per 19 metų Somalyje nuo karo, ligų ir bado mirė bemaž milijonas gyventojų. Šių metų sausį Pasaulio maisto programa sustabdė savo veiklą Pietryčių Somalyje, „al Shabab“ pagrasinus jos darbuotojams.

Tiems, kurie gali, pabėgimas yra vienintelė viltis. Pasak Jungtinių Tautų pabėgėlių agentūros, per pirmąjį šių metų pusmetį iš Somalio pabėgo 200 tūkst. gyventojų. Turintys mažiausiai pinigų dažniausiai dėl to, kad didžiąją dalį santaupų prarado, bėga į Jemeną. Tarp jų yra ir Hawo Yousef.

Baimė

„Jie siaubingai sumušė mano vyrą ir norėjo jo akivaizdoje mane išprievartauti. Jis bandė mane apginti ir tuomet jie jį nužudė didžiuliu peiliu“, – rašo Hawo laiške, kuriame dalijasi prisiminimais apie 2007 pabėgimą iš Somalio į Jemeną 2007-aisiais.

Išsekusi po daugybės dienų ir naktų kelionės autobusu iš Mogadišu į Bossasso, moteris su penkerių metų dukterimi Aisha ir trejų metų Fadma pasiekė piratų uostą Somalio šiaurėje. Tačiau išplaukus į jūrą, nedidelės valties variklis nustojo veikti – baigėsi benzinas.

„Valtis plūduriavo vietoje, aplink ją plaukiojo rykliai. Žmonės pradėjo ginčytis, nes visi buvo išsigandę. Tuomet kontrabandininkai pradėjo muštis juos ir mesti į jūrą“, – prisiminimais dalijosi Hawo.

Iš miego prabudusios Aisha ir Fadma pradėjo verkti; ištroškusios, alkanos ir bijančios jas supusių suaugusiųjų. Kontrabandininkai neteko kantrybės.

„Negalėjau priversti savo mergaičių nusiraminti. Jie įspėjo mane nutildyti vaikus, bet man nepavyko. Galiausiai jie išplėšė mergaites man iš rankų ir įmetė į jūrą“, – rašė moteris.

Laiške, kurį savo ranka parašė moters likimo draugė iš pabėgėlių stovyklos, Hawo taip apibūdino savo jausmus: „Neturėjau jokios galimybės iš jų atsiimti savo vaikų. Mačiau savo mergaites, mirštančias jūroje. Tai mane išvedė iš proto.“

Motina be vaikų

Scanpix nuotr./Somalio kasdienybė
„Scanpix“ nuotr./Somalio kasdienybė

Valtis, kurioje buvo Hawo, 13 dienų plūduriavo jūroje. Tuomet atvyko pagalba ir valties baką pripildė benzino. Po kelių dienų nemažai pabėgėlių paskendo likus visai nedaug kelio iki Jemeno krantų, mat kontrabandininkai visus juos privertė šokti į vandenį.

Gyvenimo neišvydo ir kitas Hawos kūdikis, kurį ji po širdimi nešiojo septynis mėnesius Somalyje ir 17 dienų pabėgusi iš šios šalies. Per anksti gimęs kūdikis mirė Kharazo pabėgėlių stovykloje. Čia gyvena apie 17 tūkst. pabėgėlių iš Somalio.

13-metė Mariam, dar viena Hawos duktė, liko Somalyje. Taigi keturių vaikų motina buvo atskirta nuo jų visų. Ji prarado viską, kad pabėgtų iš vienos vargingiausių pasaulyje valstybių.

„Mano žaizda pamažu gyja. Tačiau kartais prisimenu ir išties esu labai blogoje situacijoje, neturiu jokio pasirinkimo. Čia neturiu artimųjų ir labai tikiuosi, kad apsvarstysite mano situaciją. Ačiū. Jūsų Hawo. Palapinės Nr. 69“, – taip baigiamas moters laiškas, kuriuo ji kreipiasi į pasaulį, prašydama pagalbos.

Hansetta Uma iš pradžių nenorėjo, kad jos siaubinga patirtis būtų aprašyta laiške. Tačiau vėliau sutiko papasakoti apie vyrus, privertusius bėgti iš Somalio.

Scanpix nuotr./Somalio kasdienybė
„Scanpix“ nuotr./Somalio kasdienybė

Hansettos vyras, traktoriaus vairuotojas, buvo nušautas Mogadišu 2009 metų birželį. Po jo mirties į moters namus atėjo kaimynės vyras ir pareikalavo, kad ji už jo ištekėtų. Hansetta pažinojo šį vyrą, tačiau žvelgdama į jį dabar, tapusį „al Shabab“ kovotoju, sunkiai bepažino.

„Tu jau esi vedęs. Grįžk namo pas savo žmoną. Nebijau tik todėl, kad mano vyras yra miręs“, – tuomet pasakė Hansetta kovotojui.

„Jei ir toliau atsisakysi, tavo galva netrukus voliosis ant grindų“, – taip Hansettai atsakė vyras.

„Jis bandė užsipulti mane namuose, tačiau aš pabėgau ir pradėjau naktis leisti vis kituose namuose. Tačiau jiems vis pavykdavo mane rasti. Mano vyriausia duktė Zeinaba labai ragino mane kuo greičiau pabėgti. Taigi draugė davė man pinigų ir aš pabėgau“, – pasakojo moteris.

Hansetta Somalyje paliko tris vaikus. Halimą ir Awaisą, du jauniausius, prižiūri jų 18-metė sesuo Zeinaba.

„Meldžiu Dievą, kad jis ją saugotų, – pasakojo Hansetta, su savimi pasiėmusi jauniausiąjį berniuką – septynmetį Abdelą Nasserą, šiuo metu gyvenantį su moterimi pabėgėlių stovykloje Jemene. – Jaučiuosi demoralizuota. Išsigąstu kaskart, kai išgirstu žodžius „al Shabab“.

Pranešti klaidą

Sėkmingai išsiųsta

Dėkojame už praneštą klaidą

Vardai

Aplinka produktyvumui

Esports namai

URBAN˙/

Interviu
Debiutas
Parašykite atsiliepimą apie 15min